Skocz do zawartości

pracodawca nie chce wypłacić chorobowego

ZUS chorobowe

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_jowita

Guest_jowita
  • Goście

Napisano 25 maj 2012 - 09:58

Witam,

Mój mąż pracował 4 miesiące na czarno, 14 lutego miał wypadek w pracy i pracodawca dał mu umowę od 1 marca. Przy podpisaniu umowy pytaliśmy się go, czy mamy donieść L4, on powiedział, że nie, bo i tak nie obowiązuje go jeszcze ubezpieczenie. Więc nic nie przynosiliśmy. Za to od 1 kwietnia jest już wszystko usprawiedliwione. Po 33 dniach od 1 kwietnia poszliśmy do pracodawcy po wypłatę chorobowego, a on powiedział, że go nie wypłaci, więc napisaliśmy do niego pismo z wezwaniem do zapłaty. I on teraz do nas dzwonił i powiedział, że to zrobi jeżeli mąż usprawiedliwi mu swoją nieobecność za pierwsze 30 dni umowy. Proszę o pomoc, co w takim wypadku teraz mamy zrobić.

Z góry dziękuję

Jowita

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 maj 2012 - 10:02

No ale przecież skoro mąż jest zatrudniony od 01.03 , to nie ma podstawa aby nie zapłacić mu za zwolnienie z kwietnia. Okres wyczekiwania już przeciez minął

#3 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 25 maj 2012 - 10:07

niezły cwaniak. Możecie spokojnie powiedzieć mu, że za okres pracy bez umowy NIE musi mieć żadnych usprawiedliwień nieobecności, a za czas legalnej umowy jest zwolnienie i bez łachy ma wypłacić chorobowe od kwietnia (po miesiącu wyczekiwania).
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#4 Guest_jowita

Guest_jowita
  • Goście

Napisano 25 maj 2012 - 11:36

Witam,

Mój mąż pracował 4 miesiące na czarno, 14 lutego miał wypadek w pracy i pracodawca dał mu umowę od 1 marca. Przy podpisaniu umowy pytaliśmy się go, czy mamy donieść L4, on powiedział, że nie, bo i tak nie obowiązuje go jeszcze ubezpieczenie. Więc nic nie przynosiliśmy. Za to od 1 kwietnia jest już wszystko usprawiedliwione. Po 33 dniach od 1 kwietnia poszliśmy do pracodawcy po wypłatę chorobowego, a on powiedział, że go nie wypłaci, więc napisaliśmy do niego pismo z wezwaniem do zapłaty. I on teraz do nas dzwonił i powiedział, że to zrobi jeżeli mąż usprawiedliwi mu swoją nieobecność za pierwsze 30 dni umowy. Proszę o pomoc, co w takim wypadku teraz mamy zrobić.

Z góry dziękuję

Jowita

Ja o tym wszystkim wiem, że musi. On uznała, że płaci za pracę wykonaną. I jak za każdym razem próbujemy z nim pogadać. To on się tłumaczy tym, że czeka na decyzje swojego adwokata. Dzwoniłam dzisiaj do PIP i mamy na niego zgłosić skargę i niby mają się tym zająć.

#5 Guest_jowita

Guest_jowita
  • Goście

Napisano 25 maj 2012 - 11:41

A! i jak zażądał usprawiedliwienia za okres od 1.03 do 30.01 to napisałam do niego takie pismo:że zgodnie Zgodnie z § 2. 1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy mąż zawiadomił zawiadomiłem Pana osobiście o przyczynie i okresie nieobecności w pracy. Co więcej umowa o prace została wystawiona na dzień 01.03.2012, natomiast jej podpisanie nastąpiło 22 marca br. wraz z wystawieniem zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym. Fakt ten uniemożliwił mi okazanie się zaświadczeniem lekarskim od 01.03.2012r.poza tym jak pytaliśmy się go o to, czy mamy mu przynieść L4 za marzec to powiedziała, że nie bo i tak nie dostanie chorobowego.

#6 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:43

skoro nie przedstawiliście ZLA ,to mąż ma NN

#7 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:43

a od 1 marca nie macie w ogóle zwolnień lekarskich, czy lekarz je wypisał, a wy jedynie nie dostarczyliście go pracodawcy? Bo jeśli w ogóle mąż nie ma zwolnienia, to okres absencji chorobowej liczy się od 1 kwietnia, od tego dnia również okres wyczekiwania - 30 dni i dopiero od 1 maja zwolnienie może być płatne. Jeśli nie macie żadnego potwierdzenia na nieobecność w marcu to pracodawca będzie kręcił

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:46

ale czemu od maja? Przecież jesli ta osoba jest zatrudniona od 01 marca , to 30 marca upłynął okres wyczekiwania .

#9 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:47

przecież ma pozostawac przez 30 dni objeta ubezpieczeniem chorobowym , a niekoniecznie chorować Dołączona grafika

#10 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:48

przecież ma pozostawac przez 30 dni objeta ubezpieczeniem chorobowym , a niekoniecznie chorować Dołączona grafika

racja, coś mi się pokręciłoDołączona grafika

#11 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 25 maj 2012 - 11:50

nie dziwię się, bo cała ta historia jest jakaś mocno zawikłana Dołączona grafika

#12 Guest_Jowita

Guest_Jowita
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2012 - 15:12

Jak on miał przedstawić L4 jak umowę podpisał dopiero pod koniec marca. Pracodawca tyle zwlekał z umową, że musieliśmy sami iść do niego po nią i wtedy wystawił wstecz od 1 marca. A Zwolnień przecież nie wystawia się do tyłu. A poza tym miał u tego pracodawcy wypadek w pracy ( i nie miał wtedy umowy)

#13 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 07:21

wiesz co, na czarno czy nie: kiedy jesteś chory i pracujesz, formalne zwolnienie (ZLA) zawsze warto wziąć od lekarza.
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#14 Guest_Jowita

Guest_Jowita
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2012 - 12:34

Umowa miał od 1 marca i pracodawca jasno i wyraźnie powiedział przy podpisywaniu, żę zwolnienie ma przynieść dopiero od 1 kwietnia, bo tak czy siak nie dostanie chorobowego od Zusu.

#15 Guest_jowita

Guest_jowita
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2012 - 12:44

nie dziwię się, bo cała ta historia jest jakaś mocno zawikłana Dołączona grafika

ale co to ma byc za odpowiedź

#16 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 12:55

teraz musicie bronić się dowodami, że mąż rzeczywiście pracę świadczył i to pracodawca nie ubezpieczył go oraz nie chciał formalnych dokumentów typu zwolnienie chorobowe. W przyszłości - dbając o własne "zaplecze", proponuję zbierać kwity na wszelki wypadek

#17 Guest_Prawnik

Guest_Prawnik
  • Goście

Napisano 12 luty 2013 - 09:15

Prosze Pani od takich problemow jest Panstwowa inspekcja pracy i Sad Pracy wiec niech maz nie siedzi cicho wdomu wystraszony tylko niech domaga sie sie swoich praw

#18 Guest_kierowcaje

Guest_kierowcaje
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2015 - 18:43

Ja pracuje 11lat u tego samego pracodawcy i nigdy mi nie wyplacil choroboweg ponieważ stwierdził ze nie musi placic tera tez jestem na chorobowyn mam skrecone kolano i tez mi nie zaplacil

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2015 - 18:55

Ja pracuje 11lat u tego samego pracodawcy i nigdy mi nie wyplacil choroboweg ponieważ stwierdził ze nie musi placic tera tez jestem na chorobowyn mam skrecone kolano i tez mi nie zaplacil

Jeśli wolisz siedzieć cicho i nie domagać się swojego, to Twoja sprawa.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ZUS, chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych