Skocz do zawartości


Podatek od przelewu zagranicznego


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ktos

Guest_Ktos
 • Goście

Napisano 12 luty 2011 - 00:13

Witam. Chciałabym się dowiedzieć czy za przelew z zagranicy wysokości 10 tys Euro muszę odprowadzić podatek a jak tak to jaki(i jakiej wysokości)? Pieniądze na moje konto przesyła kolega, mam je przekazać jego Ojcu(czy coś w tym stylu), by zapłacił za mieszkanie, które chce kupić właśnie ten kolega. Więc nie jest to ani darowizna, ani pożyczka. Proszę o szybką odpowiedź.

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
 • Goście

Napisano 13 luty 2011 - 22:08

Jeśli przekazanie pieniędzy nastąpi(ło) bez żadnego dochodu dla Pana, nie powinno być żadnego podatku. Co nie oznacza, że US nie będzie sprawdzał pochodzenia takich pieniędzy lub doszukiwała się dwu darowizn:
- od kolegi dla Pana
- od Pana dla ojca kolegi
Ważny jest więc tytuł przelewu - powinno z niego jasno wynikać, że chodzi o dalsze przekazanie pieniędzy., a nie o darowiznę.
Lepiej byłoby, gdyby kolega przelał pieniądze od razu na konto ojca, z adnotacją "pieniądze na zapłate za moje mieszkanie".

#3 Guest_Ktosktos

Guest_Ktosktos
 • Goście

Napisano 14 luty 2011 - 02:34

No właśnie w tym rzecz że ok. 3 tys zł będą dla mnie, zapomniałam o tym wspomnieć.. więc to byłoby minięcie się z prawdą gdyby nazwał przelew "Pieniądze za zapłatę za moje mieszkanie" , ponieważ mała część to darowizna. Więc co zrobić?

(Poza tym Jestem Kobietą ;) ).

#4 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 14 luty 2011 - 02:51

Właśnie wyczytałam w internecie
"W przypadku zaś osób niespokrewnionych podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali podatkowej. Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa praw majątkowych, zaś kwota wolna w przypadku osób niespokrewnionych wynosi 4902 zł."
Czyli kolega musiałby zrobić 2 przelewy? Jeden nazwać "pieniądze na zapłatę za moje mieszkanie", a drugi "darowizna" i wszystko byłoby ok? ;)

#5 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
 • Goście

Napisano 14 luty 2011 - 21:30

Darowizna w kwocie 3000 zł nie podlega opodatkowaniu, nie trzeba jej nawet zgłaszać w US. Oczywiście gdyby US otrzymał informacje o 2 przelewach mógły teoretycznie być bardzo dociekliwy i zinterpretować tę darowizne jako wynagrodzenie za przekazanie pieniędzy. Ale jest to raczej mało prawdopodobne.

#6 Guest_Ktosktos

Guest_Ktosktos
 • Goście

Napisano 15 luty 2011 - 02:33

Dziękuję bardzo za odpowiedź ;)
Nawet jeśli tak by to zinterpretowali, to chyba nie jest niezgodne z prawem?

#7 Guest_tosemja

Guest_tosemja
 • Goście

Napisano 15 luty 2011 - 12:27

Jak będzie tylko jeden przelew na kwotę 3.000 podpisany jako darowizna, a drugi "dla ojca", to najpierw US będzie sprawdzał czy ta darowizna od kolego dla ojca została zgłoszona (choć nie będzie opodatkowana). Potem ewentualnie może się doszukiwać tego, że były to 2 darowizny dla Pani na łączną kwotę np. 10.000. Grozi wtedy opodatkowanie tej darowizny, ale najpierw US musiałby udowodnić, że ta darowizna była dla Pani. Jeżeli w tytule będzie nawet napisane, że syn przekazuje darowiznę ojcu, to będzie to karkołomne wnioskowanie. Jak pisał kw02 US może potraktować tę darowiznę 3.000 jako dochód za przekazanie tej reszty, ale to też trzeba udowodnić.

Grozi więc jedynie podatek.

#8 Naster

Naster

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 733 postów

Napisano 27 maj 2016 - 11:47

Warto korzystać z TransferGo.pl przy wysyłaniu zagranicznych przelewów.  Jest to jedno z lepszych i tańszych wyjść, z którego sam często korzystam. #9 Baklazanka

Baklazanka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 377 postów

Napisano 15 styczeń 2017 - 15:56

Też korzystam z transfergo i potwierdzam świetna strona do wysyłania przelewu. Polecam poczytać też te komentarze tutaj, wiele osób się wypowiada. #10 pawelszabla

pawelszabla

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 434 postów

Napisano 22 styczeń 2019 - 11:36

Przez eurotransfer24.com robię nie tylko z UK do PL przelewy, ale również do kontrahentów zagranicznych, jak jest taka potrzeba. Taniej mi wychodzi niż bawienie się ze zlecaniem przelewów w bankach, a system jest moim zdaniem całkiem przejrzysty. Z tego co pamiętam, to możesz przetestować bezpłatnie. Przelew do 600 euro bez rejestracji nawet.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych