Skocz do zawartości


Użyczenie części mieszkania pod działalność gospodarczą a podatek, czynsz i inne opłaty


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-vann

Guest_-praw-vann
 • Goście

Napisano 27 luty 2010 - 02:15

Witam.
Zamierzam założyć własną działalność gospodarczą. Działalność będzie zarejestrowana na adres mieszkania, którego właścicielem jest moja mama, a ja jestem zameldowany tam na stałe. Sporządzę umowę użyczenia i dam ją mamie do podpisania. Chcę "pożyczyć" pod działalność gospodarczą pokój o powierzchni 12 m kw. Pokój ten będzie poza tym służył celom mieszkaniowym.

Rozumiem, że użyczający nie ponosi z tytułu użyczenia żadnych kosztów, ale mnie interesuje jak wygląda to od strony biorącego w używanie do celów działalności gospodarczej? Jakie koszty z tego tytułu będę musiał ponieść? Chodzi mi tutaj konkretnie o to, czy muszę w takim przypadku:

1. Opłacać czysz
2. Opłacać media (woda, gaz, energia elektryczna, co)
3. Opłacać podatek od nieruchomości z tytułu prowadzenia DG

Zwłaszcza interesuje mnie sprawa podatku. Czy jest jakaś konkretna jego stawka, w jaki sposób się ustala jego wielkość? Obecnie moja mama (właścicielka mieszkania) płaci miesięcznie podatek od nieruchomości w kwocie 36 zł. Teraz zakładając, że użyczy mi część mieszkania pod DG, jak dużo większa będzie wartość tego podatku?

Proszę o pomoc.

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
 • Goście

Napisano 27 luty 2010 - 23:11

W umowie użyczenia można wymienić, jakie opłaty będą pokrywane przez korzystającego z użyczenia, co do zasady powinny to być wszystkie koszty, które przypadają na przedmiot użyczenia (czyli czynsz - proporcjonalnie do powierzchni użyczonej itp.). Te wydatki moga być zaliczone do kosztów.

Co do podatku od nieruchomości, to decydują o nim gminy, stawki mogą być wielokrotnie wyższe niż dla mieszkania, np. 20 zł za m2 (rocznie).

Jednak podana wysokość podatku (?) od mieszkania (36 zł miesięcznie) odpowiada ogromnej powierzchni - może to jest opłata za dzierżawę wieczystą? Ta opłata nie wzrasta.

#3 Guest_-praw-vann

Guest_-praw-vann
 • Goście

Napisano 27 luty 2010 - 23:51

Dziękuję za odpowiedź. Co do tych 36 zł, to jeszcze raz muszę ustalić z mamą. Być może coś się jej pomyliło

Jeszcze jedno pytanie - czy umowie użyczenia można zawrzeć też zapis, że czynsz i podatek od nieruchomości (ten "podstawowy") będą opłacane przez użyczającego lokal? Czy koszty z tym związane muszę ponieść ja, jako biorący w użyczenie?

#4 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
 • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 22:28

Umowa użyczenia może mieć dowolną treść. Jednak ze względów podatkowych może być korzystniej, by to firma płaciła koszty utrzymania.

#5 Guest_-praw-vann

Guest_-praw-vann
 • Goście

Napisano 02 marzec 2010 - 00:42

Mam jeszcze jedno pytanie. Wyczytałem gdzieś, że nie płaci się podwyższonego podatku, jeśli lokal nie jest przeznaczony wyłącznie na prowadzenie działalności (czyli jeśli służy także do mieszkania). Czy to prawda?

ps. co do tych 36 zł podatku, o których wspominałem wyżej, to chodzi jednak o rok, a nie o miesiąc

#6 Guest_andi

Guest_andi
 • Goście

Napisano 28 październik 2010 - 11:49

A ja mam podobny problem i znalazłem odpowiedz w innym portalu która nie pokrywa się z tym co tu napisano powyżej.


Umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą członkowi rodziny – zwolnienie z podatku
Mam pytanie dotyczące użyczenia lokalu mieszkalnego członkowi rodziny – dokładnie mojej siostrze. Ten lokal mieszkalny siostra wykorzystywałaby na prowadzenie działalności gospodarczej. Chodzi o działalność sklasyfikowaną według PKD jako obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
Proszę o podanie informacji, czy mogę jej bezpłatnie użyczyć mieszkania (lokalu) na taką działalność. Czy z tego tytułu ja albo ona będziemy musieli zapłacić podatek od umowy użyczenia do urzędu skarbowego? Odwiedziłem kilkakrotnie urząd skarbowy z tym pytaniem i panie urzędniczki upierały się, że tak. A to się mi nie zgadza z informacjami, jakie sam zdobyłem, przeszukując internet. Oczywiście siostra płaciłaby należny podatek dochodowy wynikający z prowadzenia działalności. Czy umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą powinna być spisana notarialnie?
I na koniec jeszcze jedno pytanie, czy prowadząc działalność gospodarczą w użyczonym ode mnie mieszkaniu, siostra będzie mogła odliczać koszty uzyskania przychodu np. za energię elektryczną?

Od początku 2009 r. osoba użyczająca nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z bezpłatnym użyczeniem nieruchomości. Jeżeli natomiast użyczenia dokonują członkowie najbliższej rodziny, z fiskusem nie musi się także rozliczać biorący lokal w użyczenie przedsiębiorca.

Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości na cele prowadzonej działalności zasadniczo skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca uzyskuje określone korzyści, dysponując nieodpłatnie przedmiotem użyczenia, a zatem powstaje u niego przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT).

Takich konsekwencji podatkowych nie ma jednak umowa użyczenia lokalu na działalność gosopodarczą zawarta pomiędzy członkami rodziny. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zwolniony jest z podatku dochodowego, jeżeli zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. Natomiast w II grupie znaleźli się dalsi krewni: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.

Jeśli więc brat zawiera z siostrą umowę użyczenia, na mocy której użycza jej na potrzeby prowadzenia firmy swoje mieszkanie, to w związku z takim użyczeniem siostra nie będzie musiała ustalać przychodu z działalności.

Trudno mi stwierdzić, w oparciu o jakie przepisy panie w urzędzie skarbowym upierają się przy konieczności zapłaty podatku w opisanej przez Pana sytuacji. Przesyłam link do tekstu, w którym opisuję opodatkowanie nieodpłatnego użyczenia nieruchomości: http://eporady24.pl/...,15,86,759.html.

Reasumując:

Po stronie biorącego w użyczenie lokal powstaje przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT), ale jest on zwolniony z opodatkowania (art. 21ust. 1 pkt 125 w zw. z art. 21 ust. 20 ustawy o PIT.).
Po stronie użyczającego nie występuje w ogóle przychód (z dniem 1 stycznia 2009 r., wykreślony został z ustawy o PIT, art. 16).

Pańska siostra będzie mogła zaliczać wydatki eksploatacyjne (np. media) do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli będzie Pan obciążał ją tymi wydatkami na podstawie stosownego dokumentu (np. rachunku). Siostra, aby zaliczyć ten wydatek do KUP, musi bowiem posiadać stosowny dokument potwierdzający konieczność ponoszenia wydatków.

Jeżeli media zostałyby przepisane na siostrę, problem dokumentowania wydatków przestałby istnieć, natomiast gdy faktury za media będą wystawiane w dalszym ciągu na Pana, powinien Pan wystawiać rachunki dla siostry, tak by jej wydatki były w jakiś sposób udokumentowane.

I na koniec dodam, że jeżeli umowa użyczenia lokalu na działalność gospodarczą jest zwolniona w tej sytuacji z podatku, to nie ma też konieczności jej zgłaszania w urzędzie skarbowym.

#7 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
 • Goście

Napisano 13 marzec 2018 - 16:09

Mam pytanie, czy można użyczyć lokalu mieszkalnego pod prowadzenie działalności gospodarczej osobie, która nie jest członkiem rodziny?
Od 4 lat mieszkamy razem z moim partnerem w mieszkaniu, które jest moją własnością. Chcielibyśmy przenieść tam jego działalność gospodarczą, przy jednoczesnym zminimalizowaniu formalności. Nie mam z tego tytułu żadnych korzyści, działalność polega na sprowadzaniu do Polski z zagranicy produktów spożywczych na zamówienia klientów (co oznacza, że nie ma żadnego magazynu, ponieważ, to co przyjedzie tego samego dnia jest rozdystrybuowane do odbiorców). Działalność prowadzona z domu to zbieranie zamówień i wystawianie faktur - czyli czysto "papierkowa" robota.
Będę wdzięczna za pomoc.#8 ZosiaA

ZosiaA

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 18335 postów
 • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 marzec 2018 - 16:13

A jak by tak poczytać to co wyżej?

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy