Skocz do zawartości

Nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-nugatek

Guest_-praw-nugatek
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2008 - 02:39

Postaram się przybliżyć sprawę jak najbardziej. Bliska mi osoba prowadzila pojazd najprawdopodobniej z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym (w zeznaniach powiedziała że jechała z prędkością 50-80km/h - nie określiła dokładnie). Auto zarzuciło na zakręcie i wypadło z drogi na chodnik. Kierowca prawdopodobnie (wynika z zeznań świadków bo kierowca nie pamięta)widziąc 3 osoby używał klaksonu w celu ostrzeżenia pieszych. 2 osoby zdołały odskoczyć, jedna nie. w wyniku uderzenia straciła przytomność. kierowca wysiadł z auta od razu podbiegł do poszkodowanego przykrył go kurtką, opróżnił wydzielinę z ust i zadzwonił po karetkę. Pieszy zmarł na skutek licznych obrażeń 2 dni po zajściu. było ślisko około godziny 15:30 (szarówka). Kerowca był trzeźwy, od razu przyznał się do winy, posiadał prawo jazdy od 8 lat.
Z tego co wyczytałem na forum wiem już że zostanie sprawcy postawiony zarzut z art. 177 § 1-2 k.k. za co grozi w tym przypadku kara od 6miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności oraz może zostać zatrzymane prawo jazdy od 1roku do lat 10.
Pytania:
1. Czy wyrok zostanie/ może zostać zawieszony (sprawca nie był nigdy karany/przesłuchiwany itp)?
2. Czy jest szansa żę nie straci prawa jazdy?
3. Jeśli straci to czy tylko kategorię B czy wszystkie uprawnienia na prowadzenie pojazdów mechanicznych (inne kategorie)?
Proszę o szybką odpowiedź
z góry dziękuję.

#2 Guest_-praw-hexe

Guest_-praw-hexe
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2008 - 17:20

Zakaz prowadzenia pojazdów nie jest obligatoryjny (tzn. Sąd nie musi go orzec), jednakże zazwyczaj orzeka. Sąd określa również rodzaj pojazdów objętych zakazem - zazwyczaj są to wszelkie pojazdy mechaniczne.

#3 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2008 - 17:13

1. Istnieje taka możliwość- raczej kara pozbawienie wolności będzie warunkowo zawiedzona;
2. Nie;
3. Może to zrobić fakultatywnie.

Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

CYTATArt. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
§ 3. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.
§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.

CYTATArt. 43. § 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozbawienie praw publicznych oraz obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39:
1) pkt 2 i 3 orzeka się w latach, od roku do lat 10,
2) pkt 2a i 2b orzeka się w latach, od roku do lat 15.
§ 1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozbawienie praw publicznych oraz obowiązek lub zakazy wymienione w art. 39:
1) pkt 2 i 3 orzeka się w latach, od roku do lat 10,
2) pkt 2a i 2b orzeka się w latach, od roku do lat 15.
§ 2. Pozbawienie praw publicznych, obowiązek lub zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia; okres, na który środek orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo.
§ 3. Orzekając zakaz określony w art. 42, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

#4 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2008 - 19:57

Na to tu jesteśmy aby pomagać.

#5 Guest_-praw-nugatek

Guest_-praw-nugatek
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2008 - 19:56

dziękuję Wam bardzo

#6 Guest_-praw-www.ww.w

Guest_-praw-www.ww.w
  • Goście

Napisano 19 czerwiec 2009 - 21:23

Witam,

Korzystając z Państwa wielkiej uprzejmości chciałabym zadać pytanie dotyczące zawieszenia prawa jazdy po spowodowaniu wypadku ze skutkiem śmiertelnym (kierowca trzeźwy)

Kilka słów o wypadku: przy wyjeżdżaniu z ulicy podporządkowanej kierowca wymusił pierwszeństwo na motocykliście. Motocyklista zginął na miejscu. Po oględzinach samochodu okazało się, że zniszczenia w dość potężnej terenówce są zaskakująco poważne, co może świadczyć o tym, że motocyklista jechał z bardzo dużą prędkością.

Przeczytałam, że sądy zazwyczaj korzystają z możliwości zawieszają prawo jazdy. Zdaje się też, że nie da się uniknąć wyroku, przynajmniej w zawieszeniu. Moje pytanie dotyczy własnie utraty prawa jazdy

Czy jest jakaś linia obrony, która uchroni sprawcę przed utratą prawa jazdy?
Czy nadmierna prędkość motocyklisty jest w tym przypadku okolicznością łagodzącą? Jeśli tak to w jaki sposób należy ją udowodnić, czy indywidualnie powoływać rzeczoznawcę?

Z góry dziękuję za poradę.

Pozdrawiam

#7 Guest_Domin

Guest_Domin
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2013 - 22:18

Witam
Z góry dziękuje jeśli ktoś przeczyta mój post i coś będzie mógł podpowiedzieć.
Otóż jadąc w terenie niezabudowanym (nie wiem 70-80 km/h) małą ciężarówką do 3.5 tony na długim prostym odcinku gdzie była linia przerywana, zdecydowałem się na wyprzedzanie pojazdu osobowego jadącego przede mną (nic z naprzeciwka nie jechało, ciemno ale dobra widoczność, klasyczny manewr wyprzedzania), włączyłem lewy kierunkowskaz zrównałem się z bagażnikiem osobówki przede mną i w tym momencie ja jak i osobówką zobaczyliśmy człowieka leżącego na lewym (przeciwnym do mojego kierunku jazdy) pasie, leżał prawie na całej długości lewego pasa, w tym momencie moja reakcja hamowanie i uciekanie na prawo (wolałem puknąć w auto niż w człowieka) niestety ona też trochę przyhamowała i ja uciekają w prawo stuknąłem swoim prawym przodem w lewy tył/bok tej osobówki i zahaczyłem hm chyba uderzyłem w tego człowieka który zginął (gość pijany leżał na drodze przy nim znaleziono butelke wódki, i też możliwe, że ktoś już go wcześniej potrącił) Pani w osobówce poleciała do rowu, pomogłem jej nic się jej poważnego niestało niestało i z tego co wiem potwierdziła moje zeznania, że nie jechaliśmy szybko, mój manewr był bezpieczny, i że ona też widziała, że ten człowiek leżał na środku drogi. Mineły dwa dni od zdarzenia a ja jestem strasznie wystraszony co mi może grozić, wszystko było bezpieczne a ten człowiek ja mówi policja nie miał prawa leżeć na środku drogi, dodam że jeżdżę jako kierowca zawodowy w jednej firmie od 9 lat i nigdy dotąd niemiałem żadnego zdarzenia drogowego.

Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za ewentualną podpowiedz i rady.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 20:37

witam,
Potrzebuję rady i informacji na temat kary jaka może spotkać młodego chłopaka,który przez brawurową jazdę uderzył w drzewo w skutek czego zginęła moja 22-letnia przyjaciółka.
Kierowca trzeźwy,nie był pod wpływem narkotyków. Jechali autem marki bmw,wieś (choć teren zabudowany),prosta droga,gołoledź,ograniczenie do 40km na godzine. Świadek zeznał,że chłopak jechał bardzo szybko,wcześniej wyprzedzał. Ekspertyza wykazała,że przy uderzeniu było 80km/h ,natomiat licznik zatrzymał sie na 110km/h.
Jemu nic sie nie stalo. Dziewczyna zginęła na miejscu.
Po rozpatrzeniu sprawy policja oddała mu prawo jazdy,a prokurator nie założył sprawy.
Proszę o informację na jakiej podstawie???? Zginęła niewinna dziewczyna przez brawurę....
Moje pytania:
1)Czy można się odwołać od decyzji prokuratora?
2)czy to normalne,że w takiej sytuacji nie ma wyroku ani zatrzymania uprawnień?
3)Co robić?
Prosze o szybką odpowiedź.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 21:17

Proszę nie pytać na forum, na jakiej podstawie prokurator umorzył postępowanie, bo my tego nie wiemy. Jeśli to zrobił, rodzina musiała być powiadomiona o przyczynie i ma prawo odwoływać się od tej decyzji.

#10 Guest_natalia

Guest_natalia
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 19:26

mój przyjaciel spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, zawieszono mu prawo jazdy na rok czasu, ale nie zabrano mu tego prawa jazdy(mam na myśli blankietu), co musi zrobić żeby znów móc jeździć, jakie dokumenty do starostwa/urzędu miasta musi złożyć?czy musi przechodzić testy psychologiczne jak ma tylko kat. B,?co jest jeszcze potrzebne. W ww urzędach nie było zgloszenia o takim zdarzeniu dlatego blankiet nie został zatrzymany.prosze o pomoc

#11 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 18 listopad 2015 - 11:45

witam,
Potrzebuję rady i informacji na temat kary jaka może spotkać młodego chłopaka,który przez brawurową jazdę uderzył w drzewo w skutek czego zginęła moja 22-letnia przyjaciółka.
Kierowca trzeźwy,nie był pod wpływem narkotyków. Jechali autem marki bmw,wieś (choć teren zabudowany),prosta droga,gołoledź,ograniczenie do 40km na godzine. Świadek zeznał,że chłopak jechał bardzo szybko,wcześniej wyprzedzał. Ekspertyza wykazała,że przy uderzeniu było 80km/h ,natomiat licznik zatrzymał sie na 110km/h.
Jemu nic sie nie stalo. Dziewczyna zginęła na miejscu.
Po rozpatrzeniu sprawy policja oddała mu prawo jazdy,a prokurator nie założył sprawy.
Proszę o informację na jakiej podstawie???? Zginęła niewinna dziewczyna przez brawurę....
Moje pytania:
1)Czy można się odwołać od decyzji prokuratora?
2)czy to normalne,że w takiej sytuacji nie ma wyroku ani zatrzymania uprawnień?
3)Co robić?
Prosze o szybką odpowiedź.

WItaj, myślę że mogę pomóc. Proszę o kontakt pod nr tel. 535 001 722.

#12 Guest_XoX

Guest_XoX
  • Goście

Napisano 14 maj 2017 - 21:55

Zakaz prowadzenia pojazdów nie jest obligatoryjny (tzn. Sąd nie musi go orzec), jednakże zazwyczaj orzeka. Sąd określa również rodzaj pojazdów objętych zakazem - zazwyczaj są to wszelkie pojazdy mechaniczne.

"obligatoryjny" znaczy "obowiazkowy" wink.png Sąd musi orzec zakaz wink.png

#13 Guest_RadosławWic

Guest_RadosławWic
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2017 - 14:19

Miałem kiedyś sprawę o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym i nie było to nic przyjemnego. Groziło mi bezwzględne pozbawienie wolności, ale ze wsparciem adwokat Miłosławy Strzelec Gwóźdź z GP kancelarii sprawę udało się zakończyć na odszkodowaniu dla rodziny i na wyroku w zawieszeniu. Gdyby nie ta prawniczka, to pewnie bym teraz siedział w ciupie, dlatego w trudnych sprawach związanych ze spowodowaniem wypadku warto prosić o pomoc tę kancelarię. 

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17711 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 czerwiec 2017 - 14:48

No i po co ta reklama?

#15 Guest_wolia

Guest_wolia
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2017 - 19:21

Jeśli kierowca chce być fair i pomóc rodzinie zmarłego pieszego, to powinien mu podsunąć namiar na EuCO lub inną firmę odszkodowawczą, która z oc wywalczy dla tej rodziny należne odszkodowanie. Kierowca na tym nic nie straci.

#16 Guest_Dariusz

Guest_Dariusz
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2017 - 14:51

Czy mogę kierować samochodem jeżeli wcześniej brałem udział wypadku samochodowym ze skutkiem śmiertelnym ? Nie była to moja wina.

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17711 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 wrzesień 2017 - 15:22

Skąd nam to wiedzieć co miałeś w wyroku?

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 wrzesień 2017 - 12:17

Czy mogę kierować samochodem jeżeli wcześniej brałem udział wypadku samochodowym ze skutkiem śmiertelnym ? Nie była to moja wina.

To chyba logiczne, że jeśli nie zabrali Ci prawa jazdy, to możesz.

#19 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2018 - 20:48

pytanko czy przy przy nie umyslnym spowodowaniu wypadku śmiertelnego mozna odzyskać prawojazdy przed rozprawo sadowo??

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2018 - 13:08

pytanko czy przy przy nie umyslnym spowodowaniu wypadku śmiertelnego mozna odzyskać prawojazdy przed rozprawo sadowo??

NIE.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych