Skocz do zawartości

podatek od sprzedaży obrazów

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-przedpiekle

Guest_-praw-przedpiekle
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2010 - 22:04

Problem jest następujący:
malarz sprzedał dla Muzeum w 2009 własnoręcznie namalowane obrazy na jedną umowe kupna-sprzedaży za kwotę trzystu tysiecy złotych. W umowie zapisano $ "sprzedający zobowiązuje się do uiszczenia wszelkich obowiązujących opłat skarbowych i podatkowych". W sumie umowa zawierała sie w 6 paragrafach więc powinna być zrozumiała dla każdego logicznie myślacego człowieka. Przelana przez Muzeum do banku malarza kwota była kwotą brutto czyli jak w umowie. Muzeum zapłacilo od tej umowy 2% PCC i sprawę zamknęło.
Malarz - wiekowy i niezorientowany w sprawie repatriant na połowie emerytury i rencie obozowej - faktu sprzedaży i uzyskania dochodu do swojego US nie zgłosił i nie wpłacił zaliczki w terminie do 20 dnia miesiąca po otrzymaniu zapłaty, ba - nie wpłacił jej wcale w 2009 ani do teraz. Nie uwzględnił też tej umowy kupna-sprzedaży w rocznym PIT i rozliczył sie tylko z innych dochodów, przy czym należy powiedzieć jasno, że najpierw był PIT-37, potem jego korekta o kolejny dochód po znalezieniu przez niego PIT-8c oraz kolejna korekta ze zmianą na PIT-36 z uwagi na ten 8c i znowu z uwagi na znaleziony w komodzie następny PIT 11. Obie korekty były złożone po terminie czyli po 30.04.2010.
Malarz nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej. Bywa, że sprzedaje też pojedyńcze obrazy osobom prywatnym za niewielkie kwoty ale bez żadnych umów i rachunków.
Postępowanie wyjaśniające w US jeszcze się nie toczy co może wskazywać na fakt, że umowa z miasta Muzeum jeszcze nie wpłynęła albo oczekuje na swoją kolej do rozpatrzenia.
Pytania moje brzmią:
1.Co powinien zrobić teraz malarz - ma wolę zapłacenia zobowiązań ale nie wie jak to zrobić aby koszty były jak najniższe ?
2.Czy wystarczy zrobić kolejną korektę PIT rocznego i wpłacić nalezną kwotę podatku załączając pismo wyjaśniające ?
3.Czy należy też od razu samemu wyliczyć i wpłacić odsetki od dnia kiedy upłynął termin wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od zawartej umowy czy też odsetki obowiązują od daty zawarcia umowy ?
4.Czy , jeśli malarzowi nie wystarczy teraz pieniędzy na tą zaległość i odsetki, można wpłacić dostępną mu kwotę i złożyć wniosek o rozłożenie spłat na raty ?
5. Czy malarz podlega w świetle przytoczonych faktów pod podatek VAT i też musi go zapłacić oraz odsetki od niego?
6.Czy jest lepsza opcja załatwienia sprawy niż wynikająca z moich pytań ?

#2 Guest_-praw-krzysztofowicz

Guest_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2010 - 23:39

Witam,

może coś podpowiem:

1. Jako malarz, a skoro to malarz to wykonał obraz samodzielnie to sprzedaż powyższego powinna być rozliczona jako przychody ze sprzedaży praw autorskich.
2. Tak, należy złożyć korektę ostatniego PIT-a ale uzupełnić należy o czynny żal, może US odsątpi od ukarania.
3. Wyliczony podatek należy opłacić samemu i do tego doliczyć odsetki.
4. Jeżeli nie starczy na zapłatę, to zawsze lepiej zapłacić mniej niż nic, pisać prośby o raty można, ale kwestia czy US to uzna jest nieznana :-)
5. Malarz sprzedał swoją pracę dorywczo i nie jest to jego działalnością gospodarczą, to z vat powinna być zwolniona ta kwota.

Koszty uzyskania przychodu dla w/w sprzedaży to 50% czyli jeżeli sprzedał za 300000 to dochód do opodatkowania wynosił będzie 150000 zł.

Pozdrawiam
Krzysztof

#3 Guest_-praw-przedpiekle

Guest_-praw-przedpiekle
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 00:47

CYTAT(Krzysztofowicz @ 7.06.2010, 21:39) Witam,

może coś podpowiem:

1. Jako malarz, a skoro to malarz to wykonał obraz samodzielnie to sprzedaż powyższego powinna być rozliczona jako przychody ze sprzedaży praw autorskich.
2. Tak, należy złożyć korektę ostatniego PIT-a ale uzupełnić należy o czynny żal, może US odsątpi od ukarania.
3. Wyliczony podatek należy opłacić samemu i do tego doliczyć odsetki.
4. Jeżeli nie starczy na zapłatę, to zawsze lepiej zapłacić mniej niż nic, pisać prośby o raty można, ale kwestia czy US to uzna jest nieznana :-)
5. Malarz sprzedał swoją pracę dorywczo i nie jest to jego działalnością gospodarczą, to z vat powinna być zwolniona ta kwota.

Koszty uzyskania przychodu dla w/w sprzedaży to 50% czyli jeżeli sprzedał za 300000 to dochód do opodatkowania wynosił będzie 150000 zł.

Pozdrawiam
Krzysztof
dzięki.
trochę mi ulżyło bo już myślałem,że jestem niepoprawny advocatus diaboli dla tego malarza i tylko ja uważam, ze obowiazek podatkowy jest jego obowiązkiem, a nie Muzeum - jak on uważa.
Mam jednak jeszcze jedno pytanie choc rozumiem, że co zrobi US nigdy nie wiadomo. Jakie ewentualne kary grożą malarzowi poza postępowaniem karnym z Kodeksu Karno Skarbowego art 54 i 56.?
Czy wiek 84 lata, schorzenie rentowe I grupy o nazwie syndrom sybirski i pobyt w polskich realiach dopiero od 12 lat byłby, w praktyce , dostatecznym usprawiedliwieniem dla US

#4 Guest_-praw-przedpiekle

Guest_-praw-przedpiekle
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 00:50

CYTAT(Marco Polo @ 7.06.2010, 22:47) dzięki.
trochę mi ulżyło bo już myślałem,że jestem niepoprawny advocatus diaboli dla tego malarza i tylko ja uważam, ze obowiazek podatkowy jest jego obowiązkiem, a nie Muzeum - jak on uważa.
Mam jednak jeszcze jedno pytanie choc rozumiem, że co zrobi US nigdy nie wiadomo. Jakie ewentualne kary grożą malarzowi poza postępowaniem karnym z Kodeksu Karno Skarbowego art 54 i 56.?
Czy wiek 84 lata, schorzenie rentowe I grupy o nazwie syndrom sybirski i pobyt w polskich realiach dopiero od 12 lat byłby, w praktyce , dostatecznym usprawiedliwieniem dla US
I jeszcze jedno: czy w temacie tego ewentualnego zwolnienia z Vat trzeba zgłosić się w US w dziale podatków Vat i tam wyjaśnić, a może trzeba złożyc jakiś wniosek o zwolnienie z Vat od tej transakcji ??

#5 Guest_-praw-krzysztofowicz

Guest_-praw-krzysztofowicz
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 10:27

Witam,

gdybając, że podatek byłby zapłacony razem z odsetkami i złożonoby czynny żal w którym zawarto wszystkie informacje jakie Pan przytoczył to można gdybać dalej, na "chłopski rozum" można odpuścić, ale to US decyduje, a nie my.

Przy czym najniższy mandat to 131,70 zł i może skończyć się takim mandatem także.

Pozdrawiam
Krzysztof

#6 Guest_-praw-przedpiekle

Guest_-praw-przedpiekle
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2010 - 14:45

CYTAT(Krzysztofowicz @ 8.06.2010, 8:27) Witam,

gdybając, że podatek byłby zapłacony razem z odsetkami i złożonoby czynny żal w którym zawarto wszystkie informacje jakie Pan przytoczył to można gdybać dalej, na "chłopski rozum" można odpuścić, ale to US decyduje, a nie my.

Przy czym najniższy mandat to 131,70 zł i może skończyć się takim mandatem także.

Pozdrawiam
Krzysztof

Dziękuję bardzo za poradę.
Przakazałem swoje informacje i pańską opinię zainteresowanemu - na jakie działanie ostatecznie on się zdecyduje nie wiem ale życzę mu powodzenia i dobrej karmy w tej sprawie.
Pozdrawiam. Marko.

#7 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 26 marzec 2014 - 12:18

Witam!
Mam taki problem. Znajomy prowadzi galerię autorską, gdzie sprzedaje własne obrazy, rozlicza się na zasadach ryczałtu. Ja też maluje obrazy (nie jest to żadna działalność gospodarcza, raczej hobby), więc zaproponował mi żebym wstawiła do jego galerii kilka prac, jeśli coś się sprzeda to on bierze dla siebie procent, reszta jest dla mnie:)moje pytanie jest następujące - jak powinniśmy się rozliczyć z urzędem skarbowym? Jeśli mój znajomy sprzeda mój obraz, wystawi klientowi rachunek jako galeria, wliczy sprzedaż do dochodu galerii i zapłaci od tego podatek, odliczy sobie swoją prowizję, a resztę wypłaci mi, to czy urząd skarbowy może się do mnie o coś przyczepić? I jak i na jakiej podstawie ja mam potem rozliczyć swój pit? Czy takie rozwiązanie w ogóle byłoby dobre?
Pozdrawiam,
Agata

#8 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
  • Goście

Napisano 30 marzec 2014 - 08:25

wszystko ok, ale podatek powinna odprowadzić również Pani,

poszukujesz pomocy radcy prawnego, adwokata:

www.twojeporady.pl

#9 patiks

patiks

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2215 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 09:28

Ok, rozumiem, ale czy jeśli sprzedaję przez taki serwis - http://desa.pl/to kwestia podatkowe będą załatwione przez nich, czy też sam muszę dopełnić papierologii?

#10 mamarek44

mamarek44

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 75 postów

Napisano 23 lipiec 2019 - 13:26

Wydaje mi się, że najlepiej jest sprzedawać i kupować obrazy poprzez galerię sztuki. Jeśli chcę kupić jakiś obraz robię to zawsze w Piękna Gallery. Kupuje tam dlatego, że mają na prawdę ciekawy wybór bardzo ładnych i moim zdaniem niepowtarzalnych obrazów i dzieł sztuki. Polecam wam do nich zajrzeć

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych