Skocz do zawartości


ZWROT SKŁADEK Z II FILARU.CZY TO MOŻLIWE??


29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-nefferetiti

Guest_-praw-nefferetiti
  • Goście

Napisano 28 luty 2008 - 12:41

Witam wszystkich
Należę do II filaru Nationale Nederlanden.Obecnie pracuję za granicą i nie wrócę pracować do Polski.Chciałbym odzyskać składki,które płaciłem tyle lat do II filaru.Wiem,że z ZUSu to niewykonalne,ale czy mozna odzyskać je właśnie od II filaru?Jesli tak to w jakich przypadkach.
Proszę o pomoc.[/b]

#2 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 04 marzec 2008 - 02:27

Wybacz, że nie pisze swoimi słowami. Nie jestem specem w tej dziedzinie, miałem poprostu troche czasu i poszukałem odpowiedzi na nurtujące cie pytanie :-)

CYTATCzy można rozwiązać umowę z OFE i uzyskać zwrot wpłaconych pieniędzy?

Nie można zrezygnować z uczestnictwa w Otwartym Funduszu Emerytalnym ani dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku. Wspomnianą sytuację reguluje Ustawa "o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku", art. 111, ust. 5:
"Przystąpienie (...) do otwartego funduszu emerytalnego jest nieodwołalnym oświadczeniem woli o wyborze ubezpieczenia emerytalnego (...)." oraz Ustawa "o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28 sierpnia 1997 roku", art. 107: "Członek funduszu nie może rozporządzać środkami zgromadzonymi na swoim rachunku."
Rachunek w OFE jest otwarty aż do wieku emerytalnego, czyli do 60 roku życia w przypadku kobiet i do 65 roku życia w przypadku mężczyzn. Nie ma możliwości wcześniejszego zamknięcia i wypłacenia zgromadzonych na rachunku środków czy też przekazania zgromadzonych środków na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W momencie osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego będą wypłacane świadczenia emerytalne przez Zakład Emerytalny.Źródło: Link

Osoby urodzone przed 1968r. nie mają obowiązku przystępowania do II filaru, ale jeżeli to zrobią to obowiazują je zasady, które wkleiłem powyżej.

CYTATWprowadzona z dniem 1 stycznia 1999 r. reforma systemu ubezpieczeń społecznych przewiduje odrębne dla trzech grup wiekowych zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości:
[list]* osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. - emerytura na "starych" warunkach
* osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., ale przed 1 stycznia 1969 r. - wybór między starą a nową emeryturą
* osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. - nowa emerytura filarowa[list]Reforma nie objęła osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. - otrzymują one i będą otrzymywać emeryturę na dotychczasowych zasadach: świadczenia emerytalne opłacane są na bieżąco ze składek wpłacanych przez pracujących.

W pierwszym roku wdrażania reformy osoby urodzone po 31 grudnia 1949 r., ale przed 1 stycznia 1969 r. mogły podjąć decyzję o pozostawieniu składek emerytalnych w ZUS lub przystąpieniu do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. są bezpośrednio "wpisane" w system nowej emerytury. Muszą one pamiętać o jednym: od 2000 r. każdy rozpoczynający pierwszą pracę lub działalność gospodarczą zobligowany jest do wyboru w ciągu siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia społecznego (najczęściej od podpisania pierwszej umowy o pracę) jednego z OFE.Źródło: Link

#3 Guest_-praw-nefferetiti

Guest_-praw-nefferetiti
  • Goście

Napisano 03 marzec 2008 - 20:44

Ale zaraz!Dopier teraz zaskoczyłam:)Jeśli ta osoba urodziła się w roku 1962?To jest przed grudniem 1968 roku.Co wtedy?

#4 Guest_-praw-nefferetiti

Guest_-praw-nefferetiti
  • Goście

Napisano 03 marzec 2008 - 20:41

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

#5 Guest_-praw-ruido

Guest_-praw-ruido
  • Goście

Napisano 02 marzec 2008 - 09:27

Nie, nie można. Istnieje obowiązek przynależności do funduszu dla każdej osoby objętej ubezpieczeniem społecznym urodzonej po 31 grudnia 1968 r.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2010 - 12:25

to jes bzdura wiekrzosc polaków nie dozyje wieku emerytalnego w tych warunkach pracy i przy dzisiejszej najnizszej krajowej po co mam placic swoje ciezko zaeobione pieniadze komus

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 26 marzec 2011 - 18:24

święta prawda zgadzam się

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 maj 2011 - 17:46

w przypadku twojego zgonu wyplacane jest 50% sumy znajdującej sie na koncie osobie uposażonej zaś pozstała połowa przelana zostanie na konto 2filaru tej wlasnie wskazanej osoby.

#9 Guest_puma

Guest_puma
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2013 - 21:16

Pod warunkiem że rząd tych pieniędzy nie przejmie dla jakieś dziury w budżecie:) Uważam że wtej sytuacji nalezało by coś z tym zrobić bo prosty człowiek za***prza a taki polityk zabierze wszystko :) Taki to kraj powalony!!!

#10 Guest_Aniak

Guest_Aniak
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 14:40

Totalna bzdura! Jestem żywym, chodzącym przykładem, że da się odzyskać składki!!! Udało mi się, nie jest to tylko moja zasługa ale trafiłam na fajną stronkę internetową, skontaktowałam się z kim trzeba i teraz mogę śmiało powiedzieć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe żerują na naszej naiwności. Śmiało pytać, odpowiem na każde pytanie co, gdzie, którędy

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 listopad 2013 - 00:02

A możesz wysłać link do tej stronki? albo chociaż napisz w jaki sposób to zrobić :-) z góry dziękuję :-)

#12 Guest_alicja

Guest_alicja
  • Goście

Napisano 18 listopad 2013 - 17:08

proszę podpowedziecjak mogę odzyskac składki z 2 filau zlozlam pismo ale już ponad miesiąc nie mam odpowiedzi a w banku mnie tlko zbywają będę wdzieczna

#13 Guest_nata

Guest_nata
  • Goście

Napisano 22 listopad 2013 - 19:35

Aniak jak się z Tobą skontaktować? Mój mail to gumnat@o2.pl ja też chętnie odzyskalabym składki

#14 Guest_jerzy

Guest_jerzy
  • Goście

Napisano 28 listopad 2013 - 12:44

proszę wysłac mi gdzie mozna załatwic o zwrot skąłdek z otwartego funtusz prosze wysłac na emaila max1972-72@tlen.pl

#15 Guest_max

Guest_max
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 09:56

Witam.
Czy mogę prosić o info jak to zrobić. Ofe mam w Aviva CU. THX

#16 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2013 - 17:20

Witam.jestem na rencie,jeżeli jest taka możliwość wycofania składek z drugiego filaru to proszę opisać co,gdzie i kiedy,mam 55 lat i całkowitą niezdolność do pracy z powodu bezwładu.

#17 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 18:47

Proszę nie zawracać d*py ludziom o zwrocie drugiego filaru,jest to Konstytucyjnie zabronione,po twojej wypowiedzi na forum dajesz nie słuszne złudzenia,możesz zostać pociągnięta/y do ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ za kłamliwe wypowiedzi.pozdrawiam

#18 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 15:29

Ja tez chętnie sie dowiem jak odzyskac. Prosze o kontakt tel. 508 743 277. Dziękuję.

#19 Guest_komar

Guest_komar
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2014 - 14:00

Chcial bym sie zapytac jak moge to wybrac bo nie moge tego znalesc

#20 Guest_basia

Guest_basia
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2014 - 16:27

Ja też chcę zabrać składki - help ! JAk to zrobiłeś



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych