Skocz do zawartości

Dobudowa niewielkiego tarasu.

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-laleczka82

Guest_-praw-laleczka82
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2009 - 20:47

Popytalam tu i owdzie i KAZDY mowi, ze nie trzeba pozwolenia. Tym bardziej nie na takie male gowno. Dzis bylismy zorientowac sie ile wyniosna nas drzwi tarasowe ( balkonowe ) i krokwie. Taras bedzie jednak w calosci z drewna i w kazdej chwili mozna bedzie go rozebrac. A okna nie powstana w nowym miejscu - jedynie istniejace zostanie ciut zmodyfikowane. Mam nad soba bardzo "zyczliwych" sasiadow - oni beda mysleli, ze taras jest za POZWOLENIEM ( sami postawili nielegalnie murowana "bude" ).
Szkoda, ze nie mam "plecow" w Urzedzie Miasta

#2 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 14:18

bo skutek będzie taki, że urzędnik jedynie dorobi sobie pod stołem....
...dokładnie tak :mrgreen:

#3 Guest_-praw-barteks2

Guest_-praw-barteks2
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 13:17

U mnie w okolicy ludzie nadbudowywali całe piętra bez pozwolenia...

Nawet nie ma sensu zgłaszać do nadzoru budowlanego, bo skutek będzie taki, że urzędnik jedynie dorobi sobie pod stołem....

#4 Guest_-praw-avis

Guest_-praw-avis
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 11:23

Miałem podobną sytuację-mój taras 25 m2, w całości drewniany, zadaszony doradzono mi abym podciągną rozbudowę pod oranżerię, która wymaga tylko zgłoszenia. A że nie ma okien jak to w oranżerii, zawsze można powiedzieć że są w trakcie montażu lub skradziono. Tak doradzono mi w gminie, taras stoi już rok i obyło się bez żadnych kontroli.

#5 Guest_-praw-zick78

Guest_-praw-zick78
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 10:39

taras - obojętnie czy znacznie czy tylko trochę zabudowany - wymaga pozwolenia na budowę bo tak mówi prawo budowlane a nie jakiś urzędnik

#6 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2009 - 09:53

ale uwierz, ze moj taras nie pogorszy widoku,
Tylko to nie jest kwestia Twojego czy mojego poczucia estetyki a tylko jednego : widzimisię i ilości much w nosie w danym dniu u urzędnika w Wydziale Architektury w Twojej miejscowości. :zlosc
I uwierz mi z nimi to można tylko walczyć ( na śmierć i życie ) i dobrej ich woli w korzystnym załatwieniu dla Ciebie sprawy to nie uświadczysz... :cry:
No chyba że masz dobrego znajomego albo krewnego w tym wydziale albo...kasa do rączki pod stołem.

#7 Guest_-praw-laleczka82

Guest_-praw-laleczka82
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2009 - 22:15

Widzialam ten link i jestem w kropce!
Taras bedzie "rozbieralny", czyli nie bedzie murowany.
Bedzie mial tylko podloge, z jednej strony porecz, i bedzie nieznacznie zabudowany. Bedzie bez zadaszenia.
W sumie i tak i nie bedzie widoczny ze strony ulicy, ale uwierz, ze moj taras nie pogorszy widoku, bo naprzeciwko mamy sypiace sie gospodarstwo :mrgreen: .
Taras bedzie wychodzil na ogrod, a bedzie widziany tylko od bocznej uliczki - mieszkamy w bocznej uliczce i nikogo widok ten nie bedzie groszyl.

#8 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2009 - 22:02

Oj, przepraszam to było moje tylko przypuszczenie bo właśnie trafiłem tutaj :
http://www.muratordo..._,6320_3363.htm
a tam wyraznie jest wskazane, że taka Twoja inwestycja wymaga pozwolenia. :-(

#9 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2009 - 21:25

Czy ten taras bedzie widoczny od strony ulicy ?Mam na myśli czy w związku z przebudową budynku nastąpi : "istotna zmiana (zewnętrznego wyglądu obiektu budowlanego) jako mająca wpływ na ład architektoniczny ".
W ustawie Prawo Budowlane nie ma wyszczególnionego tego typu "obiektu budowlanego".W moim przekonaniu skoro ta inwestycja będzie konstrukcją ażurową, nieposiadająca ścian bocznych - to nie będzie wymagać pozwolenia na budowę. :-D

#10 Guest_-praw-laleczka82

Guest_-praw-laleczka82
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2009 - 20:47

Witam!
Zamieszkuje parter domu 2rodzinnego ( 2 odrebne mieszkania ). Chcialabym dobudowac na swojej czesci dzialki niewielki taras ok. 3-4m x 3-4m. Obecne okno ( ok. 150cm szerokosci ) chce przerobic tzn. 70cm okno + 80cm drzwi tarasowe. Nie bedzie wykluwane nowe okno jedynie poszerzane w dol obecne ( o jakies 40-50cm ). A taras bedzie konstrukcja spawana + drewno. Bedzie mial 2-3 schodki, ktore beda prowadzily bezposrednio do naszej czesci ogrodka.
Moje pytanie - czy musze zglaszac budowe takie tarasu?[/i]

#11 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 18:30

Organ czasami uznaje w zależności od grubości portfela zainteresowanego.
...zaczynam Ciebie lubić kolego barteks. ;-) Wsżedzie sitwa albo mafia... :zlosc

#12 Guest_-praw-barteks2

Guest_-praw-barteks2
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 18:06

Zgadza się. Organ czasami uznaje w zależności od grubości portfela zainteresowanego.

#13 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 17:47

Witam,
stroną się jest..., albo nie..., nie jest to sprawa uznaniowa.

#14 Guest_-praw-barteks2

Guest_-praw-barteks2
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 13:48

Nie zawsze urzędy wysyłają zawiadomienie dla sąsiadów. Szczególnie jak sprawa jest "śmierdząca" to nie uznaje się ich za stronę w postępowaniu.

#15 Guest_-praw-cw12

Guest_-praw-cw12
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2009 - 10:30

"Życzliwym" w tym negatywnym sensie? Jak się znają na przepisach to może ich zastanowić fakt, że skoro Ty twierdzisz, że inwestycja jest legalna, a oni nie dostali ( jako sąsiad ) zawiadomienia z wydziału arch. to coś tu nie jest prawdą...
Lepiej pomyśl, jak wykorzystasz swoją wiedzę o ich samowolce budowlanej w ewentualnej , wiesz co... :zastrzele

#16 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 17:00

Witam powtórnie,
cały Pani problem polega głównie na tym, że miesza Pani stan faktyczny ze stanem spodziewanym. Proszę zacząć myśleć kategoriami, że nie ma Pani swojego kawałka działki, ale ma Pani udział w całej nieruchomości, a udział ten nie jest opisany: stąd... dotąd.
Ład architektoniczny, który jest dobrem wspólnym, między innymi charakteryzuje się wielkością i kształtem bryły budowli, lokalizacją obiektu na działce, oraz wyglądem elewacji (wszystkich!) i podlega zatwierdzeniu w pozwoleniu na budowę , a więc wszelkie w nim zmiany moga być dokonane na podstawie aktów równorzędnych..., to tyle w dyskusji, czy da się to wykonać legalnie na zgłoszenie :zlosc :piwo

#17 Guest_-praw-laleczka82

Guest_-praw-laleczka82
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 15:46

Witam!
Jak już pisałam tego typu taras NIE wymaga pozwolenia wydanego przez urząd miasta itp.
Mi chodzi o to czy sąsiad zamieszkujący 1. piętro musi wyrazić zgode abym ja sobie przy swoim oknie, na swoim kawałku działki mogła wybudować taras.
Czy on może mi dyktować jak ja zagospodaruje sobie swoją część działki? Ja mu się nie wtrącam w jego działke co na niej ma - co sadzi, sieje, buduje itp.

Nie ma mowy o samowoli budowlanej - no chyba, że mowa jest o jego "szopie", którą postawił x-lat temu wiedząc, że wymagana jest zgoda ( pozwolenie ), a takowej świadomie nie pozyskał

#18 Guest_-praw-tadeusz52

Guest_-praw-tadeusz52
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2009 - 12:41

Witam,
1. Podział działki jest możliwy jedynie w przypadku, gdyby na jednej był budynek, a druga została jako niezabudowana. Czy jest to mozliwe, zależne jest od uwarunkowań planu przestrzennego zagospodarowania terenu, tj powierzchni minimalnej działki pod zabudowę jednorodzinną.
2. Skoro ponad wszelką wątpliwość dowiedzione zostało, że na tę rozbudowę potrzebne jest pozwolenie na budowę, to stroną występującą jesteście Państwo wspólne z sąsiadem, bo rzecz dotyczy części wspólnej nieruchomości.
Bez względu na to jakie zdanie macie nt sąsiada (możliwe, że z wzajemnością ), nawet jeśli czasowo macie przychylność poszczególnych urzędników, to pozostaje faktem, że dokonujecie świadomie samowoli budowlanej :drwi

#19 Guest_-praw-laleczka82

Guest_-praw-laleczka82
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2009 - 22:56

Witam :-D
Ja dalej w sprawie tarasu. Taras zostal zamowiony i jest niemal gotowy, ale czekamy na okna, a raczej drzwi balkonowe.
Gnebi mnie natomiast taka kwestia - czy ja musze pytac sasiada ( z ktorym nie rozmawiam i traktuje jak powietrze ) o zgode na postawienie takiego tarasu: niemurowana konstrukcja drewniana ) przy swoim oknie, na swoim kawalku trawy - sasiad nie bedzie mial problemu z dojsciem na swoja strone dzialki!?

Rozmawialismy z kilkoma osobami jak to jest z pozwoleniem na "budowe"takiego tarasu - sama osoba wydajaca takie zezwolenia powiedziala, ze NIE trzeba!
Ponadto osoba ta zna znakomicie mojego sasiada i stwierdzila, ze to niezly skur...
Mamy sie dziadem nie przejmowac, taras robic, a jak zacznie on "fikac" to bedziemy sie dalej martwic.

Czy to prawda, ze mozemy zaplacic kare pieniezna za postawienie tarasu bez jego zgody??

W sumie jak tylko zdecydowalismy sie na zakup parteru, dazylismy do podzialu dzialki zeby bylo na pismie co do kogo nalezy. Geodeci stwiedzili, ze nie ma takiej mozliwosci, bo dzialka jest za mala. Ile musi miec dzialka zeby mozna ja bylo dzielic?!

Bardzo prosze o odpowiedz!!! Z gory dziekuje!

#20 Guest_-praw-zick78

Guest_-praw-zick78
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2009 - 10:32

taras obojętnie czy murowany czy z drewna - wymaga pozwolenia na budowę.

Jego brak to samowola budowlana - nawet jeśli chwilowo urzędnik twierdzi inaczej to i tak po odwolaniu się sąsiada do WINB - zmieni zdanie.

Docieplenia do wys 12 m nie wymagają pozwoleń ani zgloszen

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych