Skocz do zawartości

czas pracy ucznia na praktykach

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_morit

Guest_morit
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2011 - 21:15

Witam moja 16 letnia córka ma praktykę w zakładzie fryzjerskim 2 dni w tygodniu ale własciciel mów że ma chodzć na praktyki także przed szkołą bo w piątek ma na 11 lekcje ,musi pracować w soboty,oraz cały jeden miesiąc na wakacje za jedyne 120 zł ,czy to jest zgodne z prawem czy własciciel moze tak uczniowi nakazywać , na moje pytania do własciela otrzymałem odpowiedz ze jak się nie podoba córce to niech sobie szuka gdzie indziej,zeby było ciekawiej mówi córce zeby nie szła do szkoły i ze napisze jej usprawiedliwienie a szkoła to przyjmuje ,oczywiscie jeszcze tam nie byłem bo wole się dowiedziec czy to jest zgodne z prawem , z góry dziekuję za odpowiedz .

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2011 - 21:21

Córka ma uczyć się zawodu na podstawi umowy o naukę zawodu. Pracodawca jest zobowiazany zwolnić młodocianego od pracy na czas zajęć szkolnych.

Kp Art. 197. § 1. Pracownik młodociany jest obowiązany dokształcać się do ukończenia 18 lat.
§ 2. W szczególności pracownik młodociany jest obowiązany:
1) do dokształcania się w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjum, jeżeli szkoły takiej
nie ukończył,
2) do dokształcania się w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej lub w formach
pozaszkolnych.
Art. 198. Pracodawca jest obowiązany zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do
wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się.
Art. 199. Jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem

#3 Guest_andzia

Guest_andzia
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2011 - 06:40

Witam,ja byłam w podobnej sytuacji co Pana córka.I u mnie w szkole nie przyjmowano usprawiedliwienia od osoby gdzie miałam praktyki.Profesor wyrażnie tłumaczył,że praktyki są w te a te dni,a szkoła w te i te.Tym bardziej że córka ma w szkole napewno przedmioty zawodowe,a jak narobi sobie zaległości to nie zda egzaminu na koniec szkoły.Radze pomału (nic nie móiąc narazie obecnemu mistrzowi)szukać miejsca gdzie indziej na praktyki gdyż tu jest córka wykorzystywana.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2011 - 06:57

Poczytaj Kodeks Pracy art 190 do 206. Możesz zadzwonić do PIP po informację.
http://www.pip.gov.p...oc/k0000009.pdf

#5 Guest_morit

Guest_morit
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2011 - 20:14

czytam czytam i nie mogę nigdzie wyczytać czy w wakacje musi córka chodzić na praktykę cały miesiac i to za 120 zł ,czy to jest obowiazek

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2011 - 20:48

Kodeks pracy
Rozdział V
Urlopy wypoczynkowe
Art. 205.
§ 1. Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy
prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych.
§ 2. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26
dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat,
ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu
uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
§ 3. Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie
ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, o którym
mowa w § 1 i 2, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu
w okresie ferii szkolnych.
§ 4. Pracodawca jest obowiązany na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszego rozdziału do urlopów przysługujących młodocianym stosuje się przepisy działu siódmego.

#7 Guest_morit

Guest_morit
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2011 - 21:17

Dziekuję za odpowiedz,ALE w dalszym ciagu nie wiem czy córka ma pracować w wakacje bo ciagle w prawie jest uzywane słowo "ferie' a ferie trwają dwa tygodnie w zimie a wakacje dwa miesiace w lecie i w dalszym ciagu pytam jezeli praktyka dwa dni w tygodniu to jest osiem w miesiacu jest płatna 120 zł za mieesiac to czy ma pracować miesiąc w wakacje 22 dni i też za 120 zł bo wydaje mi sie że nawet w rumuni płacą wiecej nawet osobie uczacej sie,bardzo proszę o odpowiedz

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2011 - 08:13

a ferie trwają dwa tygodnie w zimie

i dwa miesiące latem

to czy ma pracować miesiąc w wakacje 22 dni i też za 120 zł

Poczytaj umowę jakę zawarłyście z pracodawcą-nauczycielem. Są szkoły gdzie mają wolne wszystkie wakacje, ale w ogóle niepłatne. Coś za coś

bo wydaje mi sie że nawet w rumuni płacą wiecej nawet osobie uczacej sie,bardzo proszę o odpowiedz

Zapewne jest tak płacone jaka podpisana jest umowa.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2011 - 09:57

Tu masz wynagrodzenie uczniów w kwocie brutto .
http://urlopy.wieszj...-do-urlopu.html

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2012 - 20:16

córa chodzi na praktykę i szefowa jej nie płaci,a gdy się upomina o pieniądze to straszy jej rozwiązaniem umowy,proszę o pomoc

#11 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 11 marzec 2013 - 18:06

Hej. Ukończyłam 19 lat i nadal chodzę do szkoły i praktyki. Szef każe mi pracować 8 godzin po mimo że jestem dojeżdżająca i nie mam autobus tak aby mi pasowało i muszę czekać 1,5 godz na autobus. Czy może on mi tak kazać robić 8 godz i nie chcieć mnie zwolnić wcześniej???

#12 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 23:16

Jestem w identycznej sytuacji. Jestem w 2 klasie szkoły zawodowej, czyli powinnam pracować 2 dni w tygodniu. Zarabiam niecałe 120zł. Ostatnio szefowa wyjechała na urlop i miałyśmy kilka dni wolnego, jak wróciła to odtrąciła nam połowę wypłaty, okej tutaj nikt nie protestował niech sobie zabiera. Zbliżają się święta Wielkanocne i wymyśliła sobie, że zwolni nas aż 2 tygodnie bo od 19stego ze szkoły. powinnyśmy być w ciągu tych dwóch tygodni 4 dni na praktykach, a będziemy 10 dni. Chciałam dodać co najważniejsze, że nie dostaniemy za to ani grosza więcej. Najzabawniejsze, a za razem żałosne jest to ze jak jej nie ma to szybko zabiera naszą wypłatę, ale jak chodzimy dodatkowo, zwalnia nas ze szkoły to nie dołoży nam złamanego grosza do wypłaty! I tak jest za każdym razem kiedy idą święta etc. Przeczytałam już dużo forów ale nigdy nie mogłam znaleźć, czy coś takiego jest w ogóle dopuszczalne? Pomóżcie mam już 18 lat nikt mnie nie przyjmie do zakładu swojego z tego co wiem :(
Jestem osobą niepalącą, a w tym zakładzie szefowa i wszystkie klientki palą jest ich bardzo dużo bo u nas szybko i tanio hahaha
RATUNKU !!!!!!!!!!! okropność :(

#13 Guest_anna

Guest_anna
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 23:17

Jestem w identycznej sytuacji. Jestem w 2 klasie szkoły zawodowej, czyli powinnam pracować 2 dni w tygodniu. Zarabiam niecałe 120zł. Ostatnio szefowa wyjechała na urlop i miałyśmy kilka dni wolnego, jak wróciła to odtrąciła nam połowę wypłaty, okej tutaj nikt nie protestował niech sobie zabiera. Zbliżają się święta Wielkanocne i wymyśliła sobie, że zwolni nas aż 2 tygodnie bo od 19stego ze szkoły. powinnyśmy być w ciągu tych dwóch tygodni 4 dni na praktykach, a będziemy 10 dni. Chciałam dodać co najważniejsze, że nie dostaniemy za to ani grosza więcej. Najzabawniejsze, a za razem żałosne jest to ze jak jej nie ma to szybko zabiera naszą wypłatę, ale jak chodzimy dodatkowo, zwalnia nas ze szkoły to nie dołoży nam złamanego grosza do wypłaty! I tak jest za każdym razem kiedy idą święta etc. Przeczytałam już dużo forów ale nigdy nie mogłam znaleźć, czy coś takiego jest w ogóle dopuszczalne? Pomóżcie mam już 18 lat nikt mnie nie przyjmie do zakładu swojego z tego co wiem :(
Jestem osobą niepalącą, a w tym zakładzie szefowa i wszystkie klientki palą jest ich bardzo dużo bo u nas szybko i tanio hahaha
RATUNKU !!!!!!!!!!! okropność :(

#14 Guest_MISIEK

Guest_MISIEK
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2014 - 15:23

czytam czytam i czytam..... Czasem trudno mi uwierzyć w to co widzę..... Niepopieram nieuzasadnionego naduzywania czasu pracy i nieuczciwych pracodawców ale... my przyuczamy do zawodu przekazując całą swoją wiedzę młodzieży a żeby było ciekawiej to płacmy uczniom za to że wogóle łaskę robią i się uczą... paradox i nieporozumienie!!!!!droga młodzieży.. zawsze można wrócić do szkoły średniej i tam wylewć żale popieraw spisywanie umowy stosownej

#15 Guest_ssss

Guest_ssss
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2014 - 07:36

musi pracować jeden miesiąc wakacji

#16 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 02 marzec 2015 - 21:48

Ja na praktyce tyralam po 10godz.dziennie, i dziekowalam za mozliwosc nauki. Teraz mam salon i wiem ze dwa dni nauki zawodu to zamalo zeby zostac kims

#17 Afrodyta1

Afrodyta1

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 20 kwiecień 2017 - 22:25

Pomocy !!! mam 18 lat pracodawca karze nam przychodzić na praktyki w dni wolne od szkoły (8 godzin) i przychodzić w jedną sobotę w miesiącu (5 godzin) czasem w dwie i za to nic nam nie płaci Pytanie czy moge coś z tym zrobić?

#18 Guest_Maga

Guest_Maga
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2017 - 22:03

Uczeń się uczy nauki zawodu a nie pracuje sam na zmianie, jest cały czas z pracownikami których powinien dobrze obserwować żeby na coś wyszły te praktyki, co do zarobków napewno pracodawca nie jest wstanie płacić uczniowi tyle co pracownikowi nie ma się co czarować na pierwszym roku to uczeń stoi jak na skazanie i litosciwie patrzy na ciebie że mu pokażesz co ma robić najlepiej jak byś mu pozwolił mieć smartfon i odwalil się od niego na 6-8 godzin. Zdarza się to na 2i 3 roku też. Co do rodziców widać które dzieci pomagają rodzicom z tymi to jeszcze jest ok a co do tych drugich to jest jedna wielka porażka a rodzic myśli że mu dziecko chodzi do pracy. Nie czarujmy się tacy uczniowie nadają się tylko do Delikatesow c...... Tam jest obsługa klienta na poziomie pierwszego roku praktyk zawodowych. Tak więc rodzice wymagajcie od swoich pociech trochę więcej zaangażowania w praktyczną naukę zawodu nie tylko gancie pracodawców i nauczycieli.

#19 Guest_beata

Guest_beata
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2017 - 11:28

czytam czytam i czytam..... Czasem trudno mi uwierzyć w to co widzę..... Niepopieram nieuzasadnionego naduzywania czasu pracy i nieuczciwych pracodawców ale... my przyuczamy do zawodu przekazując całą swoją wiedzę młodzieży a żeby było ciekawiej to płacmy uczniom za to że wogóle łaskę robią i się uczą... paradox i nieporozumienie!!!!!droga młodzieży.. zawsze można wrócić do szkoły średniej i tam wylewć żale popieraw spisywanie umowy stosownej

popieram młodzie tylko się żalą i narzekają,  ale niczego się nie chcą nauczyć. Najpierw niech coś dają od siebie a potem coś dostaną

#20 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 27 luty 2018 - 11:49

witam moja siostra ,a praktyki 3 dni w tygodniu i szefowa karze jej przychodzic rowniez w soboty, czy jesli ma pracujaca sobote to nalezy jej sie 1 dzien wolny od praktyk w tygodniu?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych