Skocz do zawartości

Sprzedaż darowizny przed upływem 5 lat

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-lizka

Guest_-praw-lizka
  • Goście

Napisano 23 październik 2009 - 20:10

Proszę o poradę. W październiku 2007roku otrzymałam domek wraz z działką w postaci darowizny. Nie minęło jeszcze 5 lat a domek chcę sprzedać. Czy sprzedając tą nieruchomość będę zwolniona od podatku informując urząd skarbowy iż przeznaczę dochód ze sprzedaży na zakup innego mieszkania? Czy mam prawo do ulgi meldunkowej jeżeli zamieszkiwałam w tej nieruchomości 20 lat przed jej nabyciem?Jeżeli mogę sprzedać nieruchomość przed upływem tych 5 lat to co po kolei muszę zrobić?

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 24 październik 2009 - 14:03

Jeśli mieszkała Pani w tym domku (także przed nabyciem) i była tam zameldowana na stałe przez przynajmniej 12 miesięcy, to można powołać się na ulgę "meldunkową" i podatku dochodowego nie będzie. Trzeba jednak udowodnić zameldowanie, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwania kupca lepiej sprawdzić, czy US zaakceptuje posiadane dokumenty, jako ten dowód.

#3 Guest_-praw-prawnie.pl

Guest_-praw-prawnie.pl
  • Goście

Napisano 25 październik 2009 - 22:24

Należy pamiętać, że wskazane wyżej zwolnienie ma zastosowanie do podatników, którzy złożą oświadczenie, że spełniają warunki do tego zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Oświadczenie to należy złożyć w terminie złożenia zeznania rocznego za ten rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.
Jeśli nie spełni Pani wskazanych wyżej warunków do skorzystania z ulgi meldunkowej i nieruchomość zostanie zbyta przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie wówczas Pani jako podatnik będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19 % podstawy obliczenia podatku.

#4 Guest_-praw-lizka

Guest_-praw-lizka
  • Goście

Napisano 08 listopad 2009 - 15:48

Sprawdziłam w Urzędzie Skarbowym właściwym do miejsca zamieszkania i wiem już, że Urzad Skarbowy zaakceptuje moje zaświadczenie o zameldowaniu w nieruchomości, w której mieszkałam 20 lat przed jej nabyciem. W tym przypadku nie zapłacę podatku dochodowego od tej nieruchomości, który wyniósłby 19% od wartości sprzedaży. Mam jednak pytanie co do działki na której położona jest ta nieruchomość. Urząd Skarbowy chce jednak pobrać podatek 19% od wartości gruntu(działki) na której jest w/w nieruchomość. Czy istnieje możliwość aby nie płacić tego podatku od tej działki? Proszę o poradę i z góry dziękuję.

#5 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 08 listopad 2009 - 21:31

Przepisy obowiązujące w latach 2007-2008 r. nie dają żadnej innej szansy na uniknięcie zapłacenia podatku dochodowego przy sprzedaży działki niż odczekanie pełnych 5 lat kalendarzowych. Podatek płaci się od dochodu, czyli w tym wypadku prawie całej ceny sprzedaży (pomniejszają ją jedynie koszty notarialne darowizny, wpisu do Ksiąg Wieczystych i ewentualnie prowizji pośrednika pomagającego w sprzedaży - w częsci proporcjonalnie przypadającej na działkę).

Podatku dochodowego nie byłoby jedynie wtedy, gdyby:
1. dom został przekazany darowizna komuś z najbliższej rodziny (dzieci, rodzeństwo, rodzice)
2. ten ktos sprzdedał go
3. Pieniadze ze sprzedaży przeznaczył na zakup innej nieruchomości, ewentualnie remont posiadanej
4. Nabytą nieruchomość podarował "z powrotem", albo dokonał darowizny własnych pieniędzy, które nie wydał na remont
Ale oczywiście ze sprzedażą takiej nieruchomość znów trzebaby czekac 5 lat.

#6 Guest_-praw-lizka

Guest_-praw-lizka
  • Goście

Napisano 09 listopad 2009 - 08:49

Darowiznę nabyłam w 2007 roku, nie minęło jeszcze 5 lat i dochód ze sprzedaży przeznaczę na kupno innego mieszkania czy w związku z tym nie zapłacę podatku dochodowego, ile mam czasu na zakup takiego mieszkania od momentu sprzedaży darowizny?Co z podatkiem od gruntu(działki) w momencie sprzedaży na której położona jest ta nieruchomość?

#7 Guest_-praw-lizka

Guest_-praw-lizka
  • Goście

Napisano 09 listopad 2009 - 08:52

Dodam, że powyższą darowiznę otrzymałam od moich dziadków, czy to zmienia postać rzeczy co do ulgi meldunkowej bez konieczności zakupu innego mieszkania?

#8 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 09 listopad 2009 - 23:26

CYTAT(lizka @ 9.11.2009, 7:49) Darowiznę nabyłam w 2007 roku, nie minęło jeszcze 5 lat i dochód ze sprzedaży przeznaczę na kupno innego mieszkania
Niestety zgodnie z przepisami z chwili nabycia (czyli tymi z lat 2007-2008) można skorzystać z ulgi meldunkowej dotyczacej domu lub mieszkania, ale nie działki na której on stoi. Fakt przeznaczenia pieniędzy na zakup mieszkania nic nie pomaga, zwolnienie z tego tytułu obowiązywała do końca 2006 r. oraz od 2009 r.

Nie ma też znaczenia, kto dokonał darowizny.

Jedyny sposób unikniecia zapłacenia 19% od wartości sprzedawanej działki to:
- dokonanie darowizny domu z działką komuś z najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo)
- sprzedaż domu przez nich
- zakup mieszkania przez nich (za całą kwotę ze sprzedaży domu z działką)
- darowizna mieszkania dla Pani
Dodatkowym kosztem są dwie darowizny, ten ciąg operacji może być korzystny finansowo, gdy mieszkanie nie będzie tańsze od domu oraz gdy wartość działki jest większa od 10-20% wartości samego domu. Trzeba to jednak dokładnie policzyć.

#9 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 04 maj 2011 - 22:38

w listopadzie 2009r. dostałam mieszkanie w darowiźnie od babci
chcę je sprzedać czy muszę płacić 19% podatku?
część pieniędzy chcę przeznaczyć na remont domu, ale dowiedziałam się w US, że np. ogrodzenia nie mogę odliczyć...
proszę o podpowiedź

#10 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 11 maj 2011 - 08:58

Tak, podatek 19% powinien być zapłacony do końca kwietnia następnego roku, gdy sprzedaż nastąpi wcześniej niż w 2015 r.
Dochód, w tym wypadku cena sprzedaż minus ewentualne koszty remontów mieszkania i jego sprzedaży, pomniejszany jest też o wydatki na cele mieszkaniowe dokonane później (do 2 lat). Jak widać o szczegóły warto pytać w US, ja nie miałem okazji dowiedzieć się, że koszty ogrodzenia są kwestionowane.

#11 Guest_kkkkk

Guest_kkkkk
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2013 - 14:49

Witam. Sytuacja jest następująca mój chłopak dostał od dziadków mieszkanie jako darowizna, mineły dwa lata jak tam mieszka , i nie wiem jakim cudem to sprzedał komuś innemu, nie mam z nim kontaktu, ani z mężczyzną który to mieszkanie kupił, minął tydzień od sprzedaży . CHciałabym się zapytać czy jest szansa na odzyskanie tego mieszkania przez dziadków ? czy można to gdzieś zgłosić ? i czy bez dziadków zgody to mieszkanie mogło zostać sprzedane ? nie wiem czy podatek w US został zapłacony. Prosze o pomoc, bo bardzo zależy nam na odzyskaniu tego mieszkania. I czy dziadkowi jesli się uda mogą mieszkanie przepisać prawnuczce która ma ponad rok lub mi chociaż nie jestem ich rodziną bo ślubu z osobą która sprzedała to mieszkanie nie mam.

#12 Guest_Anonim

Guest_Anonim
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2013 - 16:08

Witam,

Zakładając, że w roku bieżącym otrzymam darowiznę mieszkania (grupa 0) to ile czasu musi minąć zanim będę mogła je sprzedać? Bezwzględnie 5 lat, czy jest jakiś sposób aby ominąć podatek od sprzedaży (poza, jak rozumiem sytuacją gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży darowizny przeznaczam na inne mieszkanie)?
Czy w ogóle muszę meldować się w tym mieszkaniu (ulga meldunkowa obowiązywała w latach 2007-2008) czy nie ma to żadnego wpływu na późniejszą sprzedaż?

Dziękuję za pomoc

#13 Guest_mały

Guest_mały
  • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 16:42

Witam zwracam się z prośba. Nabyłem działkę pod budowę domu.Chciał bym część tej działki sprzedać a pieniądze za działkę postawić dom na tej części co mi zostanie.Co trzeba zrobić żeby nie odprowadzać podatku do US. tylko wykorzystać całą kwotę na budowę domu bez odprowadzania tych 19%
Proszę o podzielenie się informacjami.

#14 Guest_mały

Guest_mały
  • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 16:44

Dodam że od nabycia jako darowizny nie minęło 5lat

#15 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 17 luty 2016 - 17:02

Witam.mam pytanie mój wujek dostał darowiznę od swojego ojca 6 lat temu ja mieszkam w tym domu ijestem tam zameldowania od 27 lat. Wuj teraz chce mi sprzedać ten dom za 90 tysięcy. Ile to wszystko by kosztowało u notariusza proszę o pomoc

#16 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 17 luty 2016 - 17:18

Idź do notariusza - on Ci wyceni i zaproponuje czy to ma być na pewno sprzedaż...90.000 to niedużo, jeśli jest to cena ponizej rynkowej to US może wycenić podatek od rynkowej ceny.

#17 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 22 czerwiec 2017 - 22:05

Witam mam pytanie otrzymałem mieszkanie w darowiźnie po rodzicach w 2013.07.02 w którym roku mogę je sprzedać by uniknąć zapłaty podatku.

#18 Guest_wioleta

Guest_wioleta
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 08:00

18.09.2012 otrzymałam działkę rolno w formie darowizny.Nie długo będzie 5 lat chciałabym ją sprzedać.Kiedy mogę to zrobić aby nie zapłacić podatku i nie narobić sobie kłopotów.Mój kupiec nie jest rolnikiem i musi otrzymać stosowne papierki aby ją nabyć.Czy w tej chwili mogą wyciągnąć mu potrzebne dokumenty aby mógł skompletować wszystkie dokumenty potrzebne do nabycia ziemi.

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 09:46

18.09.2012 otrzymałam działkę rolno w formie darowizny.Nie długo będzie 5 lat chciałabym ją sprzedać.Kiedy mogę to zrobić aby nie zapłacić podatku i nie narobić sobie kłopotów.Mój kupiec nie jest rolnikiem i musi otrzymać stosowne papierki aby ją nabyć.Czy w tej chwili mogą wyciągnąć mu potrzebne dokumenty aby mógł skompletować wszystkie dokumenty potrzebne do nabycia ziemi.

Okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym działka została Ci darowana, czyli najwcześniej możesz ją sprzedać 1 stycznia 2018 r.

#20 tomasz500

tomasz500

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 28 sierpień 2017 - 16:10

1 stycznia 2018 r

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych