Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka pytań o nowe świadectwo pracy

świadectwo pracy

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 exima

exima

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 14:13

Mam pytania odnośnie nowego świadectwa pracy po wejściu przepisów od 21.03.2011r. Po okresie próbnym od razu zatrudniamy pracowników na czas nieokreślony.

    [*]Po jakim czasie mogę wystawić świadectwo pracy z tej umowy terminowej - 7 dni czy 24 miesiące?
    [*]Jaki tryb rozwiązania umowy o pracę muszę wpisać? "Rozwiązania umowy z upływem czasu na jaki została zawarta"?
    [*]Ile dni muszę wpisać w punkcie dotyczącym wykorzystanych urlopów, jeżeli pracownik nie wykorzystał żadnego dnia bądź wykorzystał część przysługującego limitu?
    [*]W której części akt osobowych muszę przechowywać to terminowe świadectwo pracy? W części "B" czy "C"?
    [/list]Bardzo proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania.
    Pozdrawiam,

#2 tp1

tp1

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 14:53

Jesli po okresie próbnym zatrudniacie na czas nieokreslony - nie wystawiasz świadectwa pracy. Regulacja dotyczy umów terminowych.

#3 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 19:22

Po umowie na okres próbny jeśli zawierasz umowę na czas nieokreślony obowiązkowo musisz wystawić świadectwo .

#4 aaa

aaa

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 19 marzec 2012 - 08:50

a gdy po umowie próbnej, zaraz bedzie umowa na czas okreslony ( załóżmy na rok), potem znów 2 umowa terminowa na rok, kolejna juz na czas nieokreslony- to rozumiem że po każdej z tych umów mam wystawić świadectwo pracy, wpiąć je w część C, i w razie niewykorzystanego urlopu z poprzedniej umowy wpisac w świadectwie art. 171 par.3.Tylko czy wypisywać te świadectwa pracy na bieżąco, czy po okresie 24 miesiecy od zawarcie?? Jak to robić najlepiej :)

#5 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 20 marzec 2012 - 19:05

Zgadzam się z ida wystawiamy świadectwo pracy. Gdy po umowie próbnej zawrzesz umowę na czas określony nie wystawiasz świadectwa pracy, gdy zawrzesz kolejną umowę na czas określony tez nie wystawiasz świadectwa pracy chyba, że na wniosek pracownika( uwzględniając oczywiście termin 24 miesięcy od umowy na okres próbny) Po zakończeniu umów terminowych wystawiasz świadectwo pracy obejmujące wszystkie umowy terminowe. Uważam osobiście, że najlepiej wystawiać według starych zasad :)



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: świadectwo pracy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych