Skocz do zawartości


Prawa pieszego na pasach


12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-9toml

Guest_-praw-9toml
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 23:20

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć jakie prawa ma pieszy na pasach. Na kursie prawa jazdy uczyli że zawsze trzeba pieszego przepuścić ale czy rzeczywiście tak jest? Czy na pasach można np. używać telefonu komórkowego lub podczas przechodzenia bawić się odtwarzaczem mp3 lub pisać sms. Czy jest jakiś limit promili alkoholu we krwi którego pieszy nie może przekroczyć? Czy można przebiegać przez pasy?

#2 Guest_-praw-swat

Guest_-praw-swat
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 00:34

Jakbys chcial tak wszystkich przepuszczac to zawsze bylbys spozniony.

Nie wolno gwaltownie wbiegac na pasy oraz jak jestes na rowerze to musisz go przeprowadzic, reszta jest dozowlona.

#3 Guest_-praw-marcin.siara

Guest_-praw-marcin.siara
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 15:23

Nie wolno
- wchozić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych.
- przebiegać przez przejście, zwalniać kroku oraz wracać się
- przejeżdżać rowerem (rower nalezy przeprowadzić)

Musisz zawsze przepuścić pieszych jeżeli:
- są już na przejściu
- skręcasz, to na drodze poprzecznej ustępujesz

Pamiętaj, że dojeżdżając do przejścia masz obowiązek zachować szczególną ostrozność. Czyli muisz założyć, że pieszy w każdej chwili może wejść na jezdnię oraz jechać z taką prędkością by móc w każdej chwili zatrzymać pojazd.

To tak w skrócie

#4 Guest_-praw-seba838

Guest_-praw-seba838
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 19:53

Sorki że pisze w tym temacie ale nie chciałem zaczynać nowego.

Wczoraj zdałem egzamin na prawo jazdy i gdy byłem zapłacić w urzędzie powiedziano mi że do odbioru konieczny będzie dowód, którego jeszcze nie mam wyrobionego. Czy mogę odebrać to prawo jazdy okazując ważny paszport? Proszę o odpowiedź. Z góry wielkie dzięki.

#5 Guest_silvo44

Guest_silvo44
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 08:56

Trzeba było zapytac od razu ... zadzwoń do WK to Ci powiedzą, ale w/g mnie możesz ...

#6 Guest_-praw-magdalenas

Guest_-praw-magdalenas
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2010 - 15:35

Tak samo jak na egzaminie- moze byc wazny paszport.

#7 Guest_Rademka

Guest_Rademka
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 22:02

"Nie wolno gwaltownie wbiegac na pasy oraz jak jestes na rowerze to musisz go przeprowadzic, reszta jest dozowlona."
Czy można prosić o podst.prawną? znajoma ma sparwę o wykroczenie bo potrąciła na przejściu dla pieszych wg jej wyjaśnień oraz świadka przebiegającego.
czy zatem fakt że pieszy biegł przez przejście wyłącza winę obwionionej?w tym przypadku niezachowania szczegolnej ostrożności polegającej na potrąceniu pieszego.(art.13 i 14 pord nie normuje zakazu przebiegania przez przejście dla pieszych)
dzięki

#8 Guest_silvo44

Guest_silvo44
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2011 - 14:05

... jak to art. 14 nie normuje zakazu przebiegania - http://www.v10.pl/pr....html#rozdzial2
... pkt. 4 ...

#9 Guest_B

Guest_B
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2013 - 12:34

Przepisy Kodeksu Drogowego jasno mówią, że NIE WOLNO wbiegać na pasy:

Rozdziału 2: “Ruch pieszych”
Art. 14:
Zabrania się:
1. wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
[.....]
4. przebiegania przez jezdnię;

#10 Guest_wacek666

Guest_wacek666
  • Goście

Napisano 26 maj 2013 - 23:29

czasami mam wrażenie, że w naszym kraju pieszy nie ma żadnych praw, nie mówię żeby wszystkich ktorzy zbliżają sie do pasów przepuszczać, ale jak stoi matka z wózkiem, staruszka, dziecko to kierowco zatrzymaj się! to cię kosztuje tylko chwilę!

#11 Guest_pola33

Guest_pola33
  • Goście

Napisano 29 maj 2013 - 00:46

w Norwegii i Szwecji pasażer jest traktowany priorytetowo, jak tylko zbliżasz się do pasów wszyscy zwalniją i cię puszczają, u nas wciskają pedał gazu żeby przed nosem ci przejechać, albo żeby w ostatniej chwili uciec z pasów, kultury jazdy za grosz:/

#12 Guest_daisy7

Guest_daisy7
  • Goście

Napisano 30 maj 2013 - 23:10

http://prawo-na-drod...z-pieszych.html

#13 Guest_Pawel

Guest_Pawel
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2018 - 13:59

Przebieganie przez jezdnię a przebieganie przez pasy to jak dla mnie dwie odrębne rzeczy...czyli brak sprecyzowania prawa...jeśli upewnię się że auta ustępują mi pierwszeństwa a ja spieszę się na autobus to nie mogę przebiec przez pasy?
Jak widać prawo mówi że "nie wolno przebiegać przez jezdnię" a tym samym można to prawo odczytać w sposób taki że nie wolno przebiegać przez pasy jezdni w miejscu gdzie nie jest wyznaczone przejście dla pieszych.ot taki mały szczegół .



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych