Kategorie
Skocz do zawartości

Znaki drogowe pionowe i poziome


Gość Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Moje pytanie wygląda następująco. Jest znak zakaz wyprzedzania (znak pionowy B-25) na obszarze zabudowanym. Za nim jest oczywiście linia podwójna ciągła, jakaś wysepka a za wysepką jeszcze kilka metrów podwójnej ciągłej i kończy się obszar zabudowany (miejscowość). I zaczyna się linia przerywana z jednej strony (znak poziomy P-3). I tak się ciągnie około 800m po czym przy wzniesieniu znów zmienia się na linie podwójną przerywaną. I co teraz? Czy można wyprzedzać na tej linii P-3? (jednostronnie przekraczalnej - oczywiście wyprzedzać od strony przerywanej)? Są na tej trasie którą opisywałem jakieś zjazdy ale nie ma żadnego skrzyżowania które odwołuje znak zakazu B-25. Nigdzie nie znalazłem artykułów dotyczących "wyższości" znaków pionowych nad poziomymi lub odwrotnie. Mam prawo stosować się do znaku poziomego P-3? Jak nie to po co linie na drodze raz podwójna ciągła raz jednostronnie przekraczalna? Czekam na odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnaΠów drogowych ( zpóźn. zm.):

 

§ 2. 1. Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu; jeżeli jednak znaki są umieszczone nad poszczególnymi pasami ruchu, to znak dotyczy tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym znak jest umieszczony. Znak drogowy umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

 

(...)

 

6. Znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu stanowią POWTÓRZENIE zastosowanych znaków pionowych.

 

(...)

 

§ 15. 1. Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

2. Zakaz wyrażony znakiem zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

 

(...)

 

§ 85. 1. Znakami drogowymi poziomymi są umieszczone na nawierzchni linie ciągłe lub przerywane, pojedyncze lub podwójne, strzałki, napisy, symbole i inne linie związane z oznaczaniem określonych miejsc na drodze oraz punktowe elementy odblaskowe.

 

(...)

 

4. Znak P-3 „linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.

 

Podsumowując: podany przykład to chyba brak myslenia ze strony zarządcy drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo rozporządzenie, co cytowane w moim poprzednim poście:

 

§ 86. 1. Znak P-1 „linia pojedyncza przerywana”, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu.

2. Znak P-1 o podwójnej szerokoÊci, w którym kreski i przerwy są równe, informuje ponadto, że wyznaczony pas ruchu jest pasem:

1) ruchu powolnego,

2) zanikającym albo

3) przeznaczonym wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji, nie możesz się tłumaczyć się w ten sposób ..

Znak B-25 dotyczy pewnej, określonej grupy pojazdów a reszty nie, więc np. na tej przerywanej może wyprzedzać motocyklista, a samochód osobowy nie !!!

Mam Ci to wyjaśnić jak krowie ?? Skoro jesteś kierowcą to znasz przepisy..

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sie może troche wymądrze ale chyba nie masz racji(silvo44). Motocyklista nie może wyprzedzać na tym znaku (B-25) ale może zostać wyprzedzony. Chyba że ta przerywana linia pozwala wyprzedzać motocykliście ale nie znalazłem nigdzie takiego przepisu Panie znawco przepisów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, tam - nie cwaniakuj .. Pomylić się nie można ?? Oczywiście, że motocykl można wyprzedzić a motocyklem nie ..

Silnikowe i silnikowe wielośladowe - szkoda, że ustawodawca nie zauważył tych co zostawiają 4 ślady !! Pewnie by je gdzieś tam umieścił osobno ..

No i niesilnikowe można wyprzedzać - np. tramwaj he, he ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie. Tzn Co jeżeli w zaistniałej sytuacji opisanej wyżej motocyklista wyprzedzał ciężarówkę (na linii przerywanej) a kierowca ciężarówki nie upewniając się zajechał drogę motocykliście wykonując manewr skrętu w lewo (na posesję). Kierowca ciężarówki nie sygnalizował zamiaru skręcenia w lewo i nie upewnił się czy jest wyprzedzany. Motocyklista wyprzedzał na zakazie (znak pionowy B-25)ale na linii przerywanej. Kierowca ciężarówki może ponieść winę spowodowania wypadku? Motocyklista wylądował z licznymi obrażeniami w szpitalu na 17 dni. Nie przekroczył dozwolonej prędkości. Czy to że się wyprzedza na zakazie oczyszcza kierowce ciężarówki z obowiązku upewnienia się i nie stosowania się do sygnalizowania manewru? ( skrętu w lewo na posesję)

 

Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zwalnia z obowiązku upewnienia się, sygnalizowania(prawidłowego - wyraźnie i zawczasu) - to, że motocyklista popełnił wykroczenie, nie ma wpływu na winę kierującego ciężarówką - motocyklista może zarobić mandat a szofer musi odpowiadać za spowodowanie kolizji ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość adam spoko
Do marcin. w opisanej sytuacji rozumiem że znak B-25 jest umieszczony pod znakiem informującym o obszarze zabudowanym w takiej sytuacji zakaz ten obowiązuje na całej długości tego obszaru, napewno jest do niego tak jak opisujesz znak poziomy p-4 tzn. podwójna ciągła, jeżeli znak b-25 jest umieszczony za tym znakiem dotyczy on do najbliższego skrzyżowania, lub do znaku odwołania. Wspominasz o podójnej przerywanej z tego co piszesz to mam wątpliwości co do tego co piszesz, to jest znak poziomy p-5 występuje pomiędzy skrzyżowaniami na pasch ruchu o zmiennym kierunku ruchu. Sprawdz dokładnie to co opisujesz. a pozostalipsełdo kierowcy zanim zaczną rady niech sami sprawdzą przepisy pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Oczywiście, że tak, Podejrzewam, ze będziesz miał prblem z kupieniem ich stacjonarnie. Ale nie ma problemu ze zleceniem zamówienia u producenta. Jedną z wiekszych firm w Polsce oferujących znaki drogowe jest firma Tioman:

https://tioman.pl/kategoria-produktu/barierki-wygrodzeniowe/bariery-olsztynskie/

 

Jeśli jednak chcesz postawić ten znak na drodze:

 

Znak musi być zgodny z polskim kodeksem drogowym

Musisz być albo włascicielem albo zarządcą drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Oznaczenia takie jak najbardziej można zamówić przez internet. Polecam jednak skontaktować się z producentem - jak również wybrać oznaczenia wysokiej jakosci. Tak aby w przyszłości nie było konieczności szybkiej wymiany na nowe w wyniku zużycia.

https://wisebook.pl/znaki-zakazu-jak-kupic-rodzaje-sprzedaz-i-ceny/

Polecam ten artykuł. Można poczytać sobie tutaj o rodzajach znaków drogowych, cenach jak również o tym jak takie oznaczenia drogowe zakupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...