Skocz do zawartości

walka z zusem o rente w drodze wyjątku

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-oimim

Guest_-praw-oimim
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 10:19

A więc ojcieć dziecka zmarł 5 lat temu - zmarł jako młody człowiek więc oczywiście do wypłacenia renty według wyliczeń zusu zabrakło mu 6 miesięcy. Wniosek o rentę został odrzucony. Moja sytuacja materialna była wtedy dość dobra więc nie ciągnęłam sprawy oczywiście w niosek z decyzją odmowną uprawomocnił się po miesiącu . Jednak obecnie moja sytuacja bardzo się zmieniła jestem teraz w ciężkiej sytuacji materialnej bez pracy moj jedyny dochód m na mnie i dziecko to 290 zł . postanowiłąm więc starać się ponownie o rentę dla dziecka w drodze wyjątku złożyłam podanie z oświadczeniem o stanie majątku dnia 6.11.2009 moje akta długo przeleżały w szczecińskim zusie byłam wzyawana na pzresłuchanie raz ponieważ urzędnicy pomieszali moje akta z aktami innej osoby aż wreszcie przyszło pismo iż moje dokumenty dnia 14.12.2009 zostały wysłane do Warszawy . Dnia ok 6 luty 2010 dostaje odpowieź znowu z zusu w szczecinie a mianowićie dostałam kolejny egzemplaż decyzji o rencie - odmowny ale ni jak się on miał do wniosku o rencie w drodze wyjątku bo przecież o taki się starałam . Poszłam więc do zusu aby wyjaśnić sprawę co się okazało na miejscu panie wyjaśniły mi że 5 lat temu nastąpiła pomyłka 2X pomieszano dokumenty zmarłego z innymi papierami i żle policzli okres ubezpieczenia zmarłego ojca tak więc jak toopisali w dokumentach decyzję z dnia 30.12.2005 uchyla się ponieważ - błędnie wykazano okres ubezpieczenia pana.......( i nasuwa się teraz pytanie czy oni mają prawo uchylić sbie nagle prawomocnądecyzję z przed 5 lat ????????????????) i panie stwierdziły że zus z Warszawy odesłał papiery i teraZ ZNOWU MUSZE CZEKAĆ 1 NA UPRAWOMOCNIENIE DECYZJI I PONOWNIE WYSYŁAĆ WNIODEK DO WARSZAWY ZASTANAWIAM SIĘ JEDYNIE CZY TE PAPIERY WOGÓLE DOTARŁY DO TEJ WARSZAWY CZY TO JEST JAKAŚ GRA NAZWŁOKĘ . Poszłam również do pań z wydziału rent i emerytur chcąc wyjaśnić dlaczego ja mam ponosić konsekwencje pomyłki zusu , umówiona byłam również z dyrektorą (oczywiście była chora), a wyjaśnienia brzmiały tak - jeśli chodzi o błędne naliczenie składki to jest moja wina ponieważ mogłam się odwołać 5 lat temu (no ale w końcu kto jest od liczenia składek ja czy zus), - pozatym pani zaczęła minie straszyć że złożyłam oświadczeni o tym iż zamieszkuję sama z dzieckiem i tak jest do dziś , a renta mojej mamy wpływałą na mój adres i to jest podejrzane i zapewne chciałam oszukać zus. Proszę o odpowiedź czy to co oni tam wyprawiają jest wogóle zgodne z prawem czy mają prawo wystawiać nową decyzję i jak ewentualnie złożyć skargę na takie zaniedbanie urzędników

#2 Guest_-praw-arex

Guest_-praw-arex
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 11:15

Rozumiem, że nowa decyzja z lutego br. nadal jest odmowna (wobec wniosku o rentę z 2005 r.)? Jaka jest przyczyna odmowy (proszę zacytować decyzje wraz z uzasadnieniem)?

ZUS - po stwierdzeniu własnego błędu - może z urzędu wznowić postępowanie już zakończone prawomocną decyzją. Może ją uchylić/zmienić itp. Powoduje to, że dawny wniosek staje się znów aktualny.

#3 Guest_-praw-oimim

Guest_-praw-oimim
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 13:54

oczywiście decyzja z lutego jest odmowna : a więc brzmi tak : zdokumentów przedłożonych do wniosku wynika że pan Mariusz ......... a przełomie swojego życia przepracował 2 lata , 22 dni zamiast 3 lat pracy wymaganych ustawą. Do okresu zatrudnienia nie wliczono umowy o dzieło sp. zoo...... itd za okres 15.05.2002 do 27.03.2003 z przerwami ponieważ nie było obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania umowy o dzieło . Mając powyższe na uwadze brak podstaw prawnych do przyznania renyty rodzinnej po zmarłym ojcu dla syna tutejszy oddział wniosek o rentę rodzinną załatwia decyzją odmowną .

Mam pytanie w związku z tym czy jeśli ta decyzja się uprawomocni poraz kolejny mogę starać się o rentę w drodze wyjątku ??????? i czy jest na nią szansa jeśli spełniam odp warunki :

- obecnie jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną bez prawa do zasiłku
- dochód na mnie i dziecko to 290 zł dodatku rodzinnego i za samotne wychowywanie dziecka
- mieszkam sama w 3 pokojowym mieszkaniu jest w prawdzie zameldowana mama i brat ale oboje nie mieszkają w tym mieszkaniu

#4 Guest_-praw-arex

Guest_-praw-arex
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 15:42

Proszę dopytać się w ZUS, czy musi Pani ponownie składać wniosek o świadczenie w drodze wyjątku, czy ZUS sam prześle ponownie dokumenty do centrali. Ta druga opcja wydaje się bardziej odpowiednia, gdyż przecież nie otrzymała Pani żadnej decyzji z Warszawy. Na wszelki wypadek proszę złożyć żądanie przesłania dpkumentów do Warszawy (bo nie ma jeszcze decyzji ostatecznej) - można to zrobić ustnie do protokołu.

#5 Guest_-praw-magda 22

Guest_-praw-magda 22
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 23:05

Witam, ja otrzymałam rente po ojcu w drodze wyjatku na poczatku zus odmowil przyznania renty po ojcu poniewaz nie placil skladek 2 lata przed smiercia, do Prezesa zusu w warszawie sie odwołaliśmy piszac jaka jest sytuacja materialna ze jestem bez srodkow do zycia , i przyznal rente w drodze wyjatku

#6 Guest_ewa

Guest_ewa
  • Goście

Napisano 15 listopad 2010 - 14:21

mam pytanie ,maz moj zginął1991 r w pracy otrzymywałam na dzieci rente rodzinną do sierpnia 2007raz syn najmłodszy skonczył nauke rente mi zabrano od zaprzestania nauki syna 2007r ,w tym roku skonczyłam 50 lat wystapiłam z wnioskiem do zus o rente dla siebie niestety dostałam odmowne ,czy nalezy mi sie renta po meżu w drodze wyjatku, nie mam zadnych zródeł utrzymania z praca ciezko,

#7 Guest_xkasia07

Guest_xkasia07
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2012 - 22:16

prosze o rade składałam nie cały miesiac o rete rodzinna dla dzieci zus odmowil mi tej renty chociaz ich ojciec ma przepracowane ponad 7 lat w czy m od dnia kiedy pobieral zasilek bla bezrobotnych i od tego czasu nie mial pracy do czasu zgonu czyli minelo 18 miesiecy jak byl bez robotny czy odwolanie pomoze mi cos w tej sprawie

#8 Guest_mamawdowa

Guest_mamawdowa
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:21

Mój mąż zmarł w wieku 30 lat(wypadek porażenie prądem) zostałam sama z 3 dzieci(7,5 i 4 lata)nie przyznano mi renty rodzinnej bo mąż za mało pracował (na przełomie 15 lat kiedy rozpoczą pracę do chwili śmierci pracował 5 lat i 8 miesięcy). Mój dochód miesięczny wynosi 177 zł.mieszkam w domu teścowej która mieszka na stałe za granicą. chcę starać się o rentę w drodze wyjątku czy mam szanse i jakie dokumenty są mi potrzebne

#9 Guest_stanisława

Guest_stanisława
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2016 - 10:28

Moje wnuki so sierotami ojciec dzieci utopił się w 2010r córka umarła po ciężkiej chorobie rok temu dzieci nie majo renty po ojcu zabrakło 8 miesięcy ani po matce bo mało pracowała zus odmuwił renty w drodze wyjątku dzieciom prosze mi pomuc

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2016 - 11:08

Moje wnuki so sierotami ojciec dzieci utopił się w 2010r córka umarła po ciężkiej chorobie rok temu dzieci nie majo renty po ojcu zabrakło 8 miesięcy ani po matce bo mało pracowała zus odmuwił renty w drodze wyjątku dzieciom prosze mi pomuc

Jakiej pomocy oczekujesz? Zadaj konkretne pytania.

#11 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 17 październik 2016 - 14:11

Walka z zus o rente wyjątkową

#12 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2018 - 07:31

Witam, też mam pytanie dot. renty. 

Dwa lata temu zmarł mój mąż. Córce odmówiono renty z uwagi na brak wymaganych okresów składkowych. Byłam w kiepskim stanie psychicznym i nie złożyłam odwołania. Czy teraz mogę jeszcze coś zrobić? Czy mogę ponownie złożyć wniosek o rente? może w drodze wyjątku? Czy po takim czasie jest jeszcze szansa, że córka otrzyma rentę?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2018 - 08:47

Jeżeli nie jesteś w sytuacji szczególnej, tzn. twoje możliwości zarobkowania nie są ograniczone np. twoją chorobą lub chorobą dziecka, to mało prawdopodobne żeby renta w drodze wyjątku została przyznana, ale nie składając wniosku się nie dowiesz - lepiej złożyć i dostać decyzję odmowną, niż się zastanawiać jak ZUS postąpi. Renta w drodze wyjątku przyznawana jest osobom, które z niezawinionych/obiektywnych przyczyn nie mają żadnych środków do życia.

#14 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2018 - 09:30

Jeżeli nie jesteś w sytuacji szczególnej, tzn. twoje możliwości zarobkowania nie są ograniczone np. twoją chorobą lub chorobą dziecka, to mało prawdopodobne żeby renta w drodze wyjątku została przyznana, ale nie składając wniosku się nie dowiesz - lepiej złożyć i dostać decyzję odmowną, niż się zastanawiać jak ZUS postąpi. Renta w drodze wyjątku przyznawana jest osobom, które z niezawinionych/obiektywnych przyczyn nie mają żadnych środków do życia.

Dziękuję. A czy to, że nie złożyłam odwołania ma jakieś znaczenie? Czy wystarczy, że złoże ponownie wszystkie dokumenty, tak jak za pierwszym razem?

#15 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2019 - 10:41

Mam pytanie.Ile czekacsie na wydanie decyzji ws.renty w drodze wyjatku dla niepelnosprawnego, kilkuletniego dziecka?.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych