Skocz do zawartości

Różnica między art.51 k.w. a art.140. k.w

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-waldi_

Guest_-praw-waldi_
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 17:24

Witam,
Czym się rożni nieobyczajny wybryk od wywołania zgorszenia w miejscu publicznym?

Art. 51. k.w.

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek
publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza
się go, będąc pod wpływem alkoholu,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne

Art. 140. k.w.
Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo
karze nagany.

#2 Guest_-praw-sisar

Guest_-praw-sisar
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 19:45

Art. 140 (dobro chronione: obyczajowość publiczna) - ważne jest juz samo zachowanie sprawcy natomiast w art. 51 (dobro chronione: porządek i spokój publiczny) to nie wystarczy bo musi być skutek tego zachowania sprawcy w postaci zgorszonej osoby pokrzywdzonej.

#3 Guest_-praw-gruby

Guest_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 21:04

różne definicje
Miejsce publiczne jest miejscem dostępnym dla bliżej nieokreślonej, większej liczby osób ; jest to miejsce ogólnie dostępne.
Publicznie to znaczy w sytuacji, która umożliwia postrzeganie zachowania lub jego skutków przez pewną, nieokreśloną, liczbę osób.
art 51 kw wykroczenie skutkowe, czyli musi byc konkretna osoba która dozna negatywnej reakcji na zachowanie sprawcy- oburzenie, wstręt, niesmak.
140 kw nieobyczajny «niemoralny, nieprzyzwoity
zwróc uwage w jakim rozdziale jest
wykroczenie

#4 Guest_OLEK

Guest_OLEK
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2013 - 12:39

A GDZIE JEST NAPISANE W KODEKSIE ŻE MUSI BYĆ OSOBA POKRZYWDZONA NIE PISZ GŁUPOT JAK NIE ZNASZ PRAWA

#5 Guest_-praw-moho1984

Guest_-praw-moho1984
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2013 - 15:02

Olek, a to że musi być osoba zgorszona wynika z treści artykułu. "Powoduje zgorszenie w miejscu publicznym" Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem.

powoduje zgorszenie -> czyli musi być osoba w której to uczucie zgorszenia spowodował

#6 Guest_remi

Guest_remi
  • Goście

Napisano 11 marzec 2013 - 00:16

Tu się nie zgodzę art 51 KW. Gdyż sprawca może zrobić jakieś tam rzeczy wypisane po przecinkach, nie ma tam nic o pokrzywdzonym, a jeśli chodzi o osobę zgorszoną jest napisane słowo "albo". Więc wynika z tego, że może popełnić wykroczenie krzykiem hałasem... itd, albo wywołać zgorszenie - i tu musi byś pokrzywdzony.

#7 Guest_Rychlik

Guest_Rychlik
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2013 - 14:12

Od strony mundurowego:
z art. 51 KW nakłada policjant mandat jeżeli ktoś go powiadomi o popełnieniu wykroczenia
z art. 140 KW jeżeli policjant jest świadkiem wykroczenia

Dodatkowo: nieobyczajny wybryk jest wykroczeniem formalnym, nie musi wywoływać żadnego skutku; gdy doprowadzi do zgorszenia, to właściwa jest kwalifikacja z art. 51 k.w

#8 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2015 - 20:33

KOLEGO ZDAŁEM PRAWOZNAWSTWO, WIĘC ZNAM PRAWO.

#9 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2015 - 18:33

140 kw bezskutkowe

51 kw skutkowe

i nie jaracie się zdałem to wiem, jak nie znasz prawa niep pisz,

wystarczy przeczytać i wiesz, tłumaczą wam niektórzy  a wy nie, bo to Ja znam prawo, bo ja zdałem, a zdałem nie znaczy wiem , rzeczą chwalebną jest się przyznac i zapytać niż brnąć w cos o czym się nie wiem i wypowiada.

Trochę przy tym pracuje, to wiem o czym mówię, a najprościej to otwórzcie LEXa i tam poczytajcie komentarze, sa naprawdę w przystepnym języku więc zrozumiecie różnicę.

#10 Guest_Kuba

Guest_Kuba
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2018 - 14:18

Witam.

Czy za nagrywanie nieumundurowanego policjanta, który będąc prywatnie w sklepie podejmuje interwencję niezgodnie z procedurami można być oskarżonym z art 51 i art 140 jednocześnie??

Dodam, że byłem osobą postronną przyglądającą się z boku całej sytuacji?

#11 Guest_Greg

Guest_Greg
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2018 - 11:19

A GDZIE JEST NAPISANE W KODEKSIE ŻE MUSI BYĆ OSOBA POKRZYWDZONA NIE PISZ GŁUPOT JAK NIE ZNASZ PRAWA

Wynika to wyraźnie z treści art. 51 k.w. jeśli potrafisz czytać ze zrozumieniem

#12 Guest_Gość Kuby

Guest_Gość Kuby
  • Goście

Napisano 25 czerwiec 2019 - 06:22

Witam.

Czy za nagrywanie nieumundurowanego policjanta, który będąc prywatnie w sklepie podejmuje interwencję niezgodnie z procedurami można być oskarżonym z art 51 i art 140 jednocześnie??

Dodam, że byłem osobą postronną przyglądającą się z boku całej sytuacji?

Witam. Proszę o komentarz powyższego zapytania, znam podobny przypadek.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych