Skocz do zawartości

Kradzież w sklepie, brak zatrzymania a nagranie z monitoringu

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2011 - 18:50

Witam,
jakie jest postępowanie jeżeli moja siostra (21 lat) ukradła ze sklepu rzecz o wartości 10-20 zł, nikt jej nie zatrzymał i zakładamy, że później odkryją tą szkodę oraz nagranie z monitoringu? Czy jeżeli ktoś z ochrony/pracowników ją rozpozna coś jej grozi? Jeżeli tak to ile mają na to czasu?

#2 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2011 - 17:47

Witam,

taka wartość towaru kwalifikuje sprawę jako wykroczenie. Wykroczenie przedawnia się po roku jeżeli nie założono sprawy sądowej oraz po 2 latach (od dnia czynu) jeżeli sprawa trafiła do sądu.

Siostrze (jeśli ją poznają i ustalą jej tożsamość, co nie jest łatwe) grozi kara aresztu (do 30 dni), ograniczenia wolności lub grzywny (od 20 zł do 5.000zł).

Z uwagi na przedmiot kradzieży raczej areszt nie wchodzi w rachubę, moim zdaniem.

z poważaniem,

Roland Szymczykiewicz

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2011 - 00:37

Witam ponownie,
w takim razie jeżeli zostanie nałożona kara grzywny (lub inna), związana z wykroczeniem, czy może w następstwie zaistniałej sytuacji widnieć o tym informacja w KRK lub czymś podobnym?
Dziękuję za odpowiedź

#4 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2011 - 15:32

Witam,

informacja taka nie będzie widnieć w KRK bo jest to rejestr przestępstw, a Pana Siostra popełniła wykroczenie. Będzie więc na formularzu widniało "nie figuruje" w sensie, że jest niekarana za żadne przestępstwo (jeżeli oczywiście ma "na koncie" tylko sprawę z tym sklepem)

Natomiast kwestia popełnionego wykroczenia zostanie zarejestrowana w wewnętrznym systemie policji (ona rejestruje wykroczenia) i tutaj na pewno odmówią siostrze potencjalnego przyjęcia bo posiadanie mandatów traktują jako "brak nieposzlakowanej opinii".

Co do innych służb - wg mojej wiedzy nie mają one takich rejestrów (no może jeszcze ABW, CBA ma) czyli czysta karta karna pozwala na ubieganie się tam o stanowisko.

z poważaniem,

Roland Szymczykiewicz

#5 Guest_mery

Guest_mery
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 10:26

witam, ukradlam rzecz o wartosci 70zl i chce ja zwrocic? jakie czekaja mnie konsekwencje?

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 13:30

To zależy, jak zareaguje na Pani czyn osoba okradziona. Może wybaczyć, może zgłosić na policję, a tam to już trudno powiedzieć, będzie zależało od tego czy to pierwszy raz, czy już było się karanym.

#7 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 09 luty 2015 - 22:30

Ile są trzymane nagrania z monitoringu w sklepach takich jak np. Rossman czy Natura ? Z góry dziekuje za odp.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2015 - 09:43

a co grozi osobie nie zlapanej na kradziezy, tylko na monitoringu pozniej wykryto ze ta osoba pakuje do koszyka produkty a przy kasie na tasmie juz nie wyklada tych rzeczy. Czy to jest dowod na kradziez?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2015 - 13:00

a co grozi osobie nie zlapanej na kradziezy, tylko na monitoringu pozniej wykryto ze ta osoba pakuje do koszyka produkty a przy kasie na tasmie juz nie wyklada tych rzeczy. Czy to jest dowod na kradziez?

Tak, jest to ewidentny dowód na kradzież.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 12:43

A jesli ta osoba twierdzi ze w czasie, w ktorym nie widac jej na kamerach odlozyla te produkty to mozna od niego wymagac konsekwencji karnych? tzn zglosic na policje

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 14:03

A jesli ta osoba twierdzi ze w czasie, w ktorym nie widac jej na kamerach odlozyla te produkty to mozna od niego wymagac konsekwencji karnych? tzn zglosic na policje

To miała te produkty przy kasie, czy ich nie miała? Bo jeśli nie, to nie jest kradzież.Można przecież włożyć coś do koszyka, a następnie rozmyślić się i odłożyć z powrotem na półkę.

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2015 - 20:19

Na monitoringu widac jak klient wklada rzeczy do koszyka, chodzi dlugo po sklepie (momentami go nie widac na kamerach) podchodzi do kasy i nie ma na tasmie wiekszosci rzeczy ktore wkladal do koszyka. I tak kilka razy robi. po jakims czasie dopiero wykryto to na kamerach. Czy to jest dowod na kradziez tej osoby?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2015 - 11:24

Na monitoringu widac jak klient wklada rzeczy do koszyka, chodzi dlugo po sklepie (momentami go nie widac na kamerach) podchodzi do kasy i nie ma na tasmie wiekszosci rzeczy ktore wkladal do koszyka. I tak kilka razy robi. po jakims czasie dopiero wykryto to na kamerach. Czy to jest dowod na kradziez tej osoby?

Nie. To może świadczyć o tym, że włożył towar do koszyka, a następnie umieścił go z powrotem na półce. Napisałam to już w poście wyżej, nie powtarzaj ciągle tego samego pytania. Dowód na kradzież to byłby wtedy, kiedy pobrany towar klient miałby nie w koszyku, nie na taśmie, a np. ukryty w kieszeni lub w torbie.

#14 Guest_Arletta

Guest_Arletta
  • Goście

Napisano 13 luty 2017 - 22:29

Czy idzie się do więzienia za 500 zł kradzieży pierwszy raz ukradlam

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 luty 2017 - 12:39

Czy idzie się do więzienia za 500 zł kradzieży pierwszy raz ukradlam

Kradzież poniżej 400 zł to wykroczenie, a  powyżej 400 zł to przestępstwo i grozi za nie kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

#16 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 16:40

Witam, co jeśli moja niepelnoletnia siostra (16 lat) Ukradnie rzeczy o wartości około 15 zł. Kiedy była juz przy kasie, przechodziła obok sprzedawczyni i zobaczyła że ma w torbie kilka rzeczy które mogły być ze sklepu. Co jeśli kamery zajerestrowały to ze wkłada rzeczy do torby, lecz ochroniarz tego nie widział ??? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 11:20

Witam, co jeśli moja niepelnoletnia siostra (16 lat) Ukradnie rzeczy o wartości około 15 zł. Kiedy była juz przy kasie, przechodziła obok sprzedawczyni i zobaczyła że ma w torbie kilka rzeczy które mogły być ze sklepu. Co jeśli kamery zajerestrowały to ze wkłada rzeczy do torby, lecz ochroniarz tego nie widział ??? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jest to wykroczenie, za które rodzice mogą być ukarani karą grzywny. Może być również zawiadomiona szkoła, jeśli sprawa powtarza się, może mieć nadzór kuratora.

#18 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 16:32

Witam raz jeszcze.
Jakie są szanse znalezienia mojej siostry przez Policję lub w ogóle jak jest rozstrzygiwana owa sprawa. Z racji tego ze jest niepelnoletnia mają trudniejszy dostęp do danych ??? Na jaki działa to podstawie?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2017 - 09:46

Witam raz jeszcze.
Jakie są szanse znalezienia mojej siostry przez Policję lub w ogóle jak jest rozstrzygiwana owa sprawa. Z racji tego ze jest niepelnoletnia mają trudniejszy dostęp do danych ??? Na jaki działa to podstawie?

A skąd mamy wiedzieć, w jaki sposób działa policja i jak zakończy się sprawa? Myślisz, że jak kradnie nieletnia, to ją za to głaskają i lepiej traktują? O szanse to najlepiej zapytać wróżkę. Widzę, że na siłę chcesz bronić siostry złodziejki.

#20 Guest_Lulu

Guest_Lulu
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2017 - 15:50

Ostatnio ukradłam buty w H&M i bramki zapuszczały. Ochroniarz mnie sprawdził. Najpierw dałam portfel bo czasem pika a potem dopiero wyjęłam te buty i powiedziałam ze sa to buty na zmianę. Zostałam zaprowadzona do kasy i kierownik spisał nr butów i pytał kiedy je kupiłam i o której godzinie. Odpowiedziałam ze dzien wczesniej popołudniu. Prosił żebym poczekała i poszedł. Po 10 minutach podszedł pracownik i powiedział ze zostało sprawdzone na nagraniu wszystko i ze jest wszystko w porządku. Oddał mi buty i przeprosił
Dostanę jakiś list z wezwaniem czy cos? Bo to jest dziwne ze taka sytuacja wyszła

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych