Skocz do zawartości

udostępniłem samochód osobie bez prawa jazdy.

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-frytek

Guest_-praw-frytek
  • Goście

Napisano 04 maj 2008 - 05:42

Myślę, że poniższy art. 96 kw wszystko wyjaśnia.

CYTATArt. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę nie mającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu;
2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień;
3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka;
4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu;
5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia;
6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze za czyny określone w § 1 pkt 1, 3-6 oraz za nieumyślne dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega dyspozytor pojazdu lub osoba, do której obowiązków należą jego czynności, a jeżeli takiej osoby nie wyznaczono - kierownik jednostki dysponującej pojazdem.

#2 Guest_-praw-frytek

Guest_-praw-frytek
  • Goście

Napisano 04 maj 2008 - 05:42

w czasie kontroli policja ustaliła: pojazdem na drodze publicznej kieruje osoba bez uprawnień. obok, jako pasażer, siedzi właściciel i ma dokumenty rejestracji pojazdu i ubezpieczenia O.C.

policja karze mandatem 500 zł kierowce - co jest bezdyskusyjne.

ale właścicielowi proponuje mandat 300 z³ za "umożliwienie prowadzenia pojazdu osobie bez uprawnień".

interesuje mnie ten 300-zlotowy mandat. czy właściciel pojazdu ma obowiązek sprawdzać, czy użycza pojazd osobie z prawem jazdy? i czy rzeczywiście dokonał wykroczenia i podlega karze? czy koniecznie 300 zł?

i drugie pytanie: ponieważ jako właściciel pojazdu nie przyjąłem mandatu, pouczono mnie, ze sprawa trafi do sądu grodzkiego, ale ze w "terminie do 7 dni mogę złożyć wyjaśnienia".

czy to chodzi o jakieś wyjaśnienia formalne, czy merytoryczne, w przedmiotowej kwestii, bo byłbym zainteresowany wyjaśnieniem, ze działałem w dobrej wierze i nie wiedziałem, że druga osoba nie ma prawa jazdy.

#3 Guest_-praw-majestik

Guest_-praw-majestik
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2010 - 12:35

Panowie. ostatnio bylem po spozyciu alkoholu i co prawda 2 piwa wypilem ale nie chcialem odstawiac samochodu 300metrow pod dom bo mialem przeczucie ze jak mnie policja zlapie bede mial cieplo. Przechodzil kolega i poprosilem go aby odstawil mi pojazd. odwozac pojazd pod dom narafilismy na takim krotkim odcinku na policje. zatrzymali nas i dowiedzialem sie ze kolega nie mial prawa jazdy mial zakaz.<pol roku temu mial swoj samochod jezdzil wiec myslalem ze ma prawko>. Policja przedstawila mi art. 96 kw i mam sie sglasic jako podejzany na komende.
Tlumaczenie sie ze nie wiedzialem iz nie ma prawka tamten to wystarczy?? 300m. mial mi odstawic samochod wiec nawet nie sprawdzalem mu dokumentow na takim krotkim odcinku. ?? Wedlug kodeksu powinnem sprawdzic jego dokumenty. jak wyjsc z tych opałów. ???????

#4 Guest_-praw-moho1984

Guest_-praw-moho1984
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2010 - 15:54

No oczywiście że możesz się tłumaczyć, jednak to wykroczenie można popełnić również nieumyślnie. Nie ma też mowy w przypadku wykroczeń o wyłączeniu odpowiedzialności za działanie w błędzie co do okoliczności czynu. Tak więc w twoim przypadku raczej nie ma już możliwości się wybronić. Ale zawsze możesz próbować.

#5 Guest_-praw-majestik

Guest_-praw-majestik
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2010 - 14:19

CYTAT(Moho1984 @ 11.06.2010, 13:54) No oczywiście że możesz się tłumaczyć, jednak to wykroczenie można popełnić również nieumyślnie. Ale zawsze możesz próbować.

W takim razie musze troche ubarwic i bede sie bronil .... 'rozmawialem z kolega na parkingu w samochodzie i bylem zmeczony. podczas rozmowy przysnąłem. W tym czasie kolega odpalil samochod i odjechal z parkingu przejechal pare metrow i napotkal na policje krzyknal w samochodzie kurde policja a ja sie przebudzilem. Gdy rozmawiaem z nim po tej akcji to powiedzial ze chcial mi odstawic samochod pod blok.'
Jak ta teoria zostanie rozpatrzona? ma ktos jakies sugestje

#6 Guest_-praw-moho1984

Guest_-praw-moho1984
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2010 - 14:39

Może zostać rozpatrzona jako przestępstwo popełnione przez kolegę.

KODArt. 289. § 1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 pokonuje zabezpieczenie pojazdu przed jego użyciem przez osobę nieupoważnioną, pojazd stanowi mienie znacznej wartości albo sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym lub w takich okolicznościach, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia pojazdu albo jego części lub zawartości,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 popełniono używając przemocy lub grożąc natychmiastowym jej użyciemalbo doprowadzając człowieka do stanunieprzytomności lub bezbronności, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. W wypadkach określonych w § 1-3 sąd może wymierzyć grzywnę obok kary pozbawienia wolności.
§ 5. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Lepiej nie kombinować za dużo żeby nie pogorszyć sytuacji kolegi. Opowiedz jak było dodając że wiedziałeś że kolega ma prawo jazdy, że nieraz ci je pokazywał wcześniej gdzieś tam jeździliście. No bo przecież jak prosiłeś go o przestawienie pojazdu to może nawet zapytałeś się jego czy ma przy sobie prawo jazdy a on powiedział że ma. Nie miałeś zupełnego pojęcia że zostało mu zabrane. Jeżeli to nie pomoże do zupełnego odstąpienia od ukarania to może chociaż dostaniesz coś z dolnej półki.

#7 Guest_-praw-majestik

Guest_-praw-majestik
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2010 - 17:13

Powiedzmy ze kolega mnie przeprosil i nie wnosze zadnej kradziezy pojazdu. Wtedy tez bedzie mial kolega problemy ze uzyl na krotki czas moj pojazd bez mojej wiedzy?

#8 Guest_-praw-moho1984

Guest_-praw-moho1984
  • Goście

Napisano 13 czerwiec 2010 - 21:43

paragraf 5 powyższego artykułu mówi jasno że tylko czen popełniony na szkodę osoby najbliższej ścigany jest na wniosek, w innych przypadkach ścigany jest z urzędu czyli nie potrzebna jest twoja zgodna na ściganie.

#9 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 16:30

A co jeśli posiada uprawnienia, ale nie odebrał jeszcze dokumentu, a prowadzi nieswój samochód, czy właściciel samochodu w takim wypadku dostaje mandat? 

#10 Guest_Julka

Guest_Julka
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 04:34

Czy jeżeli przed pożyczeniem samochodu osobie która nie ma prawo jazdy, ja nie upewnię się ze ona ich nie ma to coś mi grozi? Czy mogę żądać pokazania prawo jazdy? Czy osoba może powiedzieć ze nie ma takiego prawa żeby mi je pokazywać i mogę jej dać bezkarnie auto bo uwierzyłem jej na słowo ze ma prawo jazdy?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2020 - 07:49

Czy jeżeli przed pożyczeniem samochodu osobie która nie ma prawo jazdy, ja nie upewnię się ze ona ich nie ma to coś mi grozi? Czy mogę żądać pokazania prawo jazdy? Czy osoba może powiedzieć ze nie ma takiego prawa żeby mi je pokazywać i mogę jej dać bezkarnie auto bo uwierzyłem jej na słowo ze ma prawo jazdy?

wykroczenie można popełnić również nieumyślnie. Nie ma też mowy w przypadku wykroczeń o wyłączeniu odpowiedzialności za działanie w błędzie co do okoliczności czynu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy