Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wezwanie na policję z art. 97 kw


16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-emek1234

Guest_-praw-emek1234
 • Goście

Napisano 06 maj 2010 - 13:06

witam, dwa dni temu mój ojciec odebrał od policjantów wezwanie dla mnie abym 15 maja stawił się na policję z art.97 kodeksu wykroczeń.najprawdopodobniej chodzi o fotoradar. ponieważ od kilku lat mieszkam za granicą tj w Holandii a w Polsce ostatni raz byłem miesiąc temu ,żeby kupić samochód którego sprawa najprawdopodobniej dotyczy chciałbym się dowiedzieć jakie będą konsekwencje w razie jakbym nie stawił się na policje w wyznaczonym terminie, czy jest możliwe żeby sprawa dotyczyła mnie czy raczej może dotyczyć poprzedniego właściciela auta?tzn chodzi mi o to czy możliwe jest takie szybkie załatwienie sprawy przez policję bo słyszałem że sprawy z fotoradarem mogą przeciągać się w nieskończoność zanim dostanie się wezwanie na policję. w jakim celu mogę być wzywany?czy chodzi tylko o potwierdzenie ze to byłem ja lub poprzedni właściciel? czy jest możliwe że w przypadku gdyby chodziło o mnie załatwienie sprawy tzn przyjęcie mandatu na odległość? w Holandii mieszkam i się uczę a taki wyjazd w ciągu tygodnia koliduje z nauką i również finansowo bardzo mnie obciąża. i wreszcie czy wezwanie wręczone mojemu ojcu jest zgodne z prawem,jestem zameldowany w tam gdzie mój ojciec ale nie mieszkam tam i nie odebrałem tego osobiście. bardzo proszę o szybką reakcję i z góry bardzo dziekuje za odpowiedź

#2 Guest_-praw-lesio24

Guest_-praw-lesio24
 • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 01:34

Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,
podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.

Jak widać ten artykuł to tzw."worek" i może dotyczyć wszystkiego, nikt tu nie ma szklanej kuli i panu nie powie o co chodzi, trzeba pojechać i tyle.

#3 Guest_-praw-emek1234

Guest_-praw-emek1234
 • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 09:49

ale ja przecież napisałem ,że wiem o co chodzi. o fotoradar.zadałem kilka pytań jak np to czy odebranie wezwania przez ojca jest zgodne z prawem. pytam o to na forum bo na pewno ktoś z państwa miał taki przypadek i będzie mógł odpowiedzieć na te pytania.proszę mi nie cytować kw bo to akurat potrafię sobie sam znaleźć. wiem że to "worek" itd ale jak napisałem wiem ,że sprawa dotyczy fotoradaru i jeśli ktoś z państwa miał taką sytuację i wie że sprawa jest na tyle bzdurna że można przełożyć termin wezwania lub załatwić to na odległość po prostu proszę mi napisać, nie będę musiał jechać 800 km do Polski żeby coś potwierdzić i przyjąć mandat,jeśli można to załatwić np przelewem

#4 Guest_-praw-corven

Guest_-praw-corven
 • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 12:30

CYTATczy odebranie wezwania przez ojca jest zgodne z prawem
Owszem, jest zgodne z prawem.
Zakładam, że przebywając za granicą nie wymeldował się Pan z miejsca pobytu stałego, stąd wezwanie przyszło na adres, jaki figuruje w ewidencji.
Moim zdaniem załatwienie sprawy na odległość jest możliwe ale czas Pana goni, bo po upływie 30 dni, zgodnie z dyspozycją art. 97 § 1 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia nie można sprawcy ukarać grzywną w drodze mandatu karnego.

Osobiście zrobiłbym to w ten sposób, że skontaktowałbym się z komendą, z której nadeszło wezwania, z funkcjonariuszem, który prowadzi sprawę, np. telefonicznie, wyjaśniłbym sytuację i porozmawiał, jak sprawę zakończyć.

#5 Guest_-praw-lesio24

Guest_-praw-lesio24
 • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 21:16

Napisał Pan,że najprawdopodobniej chodzi o fotoradar (taki mały szczegół)

#6 Guest_darek

Guest_darek
 • Goście

Napisano 02 grudzień 2010 - 19:48

Witam
ja wczoraj tez dostalaem takie swistek na wezwanie na komende wydzial sledczy prawdopodobnie chodzi o przejscie przez ulice mozna sie od tego jakos wykrecic ?

#7 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 03 grudzień 2010 - 01:52

Wydział śledczy nie zajmuje sie ruchem piszeych, a na przyszłośc moznasie z tego wykrecic chodzac po przejściu dla pieszych :)

#8 Guest_darek

Guest_darek
 • Goście

Napisano 03 grudzień 2010 - 21:53

Domyslam sie ze to taki policjan co mnie nie lubi i sie ostatnio uczepil ze przeszedlem ale sie zaczymal i powiedzial ze sporzadzi wniosek i se pojechal i po 3 dniach przyszedl swistek z art 97kw.
Czyli sie przyznac czy nie ?

#9 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 07 grudzień 2010 - 05:53

Panie Corven.
Aby, zgodnie z kpc - doręczanie korespondencji, na adres stałego zameldowania korespondencja doszła (dostarczono) ją w sposób prawidłowy, m.in. jeśli odebrał ją dorosły, zameldowany tam człowiek.
Jeśli autor postu wymeldował się z pobytu stałego, w ewidencji ludności figuruje jako bezdomny i w ŻADNYM wypadku, dostarczenie gdziekolwiek w polsce do usera nie jest prawidłowe !!!

#10 Guest_art 97kw

Guest_art 97kw
 • Goście

Napisano 18 październik 2012 - 21:34

Witam,mam pytanie...syn odebrał wezwanie z policji że ma się stawić w sprawie własnej razem z samochodem,ma go udostępnić do jakiś badań...nie bardzo wiemy o co chodzi ale przypuszczam,że być może chodzi o jakąś kolizję...chciałabym wiedzieć na ile zatrzymuje się samochód do takich badań ? syn dojeżdża do pracy i oprócz samochodu nie ma czym dojechać do danej miejscowości.Dziękuję za odpowiedź.

#11 Guest_jajco

Guest_jajco
 • Goście

Napisano 22 grudzień 2012 - 10:48

a pamiętacie jak Sobecka zapłaciła za Rydzyka bo ten biedny jest .

#12 Guest_asd

Guest_asd
 • Goście

Napisano 17 maj 2018 - 21:34

jebac psy

#13 Katarzyna134

Katarzyna134

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 6 postów

Napisano 17 wrzesień 2019 - 08:21

Witam,mam pytanie...syn odebrał wezwanie z policji że ma się stawić w sprawie własnej razem z samochodem,ma go udostępnić do jakiś badań...nie bardzo wiemy o co chodzi ale przypuszczam,że być może chodzi o jakąś kolizję...chciałabym wiedzieć na ile zatrzymuje się samochód do takich badań ? syn dojeżdża do pracy i oprócz samochodu nie ma czym dojechać do danej miejscowości.Dziękuję za odpowiedź.

Przyznaję, że nie ciekawie jest gdy pojjazd trafia na badania - sam raz miałam taką sytuację, na szczęście uwinęli się w dwa dni, które akurat miałam w miarę wolne. Niemniej może to potrwać znacznie dłużej. Najgorsze jest to że nie ma żadnej rekompensaty z tego tytułu i nawet jak ktoś zawini to  trzeba się z nim ciągać po sądach żeby wypłacił nam za stracone dnie pracy.#14 lukpnkhb

lukpnkhb

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 7 postów

Napisano 22 listopad 2019 - 11:00

Mandat z fotoradaru powinien zostać wystawiony do 180 dni, licząc od momentu zrzucenia danych na dysk komputera na posterunku policji. Organy ścigania mają 180 dni na przygotowanie zdjęcia, wystawienie mandatu i dostarczenie go pod adres właściciela pojazdu. Najczęściej jednak mandat przychodzi do właściciela pojazdu znacznie później, w szczególności kiedy przewinienie miało miejsce w innym województwie, niż województwo, w którym mieszkamy.
 
Po ustaleniu właściciela samochodu, zawiadamiany jest posterunek policji zgodny z miejscem zamieszkania kierowcy. Wtedy to kierowca proszony jest o stawienie się na komisariacie, gdzie okazuje się mu zdjęcie. Jeśli właściciel samochodu przyznaje się do winy, dostaje mandat i odpowiednią ilość punktów karnych.
 
Jeśli minie przepisowo wyznaczony czas, odpowiednie organy kierują sprawę do sądu grodzkiego. Taka procedura najczęściej trwa kilka miesięcy a nawet dłużej (jeśli sąd ma trudności z wezwaniem oskarżonego). Nieodbieranie wezwań sądu może skończyć się wizytą policji, a także nałożeniem grzywny. Mandat z fotoradaru dopiero po roku ulega przedawnieniu. Jeśli mieszkamy daleko od sądu grodzkiego, do którego zgłoszono sprawę, procedurę można załatwić zaocznie. Pozwany w takiej sytuacji zostaje listownie poinformowany o wyroku i wysokości kary, którą należy uiścić w przeciągu 7 dni od otrzymania listu. Punkty karne na koncie kierowcy pojawiają się w dniu ogłoszenia wyroku.


#15 Guest_WdB

Guest_WdB
 • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 07:52

@lukpnkhb

A w jakim kraju należy szukać tych sądów grodzkich? W I RP?#16 Guest_aurelia

Guest_aurelia
 • Goście

Napisano 09 styczeń 2020 - 11:36

@lukpnkhb

A w jakim kraju należy szukać tych sądów grodzkich? W I RP?

 

Sąd grodzki to potoczne określenie wydziału grodzkiego w sądzie rejonowym, więc... nie cwaniakuj.#17 Guest_Bernarda

Guest_Bernarda
 • Goście

Napisano 03 listopad 2020 - 18:42

Witam. Kilka dni temu syn bez mojej wiedzy wziął w nocy samochód. Ja leżałam chora
Jest współwłaścicielem i klucze też ma. Samochód rozbity stał w centrum miasta. Nie było policji a ja otrzymałam wezwanie. Czy mogę być ukaranaDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych