Skocz do zawartości

uchylenie aresztu

44 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 16:06

Mam takie pytanie za parę dni będzie rozpatrywane zażalenie mojego męża na tymczasowy areszt...Mąż jest aresztowany z tz.. chuligański wybryk...mąż jest nosicielem wirusa hiv i hcv ja jestem niepełnosprawna mamy 2 dzieci ja pracowałam on zajmował się dziećmi..wszystkie papiery dokumenty potwierdzające chorobę męża zostały przesłane razem z zażaleniem proszę bardzo mi napisać jakie ma mąż szanse na uchylenie aresztu dodam że meza nie ma juz tydzień p.prokurator zakończyła już śledztwo czeka tylko na zwrot akt i odda sprawę do sadu rejonowego... czy choroby i trudna sytuacja kwalifikują się do art. 259 § 1 kpk...bardzo proszę o odpowiedź.. dziękuje...

#2 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 18:53

Jest duża szansa- ale to sąd ostatecznie decydyje.

CYTATArt. 259. § 1. Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
§ 2. Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.
§ 3. Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku, chyba że sprawca został ujęty na gorącym uczynku

CYTATArt. 254. § 1. Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy.
§ 2. Na postanowienie w przedmiocie wniosku oskarżonemu zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania dotyczącego tego samego oskarżonego.

#3 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 19:24

dziękuje bardzo za odpowiedż..pozdrawiam serdeczmie..

#4 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 19:38

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać.

#5 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 20:28

To może w takim razie zadam jeszcze jedno pytanie jeżeli sad rejonowy wydał postanowienie o tymczasowym areszcie mimo tego ze mąż powiedział jaka jest nasza sytuacja tz...o tym że jestem osobą niedowidząca że on jest chory itd...a w uzasadnieniu sąd napisał "jednocześnie sąd nie doszukał się po stronie podejrzanego okoliczności z art 259 kpk które nakazywałyby odstąpienie od stosowania tymczasowego aresztowania" czy w takim wypadku sąd okregowy moze zmienić decyję wysłałam zażalenie napisane przez prawnika z męża podpisem i badaniami lekarskimi które miałam na stanie w domu ..pozytywny wynik wirusa hiv i hcv...i jest on z 1996 r..obecnie takze toczy sie postepowanie o przywrucenie mojemu męzowi renty był juz badany przez lekarza biegłego i on orzekł że mąż jest w ogóle nie zdolny do pracy także to postanowienie z sądu pracy i ubezpieczen także wysłałam..Mojemu mężowi postawiono zarzut popełnienia przestepstwa z art .13§ 1 kk w zw. z art 279§1 kk w zw. z art.64§1 kk. Z tego co sie orientuje to starty wynosza koło 100 zł to jest wybita szyba mąz był nie trzeźwy i nie pamięta dlaczego i po co tam wszedł...przyznał sie do winy ale wiem że potem zmienił zdanie jak był przesłuchiwany w prokuraturze do niby miał sie przyznac do tego że wszedł tam z zamiarem zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy w kwocie 150 zł oraz nie ustalonej ilości znajdującego się tam towaru..(warzywa i owoce) mąz był wcześniej karany wyrokiem z dnia 21.02 2006 na kare 10 miesiecy pozbawienia wolności(art 286§1 kk) którą odbył w okresie od 11.08.2008 do 30.03.2009 więc był na warunkowym zwolnieniu...rozmawiałam z p.prawnik i ona mi mówiła że przy tym art..nie powinni zatrzymać męża...bardzo sie martwie o meza bo bardzo źle wyglada przez cały okres po opuszczeniu zk sparawował sie bardzo dobrze nienagannie az tu za duzo wypił i stało się to co się stało..mąz z względu na zaawansowaną chorobę wypije bardzo mało i wyglada tragicznie...mam nadzieje że opisałam sprawe dobrze i na tej podstawie ocenisz jakie ma szanse aby sąd okregowy rozpatrzył pozytywnie wnieśione przez niego zażalenie..bardzo dziekuje za odpowiedź
dodam jeszcze że w zażaleniu była prosba o zbadanie męża przez lekarza więziennego i do dnia dzisiejszego nikt go nie zbadał..

#6 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 20:44

Tak- są okręgowy może uchylić postanowienie sądu I instancji. Niech broni się tym, że był pod wpływem upojenia alkoholowego i potknął się i upadł na szybę- a następnie nie wiedząc gdzie jest rozgłądał się po pomieszczeniu. Podnosić, że nie działał z zamiarem jakiejkolwiek kradzieży.

#7 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 21:25

no właśnie tak zeznał mi tez tak mówi ze tak było...dziękuję ci bardzo za odpowiedź mam chociaż teraz nadzieję że może byc dobrze:) jutro będę wiedzieć co postanowił sąd więc sie odezwę a póki co nocke mam z głowy...jeszcze raz bardzo dziękuję

#8 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 21:35

Trzeba być dobrej myśli.

#9 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 17:46

no niestety nie udało się nie wypaliło z zażaleniem sama jestem zdziwiona no ale cóż..pasjonacie moje pytanie i prosba o pomoc co jeszcze możemy zrobić ..nie zgodziła się nawet na widzenie dla dzieci a moja córka bardzo źle znosi rozłąke z swoim ojcem.wiem że sledztwo już jest zakończone prokurator czeka na zwrot akt z sadu i odda juz sparwe do sadu...proszę przeczytaj jeszcze raz nasza sytuacje która opisałam i doradx mi cos ...czy śad rejonowy po zakończeniu sledztwa może uchylić areszt czy bedzie go trzymał do sprawy???? jezeli do sprawy to ile czasu może oczekiwać na taką rozprawę??? i jeszcze jedno pytanie jezeli wyrok zapadnie i będzie musiał iść do zk to czy ma w takim razie mozliwośc złożenia wniosku o odroczenie wyroku??? czy nie bedzie mu przysługiwało z wzgledu na to ze przebywa w areszcie..przepraszam za błędy..dzisiaj mi nic nie wychodzi (

#10 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 19:55

Należy po jakimś czasie znowu spróbować. Ma szanse na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności o ile wcześniej zostanie zwolniony z aresztu.

#11 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 20:00

pasjonacia a z czym mamy spróbowac zażalenie mozna składac tylko raz -tak?? on jest w areszcie 2 tyg p.prokurator mówiła że zakończyła śledztwo i
1 jezeli sprawa bedzie juz w sadzie mąz ma wieksze szanse na uchylenie aresztu??
2 jak długo będzie czekał na sprawe??
3 czy jezeli nie opuści aresztu nie ma szans na odroczenie wyroku lub apelacje??
4 czy p.prokurator może mi nie wyrazić zgody na widzenie z dziecmi? dzieci sa bardzo emocjonalnie przywiązane do ojca..

#12 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2009 - 20:29

CYTAT(igawera @ 25.09.2009, 19:00) pasjonacia a z czym mamy spróbowac zażalenie mozna składac tylko raz -tak?? on jest w areszcie 2 tyg p.prokurator mówiła że zakończyła śledztwo i
1 jezeli sprawa bedzie juz w sadzie mąz ma wieksze szanse na uchylenie aresztu??
2 jak długo będzie czekał na sprawe??
3 czy jezeli nie opuści aresztu nie ma szans na odroczenie wyroku lub apelacje??
4 czy p.prokurator może mi nie wyrazić zgody na widzenie z dziecmi? dzieci sa bardzo emocjonalnie przywiązane do ojca..

1) W każym czasie można składać wniosek o uchylenie czy też zmianę środka zapobiegawczego;

2) W zależności od ilości spraw w sądzie;

3) Apelację zawsze można składać- skuteczną apelację- areszt nie ma nic do tego. Ale co do odroczeniu to już ma- ponieważ jeśli istnieją przesłnaki do odroczenia wykonania kary to i istnieją do tego aby zwolnić oskarżonego z aresztu;

CYTATArt. 259. § 1. Jeżeli szczególne względy nie stoją temu na przeszkodzie, należy odstąpić od tymczasowego aresztowania, zwłaszcza gdy pozbawienie oskarżonego wolności:
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
§ 2. Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.
§ 3. Tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku, chyba że sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem.
§ 4. Ograniczenia przewidziane w § 2 i 3 nie mają zastosowania, gdy oskarżony ukrywa się, uporczywie nie stawia się na wezwania lub w inny bezprawny sposób utrudnia postępowanie albonie można ustalić jego tożsamości.

CYTAT Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy

CYTAT Odroczenie i przerwa wykonania kary pozbawienia wolności

CYTATArt. 150.
§ 1. Wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.
§ 2. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

CYTATArt. 151.
§ 1. Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, a także w razie wystąpienia okoliczności, o której mowa w art. 248.
§ 2. Okres odroczenia biegnie od dnia wydania postanowienia w tym przedmiocie.
§ 3. Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć roku, chyba że chodzi o kobietę ciężarną lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki.

CYTAT Art. 152.
Jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku - sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69-75 Kodeksu karnego.

CYTATArt. 153.
§ 1. Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art. 150 § 1 do czasu ustania przeszkody.
§ 2. Sąd penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary, jeżeli przemawiają za tym ważne względy zdrowotne, rodzinne lub osobiste. Przepis art. 151 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Nie można udzielić przerwy przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy.
§ 4. Udzielając przerwy w wykonaniu kary, sąd może zobowiązać skazanego do utrzymywania w okresie tej przerwy kontaktu z sądowym kuratorem zawodowym w miejscu pobytu, niezmieniania bez jego zgody miejsca pobytu, podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej lub meldowania się we wskazanej jednostce
Policji.
§ 5. Sądem penitencjarnym właściwym miejscowo do udzielania dalszych przerw oraz do udzielania przerwy, o której mowa w § 3, jest sąd, który udzielił pierwszej przerwy.

CYTATArt. 154.
§ 1. Złożenie zażalenia na postanowienie o udzieleniu przerwy powoduje wstrzymanie wykonania postanowienia do czasu jego uprawomocnienia się. Postanowienie podlega jednak wykonaniu bezzwłocznie, jeżeli zostało wydane na wniosek prokuratora albo jeżeli prokurator oświadczył, że nie sprzeciwia się udzieleniu przerwy.
§ 2. Zażalenie wniesione przez prokuratora podlega rozpoznaniu w terminie 14 dni.

CYTATArt. 155.
§ 1. Jeżeli przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności trwała co najmniej jeden rok, a skazany odbył co najmniej 6 miesięcy kary - sąd penitencjarny może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary na zasadach określonych w art. 77 Kodeksu karnego, przy czym zwolnienie może nastąpić w każdym czasie, bez ograniczeń wynikających z art. 78 i 79 Kodeksu karnego.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli kara pozbawienia wolności została orzeczona na okres powyżej 3 lat.

CYTATArt. 156.
§ 1. Odroczenie wykonania kary sąd może odwołać w razie ustania przyczyny, dla której zostało udzielone, lub w wypadku, gdy skazany nie korzysta z odroczenia w celu, w jakim zostało udzielone, albo rażąco narusza porządek prawny.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do przerwy w wykonaniu kary, z tym że odwołanie przerwy może nastąpić również z powodu niewykonywania obowiązków określonych w art. 153 § 4; postanowienie o odwołaniu przerwy wydaje sąd penitencjarny, który jej udzielił.
§ 3. Jeżeli w czasie przerwy w odbywaniu kary skazany popełnił przestępstwo, w związku z którym zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie, kara pozbawienia wolności, której odbywanie zostało przerwane, podlega wykonaniu z mocy prawa.

CYTATArt. 157.
Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności wobec żołnierza sąd może odwołać również na wniosek właściwego dowódcy.

CYTATArt. 158.
Wniosek o zwolnienie od wykonania kary pozbawienia wolności, o której mowa w art. 336 § 3 i 4 Kodeksu karnego, może złożyć również dowódca jednostki. Termin zawity do złożenia wniosku upływa w dniu ukończenia służby przez żołnierza.

CYTAT Warunkowe przedterminowe zwolnienie

CYTATArt. 159.
Warunkowo zwolnionego sąd penitencjarny może w okresie próby oddać pod dozór kuratora sądowego, osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, organizacji lub instytucji, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym, oraz nałożyć na niego obowiązki określone w art. 72 § 1 Kodeksu karnego. Wobec skazanego za przestępstwo określone w art. 197-203 Kodeksu karnego, popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego, sprawcy określonego w art. 64 Kodeksu karnego, a także wobec skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oddanie pod dozór kuratora sądowego jest obowiązkowe.

CYTATArt. 160.
§ 1. Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
§ 2. Sąd penitencjarny może odwołać warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo lub została orzeczona kara inna niż określona w § 1 albo gdy uchyla się od dozoru, wykonywania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. Przed odwołaniem warunkowego zwolnienia sąd penitencjarny, o ile jest to możliwe, wysłuchuje skazanego lub jego obrońcę.
§ 3. W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności.

CYTATArt. 161.
§ 1. O warunkowym zwolnieniu orzeka sąd penitencjarny; posiedzenie powinno odbyć
się w zakładzie karnym.
§ 2. Wniosek o warunkowe zwolnienie może złożyć również dyrektor zakładu karnego lub sądowy kurator zawodowy.
§ 3. Wniosku skazanego lub jego obrońcy, złożonego przed upływem 3 miesięcy od wydania postanowienia o odmowie warunkowego zwolnienia, nie rozpoznaje się aż do upływu tego okresu.

CYTATArt. 162.
§ 1. Sąd penitencjarny powinien wysłuchać przedstawiciela administracji zakładu karnego, a także wysłuchać sądowego kuratora zawodowego, jeżeli składał wniosek o warunkowe zwolnienie oraz uwzględnić ugodę zawartą w wyniku mediacji. W wypadku skazanego za przestępstwo określone w art. 197-203 Kodeksu karnego, popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, sąd zasięga opinii biegłych.
§ 2. Zażalenie wniesione przez prokuratora podlega rozpoznaniu w terminie 14 dni. Przepis art. 154 § 1 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Na postanowienie odmawiające udzielenia warunkowego zwolnienia przysługuje zażalenie dyrektorowi zakładu karnego lub sądowemu kuratorowi zawodowemu, jeżeli składali wniosek o warunkowe zwolnienie.

CYTATArt. 163.
§ 1. W sprawach związanych z wykonaniem orzeczenia o warunkowym zwolnieniu oraz w sprawie odwołania warunkowego zwolnienia właściwy jest sąd penitencjarny, który udzielił zwolnienia, a jeżeli zwolniony pozostaje pod dozorem - sąd penitencjarny, w którego okręgu dozór jest wykonywany.
§ 2. Sąd penitencjarny może, w granicach przewidzianych w art. 80 § 1 i 2 Kodeksu karnego, zmienić okres próby. Sąd może również w okresie próby ustanawiać, rozszerzać lub zmieniać obowiązki wymienione w art. 72 § 1 Kodeksu karnego albo od wykonania nałożonych obowiązków zwolnić, jak również oddać skazanego pod dozór lub od dozoru zwolnić.
§ 3. (uchylony).
§ 4. W okresie próby kurator sądowy, osoba, stowarzyszenie, organizacja lub instytucja, pod której dozór oddano zwolnionego, informuje sąd o jego zachowaniu, w szczególności o tym, czy wykonuje on nałożone obowiązki i przestrzega porządku prawnego.

CYTAT Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny.
CYTATArt. 64. § 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 3. Przewidziane w § 1 lub 2 podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni.
CYTATArt. 72. § 1. Zawieszając wykonanie kary, sąd może zobowiązać skazanego do:
1) informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
2) przeproszenia pokrzywdzonego,
3) wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
4) wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
5) powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
6) poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych,
7) powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
7a) powstrzymywania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób,
7b) opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
8) innego stosownego postępowania w okresie próby, jeżeli może to zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa.
§ 2. Sąd może zobowiązać skazanego do naprawienia szkody w całości lub w części, chyba że orzekł środek karny wymieniony w art. 39 pkt 5, albo do uiszczenia świadczenia wymienionego w art. 39 pkt 7.

CYTATArt. 77. § 1. Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
§ 2. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd wymierzając karę pozbawienia wolności może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia niż przewidziane w art. 78.

CYTATArt. 78. § 1. Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach.
§ 2. Skazanego określonego w art. 64§ 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast określonego w art. 64 § 2 po odbyciu trzech czwartych kary; warunkowe zwolnienie nie może nastąpić wcześniej niż po roku.
§ 3. Skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary.

CYTATArt. 79. § 1. Przepisy art. 78 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sumy dwóch lub więcej nie podlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno; przepis art. 78 § 2 stosuje się, jeżeli chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64.
§ 2. Skazanego można, niezależnie od warunków określonych w art. 78 § 1 lub 2, zwolnić warunkowo po odbyciu 15 lat pozbawienia wolności.

CYTATArt. 80. § 1. W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat.
§ 2. Jeżeli skazanym jest osoba określona w art. 64 § 2, okres próby nie może być krótszy niż 3 lata.
§ 3. W razie warunkowego zwolnienia z kary dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.

4) Tak;

CYTAT USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy

CYTAT Art. 215.
§ 1. Tymczasowo aresztowany ma prawo do porozumiewania się z obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem albo radcą prawnym podczas nieobecności innych osób oraz korespondencyjnie. Jeżeli organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, zastrzeże przy widzeniu obecność swoją lub osoby upoważnionej - widzenie odbywa się w sposób wskazany przez ten organ.
§ 2. Tymczasowo aresztowanemu należy umożliwić przygotowanie się do obrony.

CYTATArt. 216.
§ 1. Tymczasowo aresztowany może korzystać z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że zakłóca to porządek ustalony w areszcie śledczym lub sprzeciwiają się temu względy bezpieczeństwa lub względy sanitarne. Tymczasowo aresztowany nie może posiadać środków łączności, urządzeń technicznych służących do rejestrowania i odtwarzania informacji, sprzętu komputerowego, a także, poza depozytem, przedmiotów i dokumentów, które mogą utrudniać prawidłowy tok postępowania karnego.
§ 2. Tymczasowo aresztowany może za zgodą organu, do którego dyspozycji pozostaje, oraz dyrektora aresztu korzystać z wyżywienia, środków leczniczych i higieny otrzymywanych spoza aresztu śledczego.
§ 3. Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, może ograniczyć lub określić sposób korzystania przez tymczasowo aresztowanego z uprawnień, o których mowa w § 1 i 2.

CYTATArt. 216a.
§ 1. W czasie przeprowadzania czynności procesowych, transportowania oraz w innych uzasadnionych wypadkach, tymczasowo aresztowany korzysta z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że są one nieodpowiednie ze względu na porę roku lub zniszczone albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa lub organ dysponujący zarządzi inaczej.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do tymczasowo aresztowanego żołnierza służby czynnej. W czasie czynności procesowych występuje on w umundurowaniu, z oznakami posiadanych stopni wojskowych, a jeżeli nie posiada właściwego umundurowania, korzysta z innej własnej odzieży, bielizny i obuwia.

CYTAT Art. 217.
§ 1. Tymczasowo aresztowany może uzyskać widzenie po wydaniu zarządzenia o zgodzie na widzenie przez organ, do którego dyspozycji pozostaje. W wypadku gdy tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji kilku organów, wymagana jest zgoda na widzenie każdego z nich, chyba że organy te zarządzą inaczej.
§ 2. Widzenia odbywają się pod nadzorem funkcjonariusza Służby Więziennej w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt tymczasowo aresztowanego z osobą odwiedzającą.
§ 3. Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, może zezwolić na udzielenie widzenia w sposób inny niż określony w § 2.
§ 4. W razie udzielenia widzenia w sposób umożliwiający bezpośredni kontakt tymczasowo aresztowanego z osobą odwiedzającą, tymczasowo aresztowany może spożywać artykuły żywnościowe i napoje zakupione przez osoby odwiedzające na terenie aresztu śledczego. Na żądanie osoby odwiedzającej widzenia udziela się w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z tymczasowo aresztowanym.
§ 5. W wypadku tymczasowo aresztowanego, o którym mowa w art. 212a, dyrektor aresztu śledczego powiadamia organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, o istnieniu poważnego niebezpieczeństwa dla osoby odwiedzającej oraz, że konieczne jest udzielenie widzenia wyłącznie w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z tymczasowo aresztowanym.
§ 6. Organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, może ograniczyć lub określić sposób korzystania przez tymczasowo aresztowanego z prawa do kontaktowania się z duchownymi świadczącymi posługi religijne lub innymi osobami, jeżeli wymaga tego konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania karnego.

CYTATArt. 212a.
§ 1. Komisja penitencjarna kwalifikuje tymczasowo aresztowanego jako stwarzającego poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu oraz dokonuje, co najmniej raz na 3 miesiące, weryfikacji decyzji w tym przedmiocie. O podjętych decyzjach zawiadamia się organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje oraz sędziego penitencjarnego.
§ 2. Tymczasowo aresztowanego, o którym mowa w § 1, osadza się w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo tego aresztu, zawiadamiając o tym sędziego penitencjarnego.
§ 3. Tymczasowo aresztowanego podejrzanego o popełnienie przestępstwa w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnianie przestępstw, osadza się w areszcie śledczym w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo aresztu, chyba że szczególne okoliczności przemawiają przeciwko takiemu osadzeniu.
§ 4. Przepisy § 1 i 2 stosuje się do tymczasowo aresztowanego, którego właściwości, warunki osobiste, sposób zachowania się w trakcie pobytu w areszcie śledczym lub stopień demoralizacji stwarzają poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu śledczego, i który:
1) jest podejrzany o popełnienie przestępstwa, w szczególności:
a) zamachu na:
- niepodległość lub integralność Rzeczypospolitej Polskiej,
- konstytucyjny ustrój lub konstytucyjny organ Rzeczypospolitej
Polskiej,
- życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
ze szczególnym okrucieństwem,
c) wzięcia lub przetrzymania zakładnika albo w związku z wzięciem zakładnika,
d) uprowadzenia statku wodnego lub powietrznego,
e) z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych albo łatwopalnych,
2) podczas uprzedniego lub obecnego pozbawienia wolności stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu karnego lub aresztu śledczego w ten sposób, że:
a) był organizatorem lub aktywnym uczestnikiem zbiorowego wystąpienia w zakładzie karnym lub areszcie śledczym,
dopuścił się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub inną osobę zatrudnioną w zakładzie karnym lub areszcie śledczym,
c) był sprawcą zgwałcenia albo znęcał się nad skazanym, ukaranym lub tymczasowo aresztowanym,
d) uwolnił się lub usiłował uwolnić się z zakładu karnego typu zamkniętego lub aresztu śledczego albo podczas konwojowania poza terenem takiego zakładu lub aresztu.

CYTATArt. 217a.
§ 1. Korespondencja tymczasowo aresztowanego podlega zatrzymaniu, cenzurze lub nadzorowi organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, chyba że organ ten zarządzi inaczej. W wypadku gdy tymczasowo aresztowany pozostaje do dyspozycji kilku organów, jego korespondencję przesyła się temu organowi, którego postanowienie wprowadzono do wykonania jako pierwsze, chyba że organy te zarządzą inaczej.
§ 2. Jeżeli organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, nie zarządzi zatrzymania, cenzury lub nadzoru korespondencji tymczasowo aresztowanego, decyzje te może podjąć dyrektor aresztu śledczego, który powiadamia tymczasowo aresztowanego, sędziego penitencjarnego oraz organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, o przyczynach jej zatrzymania, ocenzurowania lub nadzoru. Przepis art. 105 § 4 stosuje się odpowiednio.

#13 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2009 - 21:01

Pasjonacie prosze napisz mi jeszcze jakie mąz ma szanse że po zakończeiu śledztwa sąd uchyli męzowi areszt i do sprawy będzie mógł byc w domu...czy to że p.prokurator nie chciała uchylić to sad może??? i czy po zakończeniu śledztwa prokurator będzie jeszcze decydować o areszcie czy juz wtedy tylko sad...licze sie z tym że mąz może dostac wyrok bez zawieszenia ale jest tyle spraw do załatwienia i chcielibysmy je uregulować..

#14 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2009 - 21:28

CYTAT(igawera @ 26.09.2009, 20:01) Pasjonacie prosze napisz mi jeszcze jakie mąz ma szanse że po zakończeiu śledztwa sąd uchyli męzowi areszt i do sprawy będzie mógł byc w domu...czy to że p.prokurator nie chciała uchylić to sad może??? i czy po zakończeniu śledztwa prokurator będzie jeszcze decydować o areszcie czy juz wtedy tylko sad...licze sie z tym że mąz może dostac wyrok bez zawieszenia ale jest tyle spraw do załatwienia i chcielibysmy je uregulować..

Ma spore szanse. To sąd ostatecznie decyduje, a nie prokurator o ile przysługuje zażalenie na postanowienie prokuratury. W postępowaniu jurysdykcyjnym wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania rozpoznaje sąd.

CYTATArt. 254. § 1. Oskarżony może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego; w przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy.
§ 2. Na postanowienie w przedmiocie wniosku oskarżonemu zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania dotyczącego tego samego oskarżonego.
§ 3. Zażalenie na postanowienie sądu rozpoznaje ten sam sąd w składzie trzech sędziów.

#15 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2009 - 19:51

Mam jeszcze pytanko co do uchylenia aresztu..
1 Czy po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu przez prokuratora sąd sam rozstrzyga mozliwośc uchylenia aresztu lub zmianę środka zapobiegawczego....czy mąż sam musi napisać prośbę??

2 Ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku o uchylenie aresztu lub zmianę środka zapobiegawczego

Dziękuję...

#16 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2009 - 20:12

CYTAT(igawera @ 27.09.2009, 18:51) Mam jeszcze pytanko co do uchylenia aresztu..
1 Czy po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu przez prokuratora sąd sam rozstrzyga mozliwośc uchylenia aresztu lub zmianę środka zapobiegawczego....czy mąż sam musi napisać prośbę??

2 Ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku o uchylenie aresztu lub zmianę środka zapobiegawczego

Dziękuję...

1) Należy wnieść wniosek- co prawda organ wymiaru sprawiedliwość z urzędu dokonuje takich czynności ale jednie jeżeli ustaną przyczyny wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę. W praktyce jednak bywa z tym różnie ponieważ musi być to nad wyraz oczywiste- onaczej trzeba to wykazać osobistym wnioskiem (może wnieść do obrońca);

CYTATArt. 253. § 1. Środek zapobiegawczy należy niezwłocznie uchylić lub zmienić, jeżeli ustaną przyczyny wskutek których został on zastosowany, lub powstaną przyczyny uzasadniające jego uchylenie albo zmianę.
§ 2. Zastosowany przez sąd środek zapobiegawczy może być w postępowaniu przygotowawczym uchylony lub zmieniony na łagodniejszy również przez prokuratora.
§ 3. Sąd lub prokurator niezwłocznie zawiadamia pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, o uchyleniu, nieprzedłużeniu lub zmianie tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy, chyba że pokrzywdzony oświadczy, iż z takiego uprawnienia rezygnuje.

2) W przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy. Ustawodawca nie określił tutaj terminu ale takie sprawy toczą się bardzo szybko ze względu na specyfikę. Ustawodawca jedynie określił, że zażalenie na zastosowanie środka zapobiegawczego oraz zabezpieczenia majątkowego powinno być przekazane do rozpoznania w ciągu 48 godzin- art. 463 par 2 k.p.k..

§ 3. Zażalenie na postanowienie sądu rozpoznaje ten sam sąd w składzie trzech sędziów.

CYTATArt. 463. § 1. Sąd, na którego postanowienie złożono zażalenie, może je uwzględnić, jeżeli orzeka w tym samym składzie, w którym wydał zaskarżone postanowienie; w innych wypadkach prezes sądu przekazuje zażalenie niezwłocznie, wraz z aktami lub niezbędnymi odpisami z akt sprawy, sądowi powołanemu do rozpoznania zażalenia.
§ 2. Zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania oraz zabezpieczenia majątkowego powinno być przekazane do rozpoznania w ciągu 48 godzin.

#17 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2009 - 10:17

1..jeżeli mąż będzie musiał do sprawy przebywać w areszcie i zapadnie wyrok skazujący i mąż złoży odwołanie czy w takim przypadku będzie musiał czeka w areszcie na rozpatrzenie odwołania??

2 czy są szanse że mąż będąc na warunkowym zwolnieniu... dostanie z tej obecnej sprawy zawiasy???

#18 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2009 - 11:27

CYTAT(igawera @ 29.09.2009, 9:17) 1..jeżeli mąż będzie musiał do sprawy przebywać w areszcie i zapadnie wyrok skazujący i mąż złoży odwołanie czy w takim przypadku będzie musiał czeka w areszcie na rozpatrzenie odwołania??

2 czy są szanse że mąż będąc na warunkowym zwolnieniu... dostanie z tej obecnej sprawy zawiasy???

1) Tak;

2) Tak- o ile nie jest to przestępstwo podobne do poprzedniego ponieważ wówczas jest to recydywa.

CYTATArt. 64. § 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 2. Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, który odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
§ 3. Przewidziane w § 1 lub 2 podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie dotyczy zbrodni.

#19 Guest_-praw-igawera

Guest_-praw-igawera
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2009 - 11:58

Więc mąż wcześniej był skazany za (art 286§1 kk) skazany był na 10 miesięcy z czego w zk przebywał 7 i został warunkowo zwolniony obecnie ma zarzut popełnienia przestępstwa z art art .13§ 1 kk w zw. z art 279§1 kk w zw. z art.64§1 kk...

#20 Guest_-praw-pasjonat

Guest_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2009 - 15:32

Czyli recydywa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych