Skocz do zawartości

pracodawca nie chce wystawiś druku z-3, co robić????????????

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mimi85

Guest_mimi85
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2011 - 10:39

witam! W trakcie urlopu macierzyńskiego skończyła mi się umowa o pracę. Wypłate zasiłku macierzyńskiego miał przejąć ZUS jednak pracodawca nie wypisał mi druku Z-3 i wcale nie zamierza tego zrobić!!! Jak postępować w takim wypadku? Czy mogę zgłosic sprawę do sądu???

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2011 - 11:12

witam! W trakcie urlopu macierzyńskiego skończyła mi się umowa o pracę. Wypłate zasiłku macierzyńskiego miał przejąć ZUS jednak pracodawca nie wypisał mi druku Z-3 i wcale nie zamierza tego zrobić!!! Jak postępować w takim wypadku? Czy mogę zgłosic sprawę do sądu???

najpierw zgłoś sprawę do ZUS piemnie, informując o odmowie wystawienia druku Z3. ZUS może ukarać pracodawcę karą do 5000zł.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2011 - 12:26

USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 98.
1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w
przewidzianym przepisami terminie,
2) nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo
udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich
udzielenia,
3) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
4) nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i
zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
5) nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą
świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
6) nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych
raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
6a) nie stwierdza nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie
określonym w art. 41 ust. 7,
7) nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami
społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej
w art. 47a ust. 1 i 2,
podlega karze grzywny do 5 000 złotych.

#4 Guest_mimi85

Guest_mimi85
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2011 - 12:40

dziękuję za odpowiedź. Byłam w Zusie jakiś czas temu i wiem, ze zostało wysłane pisemne upomnienie do pracodawcy, ale dalej nie ma odzewu z jego strony!!! Wiem, ze po pół roku od zakończenia urlopu macierzyśkiego sprawa się przedawnia. Mam cierpliwie czekać, aż Zus to załatwi czy mogę sama zgłosić sprawę do sądu bądz do Inspektora Pracy??? Pracowałam w duzej korporacji i 5 000 dla mojego szefa to jak dla mnie 5 groszy :(

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2011 - 13:24

No to w takim razie napisz pismo wzywające pracodawcę do wystawienia druku Z-3 i w przypadku nie wystawienia postrasz Kodeksem Karnym. Jak nie poaskutkuje, to pozostaje droga sądowa.
Kodeks karny:

Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

#6 Guest_mimi85

Guest_mimi85
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2012 - 12:43

dziękuję za rade. Wezwanie poskutkowało :)

#7 Guest_Dejvid

Guest_Dejvid
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2015 - 10:06

Witam! Mam problem z byłym pracodawcą, również odmawia mi wystawienia druku Z-3. Jak napisać takie wezwanie?

#8 Guest_XX

Guest_XX
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2015 - 19:12

Witam! Mam problem z byłym pracodawcą, również odmawia mi wystawienia druku Z-3. Jak napisać takie wezwanie?

Proszę o pilne wystawienie druku z-3 i przesłanie go do ZUS-u.

#9 Guest_Agnes

Guest_Agnes
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2018 - 16:12

Witam,

również mam problem z pracodawcą, który nie dostarczył wypełnionych druków Z-3. Jak narazie dostarczył jedno zaległe, ale jeszcze nie uczynił tego z dwoma zaległymi, a jestem w ciąży i termin mam na grudzień, czy tak będzie do końca ? Jestem przerażona. A jak wygląda sprawa z zasiłkiem macierzyńskim? Jeśli umowę mam do dnia porodu, to podczas macierzyńskiego już tylko ZUS kwestią moich świadczeń, czy nadal Pracodawca będzie musiał dostrczać te druki?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12580 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2018 - 20:45

Przy kontynuacji zwolnień bez dnia przerwy, nie trzeba do każdego ZLA dołączać druku Z-3. 

#11 Guest_Agnes

Guest_Agnes
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2018 - 10:45

Przy kontynuacji zwolnień bez dnia przerwy, nie trzeba do każdego ZLA dołączać druku Z-3. 

Dzwoniłam wczoraj na infolinię ZUS dowiedzieć się, dlaczego zostało mi wypłacone tylko jedno zaległe świadczenie i kiedy mogę liczyć na pozostały wpływ zaległości i Pani konsultantka poinformowała mnie, że czekają na druk ZUS Z-3 i abym skontaktowała się z pracodawcą i powiedziała, by dostarczył taki wypełniony druk. Poinformowała mnie również, że pracodawca musi dosatrczać taki druk za każdym razem, gdy otrzymuje ode mnie zwolnienie, więc poradziła, abym przekazała informację pracodawcy o tym, aby za każdym razem pamiętał dostarczać do ZUS druk Z-3...

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12580 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 wrzesień 2018 - 17:53

to jakieś nieporozumienie, bo przy ciągłości zwolnień nie wysyła się z każdym ZLA tego druku 

#13 Guest_Agnes

Guest_Agnes
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2018 - 22:29

Rozumiem, ja spotykam się z tym pierwszy raz, więc nie wiem na czym to polega 🙂 będę w poniedziałek w Zusie to jeszcze się wypytam. Jeśli nie trzeba dołączać tego druku do każdego ZLA, to trochę wyjdę na głupią hehe bo wysłałam dziś do pracodawcy pismo z prośbą o pilne dostarczenie tych druków i dostarczanie ich za każdym razem, gdy otrzymują moje ZLA 😁 ale tak mi przekazała konsultantka hehh trudno, ale tak to jest jak człowiek nie otrzymuje pieniędzy, nie wie dlaczego i nie wie co zrobić...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych