Skocz do zawartości

Problem z rozliczeniem Pit-37 - zasiłki otrzmane z ZUS

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-bea13

Guest_-praw-bea13
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 20:18

Bardzo dziękuję za precyzyjne wyjaśnienie sprawy.
Już napewno zapamiętam i nie będzie to dla mnie problem.
Jeszcze raz Pani serdecznie dziękuję za błyskawiczną pomoc.
A swoją drogą to wspaniałe, że ludzie chcą w dzisiejszych czasach bezpłatnie komuś pomóc.

Pozdrawiam,
:-)

#2 Guest_nukalady

Guest_nukalady
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 21:51

CYTAT(bea13)Bardzo dziękuję za info. - czytałam te objaśnienia i w dalszym nie jestem pewna. Wynika z tego objaśnienia, że pozycja 35(przychód/dochód) i 36(podatek)z PIT-11a do przeniesienia do PIT-37 ale gdzie, do pozycji C1(2)poz.40 i 42(podatek) czy C1(5) inne żródła poz.53(dochód) i 57 (podatek) ?
Proszę tylko o wskazówkę miły człowieku....
Bardzo proszę ......

Otrzymujący PIT-11A z przychodem podlegającym opodatkowaniu (jak w Twoim przypadku), zawsze jest obowiązany do złożenia zeznania, bo otrzymuje też inne przychody. Z tej przyczyny podaną masz tylko zaliczkę pobraną, a nie masz obliczonego podatku należnego w poz.42 informacji. I to by było jasne.
Gdzie wpisać i co to jest? No, faktycznie w objaśnieniach tego wprost nie napisano, ale wiadomo, że nie są emerytury-renty oraz inne krajowe swiadczenia, o których mowa w art, 34 ust.7 ustawy (patrz wyjaśnienia punkt 2).
No wiec miejsce w zeznaniu zostaje Ci jedno - inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4 (cześć C.1.).
Wypełniasz pozycje:
53 - przychód
55 - dochód (tyle samo co przychód)
57 - zaliczka pobrana przez płatnika.

No i oczywiście do zaznania przenosisz wszystko z PIT-11 i PIT-40.
Mam nadzieję, że dobrze Cię zrozumiałam.

#3 Guest_-praw-bea13

Guest_-praw-bea13
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 21:15

Bardzo dziękuję za info. - czytałam te objaśnienia i w dalszym nie jestem pewna. Wynika z tego objaśnienia, że pozycja 35(przychód/dochód) i 36(podatek)z PIT-11a do przeniesienia do PIT-37 ale gdzie, do pozycji C1(2)poz.40 i 42(podatek) czy C1(5) inne żródła poz.53(dochód) i 57 (podatek) ?
Proszę tylko o wskazówkę miły człowieku....
Bardzo proszę ......

#4 Guest_nukalady

Guest_nukalady
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 20:37

CYTAT(bea13)Witam,
Mam następujące pytanie do Szanownych Państwa,
Czy otrzymując jednocześnie PIT-11 od pracodawcy, PIT-11a z ZUS (zasiłki pieniężne) oraz PIT-40A z ZUS (renta) powinnam wykazać w PIT-37 wszystkie pozycje i podatek pobrany przez płatników?
Dokładnie chodzi mi o to, że na Pit-11a (zasiłki pienieżne z ubezpieczenia społecznego) pokazują pobrany zaliczkę na podatek dochodowy w pozycji 36. a potem nie pokazują tego podatku w pozycji 42. (?)
Inaczej jak w przypadku otrzymanego PIT-40A (renta) bo ta pozycja 34. zaliczka na podatek dochodowy pobrany przez płatnika równa się pozycji 42. podatek należny. i 46 (kwota zaliczki na podatek)
Czy w PIT-37 powinnam w ogóle uzględniać przychód i podatek z tytułu otrzymanego zasiłku?
Bardzo proszę o pomoc, nigdy wcześniej nie rozliczałam tego typu przychodu(dochodu) z ZUS.
:oops:

Druk PIT-40A/11A ma bardzo szczegółowe objaśnienia. Na stronie 2. (na dole) podane są informacje dla osób, które na podstawie otrzymanego formularza będą składać zeznanie PIT-36 lub PIT-37. Dokładnie jest napisane, jakie kwoty - z jakich pozycji - przenieść należy do zeznania. Pozdrawiam.

#5 Guest_-praw-bea13

Guest_-praw-bea13
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2008 - 20:18

Witam,
Mam następujące pytanie do Szanownych Państwa,
Czy otrzymując jednocześnie PIT-11 od pracodawcy, PIT-11a z ZUS (zasiłki pieniężne) oraz PIT-40A z ZUS (renta) powinnam wykazać w PIT-37 wszystkie pozycje i podatek pobrany przez płatników?
Dokładnie chodzi mi o to, że na Pit-11a (zasiłki pienieżne z ubezpieczenia społecznego) pokazują pobrany zaliczkę na podatek dochodowy w pozycji 36. a potem nie pokazują tego podatku w pozycji 42. (?)
Inaczej jak w przypadku otrzymanego PIT-40A (renta) bo ta pozycja 34. zaliczka na podatek dochodowy pobrany przez płatnika równa się pozycji 42. podatek należny. i 46 (kwota zaliczki na podatek)
Czy w PIT-37 powinnam w ogóle uzględniać przychód i podatek z tytułu otrzymanego zasiłku?
Bardzo proszę o pomoc, nigdy wcześniej nie rozliczałam tego typu przychodu(dochodu) z ZUS.
:oops:

#6 Guest_Tatuś

Guest_Tatuś
  • Goście

Napisano 02 marzec 2011 - 20:30

Normalnie przenosisz z pit-40A/11A DOCHODY Z POZYCJI 35 I 36 DO PIT-37 W POZYCJE INNE ŹRÓDŁA---HEJKA

#7 Guest_dorotka0000025

Guest_dorotka0000025
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 19:51

hej mam problem z rozliczeniem zasilku chorobowego i macierzynskiego z zus a dokladnie dostalam dwa pity z zusu i zakladu pracy. Pracowałam pol roku i pol roku bylam na zwolnieniu. Kwota dochodu w obu przypadkach jest niemal identyczna ale niepokoi mnie wysokosc podatku - ta pobrana przez zus jest 4 razy wyzsza niz pobrana przez zaklad pracy, na dodatek podatku z zus nie moge obnizyc bo nie byly pobierane ani skladki zdrowotne ani spoleczne. Gdzies slyszalam ze kwota naliczonego podatku w zus podlega calkowitemu zwrotowi przy rozliczeniach z urzedem skarbowym, a ja nie dosc ze nie mam zwrotu to gdyby nie ulga na dziecko musialabym jeszcze doplacac. Spotkaliscie sie z taka sytuacja?

#8 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 20:13

proszę wpisać dane z obu pitów, objaśnienie pozycji i kwota.

w pit zus składki są finansowane z budżetu państwa, więc na pit się ich nie uwzględnia

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 20:32

tzn.? Pani mam napisac? czy w pit?

chodzi o to ze jestem zdziwiona kwota podatku bo w zakladzie pracy naliczyli mi 400 zł a w zusie 1600 zł za taka sama kwote dochodu i ilosc przepracowanych miesiecy

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 marzec 2011 - 20:34

i dodam jeszcze ze maz zarobil o 7000 tys wiecej ode mnie a ma sporo mniejsza kwote pobranego podatku czyli nie dosc ze malo zarobilam to jeszcze naliczyli mi sporo podatku ;-( nie wiem zus sie pomylil?

#11 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 30 marzec 2011 - 19:11

Prosze wpisać:kwotę przychódu, kosztu uzyskania przychodu, zaliczka pobrana przez płatnika,ub.społ., ub. zdrowotne z obu pitów a spróbuje sprawdzić czy wszystko jest ok.

#12 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 25 luty 2013 - 14:12

witam,od 23 lipca 2012 jestem na zwolnieniu lekarskim i pobieralam przez pól roku zasiłek chorobowy wyplacany przez zus zakładowi pracy i dalej mi. dodam ze mialam umowe zlecenie i z dniem 31.12.12r umowa ta wygasła. dostałam z zakładu i niewiem czy taki pit tez dostane z zus?

#13 Guest_Baśka

Guest_Baśka
  • Goście

Napisano 06 marzec 2013 - 22:09

Witam,
Mam takie pytanie. Złożyłam już PIT-a do Skarbówki, ale muszę zrobić korektę ponieważ przyszedł mi PIT 11A z tytułu zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Czy ja mam te zasiłki zsumować z moim dochodem w pozycji 37,39 i 41 PIT-a 37, czy też wpisać to w inne źródła czyli pozycję 55,57 i 59. Wolę się upewnić ponieważ jest to już korekta, a nie chcę później musieć składać korekty do korekty

#14 Guest_PBDA Consulting

Guest_PBDA Consulting
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 17:40

Dzień dobry,

Zasiłki należy wpisać w wierszu 5- Inne źródła, niewymienione
w wierszach od 1 do 4.

Pozdrawiam.

#15 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 18:44

witam, mam pytanko odnośnie rozliczenia Pit. Otóż moi rodzice zawsze rozliczali się razem. W zeszły m roku moja mama zmarła, ale do kwietnia otrzymywała wynagrodzenie z zakładu pracy. Za ten okres przyszedł też pit. Czy zmarła mamę, ojciec uwzględnia w rozliczeniu pit, bo zaniosłam pit do rozliczenia i poinformowano mnie że jeśli mama nie korzystała z żadnych ulg to nie wlicza się jej mimo iż do kwietnia 2012 dostawała wynagrodzenie. Jestem ciekawa czy w tym momencie na pit będzie zaznaczone rozliczenie indywidualne czy też rozliczenie z małżonkiem który zmarł w trakcie roku podatkowego??

#16 Guest_PBDA Consulting

Guest_PBDA Consulting
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 11:10

Z opcji wspólnego rozliczenia podatkowego, mogą skorzystać osoby które zawarły związek małżeński przez rozpoczęciem danego roku podatkowego, a jeden z małżonków w czasie tego roku zmarł. Przedtem jednak należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo, co ważne w tego rodzaju rozliczeniu podpisuje się jedynie jeden podatnik, choć ustawowo wymagane są dwa podpisy. Zatem, nie można podpisać się za zmarłą osobą, miejsce na podpis zostaje niewypełnione.

Aby rozliczenie takie było skuteczne, w formularzu podatkowym należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat, odwołujący się do art. 6a ustawy o podatku PIT.

#17 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 20 marzec 2013 - 21:41

No raczej jest to mylna informacja, ponieważ pozycje 35 i 36 z pitu 11a nalezy wpisac w poz.35 i 37 oraz 39 pitu 37. w objaśnieniu pita 37 jasno napisano, że w żródła przychodu 1 wchodza wynagrodzenia ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne.

#18 Guest_gracha

Guest_gracha
  • Goście

Napisano 22 marzec 2013 - 21:53

Ale zasiłki pieniężne wypłacone przez zakład pracy a nie przez ZUS, a tu chodzi o wypłacone przez ZUS.

#19 Guest_justyna

Guest_justyna
  • Goście

Napisano 06 marzec 2018 - 12:32

witam. mam pytanie odnoścnie pit 11a.

czy  przychod z rubryki 38 i 40 oraz zaliczkaq z 39 i 41 moge sumowac czy trzeba to uwzglednic w innych pozycjach. jesli tak tom w jakiej bo nic takiego nie widze...prosze i dziekuje za pomoc:)

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12444 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 marzec 2018 - 20:59

Co z czym chcesz sumować ?

Przecież w poz. 38 są emerytury/renty, a w poz. 40 zasiłki z ubezpieczenia chorobowego.

Nie odróżniasz tych przychodów ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych