Skocz do zawartości


Czy usługa budowlana?kiedy obowiazek podatkowy?


wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Nowa

Guest_Nowa
  • Goście

Napisano 31 maj 2012 - 07:42

Witam. Wystawiłam fa Vat za wykonanie przyłacz wodociagowego- czy jest to usluga budowlana i obowiazek podatkowy powstaje z chwila otrzymania zapłaty, nie pózniej niz 30.dnia od wykonania usługi.Usługa wykonana 17 maja do dzis nie zaplacona. Czyli podatek w maju czy czerwcu?

#2 Agnieszka

Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3608 postów

Napisano 31 maj 2012 - 07:58

Jest to usługa budowlana

#3 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 31 maj 2012 - 21:26

Wykonanie przyłącza wodociągowego to usługa budowlana. Obowiązek podatkowy w Vat zgodnie z art.19 ust.13 pkt,2d.

13. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:


2) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług:


d) budowlanych lub budowlano-montażowych



Obowiązek podatkowy w Vat powstanie 15.06. (30 dni licząc od dnia wykonania usługi, bo nie otrzymano zapłaty).



#4 Guest_ANIA

Guest_ANIA
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:12

A jeśli chodzi o faktury sprzedaży w firmie budowlanej (8% VAT) dotyczące robót wykończeniowych(gładzie + malowanie na klatce schodowej w blokach spółdzielni mieszkaniowej),to również trzeba je zaksięgować do VAT-u w terminie zapłaty(płacone są terminowo – 14 dni od wystawienia)?

#5 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:56

A jeśli chodzi o faktury sprzedaży w firmie budowlanej (8% VAT) dotyczące robót wykończeniowych
(gładzie + malowanie na klatce schodowej w blokach spółdzielni mieszkaniowej),
to również trzeba je zaksięgować do VAT-u w terminie zapłaty
(płacone są terminowo – 14 dni od wystawienia)?

Jeżeli usługa wykonana np: 24 maja , to obowiązek podatkowy przypadnie w dniu zapłaty ( 14 dnia ), czyli w czerwcu.

Najbezpieczniej... :)
Wprowadzasz do rejestrów sprzedaży wszystkie faktury ( usługi budowlane)
na koniec miesiąca zrób sobie zestawienie faktur NIE ZAPŁACONYCH na ostatni dzień miesiąca ( w wartościach, netto i podatek należny )
Sumę z zestawienia wpisz jako ostatnią pozycję do rejestru sprzedaży ze znakiem (-)
W następnym miesiącu doliczysz te wartości do rejestru sprzedaży.
Masz prawidłowo ustalony przychód do opodatkowania w podatku VAT dotyczący usług budowlanych.

#6 tynka

tynka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 53 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 11:23

A JEZELI FRA WYSTAWIONA NP.05.05.2012 termin płątności 19.05.2012 to vat w maju czy 05.06

#7 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 01 czerwiec 2012 - 11:37

Termin płatności wykazany na fakturze nie ma tu znaczenia.
Ważna jest data zapłaty ( wpływu środków na konto)
Jeżeli zapłacone w maju to VAT do maja, jeżeli brak zapłaty do końca maja to obowiązek w podatku VAT 30 dnia
lub w dniu zapłaty, jeżeli wpłynęły środki na konto przed 30 dniem od dnia wykonania usługi.

Kumasz? Dołączona grafika

#8 tynka

tynka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 53 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 13:21

dziękuję

#9 Guest_ANIA

Guest_ANIA
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2012 - 07:13

Dzięki Mirasku, bo co księgowa, to co innego mówi i jest pewna na 100% Dołączona grafika
Ostatnio spotkałam się z teorią - jak nie wiesz, to księguj zawsze na swoją niekorzyść, czyli zostaw to w rejestrze sprzedaży m maju...

#10 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 12 czerwiec 2012 - 10:30

Dołączona grafika



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy