Skocz do zawartości

Świadek-wezwanie w charakterze świadka

23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotr11Piotr11

Guest_Piotr11Piotr11
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2011 - 17:01

Witam,

Otrzymałem wezwanie w charakterze świadka.
Co to może dla mnie oznaczać?
Czy osoba wezwana w charakterze świadka,powinna czuć się jak osoba podejrzana,czy chodzi tylko o wskazanie pewnych faktów dotyczących konkretnej osoby lub zdarzenia?
Co mogło zadecydować o tym,że zostałem wezwany w charakterze świadka?

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,

Piotr11Piotr11

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2011 - 12:22

Swiadek to swiadek, a podejrzany to podejrzany.
Oznacza to nie mniej nie wiecej jak to, ze masz sie stawic w wyznaczonym terminie jako swiadek w podanej sprawie i odpowiadac zgodnie z prawda na zadane pytania.

#3 Guest_-praw-zibit

Guest_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2011 - 15:09

No, chyba że masz coś "nagrabione" i boisz się, że wzywają Cię jako świadka a jak przyjdziesz to zamkną jako podejrzanego. Teoretycznie nie powinno się tak zdarzyć. Pzdr.

#4 Guest_Piotr11Piotr11

Guest_Piotr11Piotr11
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2011 - 22:23

Witam,

Witam,

Czy jeśli byłem pytany o pewną osobę,jako świadek to co to może oznaczać?
Pytania,np.: 1.Skąd Państwo się znają?
2. Czy zna Pan numer telefonu do "tej osoby"? (Prośba o podanie telefonu do tej osoby).
Skąd policja bierze dane kontaktowe do różnych osób,w celu powołania ich na świadka?

3. Jeżeli na wezwaniu spośród określeń to słowo świadek było zaznaczone w kółeczko,a pozostałe,czyli podejrzany,biegły,tłumacz nie były zaznaczone,to rozumiem,że jednak zostałem wezwany w charakterze świadka?
Myślę,że chyba nieprawidłowo zostało wypełnione wezwanie,ponieważ na wezwaniu jest napisane,żeby niepotrzebne skreślić.
Jeśli trzy określenia są nie zaznaczone,to nie mógłbym przecież być wezwany jako biegły,tłumacz i podejrzany.
Zaznaczone kółeczkiem "świadek" to jak rozumiem,to właściwe.

4. Na wezwaniu nie było określonej sprawy,w której zostałem wezwany (puste miejsce).
Co to może oznaczać? Nie jest to chyba prawidłowe wypełnienie wezwania.

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,

Piotr11Piotr11

L

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 21:58

Nie sposób odpowiedzieć co to oznacza. Często weryfikuje się znajomości czy kontakty typowo na ślepo - np. na podstawie rejestru połączeń telefonicznych osoby podejrzewanej.

Skoro podkreślono/zaznaczono świadek to w takim charakterze jest Pan wzywany. W praktyce w wielu sytuacjach wzywający nie wypełnia przedmiotu sprawy więc tym pustym miejscem nie ma co się przejmować.

#6 Guest_Piotr11Piotr11

Guest_Piotr11Piotr11
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2011 - 19:05

Witam,

Czy może być tak,że sprawa,w której składałem zeznania w charakterze świadka,
zakończy się po zeznaniach na policji i dalej nie będzie kontynuowana lub czy być może, ja nie będę wzywany i postępowanie będzie toczyć się w danej sprawie bez mojego udziału?
Jeśli sprawa będzie w dalszym toku postępowania,to jak to wygląda pod względem proceduralnym?

Pozdrawiam,

Piotr11Piotr11

#7 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2011 - 12:06

Witam,

może się zdarzyć, że sprawa nie zakończy się oskarżeniem, a umorzeniem (są różne możliwe jego podstawy). Wówczas sprawa nie będzie kontynuowana, a Pan już nie będzie w niej przesłuchiwany.

Jeżeli natomiast w sprawie będzie wniesiony akt oskarżenia, wówczas jeszcze będzie Pan przesłuchiwany przed Sądem. Będzie to wyglądało w ten sposób, że najpierw zapytają Pana co Pan wie o sprawie i każą opowiedzieć to co się pamięta, potem odczytają Pana zeznania złożone wcześniej i każą je potwierdzić lub sprostować. Obie fazy Pana ewentualnego przesłuchania (część swobodnej wypowiedzi przed odczytaniem zeznań oraz po odczytaniu) mogą obejmować oprócz pytań Sądu, także pytania stron - Prokuratora, oskarżonego i jego obrońcy etc.

z poważaniem,

R.S

#8 Guest_Piotr11PPiotr11P

Guest_Piotr11PPiotr11P
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2011 - 23:49

Witam,

Czy jeśli byłoby się oskarżonym przez kogoś,to policja wzywałaby taką osobę w celu złożenia zeznań,jako świadka,czy od razu jako osobę podejrzaną?

Pozdrawiam,

Piotr11PPiotr11P

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 16:39

Chyba masz cos na sumieniu, ze tak wypytujesz.
Jesli nie maja nic na Ciebie (np tylko niejasne zeznania), to moga wezwac najpierw jako swiadka.

#10 Guest_Piotr11PPiotr11P

Guest_Piotr11PPiotr11P
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 22:21

Witam,

Nie mam nic na sumieniu,jednak wolałbym wiedzieć jak potoczy się sprawa,w której jestem świadkiem.

Myślę,że zawsze można czuć się nieswojo,jeśli nigdy wcześniej nie składało się zeznań w jakiejś sprawie.

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Piotr11PPiotr11P

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 09:41

Skoro nie masz nic na sumieniu, to nie masz sie czego obawiac.

#12 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 23:23

Witam,

na wezwaniu jest napisane w jakim charakterze Pan ma wystąpić. Jeżeli jest
napisane, że jako świadek to tak też będzie.

Oczywiście zdarzają się w procesie sytuacje gdy następuje zamiana roli świadka w podejrzanego, ale to ma miejsce tylko w postępowaniu przygotowawczym, a dodatkowo zawsze najpierw jest wezwanie osoby w charakterze podejrzanego. Daje to szansę na prawo do obrony.

z poważaniem,

R.S

#13 Guest_kolega

Guest_kolega
  • Goście

Napisano 10 październik 2016 - 11:32

Podpinam się pod temat.

Dostałem wezwanie jako świadek w sprawie którą policja chce skierować do sądu.

I teraz mam obawy, czy nie będę miał nieprzyjemności ze strony oskarżonych?

Co powiedzieć, żeby policja dała mi spokój i nie wzywała mnie kolejny raz.

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19289 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 październik 2016 - 12:10

Nas pytasz? To ty wiesz o co chodzi, czego byłeś świadkiem.....co to za pytanie???? "co powiedzieć" - PRAWDĘ

#15 Guest_Laura

Guest_Laura
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2017 - 16:50

Dzień dobry,

dostałam wezwanie na policję na przesłuchanie w charakterze świadka. Mało przyjemna sytuacja, jest to mój pierwszy raz, bardzo się stresuje takimi rzeczami, a dodatkowo jestem w początkowej ciąży. Ale do rzeczy, na wezwanie nie ma opisanej sprawy natomiast dostałam nr kontaktowy do osoby zajmującej się sprawą gdzie mogę skierować pytania. Proszę o informacje o jakie rzeczy powinnam i mam prawo zapytać? Czy mogę wiedzieć kto wezwał mnie w charakterze świadka? O jaką dokładnie sprawę chodzi? Jakie osoba oskarżona w sprawie ma postawione zarzuty? Czy są jacyś inni świadkowie w sprawie i o ich nazwiska? Czy powinnam jeszcze coś wiedzieć? Pytam tutaj dlatego że już nikt nie odbiera telefonu, podejrzewam, że można dzwonić do godz 16. Na pewno zadzwonię jutro z rana ale małe uświadomienie nie zaszkodzi.

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

#16 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 21 luty 2017 - 14:25

Witam,

czy wezwanie do Sądu Karnego w charakterze świadka można z uwago na znaczną odległość zamienić na przesłuchanie w miejscu zamieszkania? Jeśli tak to co trzeba zawrzeć w piśmie do Sądu.

proszę o podpowiedzi

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19289 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 luty 2017 - 14:32

A może tak zwrócić by się z takim pytaniem bezpośrednio do Sądu, właściwego, czyli wzywającego?

zadzwoń najpierw i zapytaj, czy jest to realne

#18 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 31 maj 2018 - 19:53

Proszę o pilną odpowiedz  . Czy prewencja przyjeżdzając do kompetenta , może pozostawić wezwnie w sprawie świadka osobom trzecim , bez zabezpiecznia t.j bez koperty i podpisu . Zamiast oryginału to ksero wezwania?

#19 Guest_Vero

Guest_Vero
  • Goście

Napisano 01 maj 2019 - 21:16

Czy może ktoś wie co oznacza numer na wezwaniu Sygn.akt.KR.5604.199.219.PK
Nic innego nie ma i jestem wezwana jako świadek. Trochę się denerwuje bo nie wiem o co chodzi A w Polsce nie byłam już dwa lata jak coś to tylko n święta

#20 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 17 maj 2019 - 08:11

Dostałam wezwanie z Komisariatu na przesłuchanie w charakterze świadka. Wezwanie jest z Wydziału kryminalnego. Bardzo się zestresowalam, bo nie mam pojęcia o co może chodzić, nigdy nie zeznawalam. Nie am pojęcia o co może chodzić, na dodatek kryminalni... Wezwanie dostałam na Aleksander K. czyli nie dość, że męski odpowiednik mojego imienia, to jeszcze panieńskie nazwisko, a od ponad 2 lat jestem mężatką. O czym to świadczy? To jakaś stara sprawa? Nie. Wiedzą czy świadek jest kobietą czy mężczyzną? Czemu nie sprawdzili obecnego nazwiska?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych