Skocz do zawartości

Szkoła Wizażu i Stylizacji a renta rodzinna - czy mogą odebrać?

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-karina_czapla

Guest_-praw-karina_czapla
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 14:03

Witam serdecznie.

Piszę na tym forum, ponieważ mam ogromny problem i bardzo potrzebuję pomocy prawnej. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, mimo, że przeglądałam różne fora.

Mam 19 lat i pobieram policyjną rentę rodzinną po zmarłym tacie w wysokości 1550 zł netto miesięcznie.

Ze względu na to, że w tym roku skończyłam liceum musiałam ( ale oczywiście też chciałam ) podjąć naukę, by dostawać owe świadczenie.

Rentę miałam przyznaną do 31 sierpnia 2009. Pod koniec lipca tego roku dostałam powiadomienie o tym, że powinnam oddać na piśmie deklarację, w której wyrażam chęć kontynuacji nauki. Ze względu na to, że nie mieszkam w domu rodzinnym nie dostałam tej informacji na czas. Ale, że pamiętałam o obowiązku dostarczania zaświadczeń postarałam się o to, by w mojej szkole owe wydali.

I w tym momencie zaczynają się schodki. Otóż postanowiłam zdobyć zawód wizażysty i stylisty w rocznej Szkole Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa w Krakowie. Zanim ją wybrałam upewniłam się czy wydają zaświadczenia o kontynuacji nauki... takie też wydawali. Pojechałam więc do ZER MSWiA, by dowiedzieć się czy taki rodzaj szkoły jest uznawany za kontynuację nauki i czy przyznają świadczenia - okazało się, że tak. Jest to szkoła policealna, prywatna, bez uprawnień szkół publicznych, ale jest wpisana do ewidencji szkół i jak to szkoła zatwierdzona przez prezydenta miasta. Podaję link do strony szkoły
http://www.art.krako....azuistylizacji

Właśnie w sierpniu zdobyłam to zaświadczenie ( pisze na nim, że " (...) Szkoła jest wpisana do ewidencji Miasta Krakowa prowadzanej przez Prezydenta Miasta Krakowa pod nr ewidencyjnym 42303-7-86 jako szkoła niepubliczna policealna (...) " ) o tym, że podejmuję naukę w tej szkole ( zapłaciłam wcześniej wpisowe, musiałam też zapłacić z góry za październik czesne za szkołę - 470 zł na miesiąc, by mieli pewność, że będę uczęszczała na zajęcia ). Gdy już zdobyłam to zaświadczenie pojechałam je zwieźć, okazało się, że się spóźniłam i rentę na wrzesień wstrzymali. To była moja wina, bo nie dopilnowałam terminu, ze względu na brak kontaktu w tym czasie z miejscem mojego zameldowania, które też jest adresem do korespondencji. Przyjęli moje zaświadczenie i powiedzieli, że to się liczy jako deklaracja o podjęciu nauki, w październiku miałam dostać wyrównanie za wrzesień i rentę za październik, z tym, że mam do 15 października przynieść takie samo zaświadczenie, jako dowód, że do szkoły uczęszczam. Otrzymałam w październiku rentę, wyrównanie i przed 15 października dostarczyłam owe zaświadczenie. Wszystko było w porządku. Aż do czasu....

Rentę mam dostawać do 5 każdego miesiąca. Za listopad na moje konto nic nie wpłynęło. 4 listopada dostałam list polecony, że mam się zgłosić w sprawie renty... Tak też zrobiłam.

Okazało się, że owe panie pracujące wstrzymały mi rentę, bo nie mają pewności czy ta szkoła jest kontynuacją nauki! Do momentu wyjaśnienia ( zostało wysłane pismo do kuratorium, dzwonili do szkoły czy uczęszczam na zajęcia, pismo do urzędu miasta ) renty nie otrzymam. Problem tkwi w tym, że ta szkoła nie ma uprawnień szkoły publicznej. Jednak pytałam się dyrekcji dlaczego w takim razie mogą wydawać takie zaświadczenia... okazało się, że zawsze wydawały i nigdy nie było problemów z rentami dla uczniów tam uczęszczających. Panie z MSWiA nie wiedzą nic...bo one nigdy się z taką szkołą nie spotkały...i to jest taka pierwsza sytuacja.

Jest listopad, szkoły zmienić nie mogę, bo zapisy do szkół publicznych skończyły się w sierpniu. Gdybym dostała taką informacje, że mogą być problemy zmieniłabym szkołę, albo od razu poszła na studia tak jak planowałam po ukończeniu tej szkoły i zdobyciu zawodu. Teraz jest za późno... W tym miesiącu nie mam za co żyć, szkoły i mieszkania nie zapłacę, na nikogo innego liczyć nie mogę.

Teraz najważniejsze pytanie... czy mają prawo mi odebrać rentę w momencie gdy nie znajdę innej szkoły i zostanę w tej? Gdzie jest jakikolwiek zapis o tym, że szkoły niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych nie liczą się jako kontynuacja nauki przy której można pobierać rentę rodzinną... - bo nigdzie tego znaleźć nie mogę a słyszałam, że kurs językowy trwający więcej niż 3 miesiące się zalicza... Ile trwa rozwiązanie takich sytuacji i czy jeżeli mi z powrotem ją przyznają to czy dostanę wyrównanie? Czy pracujący tam mogą ponieść konsekwencje ze względu na wprowadzenie mnie w błąd?

Bardzo proszę o pomoc i przepraszam za tak długą wiadomość ale chciałam wszystko opis, bo być może każdy szczegół jest ważny.

#2 Guest_-praw-arex

Guest_-praw-arex
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 16:34

CYTAT(karina_czapla @ 6.11.2009, 13:03) w rocznej Szkole Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa w Krakowie.
Jeśli szkoła jest w ewidencji miasta, nie powinno być problemu. Kuratorium prowadzi swoje ewidencje/rejestry na podstawie informacji przekazywanych przez prowadzących ewidencję - w tym przypadku przez Urząd Miasta Krakowa. To w Urzędzie załatwia się wszystko.

Problem jednak chyba jest.
W wykazach dostępnych w krakowskim kuratorium nie ma szkoły o tej nazwie.
http://www.kuratoriu...identyfikacyjne

Jest za to (wiersz 4609):
"Szkoła Wizażu", al. Krasińskiego 20/5, 30-101 Kraków, tel. 0124273292, www.art.krakow.pl, prow.: Szkoła Wizażu - Joanna Orłowska
Prawdopodobnie szkoła nie uaktualniła danych w ewidnecji. Widnieje chyba stara nazwa: "Szkoła Wizażu w Krakowie" i stare dane (adres itp). Aktualną ewidencję można sprawdzać telefonicznie: tel. 012 616 5228.
Szef szkoły powinien uaktualnić dane jak najprędzej, a miasto niech wystawi pismo, że jest to ta sama szkoła.

#3 Guest_-praw-djanex

Guest_-praw-djanex
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 21:24

CYTAT(karina_czapla @ 6.11.2009, 13:03) czy jeżeli mi z powrotem ją przyznają to czy dostanę wyrównanie? Czy pracujący tam mogą ponieść konsekwencje ze względu na wprowadzenie mnie w błąd?

Witam,
Jeżeli została Pani przyznana renta rodzinna i wstrzymana ZUS powinien wyrównać ją za okres, w którym świadczenia nie wypłacali.
Co do konsekwencji w tum przypadku ciężko mi powiedzieć, miałam inną troszkę sytuację, też mnie w błąd wprowadzono z rentą rodzinną, złożyłam w ZUS do Sądu Pracy wniosek i zanim sprawa się odbyła ZUS mi z miejsca wypłacił.

Pozdrawiam

#4 Marek O

Marek O

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 865 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 sierpień 2017 - 12:04

Dobrą szkołę charakteryzacji i wizażu znajdziecie na http://www.dziewulsc...azu-stylizacji/. Sprawdźcie, ja uważam, że to naprawdę dobry kierunek, aby się szkolić, więc może również i was zaciekawi. 

#5 Sleep

Sleep

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 14:05

Nie jetem przekonany, czy taki zawód jest aby na pewno przyszłościowy. Konkurencja jest na tyle duża, że naprawdę bardzo trudno jest się wybić i zyskać dobrą pensję.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych