Skocz do zawartości

Posiedzenie o odwieszenie kary a odroczenie kary

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-pasieczko

Guest_-praw-pasieczko
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2011 - 14:11

Witam

Właśnie czytam forum z podobnym tematem do mojego, tj o początkowo odwołanie się od wyroku, następnie odroczenie wykonania kary.

Mianowicie moim pierwszym wyrokiem z przed niecałych 3 lat jest pobicie rozbójnicze (jakiś niższy artykuł) 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata. Najgorsze jest że do końca tego wyroku pozostało mi może z 2 miesiące (plus te 6 miesięcy dotatkowego), a otrzymałem wyrok 8 mies. w zawieszeniu na 3 lata o wyłudzenie korzyści majątkowej na allegro w wysokości 320 zł (nie wysłałem towaru klientowi, moja wina, dobrowolnie poddałem się karze).

Parę dni temu otrzymałem wezwanie na posiedzenie o wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności, dzisiaj byłem u swojego kuratora aby dowiedzieć się czegoś więcej. Dowiedziałem się że jest możliwość odroczenia kary - z tym nie będę miał problemu, są wzory pism, jakoś sobie poradzę, ale moje pytania brzmią:

1. Czy jeśli mam wezwanie obowiązkowe i stawię się na posiedzenie to po zakończeniu posiedzenia i wydania wyroku będe mógł normalnie wrócić do domu, czy mam od razu pakować manatki?
2. Jeśli będę się odwoływał początkowo do Sądu Rejonowego, następnie Okręgowego (tzn w ewentualności) to ile zyskam czasu?

Nadmienię iż posiadam ciężką sytuację, osobiście już ledwo wiąrzę koniec z końcem, ostatnio zapłaciłem grzywnę wynoszącą 2500 zł z moich dwóch pełnych wypłat, a jeszcze mam inne grzywny oraz naprawienie np szkody.

Proszę o odpowiedź.

#2 Guest_-praw-dominos

Guest_-praw-dominos
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2011 - 20:42

1. Jeżeli sąd wyda na posiedzeniu postanowienie (nie wyrok) to musi się ono uprawomocnić i dopiero wtedy sąd przystępuje do jego wykonania, a więc idąc na posiedzenie proszę się nie denerwować przynajmniej tym, że od razu zabiorą Pana do zakładu karnego.

2. Odwołanie od postanowienia wydanego na posiedzeniu czyli zażalenie składa się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (jeżeli strona jest nieobecna na posiedzeniu) lub w terminie 7 dni od daty wydania (jeżeli strona była obecna). Zażalenie składa się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego czyli nie można odwoływać się 2 razy jak Pan pisze początkowo do Sądu Rejonowego, następnie Okręgowego. Sąd Rejonowy może zażalenie uwzględnić i wtedy nie przesyła zażalenia do okręgu lub nieuwzględnić i wtedy je przekazuje. Czas trwania - trudno wyczuć, zależy od tego jak sprawnie pracują te sądy i ile mają akurat pracy. Spotkałem się z przypadkami gdy trwało to miesiąc, ale i z takimi że trwało grubo ponad pół roku. Proszę sobie z tym nadziei nie robić, ale szansa jakaś jest.

#3 Guest_-praw-pasieczko

Guest_-praw-pasieczko
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 15:08

Rozmawiałem ze swoim kuratorem na ten temat, dowiedziałem się że posiedzenie o odwieszenie jest obligatoryjne tylko ze względu iż mój wyrok sprzed prawie 4 lat o pobicie i kradzież (pobicie rozbójnicze) jest podobny do wyroku który ostatnio otrzymałem. Jednak u kuratora mam dobrą opinię, tak jak i sąsiadów, pracuje, uczę się, spłacam zobowiązania wobec sądów etc. np odstatnio 2500 zł grzywny do tegoż właśnie wyroku... Przez dłuższy okres czasu nie miałem żadnego problemu z prawem... Czy to mogą być jakieś okoliczności łagodzące, aby są odstąpił od odwieszenia?

#4 Guest_-praw-dominos

Guest_-praw-dominos
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 21:17

Jak jest obligatoryjne to nie może być okoliczności łagodzących. Jedno drugiemu by zaprzeczało.

#5 Guest_-praw-pasieczko

Guest_-praw-pasieczko
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 21:44

2. Odwołanie od postanowienia wydanego na posiedzeniu czyli zażalenie składa się w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (jeżeli strona jest nieobecna na posiedzeniu) lub w terminie 7 dni od daty wydania (jeżeli strona była obecna). Zażalenie składa się do sądu okręgowego za pośrednictwem sądu rejonowego czyli nie można odwoływać się 2 razy jak Pan pisze początkowo do Sądu Rejonowego, następnie Okręgowego. Sąd Rejonowy może zażalenie uwzględnić i wtedy nie przesyła zażalenia do okręgu lub nieuwzględnić i wtedy je przekazuje. Czas trwania - trudno wyczuć, zależy od tego jak sprawnie pracują te sądy i ile mają akurat pracy. Spotkałem się z przypadkami gdy trwało to miesiąc, ale i z takimi że trwało grubo ponad pół roku. Proszę sobie z tym nadziei nie robić, ale szansa jakaś jest.

1. Takie pytanie do tego punktu, tutaj składam to odwołanie - będzie np rozprawa czy jakieś posiedzenie (no nie ważne), stawiam się na taką rozprawę i zostaje wydany wyrok, czy on nadal musi czekać te 7 dni na uprawomocnienie, czy jest od razu prawomocnym wyrokiem. Po prostu czy mogę po tej rozprawie również iść do domu?

2. Później jeśli wydacą wyrok nieprzychylny dla mojej osoby składam wniosek/pismo (czy jak to się tam nazywa) o zawieszenie warunkwowo wykonanej zawieszonej kary pozbawienia wolności. I tak jak wyżej czy po rozprawie zostaję zabrany od razu ze sali, czy mam się stawić?
W tym drugim punkcie mogę chyba na te pół roku zawieszenia liczyć, ponieważ zapożyczyłem się na spłatę długów sądowych (podpisałem weksel) na kwotę 2600zł i mam czas na spłatę do 30 listopada 2011 roku. A podaną kwotę pożyczyłem od swojej matki, osobiście oferując weksel - aby było w jakiejś ewentualności w sądzie potwierdzenie (mam jego kopię w postaci odbitki na ksero), matka znowuż te pieniądze pożyczyła z banku, przez co teraz ma problemy z opłatami za mieszkanie i kosztami życia. A mi zalezy aby jej to spłacić przed tym jak by mnie mieli zamknąć.

#6 Guest_-praw-dominos

Guest_-praw-dominos
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 20:43

1. Postanowienie o zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary nie jest prawomocne z chwilą wydania. Uprawomocni się z chwilą gdy upłynie termin do złożenia zażalenia.

2. Proszę uważać w przyszłości co Pan będzie pisał. Jeżeli złoży Pan wniosek o zawieszenie wykonania kary, do czego absolutnie nie będzie podstaw to sąd go rozpozna, ale swoją drogą po upływie terminu do dobrowolnego stawienia się do zakładu karnego na pewno nie omieszka wystawić nakazów doprowadzenia i będą Pana ścigać.

Wniosek natomiast o odroczenie wykonania kary też generalnie nie powoduje wstrzymania kary, ale praktyką znacznej większości sadów jest niedoprowadzanie do zakładu karnego zanim taki wniosek nie zostanie rozpoznany. Z posiedzenia o odroczenie też nie zabierają.

#7 Guest_-praw-pasieczko

Guest_-praw-pasieczko
  • Goście

Napisano 14 luty 2011 - 04:15

Bardzo dziękuję. O to właśnie mi chodziło.
Napewno te rady będą mi przydatne, posiedzenie o odwieszenie już we wtorek.

I chodziło mi właśnie o odroczenie wykonania kary...

#8 Guest_kiemon

Guest_kiemon
  • Goście

Napisano 27 październik 2015 - 09:52

Mam pytanie jak mam potrujne zawiasy czyli dostalem raz zawiasy 8 miesiecy na 3 lata za kradziesz drugie 1 rok i 6 miesiecy na 3 lata za sprzedasz marichuany i trzeci wyrok za prowadzenie skutera pod wplywem alkoholu tylko sam juz nie wiem jaki mam za to wyrok pamietam ze dostalem 7 280 zloty do zaplaty i niedawno przyszlo mi pismo z sadu ze bedzie posiedzenie o odwieszenie wyroku co sie mam spodziewac czy mnie zamkną?

#9 Guest_Macrom

Guest_Macrom
  • Goście

Napisano 14 marzec 2018 - 13:54

Witam. Nie rozumiem wezwania które właśnie otrzymałem. Zostałem skazany za jazdę pod wpływem gdzie doszło do potracenia. Wyrok zapadł, otrzymałem rok w zawieszeniu na trzy lata, zabrane prawko na 5 lat, koszta sadowe, wpłatę na rzecz poszkodowanych, nakaz przeprosin poszkodowanych, wypłatę zadośćuczynienia poszkodowanym oraz kuratora sadowego. Zaraz po uprawomocnieniu się wyroku dokonałem wszystkich wpłat, przeprosiłem poszkodowane, kuratorowi przedstawiłem wszystkie wpłaty i przekazy. Minęło 1,5roku od wypadku, oczywiście od tamtej pory systematycznie pokazywałem się u kuratora sadowego a tu dziś otrzymałem wezwanie stawiennictwo obowiązkowe. "Wzywa się skazanego na posiedzenie w przedmiocie określenia czasu i sposobu wykonywania nałożonego obowiązku informowania sadu o przebiegu okresu próby w sprawie (syg. akt.) "

Nie wiem czego mam się spodziewać i czemu ma służyć to wezwanie? proszę o pomoc...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych