Skocz do zawartości

czy oplucie jest karalne?

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_quicky

Guest_quicky
  • Goście

Napisano 02 październik 2009 - 11:49

witam,
najkrócej jak mogę... mam małą firmę, mój niezadowolony pracownik ubliżył mi oraz opluł w obecności innych współpracowników. Czy mogę z tego wyciągnąć jakieś konsekwencje? Pod jaki paragraf to podpada? Czy mogę żądać jakiegoś odszkodowania, przeprosin czy ukarania?
dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam,
Mateusz K.

#2 Guest_Damian Skowron

Guest_Damian Skowron
  • Goście

Napisano 14 listopad 2009 - 00:42

Panie Mateuszu,

Zachowanie Pańskiego pracownika rzeczywiście było karygodne i naganne. W zakresie prawnych środków reakcji na to zachowanie mam dla Pana dobrą wiadomość, spektrum możliwości prawnych które może Pan zastosować jest bardzo szerokie i są to zachowania w trzech różnych płaszczyznach:

1)z zakresu prawa pracy na podstawie art. 52 w ciągu miesiąca od danego przewinienia pracowniczego może Pan wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę bez wypowiedzenia za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (art. 52 kodeksu pracy)

2)z zakresu prawa cywilnego może Pan wytoczyć powództwo temu pracownikowi o naruszenie dóbr osobistych i domagać się tam przeprosin od pracownika, względnie nawet zadośćuczynienia lub odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny (art. 23 Kodeksu cywilnego)

3)z zakresu prawa karnego może pan oskarżyć tego pracownika o znieważenie (art. 216 Kodeksu karnego) i domagać się ukarania go grzywną lub karą ograniczenia wolności, oraz orzeczenia nawiązki na Pana rzecz, PCK lub inny cel społeczny wskazany przez Pana. Musi Pan być świadomy że wymaga to złożenia do sądu tzw. prywatnego aktu oskarżenia

Każde ze wskazancch rozwiązań wymaga oczywiście udowodnienia, że to miało miejsce (zeznania Pana, zeznania świadków), każde przynosi ewentualne inne skutki dla tego pracownika, zależy od tego jaką Pan podejmie decyzję.

#3 Guest_nick

Guest_nick
  • Goście

Napisano 09 listopad 2018 - 19:37

Hmm, no z tym Art. 52 to trochę nieprawda... .

#4 m.zygmunt38

m.zygmunt38

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 listopad 2018 - 16:36

Najlepiej podciągnąć to pod art. 216k.k. (znieważenie). Przeprosiny, grzywna(niska), jak najbardziej wchodzą w grę. Pytanie, czy według Pana jest to warte zachodu? Czy będzie on dalej zatrudniony u Pana?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 listopad 2018 - 18:09

Za plucie na innego człowieka to powinna być kara śmierci, jak można kogoś opluć, ohyda!!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych