Kategorie
Skocz do zawartości

Gwałt, molestowanie i napastowanie seksualne, przemoc seksualna - dokładne znaczenie

Gość njczyziu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

powiedzcie mi, czym jest dokładnie gwałt, molestowanie i napastowanie seksualne, przemoc seksualna, bo ja już się trochę gubię w tym. Chodzi mi o same czyny, które sprawiają, że te słowa nabierają swojej wartości.

Aktualnie rozumiem te słowa tak:

Molestowanie seksualne - częste nękanie słowem drugiej osoby do urzeczywistnienia stosunku, którego ona nie chce, jak i również nagminne docinki i jakiekolwiek notoryczne rozmowy na tematy o charakterze seksualnym, odnoszące się do tejże osoby.

Napastowanie seksualne - dotykanie ciała drugiej osoby, (szczególnie w miejscach intymnych), bez jej zgody.

Gwałt - stosunek płciowy (jakikolwiek rodzaj seksu) z drugą osobą, bez jej zgody.

Przemoc seksualna - to pojęcie ogólne dla prawa karnego w zakresie seksualności w którego skład wchodzą takie terminy jak gwałt, molestowanie i napastowanie seksualne.

Czy dobrze to zrozumiałem?

Gość Roland Szymczykiewicz

Witam,

ogólnie dobrze Pan rozumuje. Gdyby wnikać w szczegóły lub w orzecznictwo

(zresztą dość bogate) to pewnie wyskoczyłyby jakieś "kwiatki" i mini detale, ale Pana opis jest ogólny i uproszczony, przez to jednak dość celny (przyswajalny łatwo)

z poważaniem,

R.S

Jeszcze mam kilka pytań co do nazwania terminem niektórych okoliczności, oraz przejawów świadomego napastowania w różnych warunkach:

1. Dotykanie kogoś palcem po luźnej bluzce (jeżeli ta osoba nie wyraża na to zgody), bez dotykania ciała przez materiał , to również napastowanie seksualne, czy może jedynie naruszanie czyjejś własności (w tym wypadku bluzki drugiej osoby)?

2. Widziałem niedawno na przystanku koło pewnej szkoły, jak jeden chłopak klepnął dziewczynę w pupę. Ona nie była z tego zadowolona, a gościu chyba myślał, że wszystko mu wolno. Czy może coś grozić nieletniemu za taki czyn?

3. Czy ludzie wykorzystujący to, że są np. "w tłoku", ruchomym pojeździe itp. mogą bezkarnie dotykać druga osobę, nawet w miejscach intymnych? Np. w autobusie pełnym ludzi stoi dziewczyna obok chłopaka, ten "niby" próbuje podnieść rękę do góry by chwycić się poręczy, ale przy okazji, specjalnie dotyka tą ręką biustu dziewczyny i po chwili podnosi ją jeszcze wyżej by złapać się w/w poręczy. Oczywiście w razie czego może powiedzieć, że to przez tłok, popychanie przez ludzi (stojących za nim), szybko ruszający/trzęsący autobus itp., czy rzeczywiście coś takiego może ujść kompletnie bezkarnie? Podobnie rzecz tyczy się np. ciemnych pomieszczeń, w kinie ktoś "pomylił" swoją dziewczynę z inną, w sklepie został wyłączony prąd, jest ciemno, ktoś sobie maca jakąś kobitkę, później mówi, że "szukał wyjścia"..

4. (Tu już bardziej coś radykalnego) Dotykanie siłą rękami i ustami nieosłoniętego biustu kobiety, przez napastnika (wbrew woli kobiety), ale nie dokonującego na niej żadnego stosunku płciowego to już gwałt czy jeszcze napastowanie?

Gość Roland Szymczykiewicz

Witam,

odpowiadając na Pana pytanie (numerycznie według opisanych sytuacji):

ad. 1 jest to molestowanie seksualne

ad 2 to naruszenie nietykalności cielesnej ścigane z oskarżenia prywatnego.

Teoretycznie nieletniemu grozi sprawa wg ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich w celu sprawdzenia czy jest "zdemoralizowany", w praktyce..nie podejrzewam żeby ktokolwiek taką sprawę wszczął lub prowadził.

ad 3 pomijają aspekty dowodowe, czyli kwestię ustalenia sprawstwa jest to według mnie naruszenie nietykalności cielesnej ścigane z oskarżenia prywatnego.

Ad. 4 Jest to zmuszenie do innych czynności seksualnych - art. 197 p.2 kodeksu karnego

z poważaniem,

R.S

• 1 rok później...
Witam! Widzę, że mogę się dokładnie tu dowiedzieć o parę rzeczy. Czy jeżeli pełnoletni mężczyzna zmusza 6-letnią dziewczynkę do dotykania części imtymnych tegoż mężczyzny, zmusza ją do rozbierania się i sam ją dotyka. I robie to przez około 10 lat, co roku to jak to nazwać? Do tej pory nazywałam to molestowaniem seksualnym, ale chyba jednak za lekko, za mało dosadnie. Rozumiem, że nie jest to gwałtem, jeżeli nie było stosunku płciowego, ale jak to nazwać? I po ilu latach coś takiego ulega przedawnieniu?

A od kiedy licząc? Od kiedy to się zaczeło czy skończyło? Bo jak skończyło to chyba pewien prokurator mnie oszukał ;( I jeszcze proszę podaj mi klasyfikację takiego czynu. Chciała bym to poprawnie nazywać.

Gość -praw-zibit

A od kiedy licząc? Od kiedy to się zaczeło czy skończyło? Bo jak skończyło to chyba pewien prokurator mnie oszukał ;( I jeszcze proszę podaj mi klasyfikację takiego czynu. Chciała bym to poprawnie nazywać.

Art. 200KK, a przedawnienie należy liczyć od ostatniego zachowania przestępnego.

a jak to zakwalifikował prokurator i co konkretnie powiedział Ci o przedawnieniu ?

Ja nie rozmawiałam z prokuratorem. Rodzice rozmawiali. Wtedy było jakieś 3 lata po ostatnim zachowaniu. Prokurator powiedział im, że już nic się z tym nie zrobi. Nie powiedział im jaka to kwalifikacja czynu. Ja nigdy się nie chciałam dowiadywać, ale teraz usłyszałam od mojej dalszej rodziny, że robie aferę za głupie molestowanie, a przecież to nic takiego. Doszłam do wniosku, że chyba za delikatnie się wyraziłam, więc chce wiedzieć jak to się nazywa.

Zmuszanie dziecka do rozbierania się, dotykanie jej na siłę, zmuszanie do dotykania członka. Mam nadzieję, że nic więcej :( Proszę pomóc mi nazwać to prawidłowo.

• 2 miesiące temu...

Ofiara gwałtu przyznała się do tego po wielu latach przed mężem.

Kilka lat wcześniej kożystała z pomocy psychologa ze względu na myśli samobójcze.

Zdażenie to miało miejsce w Polsce gdy ofiara była niepełnoletnia.

Miało to się stać w domu rodzinnym.

Czy może to zgłosić współmałżonek, ponieważ poszkodowana lęka się.

Oboje obecnie przebywają w Wielkiej Brytanii

Gość -praw-maksik

Każdy dowiedziawszy się o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ma społeczny obowiązek poinformowania o tym organów ścigania...

Pan również może zawiadomić Prokuraturę bądż Policje

Gość -praw-zibit

...Czy może to zgłosić współmałżonek, ponieważ poszkodowana lęka się.Oboje obecnie przebywają w Wielkiej Brytanii

Zgłosić może, ale i tak nie obejdzie się bez zeznań ofiary i jej udziału w procesie.

Gość -praw-karrinnkka
Pragnę też zwrócić uwagę, ze przestępstwo gwałtu (o ile osoba pokrzywdozna nie jest trwale chora psychicznie) jest ścigane na wniosek, tak więc bez formalnego wniosku i zaangażowania pokrzywdzonej sprawy nie będzie.

• 3 lata później...

Odnośnie napastowania seksualnego. Pisane było

że ma to związek z "dotykaniem intymnych części ciała wbrew woli". Czy prawo definiuje co to znaczy INTYMNE części ciała? Czy usta też sie zaliczają?

Prawo definiuje, które części ciała są nazywane intymnymi. Usta do nich nie zaliczają się, ale jeśli są dotykane wbrew woli, to takie zachowanie jest uznawane za molestowanie seksualne.

• 1 rok później...

Pod które z pojęć zalicza się sytuacja, gdy chłopak całując dziewczynę, czemu ona się nie opierała, nagle zaczął dotykać ją po piersiach, tyłku, wkładać rękę pod stanik, w majtki itp. i nie przestał mimo jej próśb, błagań o przestanie, odsuwania rąk i odsuwania się, bez możliwości ucieczki?

Pod które z pojęć zalicza się sytuacja, gdy chłopak całując dziewczynę, czemu ona się nie opierała, nagle zaczął dotykać ją po piersiach, tyłku, wkładać rękę pod stanik, w majtki itp. i nie przestał mimo jej próśb, błagań o przestanie, odsuwania rąk i odsuwania się, bez możliwości ucieczki?

Napastowanie seksualne.

• 4 lata później...

Dzień dobry wszystkim. @njczyziu, myślę, że dobrze wyjaśniłeś te pojęcia. @Aleksandra, myślę, że tę sytuację można nazwać każdym z rzeczonych pojęć (skoro całowanie nie naruszyło indywidualnych granic dziewczyny, ale cała reszta już tak). Wszystko też zależy od kontekstu towarzyskiego, bo każdy ma granice w trochę innym miejscu i źle, że mało kiedy dzieci się uczy szanowania własnych i cudzych granic, przez co często dochodzi do tragedii. Polecam tu te dwa linki https://www.niebieskalinia.pl/aktualnosci/aktualnosci/molestowanie-jak-sie-przed-nim-bronic https://kobieta.onet.pl/wychowujemy-corki-na-przyszle-ofiary-psycholog-wyjasnia-czego-nie-mowic-dzieciom/p6n0dgt

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...