Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Koszty leczenia osoby zatrudnionej we francji

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-dedus

Guest_-praw-dedus
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 04:40

WItam

Jestem pracownikiem francuskiej firmy, mam kotrakt na czas okreslony pracuje na statku co zwiazane jest z ciaglym przemieszczaniem, bywamy w roznych krajach. praktycznie 24/24 7 dni w tygodniu jestem w pracy. mam tylko ubezpieczenie security social nic wiecej.
mam 2 problemy
pierwszy problem polega na tym ze bedac ostatnio w stanach musialem pojsc do dentysty zaplacilem wysoka sumke 1200$ za leczenie dwoch zebow kanalowo. musialem, nie moglem wytrzymac z bolu. myslalem ze secirutiy social zwroci mi 70% ale on zwraca 70% od bazy francuskiej co stanowi mniej niz polowe sumy ktora zaplacilem. i teraz w czym problem?
chcialbym sie dowiedziec czy firma ktora mnie zatrudnia ma obowiazek wykupienia mi ubezpieczenia w krajach w ktorych przebywam, pracujac, badz chociaz uczestniczenia w kosztach pokrytych z mojej kieszeni.
chcialbym sie dowiedziec jak to wyglada wobec prawa. jesli ktos cos wie na ten temat barddzo bym prosil o podanie jakiegos linku badz artykuluy prawnego mowiacego cos na ten temat. dodam ze nie znam francuskiego i trudno mi jest szukac pomocy na fransukich forach..
co wiecej z powodu ze musielismy opuscic usa musze kontynuowac leczenie w innym kraju co pewnie znowu wiaze sie z oplatami.

moj drugi problem polega na tym ze jestem zatrudniony na umowe z okreslonym czasem pracy. na baze 35h/tyg, pracuje wiecej niz to . mozna powiedziec ze jestem non stop w pracy. i tak 10 miesiecy. za SMIC'A
chcialbym sie dowiedziec czy forma mojego zatrudnienia jest zgoda z prawem jesli jestem non stop w pracy 24/24 7dni/tydzien.

Bardzo prosze o pomoc.
pozdrawiam

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2011 - 23:41

powinienes oplacac sobie "Mutuelle" to jest dodatkowe ubezpieczenie ktore sobie placi kazdy francuz do obowiazkowego ktore juz masz .Prawdopodobnie roznice bys mial zwrocona przez dodatkowe ubezpieczenie .Koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia to ok 30euro miesiecznie .W twoim przypadku nieco specyficznym odnosnie twojej pracy moze powinienes miec cos zagwarantowane w kontrakcie .Czesto zaklady pracy proponuja dodatkowe ubezpieczenia ,musisz ich zapytac .Co do twoich godzin pracy hmm masz kontrak na 35 h na tydzien to zapytaj pracodawce jak to z tym jest masz zapewne wyzywienie za darmo,za mieszkanie tez nie placisz ,masz przygode i cala wyplate odkladasz itd na reszte warunkow sie zapewne sam decydowales .Nie znam akurat takiego przypadku o ktorym piszesz wiec ciezko mi doradzac .Wracajac do leczenia zebow nie wszystkie sa pokrywane w 100% nawet dla osob dobrze ubezpieczonych zwlaszcza leczenie kanalowe korony i szczeki tak samo sie to ma do okularow
aparatow sluchowych ,pokoi jednoosobowych itd jednym slowem wszystko co mozna nazwac luksusem.Jak masz jeszcze pytania podaj adres odpisze i poradze pozdrawiam

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2011 - 02:49

Czyli mam to rozumiec ze jesli nie mam ubezpieczenia w kontrakcie to moge zapomniec o jakimkolwiek zwrocie kosztow leczenia?

A teraz inaczej czy firma ma obowiazek dodatkowo ubezpieczyc pracownika ktorego wysyla za granice francji?

Jeszcze mam jeden problem czy firma moze placic mi mniej niz smic?
Przedstawie sytuacje:
Umowielem sie z wlascicielem na SMICA nie mialem pojecia ze bede mi odciagac za wyzywienie i zakwaterowanie nikt mi nie powiedzial o tym wczesniej. "kontrakt" jest ale tak naprawde nie jest przez nikogo podpisany ani przeze mnie ani przez wlasciciela. gdy dostalem pierwsza wyplate bylo to jakies 30-40 eur mniej niz SMIC gdy sie o to upomnialem dowiedzialem sie o kosztach wyzywienia i noclegu. czy maja prawo tak robic? slyszalem ze mniej niz SMIC nie mozna dostawac .. ale nie wiem jak to wyglada wobec prawa.
Dlatego tez pytam sie o godziny nadliczbowe zeby w razie problemow powiedziec ze pracowalem wiecej niz mialem w kontrakcie i skoro nie moge dostac brakujacej czesci to chce dostac zwrot za nagodziny.

Pozdrawiam.
adres to dedusiek@gmail.com

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2011 - 21:36

Czyli mam to rozumiec ze jesli nie mam ubezpieczenia w kontrakcie to moge zapomniec o jakimkolwiek zwrocie kosztow leczenia?

TWOJA SYTUACJA PRAWNA WOGOLE NIE JEST JASNA ,dla podpisanie kontraktu o prace laczy sie z wyszczegolnieniem do czego masz prawo a do czego nie .Jezeli w kontakcie nie masz podpisane ze beda ci odciagac na wyzywieni ei mieszkanie to nie powinno to do tego dojsc to po pierwsz a po drugie piszesz ze nie masz podpisanego kontraktu to bedzie ciezko ci wynegocjowac cokolwiek teraz .
Firma ma takie obowiazki jakie ci przedstawia w kontrakcie ,poniewaz twoja sytuacja nie jest jadsna to i kondycje nie sa klarowne .Jezeli pytasz o to dodatkowe ubezpieczenie to firma nie ma obowizku ci go placic .Ale w zwiazku z tym ze pracujesz powinienes miec to podstawowe ubezpieczenie .Piszesz ze twoj kontrakt nie jest podisany ani przez ciebie ani przez wlasciciela to jest cos nienormalnego !!skad wiesz ze jestes zadeklarowany jako pracownik na statku ? skad wiesz ze masz ubezpieczenie francuskie zdrowotne?skad wiesz czy twoj pracodawca odprowadza skladki ubezpieczeniowe ?

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2012 - 15:02

witam.Od niedawna mieszkam we Francji. Chcę leczyć zęby w Polsce.czy mogę liczyc na zwrot kosztów z francuskiego ubezpieczenia.Posiadam cart vital ale bez dodatkowego mutuella.

#6 Guest_.

Guest_.
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2012 - 00:18

samo securite sociale daje ci podstawe odzyskania do60% kosztow wydanych na leczenie . Czmu nie zadajesz takich pytan w securite sociale we Francji ?

#7 anastazjakapczynska

anastazjakapczynska

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 13 sierpień 2018 - 14:10

Musisz mieć ubezpieczenie Mutuelle a najłatwiej ogarnąć takie coś przez firmę, która na co dzień takimi sprawami się zajmuje. Ubezpieczenie pracowników we Francji może przysporzyć sporo kłopotów dlatego warto zlecić to firmie np. GroupESPRO.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy