Skocz do zawartości

Jazda po alkoholu-a warunkowe zawieszenie postępowania,lub warunkowe zawieszenie wykonania kary?

48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lucjano17

Guest_lucjano17
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2010 - 14:44

Bardzo bym prosił magów tego forum o podpowiedż.a mianowicie zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję wcześniej wypiłem piwo badanie wykazało 0,42promila.poddałem się dobrowolnej karze prokur.wymierzył 800zł grzywny ,8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2lata oraz zakaz prowadzenia pojazdów i rowerów na okres 1 roku.na sprawie nie zgodziłem się z tym i sąd wyznaczył następny termin.nadmieniam że do tej pory nigdy nie byłem karany,nigdy nie zapłaciłem mandatu karnego za jazdę sam.nigdy nie miałem punktów karnych,prawo jazdy mam od 29 lat.bardzo mi zależy bym nie figurował w rejestrze skazanych,więc pytam jak w temacie wątku i z góry dziękuję.

#2 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 09:41

Proszę Pana,

w opisanej przez Pana sytuacji uniknięcie odpowiedzialności karnej w ogóle, w tym w szczególności wpisu do rejestru skazanych jest bardzo trudne, a nawet praktycznie rzecz biorąc nie ma takiego rozwiązania dla Pana, żeby nie nastąpił wpis o Pana czynie w Krajowym Rejestrze Karnym.

Jedynym rozwiązaniem który Panu może pomóc i które Panu zostało jest złożenie wniosku o tzw. warunkowe umorzenie postępowania, bowiem wówczas jest o tym wzmianka we wskazanym rejestrze, ale nie jest Pan (nie może) być prawnie traktowany jako skazany na jego podstawie.

Może Pan złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania ustnie lub pisemnie.

Uwarunkowania złożenia tego wniosku, a przede wszystkim możliwości zastosowania tej instytucji określa art. 66 KK. Zgodnie z treścią tego przepisu wniosek ten może zostać uwzględniony jeżeli:
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości
- postawa sprawcy (nie karanego wcześniej za przestępstwo umyślne), jego warunki i właściwości osobiste oraz dotychczasowy tryb życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa

We wskazanym wniosku proszę przytoczyć wymagane okoliczności, być może pomoże to Panu.

Należy tylko na koniec podpowiedzieć Panu, że ewentualny brak zastosowania warunkowego umorzenia postępowania przez sąd pierwszej instancji można zaskarżyć do sądu drugiej instancji w apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji.

#3 Guest_lucjano17

Guest_lucjano17
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2010 - 11:37

Dziękuje bardzo panie Damianie za poradę.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2010 - 13:45

Bardzo proszę o podpowiedź
Co zrobić w sytuacji gdy policja zatrzymała prawo jazdy kontrolując pasażera (kierowca miał 0,00 po wskazaniu alkomatem) sugerując, że widziano iż zamienili się oni on miejscami chwilę przed kontrolą. Pasażer (niby wczesniejszy kierowca) miał o,o21 wg wskazań alkomatu, tymczasem podobnie jak sugestia policjanta i świadka (drugiego policjanta) nie musi być wiarygodna jak i zaprzeczenie osoby prowadzącej, że nie zamienił sie miejscem z kierowcą. Czy można w tej sytuacji coś zrobić? osoba oskarżona o wykroczenie (pasażer) nigdy nie był karany. W chwili kontroli kierujący pojazdem miał 0,00 wg wskazań alkomatu, pasażer 0,021. Bardzo proszę o pomoc
Sedecznie dziękuję

#5 Guest_lucjano17

Guest_lucjano17
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2010 - 00:07

Panie Damianie jeszcze raz dziękuję.Pomogła pańska porada sprawę miałem 13-01-2010 i zastosowałem się dokładnie do pana porady.Sąd zawiesił
postępowanie na okres 2-lat, dostałem zakaz prowadzenia na pojazdy kat.B"na okres 1-Roku i zostałem zwolniony z opłat sądowych.Moje pytanie brzmi:dostałem postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym z prokuratury które to zabezpieczenie w niosłem w kwocie-500ZŁ.w dniu przesłuchania na policji-czy będę mógł się starać i kiedy o jego zwrot?jeszcze raz bardzo dziękuję!

#6 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 11:26

Odpowiedź dla: [lucjano17]

Proszę Pana,

Cieszy nas, że mogliśmy się Panu przysłużyć użyteczną radą. Polecamy się na przyszłość.

W odniesieniu do Pana pytania, należy wskazać iż zabezpieczenie majątkowe jest udzielane na czas trwania procesu karnego, w celu zabezpieczenia jego prawidłowego toku. Oznacza to, że z chwilą gdy proces ten się zakończy, upada cel jego zabezpieczenia. W Pana przypadku będzie to uprawomocnienie wyroku sądu. Po tym jak to się stanie może Pan wnosić do Prokuratury o zwrot zabezpieczenia

#7 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 19 styczeń 2010 - 11:30

Odpowiedź dla: [gość: 79.175.194]

Proszę Pana,

W opisanej przez Pana sytuacji będzie musiało dojść do procesu w trybie wykroczeń. Sytuacja nie jest zła albowiem na tym etapie odbywa się na poziomie: słowo – za słowo (policjantów wersus pasażera i kierowcy) i ciężar udowodnienia tezy o zamianie w aucie spoczywa na policji sporządzającej wniosek o ukaranie.

Należy zastanowić się jak teoretycznie można by obronić się przed tezą stawianą przez policjantów.

W pierwszym rzędzie należy przesłuchać ich dokładnie, co do tego jak dokładnie miała wyglądać zamiana, kiedy nastąpiła etc.

Po drugie, należy pomyśleć nad tym czy w miejscu rzekomego wykroczenia nie ma kamer (policyjnych, sklepowych). Takie nagranie mogłoby wiele wyjaśnić.

Po trzecie, w razie tezy o niewiarygodnej prędkości zamiany między sobą jadących autem, można zażądać tzw. eksperymentu procesowego tj. odtworzenia zdarzenia w celu wykazania iż przykładowo zamiana taka nie może dokonać się w określonym czasie, bądź w ogóle nie jest możliwa bez wychodzenia z auta.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2010 - 17:33

Szanowny Panie Damianie
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Prokurator zaproponował bratu 2 lata zakazu prowadzenia poj.mechanicznych oraz 2000 zł grzywny. Panie Damianie- czy jego decyzja jest ostateczną do której sąd niemalże zawsze się przychyla czy rozpatruje sprawę? złożyliśmy oświadczenie, chcemy odwołanie. Czy mamy czekać na decyzję, która ma przyjść "pocztą"? Dziękuję

#9 Guest_ben

Guest_ben
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 20:31

Prokurator zaproponował a brat sie zgodził - dobrowolne poddanie się karze . Tak to można rozumieć ??

#10 Guest_Kris

Guest_Kris
  • Goście

Napisano 17 luty 2010 - 08:57

Panie Damianie
w dniu 16-02-2010 czyli na wczoraj miałem zawiadomienie do sadu w związku z zatrzymaniem po jeżdźie w nietrzeźwości wskazanie alkomatu 0,61 drugie 0,56mg.Nadmieniam że zatrzymanie miało miejsce w domu ponieważ jadąc wyprzedzałem w miejscu niedozwolonym i delikatnie przerysowałem drugi samochód nie zauważyłem ponieważ głośno grał odtwarzacz.Zgodziłem się na dobrowolne poddanie karze prokuratura wymierzyła 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku.Na sprawie w sadzie odczytano mi oskarżenie i na pytanie czy się zgadzam odpowiedziałem tak.Po powrocie do domu zona tłumaczyła mi że moglem prosić o łagodniejszy wyrok.Chciałem zapytać czy moja prośba mogłaby coś zmienić a jeśli tak czy mogę jeszcze coś w sprawie zrobić.Bardzo Pana proszę o odpowiedź,zamęczam się myślami,nie mogę spać że spanikowałem i nic nie powiedziałem.

#11 Guest_kwazii12

Guest_kwazii12
  • Goście

Napisano 24 luty 2010 - 22:02

Mam takie pytanie zatrzymano mnie pod wpływem alkoholu miałem 0,19 wydychanym powietrzu nie byłem nigdy karany co mogę dostać za to wykroczenie
proszę o pomoc

#12 Guest_obserwator

Guest_obserwator
  • Goście

Napisano 27 luty 2010 - 00:09

Za 0,19 na alkomacie,to od 6 miesięcy do 1,5 roku zakazu prowadzenia pojazdów.I 500-1500 zł .To zalerzy od prokuratora.Sąd przeważnie się do tego zgadza.

#13 Guest_Mateusz

Guest_Mateusz
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2010 - 18:03

Witam Pana Damiana.
Mam pytanie. Wczoraj zostałem złapany za jazde po alkoholu pierwsze badanie 0,48 drugie 0,49 trzecie po 15 minutach 0,43 wypilem 2 piwa ale nie jedlem obiadu ani kolacji sytulacjia miala miejsce o 21. Następnego dnia prokurator wlepił mi 6 miesiecy w zawiasach na 3 lata 800 grzywny i 3 lata prawko. Zgodzilem sie niestety z tym bo nie widzialem innego wyjścia. Czy da sie cos z tym teraz zrobić? mam 20lat pracuje studiuje prawko jest mi potrzebne można w jakiś sposob zmniejszyć zabrania prawka??

#14 Guest_johnny

Guest_johnny
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2010 - 12:41

mateusz trafiles na zlego prokuratora.jamialem podobna sprawe 09 04 2010 i oddalem sie dobrowolnej karze dostalem to samo co ty.ale ja mialem prawie 2 promile w krwi i pruba wreczenia korzysci materjalnej policji.o sory mialem wiekszom grzywna bo 3000 i zabrali drugie 3000 to co im proponowalem.

#15 Guest_lucjano17

Guest_lucjano17
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 05:17

MATEUSZ JAK NIE MIAŁEŚ JESZCZE SPRAWY TO W SONDZIE NIE GÓDŻ SIĘ NA TAKI WYSOKI WYROK. JA TAK ZROBIŁEM I PANI SĘDZIA Z LITOWAŁ SIĘ I ZAWIESIŁA WYKONANIE POSTĘPOWANIA KARNEGO.NIESTETY NIE MA TAKIEJ OPCJI CO PRAWA JAZDY MUSI SIE NAJ MNEJ OD PĘKAĆ KARE 1ROKU.66 ART.KK-OPISUJE JAKIE PRZESŁANKI MUSISZ SPEŁNĆ A WSZYSTKO JEST TO OPISANE WYŻEJ.A CO DO PRAWKA TO MOŻNA POWOŁAĆ NA 84ART.KK PO ROKU NIENAGANNEGO SPRAWOWANI POWINNI ODDAĆ.

#16 Guest_lucjano17

Guest_lucjano17
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 05:42

PANIE DAMIANIE-PISZE DO PANA BO PAN NA PEWNO WIEDZIAŁ BO WCZORAJ MINĘŁO MI PÓŁ ROKU KARY OD ZATRZYMANIA PRAWA JAZDY-I CZ JEST JAKAŚ OPCJA ŻE ŻE BY MI WCZEŚNIEJ TO PRAWKO ODDALI. WCZORAJ MIAŁEM SPRAWĘ NIESTETY SĘDZI POWIEDZIAŁ MI ŻE JEŻELI MIAŁ BYM ZABRANE NA 2-LATA TO ROK MÓGŁ BY MI DAROWAĆ PO CZYM POWOŁAŁ NA ART.84 KK.I POWIEDZIAŁ ŻE MOGĘ ZŁOŻYĆ ZAŻALENIE DO SĄDU OKRĘGOWEG W TERMIŃE 7 DNI .NIE MAM ZIELONEGO POJĘCIA CO TAKIE ZAŻALENIE MA WPIŚMIE ZAWIERAĆ I CZY W OGÓLE JEST SENS TAKIE PISMO PISAĆ.Z GÓRY DZIĘKUJE

#17 Guest_gosć

Guest_gosć
  • Goście

Napisano 03 maj 2010 - 02:07

Prawko na 3 lata ,to wysoki wyrok jak za 0.48 promil .Musisz cofnąć swoją zgode na dobrowolne poddanie się wyrokowi.I wtedy będzie normalna rozprawa przed Sądem. Masz ok.1 miesiąca czasu.Więcej nie dostaniesz a może mniejszy wyrok.

#18 Guest_SweetsDevils

Guest_SweetsDevils
  • Goście

Napisano 05 maj 2010 - 12:37

Witam.. Ja także mam takie pytanie, a mianowicie Mój brat ma już wyrok 6m-cy w zawiasach na 3 lata.. Ostatnio policja złapała go jadącego pod wpływem środków odurzających.. odebrano mu prawo jazdy.. Jakie mogą być tego konsekwencje? tzn. co mu grozi?? czy jakikolwiek sposób te dwa wyroki mogą się łączyć ??

#19 Guest_Rafał

Guest_Rafał
  • Goście

Napisano 08 luty 2011 - 23:17

Witam .. W sobote w nocy zatrzymała mnie policja do katroli, jechałem po piwie i miałem w wydychanym powietrzu 0,15 , jakiej kary moge sie spodziewac, czy jest mozliwosc aby nie zatrzymywali mi prawka??? Dodam ze prawko jest mi potrzebne aby moc pracowac:( nie byłem nigdy karany anie nie miałem zadnych mandatow ,,, co mnie moze czekac???

#20 Guest_Roland Szymczykiewicz

Guest_Roland Szymczykiewicz
  • Goście

Napisano 18 luty 2011 - 16:26

Witam,

W tej sytuacji nie popełnił Pan przestępstwa lecz wykroczenie.

Zgodnie z progami określonymi w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ze stanem po użyciu alkoholu mamy do czynienia wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

W Pana przypadku przekroczył Pan prób 0,1 mg i w tej sytuacji z całą pewnością jest to wykroczenie.

Niestety na 95 % będzie Pan miał sprawę a prawko będzie Panu olbigatoryjnie zabrane na okres od 6 miesięcy do 3 lat. (na tę kategorię pojazdu, którą Pan prowadził, jeśli ma Pan inne może Pan próbować uprosić sędziego aby te kategorie Panu "pozostawiła"

Jest dla Pana jedna mała nadzieja(te 5%)..Bardzo ważne dla sprawy jest to, ile Pan miał prób na alkohol w wydychanym powietrzu? Tendencja rosła czy malała?

Jeżeli następne próbki malały, były poniżej 0,1 lub na 0,00 to istnieje szansa na umorzenie postępowania. Proszę napisać jak było a pomyślimy co dalej robić..

z poważaniem,

R.S

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych