Skocz do zawartości

Potrącenie rowerzysty - konsekwencje?

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-ignacy86

Guest_-praw-ignacy86
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:35

(ignacy86) warto podjednać się z pokrzywdzoną, starać się naprawić szkodę, a nastepnie wnosić o warunkowe umorzenie postępowania

Jak mam rozumieć pojednanie? Jak wygląda to od strony prawnej muszę sam zwrócić się przed prokuratorem, policją, (??) o warunkowe umorzenie postępowania?

No i sprawa z "naprawą" szkody wiadomo rower można odkupić ale zdrowie?

Jaki mogę otrzymać karę maksymalną i realną karę za to zdarzenie.

Zwykle samemu należy zwrócić się z tym do sądu- tylko sąd jest własny warunkowo umorzyć postępowania. Można jednak wcześniej porozmawiać z prokuratorem, ponieważ sam może również wystosować taki wniosek do sądu. Rower można odkupić, i zaopiekować się czy zorganizować rehablilitację czy przekazać pewną sumię pieniędzy jako odszkodowanie.

#2 Guest_-praw-ignacy86

Guest_-praw-ignacy86
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2009 - 21:37

warto podjednać się z pokrzywdzoną, starać się naprawić szkodę, a nastepnie wnosić o warunkowe umorzenie postępowania

Jak mam rozumieć pojednanie? Jak wygląda to od strony prawnej muszę sam zwrócić się przed prokuratorem, policją, (??) o warunkowe umorzenie postępowania?

No i sprawa z "naprawą" szkody wiadomo rower można odkupić ale zdrowie?

Jaki mogę otrzymać karę maksymalną i realną karę za to zdarzenie.

#3 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 23:06

(ignacy86)Dziękuję za informację.
W późniejszym czasie poinformuję jak wygląda sprawa.
Pozdrawiam

Jak najbardziej- należy jednak wiedzieć, że skoro ma złamaną nogę w dwóch miejscach będzie zarzut z art. 177 k.k.- warto podjednać się z pokrzywdzoną, starać się naprawić szkodę, a nastepnie wnosić o warunkowe umorzenie postępowania gdy przedstawią zarzuty- wówczas można nadal mówić o niekaralność. Chyba, że to wina rowerzysty wówczas Pan nie ponosi winy z tego tytułu.

Art. 16.1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch po jazdu utrudniałby ruch pieszych.
6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Art. 66. § 1. Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.
§ 2. Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.
§ 3. W wypadku gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, sprawca naprawił szkodę lub pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody, warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

#4 Guest_-praw-ignacy86

Guest_-praw-ignacy86
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 23:02

Dziękuję za informację.
W późniejszym czasie poinformuję jak wygląda sprawa.
Pozdrawiam

#5 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:59

(ignacy86)(Pasjonat)Wszystko zależy od obraże rowerzysty- zakwalifikowane przez biegłego jako powyżej 7 dni trwające stanowi już przestępstwo z art. 177 k.k. i grozi do 3 lat pozbawienia wolności- można wnioskować o warunkowe umorzenie postepowania. Zakazu nie orzeka się obligatoryjnie.

Dziękuję za odpowiedź

Jak będzie wyglądała sprawa dalej, kiedy otrzymam jakieś powiadomienie, oskarżenie itp ?
Jakie są etapy takiej sprawy?
Jaką mogę otrzymać karę pieniężną?
Ile wynoszą koszty postępowania sądowego?

Należy na spokojnie podchodzić do sprawy- najpierw jest faza postępowania przygotowawczego gdzie musi Pan wówczas zostać przesłuchany jako oskarżony jeśli będą ku temu podstawy- jak narazie nie wiadomo jaka jest opinia biegłego.

#6 Guest_-praw-ignacy86

Guest_-praw-ignacy86
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:54

(Pasjonat)Wszystko zależy od obraże rowerzysty- zakwalifikowane przez biegłego jako powyżej 7 dni trwające stanowi już przestępstwo z art. 177 k.k. i grozi do 3 lat pozbawienia wolności- można wnioskować o warunkowe umorzenie postepowania. Zakazu nie orzeka się obligatoryjnie.

Dziękuję za odpowiedź

Jak będzie wyglądała sprawa dalej, kiedy otrzymam jakieś powiadomienie, oskarżenie itp ?
Jakie są etapy takiej sprawy?
Jaką mogę otrzymać karę pieniężną?
Ile wynoszą koszty postępowania sądowego?

#7 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:44

Wszystko zależy od obrażeń rowerzysty- zakwalifikowane przez biegłego jako powyżej 7 dni trwające stanowi już przestępstwo z art. 177 k.k. i grozi do 3 lat pozbawienia wolności- można wnioskować o warunkowe umorzenie postepowania. Zakazu nie orzeka się obligatoryjnie.

#8 Guest_-praw-ignacy86

Guest_-praw-ignacy86
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2009 - 22:35

Witam
Dwa tygodnie temu miałem wypadek, dokładnie potrąciłem rowerzystę na prostej drodze (lekka górka). Zaraz po zdarzeniu zadzwoniłem pod 112 przyjechała policja, pogotowie, po około 30 minutach zabrano rowerzystę do szpitala na badanie. W późniejszym czasie dokładnie dzień po odwiedziłem poszkodowaną osobę w szpitalu ma złamaną nogę w 2 miejscach i ogólnie jest pobijana ( wypiła szybę w samochodzie). Obecnie od zdarzenia mija 2 tygodnie. Nie dostałem żadnego mandatu, zabrano mi tylko dowód rejestracyjny samochodu.
W dniu wypadku złożyłem obszerne wyjaśnienia. m.in czy miałem jakieś kolizje .. ( miałem jedną stłuczkę zbita lampa w samochodzie i mandat wysokości 50 zł) ... gdzie, po co jechałem, o której wyjechałem z domu, itp. Byłem trzeźwy.

Jaką mogę otrzymać karę? Jeżeli "Biegły"(??) oceni że o była moja wina.
Czy mogę stracić Prawo Jazdy?? ( praca)
Czy do kary uwzględnia się sytuację materialną sprawcy? (student, własna firma - w trakcie likwidacji)
Czy wyrok ten może uniemożliwić mi pracę w zawodzie gdzie trzeba być niekaranym?

Proszę bardzo państwa o poradę
Z góry dziękuję
Ignacy

#9 Guest_magda2010

Guest_magda2010
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2010 - 18:11

Witam. Chcialabym i ja skorzystac z porady spec-prawnicy. Ja równiez potracilam rowerzyste ale on mi nagle skrecil pod kola w trakcie gdy bylam juz na lewym pasie i go wymijalam. Nie obejrzal sie nawet ani nie zasygnalizowal skretu. byl równiez pod wplywem alkoholu. wieczorem zmarl. teraz otrzymalam wezwania do prokuratury wlasnie jako podejrzana o przestepstwo z art 177 kk par. 2. czy naprawde to moja wina? bylo ograniczenie do 30 a ja prawdopodobnie jechalam troche wiecej. ile nie jestem w stanie powiedziec. prosze o szybka odpowiedzi

#10 Guest_ZMARTWIONY

Guest_ZMARTWIONY
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2013 - 20:01

PROSZĘ O PORADĘ
CZY OSOBA CHORA NA SCHIZOFRENIE MOŻE PORUSZAĆ SIĘ PO ŚCIEŻCE ROWEROWEJ
ROWEREM ?
PROSZĘ O ODPOWIEDZ
MIAŁEM WYPADEK Z OSOBĄ CIERPIĄCĄ NA TE STRASZNE SCHORZENIE

#11 jolaska87

jolaska87

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 17:30

Miałam ostatnio podobną sytuację. A wyglądało to tak, że skręcając na zielonej strzałce ni stąd ni zowąd pojawił mi się rowerzysta na którego najechałam. Byłam przerażona. Potrącony upadł tak nieszczęśliwie że niestety złamał rękę. Była policja mandat. Chłopaka przeprosiłam byłam u niego w szpitalu. Wyglądało że nie ma do mnie żalu czy pretensji. Po jakimś czasie dostałam wezwanie na sprawę sądową w sprawie o odszkodowanie. Nie wiedziałam co robić, na początku się załamałam. Nie zarabiam dużo i samotnie wychowuje dwójkę dzieci a żądana kwota była dla mnie astronomiczna. Zaczełam szukać prawnika i po kilku telefonach trafiłam do kancelarii Koschel-Sturzbecher. Jak się później okazało to było moje wybawienie. Pani adwokat tak się przejeła i zaangażowała w sprawę, że po długich mediacjach z poszkodowanym i jego prawnikiem udało się dojść do porozumienia i uzyskać warunkowe umorzenie. Już teraz wiem że warto w takiej sytuacji od razu probować porozumieć się z pokrzywdzonym.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych