Skocz do zawartości

Wyrok w zawieszeniu plus następna sprawa karna w toku.

128 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_smutna26

Guest_smutna26
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2010 - 23:01

Witam.
Chciałam przedstawić sytuację mojej rodziny. Mąż został ukarany za kradzież z włamaniem 3 lata w zawieszeniu plus grzywna rozłożona na raty. Była ta sprawa 4 miesiące temu i do tego doszła następna sprawa również karna że znalazł rzecz i ją sprzedał. Czy jest szansa że nie wezmą go do więzienia czy sprawę ma przegraną. Mieszkamy z moją babcią 87-letnią i naszym synem 2,5 letnim. Żyjemy z męża wypłaty i choć jest bardzo ciężko staramy się wiązać koniec z końcem. A bardzo się boję że wezmą go do więzienia i nie dam sobie sama rady z dzieckiem a niestety na babcię nie mogę liczyć, gdyż ma 1 grupę inwalidzką i nie dała by rady zająć się wnuczkiem. Dodatkowo mąż ma rzeczy wzięte na raty. Co mogę z tą sprawą zrobić, bo nie mam zielonego pojęcia . A bardzo się boję że nie będę mogła iść do pracy bo nie mam z kim zostawiać syna a rachunki trzeba będzie płacić. Błagam poradźcie.

#2 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 13:25

Proszę Pani,

W opisanej przez Panią sytuacji wszystko zależy od dwóch czynników:

1) tego, czy czyn za który mąż ma być skazany drugim wyrokiem miał miejsce już po otrzymaniu wyroku w zawieszeniu (a więc w okresie próby) czy jeszcze przed tym okresem.

2) tego za co dokładnie został mąż skazany drugim wyrokiem, choć wydaje się że za paserstwo z Pani opisu.

Przepis art. 75 KK nakazuje sądowi obligatoryjnie zarządzić wykonanie zawieszonej kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne.

W opisanym przez Panią przypadku kryterium podobieństwa zdaje się być spełnione. Pozostaje więc pytanie o czas popełnienia tego drugiego przestępstwa. Obawiam się, że jeśli było ono popełnione w okresie próby to sąd „odwiesi” wyrok.

Jeżeli natomiast było ono popełnione wcześniej, a teraz sprawa jest rozpatrywana to istnieją szanse na otrzymanie wyroku w zawieszeniu bo kodeks karny nie określa liczby wyroków w zawieszeniu, które można otrzymać.

Powyższe oznacza, że jeżeli przedstawicie Państwo okoliczności trudne życiowe, o których Pani pisze plus przedstawicie sądowi męża w takim świetle, iż uzna on iż mąż zasługuje na szansę w postaci zawieszenia wyroku, wówczas możliwe jest otrzymanie przez niego wyroku w zawieszeniu.

#3 Guest_Małgorzata

Guest_Małgorzata
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 23:25

Mam pytanko, jeżeli posiada się wyrok w zawieszeniu na trzy lata za posiadanie narkotyków, czy kartoteki są "oczyszczane"?(a jeśli tak po ilu latach niekaralnego sprawowania?)

#4 Guest_renmaj6

Guest_renmaj6
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 17:22

Dzień dobry! Pilnie potrzebuję pomocy prawnej w sprawie kodeksu karnego.Syn aktualnie ma wyrok w zawieszeniu za kradzież(razem z kolegą ukradli złom-poszkodowany rządał 2tys.odszkodowania które otrzymał)W trakcie wyroku w zawieszeniu został oskarżony o to ,że razem z kolegami pobili chłopaka z art 158&1KK.Poszkodowany kilka razy zmieniał już swoje zeznania.Syn pracuje,właśnie dostał przedłużenie umowy.Moje pytanie dotyczy ,jaki wyrok może otrzymac syn jeśli w trakcie próby popełnił przestępstwo z innego paragrafu. Pozdrawiam i oczekuję szybkiej odpowiedzi

#5 Guest_jess7

Guest_jess7
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 21:08

mam pytanie moj chlopak ma 2 wyroki z art 281z2008 roku i z art 157 z2007r .Z 281ART. ODSIEDZIAL 10 MIES. I WYSZEDL NA WARUNKOWE ZWOLNIENIE W PAZDZIERNIKU PO 2 MIES DOSTAL ODWIESZENIE KARY Z ART. 157 10 MIES .DOSTAL GRUPE R2 CO MOZNA ZROBIC W TEJ SPRAWIE BARZDZO PROSZE O SZYBA ODPOWIEDZ DODAM ZE MA DOBRA OPINIE Z POPRZEDNIEGO ZAKLADU I OD KURATORA SAM TEZ SIE STWIL DO ZK

#6 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 23 marzec 2010 - 16:29

Proszę Pani,

Sytuacja Pani chłopaka wydaje się bardzo trudna. Niestety niewiele można obecnie zrobić, chłopak może jedynie skorzystać ponownie z instytucji warunkowego zwolnienia, z tym że, z uwagi na fakt, iż cofnięto mu wcześniejsze zwolnienie z uwagi na popełnienie nowego przestępstwa, czyli iż jest recydywistą w myśl przepisu art. 64 § 1 KK (jak wynika to z Pani opisu) to będzie mógł ubiegać się o warunkowego przedterminowe zwolnienie po odbyciu 2/3 kary, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach (tak art. 78 § 2 KK)

#7 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 23 marzec 2010 - 16:35

Dzień dobry! Pilnie potrzebuję pomocy prawnej w sprawie kodeksu karnego.Syn aktualnie ma wyrok w zawieszeniu za kradzież(razem z kolegą ukradli złom-poszkodowany rządał 2tys.odszkodowania które otrzymał)W trakcie wyroku w zawieszeniu został oskarżony o to ,że razem z kolegami pobili chłopaka z art 158&1KK.Poszkodowany kilka razy zmieniał już swoje zeznania.Syn pracuje,właśnie dostał przedłużenie umowy.Moje pytanie dotyczy ,jaki wyrok może otrzymac syn jeśli w trakcie próby popełnił przestępstwo z innego paragrafu. Pozdrawiam i oczekuję szybkiej odpowiedzi

ODPOWIEDŹ NA POST:

Przestępstwo z art. 158 § 1 KK zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Taka też za to przestępstwo grozi mu kara.

W opisanej przez Pana sytuacji kluczowe jest pytanie o to, czy może być synowi odwieszony jego wyrok w zawieszeniu za kradzież. Z uwagi na fakt, iż nie jest to przestępstwo podobne do tego, które syn uprzednio popełnił nie będzie go dotyczyło obligatoryjne odwieszenie kary. W tej sytuacji zatem, odwieszenie kary (tej za kradzież) będzie fakultatywne i będzie zależało od fakultatywnej oceny sądu. W myśl przepisu art. 75 § 2 KK Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

W powyższej sytuacji raczej Synowi nie powinien być odwieszony poprzedni wyrok. Na pytanie, czy może być mu zawieszony również ten ewentualny nowy wyrok należy odpowiedzieć twierdząco – nie ma zakazu posiadania 2 kar z zawieszeniem (w ogóle nie ma takiego limitu w KK). Sąd zawiesza warunkowo wykonanie kary, gdy warunki osobiste sprawcy sprawiają iż uznaje on, iż sprawcę tego wychowa inna kara, iż jego stopień demoralizacji nie jest tak duży by oddzielić go od społeczeństwa (bo pozbawienie wolności to środek ostateczny w prawie karnym)

Należy uznać (szczególnie w świetle opisu sprawy, którą Pan dokonał), iż jest naprawdę realna szansa iż nawet w przypadku skazania za drugie przestępstwo syn otrzyma drugą karę w zawieszeniu.

Lojalnie natomiast (choć jest to mało prawdopodobne, ale możliwe teoretycznie) należy wskazać, iż w najgorszym przypadku za nowe przestępstwo synowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności, którego orzeczenie w postaci kary bezwzględnej (czyli bez zawieszenia)połączy się z odwieszeniem poprzedniej kary i wymierzeniem nowej łĄcznej kary – kary pozbawienia wolności

#8 Guest_AgnieszkaZ

Guest_AgnieszkaZ
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2010 - 16:09

Witam,
chciałabym również zapytać o podobną sprawę. Mój brat w wieku 18 lat (2008) razem z kolegą ukradli złom, dostał za to rok w zawieszeniu na 3 lata. W listopadzie ub. roku (w czasie zawiasów) złapano go podczas jazdy po pijanemu; miał 0,6 promila; zabrano mu prawo jazdy, plus grzywna 600 zł i 100 zł na poszkodowane ofiary. Dziś, tj. 2 kwietnia dostał wezwanie do sądu, cytuję: " sąd...wzywa pana do stawiennictwa w charakterze skazanego na posiedzenie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności...". Reasumując, oba przestępstwa są z innych paragrafów , czy sąd może odwiesić wykonanie pierwszej kary? Jaka największa kara może mu grozić? Dodam, że brat pracuje im studiuje, od niczego się nie uchylał, nie dokonywał żadnych wykroczeń w tym czasie,oprócz jazdy po pijanemu. Proszę o ogólny przegląd sprawy z możliwym dokładnym wyjaśnieniem, dziękuję.

#9 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2010 - 08:47

Proszę Pani,

Sprawa, która Pani opisuje jest bardzo poważna, albowiem w okresie warunkowego zawieszenia, czyli próby Pani brat popełnił nowe przestępstwo. To czy jest to przestępstwo podobne do poprzednio popełnionego (a w tym wypadku nie jest) ma tylko takie znaczenie, że popełnienie przestępstwa podobnego obliguje sąd z urzędu do “odwieszenia kary” (jest to pewnik), a w przypadku gdy nie jest to przestępstwo podobne – przepis art. 75 § 2 KK pozwala sądowi podjąć taką decyzję fakultatywnie.

Innymi słowy – jeżeli skazany w okresie próby popełni nowe przestępstwo, ale nie podobne do tego za które został skazany, to sąd może (ale nie musi) podjąć postępowanie w sprawie odwieszenia kary. Jak widać w przypadku Pani brata Sąd był dość surowy i wszczął postępowanie w sprawie odwieszenia kary.

Na tym etapie sprawa jest trudna, ale jeszcze nie przegrana. Pani brat musi przedstawić wszystkie możliwe “kwity” - ze szkoły, z pracy (może od dzielnicowego, od księdza, od harcerstwa jak należy) które udokumentują, że to nowe przestępstwo to jedynie incydent, przypadek i że Pani brat w dalszym ciągu zasługuje na szansę.

Może też być taka sytuacja, że sąd chce odwiesić Pani bratu karę za to, że nie przestrzega innych obowiązków z okresu próby (np nie przeprosił pokrzywdzonego albo nie oddał pieniędzy zasądzonych jako naprawienie szkody). Należy wówczas niezwłocznie czynność tę wykonać.

Sprawa ma szanse na pozytywny koniec z uwagi na młody wiek i charakter przestępstw które popełnił, ale Pani brat, jak I cała rodzina musicie włożyć to wkład (dobre “kwity” - opinie o bracie) + trzeba przekonać Sąd o tym, iż można mu dać szansę i nie odwieszać kary.
W przypadku gdyby się to nie udało to bratu grozi co najmniej rok pozbawienia wolności.

Na koniec wypada życzyć powodzenia.

#10 Guest_andrej

Guest_andrej
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2010 - 20:43

Dzień dobry. Mam bardzo ważną prośbę o poradę w mojej sprawie która za chwile tu opisze. Mam 25 lat dostałem jakieś 3 lata i trzy miesiące temu wyrok w zawieszeniu 1,5roku na 3 lata, kuratora i zapłatę kary pieniężnej w wysokości 1200zl. Wszytko zostało uregulowane, zawiasy sie skończyły jakieś 3 miesiące temu.Tydzień temu wyszła sprawa która miała miejsce rok wcześniej przed dostaniem wyroku w zawiesznieu. Sprawa dotyczy ktrótkotrwałe przywłaszczenie motoru. Chodzi dokładnie o to ze wracając po pijaku wziełem z parkingu motor przbiegłem z nim jakieś 500 metrów i gdy otrzeźwiałem trochę porzuciłem go ze strachu.Miedzy odbywaniem mojej kary za o której pisze na początku nie było ze mną problemów. Odbyłem służbę wojskową, mam prace od dwóch lat. W sprawie motoru poddałem się dobrowolnie karze. Mógłbym wiedzieć czy jest dla mnie jakiś ratunek przed pujściem do wiezienia?? Ogromnie proszę o poradę.

#11 Guest_andrej

Guest_andrej
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2010 - 21:07

...Chciałbym dodać do opisu powyżej który należy do mnie ze pierwszy wyrok w zawieszeniu był za kradzież.

#12 Guest_exwxa

Guest_exwxa
  • Goście

Napisano 07 maj 2010 - 23:33

witam,
mam problem, mój chłopak ma wyrok w zawieszeniu 2 na 5 dostał go jakiś 3 miesiace, dzisiaj był świadkiem na rozprawie i powiedzieli ze złożył fałszywe zeznania, bo się różniły od zeznań złożnych w prokuraturze i na policji? Mam pytanie co mu w tej sytuacji grozi czy te dwie sprawy mają coś ze sobą wspólnego czy to będą dwie osobne kary? Czy jak ma sie wyrok w zawiasach to obojętnie jakie przestęostwo się popełni w tym czasie to się idzie do więzienia tak jak w tym przypadku czy tylko wtedy gdy te przestępstwa są w tej samej sprawie np dwa przestępstwa przeciwko narkomanii> Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co robić?

#13 Guest_Lecho

Guest_Lecho
  • Goście

Napisano 12 maj 2010 - 00:42

Skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 76 § 1). Oznacza to, że nie jest potrzebna jakakolwiek decyzja sądowa, ponieważ skutek w postaci zatarcia skazania wywołany jest samym upływem terminu. W ten sposób sprawca skazany na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania nagradzany jest dodatkowo w wypadku pomyślnego przebiegu próby.

#14 Guest_Krystek

Guest_Krystek
  • Goście

Napisano 14 maj 2010 - 20:42

Jezeli mam wyrok z przeciwdzialania narkomanii i drugi za kradziez jak prawdopodobne jest to ze odwiesza mi te wyroki?? Bardzo prosze o odpowiedz.

#15 Guest_elixir

Guest_elixir
  • Goście

Napisano 16 maj 2010 - 13:10

Pewnie ze odwiesza. Masz jak w banku

#16 Guest_ira

Guest_ira
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2010 - 22:46

mąż dostał karę w6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata za jazdę pod wpływem alkoholu, kilka dni temu jechał do pracy z kolezanka i zatrzymała ich policja po czym uznali go za podejrzanego czyli że to on niby prowadził samochód!!!!zatrzymali go na 24 postawili zarzut i wypucili..co teraz? mamy małe dziecko maż jest jedynym żywicielem rodziny mamy spore kredyty..bardzo proszę o pomoc

#17 Guest_a

Guest_a
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2010 - 23:31

Witam mam takie pytanie mój mąż dostał wyrok pól roku w zawieszeniu na 2 lata za jazdę pod wpływem alkoholu oczywiście dodatkowo zakaz prowadzenia samochodu przez 2 lata i karę grzywny. niestety w zeszłym roku znów wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu dostał karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata. teraz przyszło mu wezwanie na sprawę w przedmiocie zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności. czy pójdzie do więzienia? co możemy zrobić żeby nie poszedł? na jaki art się powołać? dodam że pierwszą grzywnę ma spłaconą 1/3 natomiast 2 jeszcze nie zaczęliśmy spłacać. bardzo proszę o pomoc

#18 Guest_a

Guest_a
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2010 - 23:35

dodam jeszcze że za pierwszym razem utracił prawo jazdy a za drugim jechał już bez

#19 Guest_Surdut

Guest_Surdut
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2010 - 22:15

niestety tutaj sąd obligatoryjnie MUSI odwiesić kare bo w okresie próby mąż popełnił podobne/identyczne przestępstwo.

Teraz pytanie jaki bedzie wymiar kary... Lepiej niech mąż zadeklaruje leczenie podczas odbywania kary.

#20 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2010 - 16:24

Potwierdzam treść powyższego postu. W wskazanej sytuacji, zgodnie z treścią przepisu art. 75 p. 1 KK zarządzenie wykonania kary jest dla sądu obligatoryjne.

z poważaniem,

R.S

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych