Skocz do zawartości

Okres ochronny dla kobiet w ciąży.

75 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_dancyberia

Guest_dancyberia
  • Goście

Napisano 15 maj 2012 - 21:26

Od którego tygodnia ciąży kobieta podlega ochronie w pracy?

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2012 - 00:44

Od którego tygodnia ciąży kobieta podlega ochronie w pracy?

o jaka konkretnie ochronę pytasz?

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2012 - 10:09

To zależy jaką masz umowę i na jaki czas (określony, nieokreślony, zastępstwo, okres próbny-też na jaki okres)?

#4 Guest_dancyberia

Guest_dancyberia
  • Goście

Napisano 16 maj 2012 - 20:06

Umowa jest na czas nie określony. Chodzi mi tutaj okres ochronny przed zwolnieniem. Od którego tygodnia ciąży pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży.I nie chodzi mi tutaj o wyjątkowe sytuacje np: upadłość zakładu

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 16 maj 2012 - 21:51

Umowa jest na czas nie określony. Chodzi mi tutaj okres ochronny przed zwolnieniem. Od którego tygodnia ciąży pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży.I nie chodzi mi tutaj o wyjątkowe sytuacje np: upadłość zakładu

jeżeli jesteś w ciąży, to pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Jeżeli umowa kończyłaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, wtedy pracodawca musi przedłużyć umowę o pracę do dnia porodu.
Ale pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych(tzw.dyscyplinarka)
Kp
Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

#6 Guest_Kasiek

Guest_Kasiek
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2012 - 09:05

witam
Ja mam problem ze swoim pracodawcą. Kodeks Pracy mówi jasno o zwolnieniach kobiet w ciąży a mój pracodawca właśnie dał mi wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to zwolnienie dyscyplinarne. Po prostu firma zwalnia grupowo ale nie jest w stanie likwidacji ani upadłości. Pracuje w tej firmie od 3 lat na czas nieokreślony. Jestem w 7 tygodniu ciąży o czym pracodawca wiedział. Pracodawca zasłania się przepisem, że jestem chroniona dopiero od 13 tygodnia ciąży wiec może mnie teraz zwolnić. Tylko pytanie gdzie jest ten przepis w KP?
Czy ktoś słyszał o tym przepisie? Szukałam ale nic takiego nie znalazłam.
Obecnie firma przezywa kryzys ale nie jest w stanie upadłości i likwidacji.

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2012 - 12:31

witam
Ja mam problem ze swoim pracodawcą. Kodeks Pracy mówi jasno o zwolnieniach kobiet w ciąży a mój pracodawca właśnie dał mi wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to zwolnienie dyscyplinarne. Po prostu firma zwalnia grupowo ale nie jest w stanie likwidacji ani upadłości. Pracuje w tej firmie od 3 lat na czas nieokreślony. Jestem w 7 tygodniu ciąży o czym pracodawca wiedział. Pracodawca zasłania się przepisem, że jestem chroniona dopiero od 13 tygodnia ciąży wiec może mnie teraz zwolnić. Tylko pytanie gdzie jest ten przepis w KP?
Czy ktoś słyszał o tym przepisie? Szukałam ale nic takiego nie znalazłam.
Obecnie firma przezywa kryzys ale nie jest w stanie upadłości i likwidacji.

pracodawca się myli, dostarcz zaświadczenie o stanie ciąży od lekarza prowadzącego i napisz o przywrócenie do pracy, jeżeli nie poskutkuje, to szybko do sądu pracy.
Jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala pracować to najlepsze byłoby ZLA.
Poza tym skontaktuj się pilnie z PIP i tam otrzymasz dokładną informację na interesujący Cię temat

http://www.bip.pip.g...orady_wszystkie

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2012 - 16:54

Dziękuję za informacje. PIP już zajął się sprawa mam nadzieje ze mój pracodawca nadrobi zaległości w sprawie KP

#9 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 06 listopad 2012 - 19:11

Od którego tygodnia ciąży kobieta podlega ochronie w pracy? Hej mam pytanko jestem w 4 tygodniu ciąży umowę mam do 15.grudnia 2012 a pracuje już do 2011(gródnia) czy jestem już chroniona od 1 dnia do dnia porodu

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 listopad 2012 - 09:50

Od którego tygodnia ciąży kobieta podlega ochronie w pracy? Hej mam pytanko jestem w 4 tygodniu ciąży umowę mam do 15.grudnia 2012 a pracuje już do 2011(gródnia) czy jestem już chroniona od 1 dnia do dnia porodu

podaj dokładną nazwę umowy, którą zawarłaś z pracodawcą

#11 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 07 listopad 2012 - 16:37

hej umowa o prace cały etat i nawet dokładnie od 15.12 2010 do 15.12.2012

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 18:42

Hej umowe mam do 30 listopada 2013 r. i wlasnie dowiedzialam sie ze jestem w czwartym tygodniu ciazy. Czy moj pracodawca moze mi nie przedluzyc umowy o prace jezeli nie przekroczylam 3 miesiaca ciazy? Czy jak mu teraz powiem to musi mi przedluzyc do dnia porodu?

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2013 - 21:33

Art. 177 § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Tak więc pracodawca nie przedłuży umowy.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2014 - 20:40

od pierwzego

#15 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 12:31

Witam :-) moja 2 letnia umowa konczy sie za 4 dni. Dowiedzialam sie ze jestem w 5 tyg ciazy. Czy cokolwiek mnie chroni? Czy pracodawca moze mnie zwolnic??? Czy nic mi sie nie należy??

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 12:48

Witam :-) moja 2 letnia umowa konczy sie za 4 dni. Dowiedzialam sie ze jestem w 5 tyg ciazy. Czy cokolwiek mnie chroni? Czy pracodawca moze mnie zwolnic??? Czy nic mi sie nie należy??

Art 177§ 3 kodeksu pracy." Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu".

W dniu zakończenia umowy nie będziesz jeszcze po upływie 3 miesiąca ciąży ( 12 tygodni), a więc nie jesteś chroniona.

#17 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 15:57

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży. Umowę mam do 4 listopada 2017. Czy jestem juz na okresie ochronnym? Dziękuję i pozdrawiam

#18 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13598 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 sierpień 2016 - 16:35

2017 czy 2016 miałaś na myśli ?

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 18:35

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży. Umowę mam do 4 listopada 2017. Czy jestem juz na okresie ochronnym? Dziękuję i pozdrawiam

Jesteś chroniona.

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2016 - 23:30

Jesteś chroniona.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy