Skocz do zawartości


Kto ma pierszeństwo na parkingu przed marketem?


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2011 - 23:29

Kto ma pierszeństwo na parkingu przed marketem? ( jaki przepis to reguluje? )

Miałem nieprzyjemne zdarzenie przed Intermarche. Wyszedłem z żoną ze sklepu i po kilkunastu metrach usłyszeliśmy za plecami "trąbienie". Obejrzałem się a dosłownie 2 metry za nami jechał samochód, prowadzony przez jakiegoś psychola, któremu widocznie się bardzo spieszyło. Grzecznie zwróciłem mu uwagę, że wydaje mi się, że na parkingu to pieszy ma pierszeństwo, a po za tym nie miał on prawa na nas "trąbić". Nie obyło się bez "pyskówki" bo osoba ta okazała się wyjątkowo chamska. Stąd moje pytanie.

#2 Guest_-praw-zibit

Guest_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 09:17

Grzecznie zwróciłem mu uwagę, że wydaje mi się, że na parkingu to pieszy ma pierszeństwo, a po za tym nie miał on prawa na nas "trąbić".


Nie ma takiego przepisu, a przynajmniej ja się z takim nie spotkałem. Napewno, jeżeli szedłeś sobie spacerkiem przez parking i utrudniałeś przejazd samochodom (choćby jednemu) to ten kierowca miał rację. Sprawą drugorzędną jest "otrąbienie" i pyskówka. Nawet na normalnym przejściu dla pieszych kierowca nie może sobie urządzać spacerów i tamować ruchu pojazdów.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 09:42

Grzecznie zwróciłem mu uwagę, że wydaje mi się, że na parkingu to pieszy ma pierszeństwo, a po za tym nie miał on prawa na nas "trąbić".

Nie ma takiego przepisu, a przynajmniej ja się z takim nie spotkałem. Napewno, jeżeli szedłeś sobie spacerkiem przez parking i utrudniałeś przejazd samochodom (choćby jednemu) to ten kierowca miał rację. Sprawą drugorzędną jest "otrąbienie" i pyskówka. Nawet na normalnym przejściu dla pieszych kierowca nie może sobie urządzać spacerów i tamować ruchu pojazdów.
tzn. miałem biec przed samochodem ewentualnie "fruwać" :/............ ?
nie ma wydzielonej drogi dla pieszych na parkingu-muszę jakoś wyjść i wejść do sklepu przechodząc przez parking!
poświęcę się i sprawdzę w ustawie o ruchu drogowym i napiszę

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 09:51

Art. 29. 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

2. Zabrania się:

nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;
ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

pośpiech-ewent. "tamowanie ruchu"=bezpośrednie niebezpieczeństwo????

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 09:53

Art. 29. 1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

2. Zabrania się:

nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;
ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

pośpiech-ewent. "tamowanie ruchu"=bezpośrednie niebezpieczeństwo????


nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa-po prostu szedłem normalnym krokiem z dość ciężkimi reklamówkami

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 10:00

Grzecznie zwróciłem mu uwagę, że wydaje mi się, że na parkingu to pieszy ma pierszeństwo, a po za tym nie miał on prawa na nas "trąbić".

Nie ma takiego przepisu, a przynajmniej ja się z takim nie spotkałem.
Art. 26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni.

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.



i wszytko jasne-następnym razem zadzwonię po policję...

#7 Guest_-praw-zibit

Guest_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 15:07

pośpiech-ewent. "tamowanie ruchu"=bezpośrednie niebezpieczeństwo????[/b]


Czy ja napisałem, że słusznie Cię "otrąbił" ? Nie ! Cale to zdarzenie jest kwestią obustronnej kultury "drogowej". Nie czynię Ci zarzutów, tylko twierdzę, że nie ma przepisu pozwalającego pieszemu na wolne "spacery" po parkingu. Nie sugerowałem też, abyś fruwał. Taki jest mój obietywny osąd opisanej przez Ciebie sytuacji. A tam na marginesie, to poświęć się, poszperaj w prawie drogowym i daj znać. Pzdr.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 19:59

pośpiech-ewent. "tamowanie ruchu"=bezpośrednie niebezpieczeństwo????[/b]

Czy ja napisałem, że słusznie Cię "otrąbił" ? Nie ! Cale to zdarzenie jest kwestią obustronnej kultury "drogowej". Nie czynię Ci zarzutów, tylko twierdzę, że nie ma przepisu pozwalającego pieszemu na wolne "spacery" po parkingu. Nie sugerowałem też, abyś fruwał. Taki jest mój obietywny osąd opisanej przez Ciebie sytuacji. A tam na marginesie, to poświęć się, poszperaj w prawie drogowym i daj znać. Pzdr.
Art. 26.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
4. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
5. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio podczas jazdy po placu, na którym ze względu na brak wyodrębnienia jezdni i chodników ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzch
ni.
6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Prawo o Ruchu Drogowym jednoznacznie daje mi pierszeństwo na parkingu ( mogę sobie "spacerować do woli" a na poważnie nigdy nie utrudniałem nikomu przejazdu, wkurzyło mnie po prostu, że jakiś "burak" przez swoje "trąbienie" 2 metry ode mnie mało co nie przyprawił mojej żony, która szła ze mną o atak serca...)

zibit-nie bierz tego do siebie-dziękuję za wypowiedź nawet gdy nie do końca miałeś rację-pozdrawiam

#9 Guest_ktos

Guest_ktos
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2017 - 15:26

no dobra ale jedno to "ustapienie" PIERWSZENSTWA, a druga sprawa to jak koles idzie Ci srodkiem parkingu, jak moze isc np wzdluz zaparkowanych pojazdow.. (umozliwiajac tym samym przejazd samochodow)



#10 Guest_Eddie

Guest_Eddie
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2019 - 07:58

Czego nie rozumiesz łbie kapuściany? Pierwszeństwo ma pieszy- może iść przez parking w rytmie tanga jak się mu zachce



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych