Skocz do zawartości

Kupiłam kradziony samochód

15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-loginka85

Guest_-praw-loginka85
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 11:04

Witam!
Kupiłam VW Passata we wrześniu 2009 od właściciela który miał go zaledwie 4 miesiące, a on kupił ten samochód od polskiego właściciela. Krzyczał sobie za niego 30.000 zł, więc pojechaliśmy na stację diagnostyczną sprawdzić stan samochodu i czy nie był bity. Wszystko okazało się w "porządku". Spisaliśmy umowę przez komis na 19,999 zł (tak nam zaproponował sprzedający) aby uniknąć płacenia podatku. Teraz okazało się iż samochód jest kradziony z Włoch w styczniu 2006 roku a w Polsce pierwsza jego rejestracja była w grudniu 2007. Do tego ma przebite numery. Auto jest na parkingu policyjnym. Nie wiemy co mamy w tej sytuacji zrobić!!!
Może ktoś orientuje się do jakiego radcy prawnego mamy się udać?
Minęły 3 lata od daty zgłoszenia kradzieży samochodu czy w takim przypadku możemy się ubiegać o samochód jako naszą własność?
Czy to że sprzedający chciał sprzedać przez komis oznacza że działał w złej wierze?
Jeśli tylko ktoś miał do czynienia z taką sprawą pośrednio lub bezpośrednio bardzo proszę o jakiekolwiek informacje jak postąpić w takim przypadku ;(
Z góry serdeczne dzięki!

#2 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 12:30

Art. 169 KC

§ 1. Jeżeli osoba nie uprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.

§ 2. Jednakże gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

W związku z tym można wnieść pozew o ustalenie prawa własności pojazdu na podstawie art. 189 KPC.

#3 Guest_-praw-loginka85

Guest_-praw-loginka85
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 15:06

Wg Pana jest możliwe odzyskanie tego samochodu?
Czy takimi sprawami zajmują się zwykli radcy prawni?
Oczywiście założymy poprzedniemu właścicielowi sprawę cywilną tylko czy taka sprawa jest do wygrania?

#4 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 15:40

Sądząc z przedstawionej przez Panią sytuacji uważam, że sprawa jest jak najbardziej do wygrania, tzn. wyrok sądu potwierdzający, że Pani jest właścicielem pojazdu.
Taką sprawę może poprowadzić radca prawny czy adwokat.

#5 Guest_-praw-loginka85

Guest_-praw-loginka85
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 17:09

Dziękuję za odpowiedź.
Od jutra zaczynamy działać!

#6 Guest_-praw-loginka85

Guest_-praw-loginka85
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 20:46

Chciałam jeszcze zapytać czy istnieje możliwość odzyskania samochodu na czas śledztwa?
Jak długo mniej więcej trwają takie sprawy?

#7 Guest_-praw-kempi82

Guest_-praw-kempi82
  • Goście

Napisano 21 luty 2010 - 21:15

Z odzyskaniem samochodu może być problem, jeżeli został zatrzymany jako dowód w sprawie.
Czas trwania postępowania zależy od wielu czynników, dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

#8 Guest_luki

Guest_luki
  • Goście

Napisano 14 listopad 2010 - 19:48

jaki s czas temu kopiłem samochód ktory byl kradziony znany jest właściciel zamochodu oraz osoby ktore byly w jego wcześniejszym posiadaniu ten samochod posiada zastaw bakowy na kwote ktora przewyrzsza wartość samochodu na kogo moze przejsc koszt splaty zastawu bankowego prosze o odpowiedz??

#9 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 15 listopad 2010 - 22:19

Zastaw oznacza jedynie tyle, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z przedmiotu zastawu - czyli doprowadzić do przejęcia lub licytacji pojazdu.

Krótko mówiąc odpowiada Pan jedynie tym samochodem.

#10 Guest_dziekuje

Guest_dziekuje
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 19:15

Diekuje za odpowiedz

#11 Guest_ZAGUBIONA

Guest_ZAGUBIONA
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2012 - 08:45

Podobnie jak Państwo wyżej.
Kupiłam samochód ,który okazał się kradziony.Jeździłam samochodem rok, będąc trzecim właścicielem w Polsce.(Dwóch pierwszych to złodzieje o czym kompletnie nie wiedziałam). Samochód sprzedałam w 2009 r.Kilka miesięcy temu dostałam pismo z odstąpieniem od umowy kupna-sprzedaży ze względu na wadę prawną pojazdu. Zażądali zwrotu całej kwoty. W tym momencie sprawa skierowana jest do sądu i wytoczono mi proces.
Jakie są moje szanse?

#12 Guest_aplikantradcowskikrakow

Guest_aplikantradcowskikrakow
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2012 - 21:57

Proszę o opisanie szczegółowo sytuacji na adres mailowy bądź kontakt telefoniczny postaram się pomóc.

#13 Guest_elka

Guest_elka
  • Goście

Napisano 14 sierpień 2013 - 20:52

Bylam w takiej samej sytuacji i kase oddala,bo jak tu zyc z czyjas krzywda?Ale napisalm rowniez pismo do handlarza od ktorego auto kupilam ,no i niestety ale sad ,pierwsza sprawe ups przegralam ale druga juz na moja korzysc:)

#14 Guest_MONIKA

Guest_MONIKA
  • Goście

Napisano 27 listopad 2013 - 20:23

Witam
jestem niestety w podobnej sytuacji kupiłam auto z komisu na leasing spłaciłam ok 60,000 zł i policja zarekwirowała auto.Po sprawie sądowej auto zostało zwrócone firmie ubezpieczeniowej komis żąda ode mnie całkowitej spłaty czyli jeszcze 38.000zł właściciel komisu nie prowadzi już działalności i jak się okazało ma więcej długu niż ja włosów na głowie więc odzyskanie od niego jakiejkolwiek kwoty graniczy z cudem.A ja nie mam ani auta ani pieniędzy czy jest możliwość w jakiś sposób obejść i tej zapłaty

#15 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2014 - 19:41

Witam!
U nas również podobna sytuacja w 02.2010 kupiliśmy VW Passat. W momencie kupna spisana została umowa jak to zwykle z niemiecką firmą która była właścicielem samochodu (były na to dokumenty) ale mąż zabezpieczył się również umową ze sprzedającym. Samochód był potem sprawdzany w ASO i było wszystko OK. Podczas rejestracji również żadnych problemów.
W 2012 roku okazało się że samochód został ukradziony na terytorium Ukrainy. W bazie widnieją aktualnie dwa takie same zarejestrowane samochody - w Polsce i na Ukrainie.
Po dwóch latach zakończyła się sprawa mojego męża, który został oskarżony o paserstwo (paranoja! musi jeszcze 500zł zapłacić na fundusz jakiś tam poszkodowanych!!! Dlaczego?? To my jesteśmy poszkodowani) . Na szczęście samochodu nie zabrali, ale pewnie jest to kwestia czasu?

Czytam że w większości przypadków samochód zabierają od razu i stoi na parkingu policyjnym? A co jeśli nie? Czy po 4 latach mamy jakieś prawo do zasiedzenia? Czy możemy wytoczyć w razie czego jakąś sprawę przeciwko gościowi od którego kupiliśmy ten samochód?

#16 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 19 luty 2019 - 23:09

Proszę o opisanie szczegółowo sytuacji na adres mailowy bądź kontakt telefoniczny postaram się pomóc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych