Skocz do zawartości

darowizna--- dalsze jej przekazanie

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-kasiu42

Guest_-praw-kasiu42
  • Goście

Napisano 21 październik 2008 - 20:15

CYTAT(kw02)W uzgodnieniu z notariuszem można oba akty darowizny podpisać w tym samym dniu, w odstępie nawet kilku minut. Od takich darowizn w najbliższej rodzinie nie płaci się podatku od darowizn, jedyne koszty to taksa notarialna oraz (znacznie już niższe) koszty wpisu do ksiąg wieczystych.

Ponieważ u tego samego notariusza będą podpisywane dwa akty notarialne, warto wcześniej porozmawiac o wysokości opłaty notarialnej, być może uda się wynegocjować opłatę nawet jak za pojedynczy akt.

Gdy darowizna dokonywana jest aktem notarialnym, nie zgłasza się jej samemu w Urzędzie Skarbowym - robi to notariusz.

Rozmawialiśmy już wstępnie z notariuszem, ale on twierdzi, że jednocześnie nie można dokonać 2 aktów notarialnych, ze względu właśnie na urząd skarbowy. Podobno trzeba czekać, aż US wyda decyzje o zwolnieniu z podatku (przy 1 akcie) to dopiero wtedy można dalej przekazać darowiznę i sporządzić kolejny akt notarialny.
Jak to wygląda w praktyce, czy zdarza się, żeby urzad skrarbowy to zakwestionował ????

#2 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 21 październik 2008 - 20:44

W uzgodnieniu z notariuszem można oba akty darowizny podpisać w tym samym dniu, w odstępie nawet kilku minut. Od takich darowizn w najbliższej rodzinie nie płaci się podatku od darowizn, jedyne koszty to taksa notarialna oraz (znacznie już niższe) koszty wpisu do ksiąg wieczystych.

Ponieważ u tego samego notariusza będą podpisywane dwa akty notarialne, warto wcześniej porozmawiac o wysokości opłaty notarialnej, być może uda się wynegocjować opłatę nawet jak za pojedynczy akt.

Gdy darowizna dokonywana jest aktem notarialnym, nie zgłasza się jej samemu w Urzędzie Skarbowym - robi to notariusz.

#3 Guest_-praw-kasiu42

Guest_-praw-kasiu42
  • Goście

Napisano 21 październik 2008 - 20:15

Moja matka ma dostać darowiznę (tj. działkę budowala) od swojego brata i będzie chciała najszybciej jak jest to możliwe przekazać ją mi (czyli swojej córce). I tak:
----- czy jest możliwe, aby TEGO SAMEGO DNIA matka dostała darowiznę i w dalszej kolejności darowała ją swojej córce ( mam na myśli dwa oddzielne akty notarialne) I czy nie będzie przez to mieć problemów z urzedem skarbowym ???
----- czy matka będzie musiała zgłosić ta darowiznę do urzedu skarbowego (osobiście ). czy to należy do obowiązku notariusza, tak by być zwolnioną od płacenia podatku z tego tytułu???
Za wszelką pomoc z góry dziękuję

#4 Guest_-praw-kw02

Guest_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 22 październik 2008 - 11:15

CYTAT(kasiu42)Rozmawialiśmy już wstępnie z notariuszem, ale on twierdzi, że jednocześnie nie można dokonać 2 aktów notarialnych
Jak notariusz odmawia, to zmusić się go nie da. Może należy zapytać innego notariusza?
CYTATczy zdarza się, żeby urzad skrarbowy to zakwestionował ????
US nie może zakwestionować zwolnienia, bo to nie jest sprawa uznaniowa - wynika wprost z ustawy. Chyba, że warunki zwolnienia nie były spełnione (zostało wykryte, że wbrew ustaleniom notariusza nie ma wymaganego pokrewieństwa).

Teoretycznie US mógłby próbować wykazać, że zawarcie 2 aktów w tym samym dniu jest czynnością pozorną, dokonaną tylko dla uniknięcia podatku. Czyli, że intencją wujka było obdarowanie siostrzenicy, ale dla uniknięcia podatku darował siostrze (jej matce), by ona darowała córce. Podpisanie drugiego aktu z opóźnieniem mogłoby być jakimś zabezpieczeniem przed pojawieniem się takiego zarzutu . Ale jak US może wykazać, że nie było inaczej: wujek darował swojej siostrze, nie precyzyjąc wcale, że chce by darowała to swojej córce. Natomiast jego siostra od razu zdecydwała (albo miała od początku taką intencję), że daruje dalej córce. Ta druga darowizna może nastąpić nawet wbrew woli pierwszego ofiarodawcy - po dokonaniu darowizny traci on kontrolę nad przedmiotem darowizny. Z drugiej strony: jeśli te 3 osoby dokonały 2 darowizn w jakimś odstępie czasu, czy nadal nie mogły to być z góry umówione działania pozorne?

Zresztą intencją ustawodawcy było, by majątek w ramach najbliższej rodziny był przekazywany bez płacenia podatku. Gdyby takie kolejne darowizny miały być jednak obciążone podatkiem, mogłyby zostać wprowadzone przepisy zezwalające na dokonanie "darowizny darowanego" bez płacenia podatku dopiero po jakimś czasie.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 maj 2019 - 14:33

Witam otrzymałam w drodze darowizny mieszkanie od mojej siostry 10 lat temu.Czy po mojej smierci moze odziedziczyć je mój syn jedynak,czy moze je dziedziczyć z urzędu?.dziękuję

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych