Skocz do zawartości

Potracenia komornicze z zasilkow chorobowych,wynagrodzenia chorobowego i wynagrodzenia za prace.

32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_odinek

Guest_odinek
  • Goście

Napisano 24 maj 2011 - 17:36

Witam.Obecnie posiadam zajecia komornicze,ktore potracano mi do wysokosci 50% wynagrodzenia.Od stycznia do nadal przebywam na zasilku chorobowym i wysokosc potracen wynosi takze 50%.Po interwencji u pracodawcy,ze potracenia z zasilku chorobowego powinny byc potracane do wysokosci 25%(art 140 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczen Spolecznych)otrzymalem odpowiedz,za wszystko jest prawidlowo rozliczane czyli 50%.Prosz o odpowiedz kto ma racje ja czy pracodawca?.Dodam jeszcze,za nie sa to zajecia alimentacyjne.

#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 09:25

Na jaką umowę jesteś zatrudniony?(o pracę, zlecenie,dzieło)

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 09:26

Z umowy o pracę
Kp Art. 87 1.
§1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za prace w wysokości:

1.minimalnego wynagrodzenia za prace, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
2.75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
3.90 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.
§2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

#4 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 09:35

Przy potrącaniu z zasiłku chorobowego (art. 139 ust.1 pkt5) ochronie podlega 50% zasiłku.

http://zasilki.wiesz...z-zasilkow.html

#5 Guest_odinek

Guest_odinek
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 09:59

Moja umowa o prace na czas nieokreslony.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 10:30

http://www.baza-wied...horobowych.html

"Egzekucja z zasiłku chorobowego

Odmienne zasady dokonywania potrąceń obowiązują przy egzekucji należności niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego. Wynikają one z ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Należności inne niż alimentacyjne podlegają potrąceniu z zasiłku chorobowego, co do zasady, do wysokości 25% tego świadczenia, po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 139 ust. 1 pkt 5 i art. 140 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej). Z tym że wysokość części świadczenia podlegającego egzekucji i potrąceniom ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przy potrąceniu należności niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego obowiązuje kwota wolna. Jej wysokość odpowiada 50% najniższej emerytury. Od 1 marca 2011 r. wynosi ona 364,09 zł (728,18 zł × 50%)."

#7 Guest_odinek

Guest_odinek
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 12:05

Wychodzi na to,ze jednak 25% powinno byc potracone a nie 50% tylko w zakladzie pracy upieraja sie przy swoim tzn 50 bo taki maja program w komputerze.Pani z kontroli zarobkow podobno pytala sie radcy prawnego w tymze zakladzie i on takze uznal,ze zaklad rozlicza mnie prawidlowo i to ja nie mam racji.Gdzie mam sie zwrocic zeby odzyskac moje pieniadze lub zeby zatrzymac dalsze nieprawidlowe potracanie.Od poczatku roku moglem juz stracic okolo 2000 zl.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 12:19

Pismo do ZUS o nieprawidłowości dokonywanych potrąceń z zasiłku chorobowego przez zakład pracy.

#9 Guest_odinek

Guest_odinek
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 18:35

Rozmawialem z Pania z Zus-u i polecila mi wystosowac pismo do zakladu pracy zeby przekazali sprawe do Zus-u o wyjasnienie w jakiej wysokosci dokonywac potracen komorniczych z zasilku chorobowego,jezeli to nic nie da zwrocic sie bezposrednio do nich.Oczywiscie Pani poinformowala mnie,ze faktycznie komornik moze zajac 1/4 zasilku chorobowego a nie polowe.Dziekuje za dobre rady.

#10 Guest_miśka

Guest_miśka
  • Goście

Napisano 05 marzec 2012 - 15:30

Ciesz się że dług Ci spadł. Długi trzeba spłacać.

#11 Guest_anula

Guest_anula
  • Goście

Napisano 20 listopad 2012 - 12:36

Prawo prawem, ale jak się bierze pożyczkę i nie spłaca i jeszcze nie chce spłacać to już przesada. Człowieku przecież za każdy dzień długu tylko dokładają odsetki. A swoją drogą normalnie to się nie chce spłacać ale jak komornik zabiera to jakoś da się żyć. Nie rozumiem tych ludzie, zobaczcie sobie na koszty komornicze to może się opamiętacie i na bieżąco będziecie spłacać.

#12 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2012 - 19:21

oj tam, lepiej mieć długi niż krótki :-)

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 marzec 2013 - 00:53

zgadzam sie z przedmówcą..niedość że masz długi to za wszelką cenę chciałbyś przedłużyć postępowanie egzekucyjne a najlepiej uniknąć bezkarnie odpowiedzialności..aaaaa ...i założę się jeszcze, że uważasz iż komornik to bezduszna pijawa która wyzyskuje biednych ludzi...o pomstę do nieba samo się prosi.

#14 Guest_oczko

Guest_oczko
  • Goście

Napisano 07 marzec 2013 - 10:31

gorzej jak ktos nie ma za co zyc ...z takimi radami to sie paluj!!!!!!!!!!!!!!!!!

#15 Guest_jebac polske

Guest_jebac polske
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 15:50

Jaki k***a dlug mu spadł ?? zastanow sie co piszesz ?? komornik w h*j zabiera,odsetki tez sa nie male,tyle co komornikas zabiera to on 20 lat bedzie swoje dlugi splacal,chory pie.....lony kraj,na kazdym kroku legalnie dzialajaca zlodziejska wladza,*** cie popie.....lona polsko !!!!!!!

#16 Guest_makarek

Guest_makarek
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2013 - 16:52

Zgadzam sie z przedmowca. Czesto chcesz sam splacic to komornik nie pozwala bo traci swoje prowizje. I woli zabierac co miesiac potracac czesto lqmiac przy tym prawo. A ci debike co pisza ze dlugi trzeba splacac to niech sie lepiej nie udzielaja jak nie maja nic ciekawego do powiedzenia. Skad wiecie imbecyle czy on sie zadluzyl czy tylko splaca za kogos? Bo np podzyrowal albo wzial spadek i sie okazalo ze tam byly dlugi? Po co komentujecie debile jak nie znacie sprawy? Nie umiesz udzielic rady jak pyta ktos o nia to nie komentuj imbecyku jeden z drugim. Ciekawe czy wy tacy swieci jestescie?

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 05 październik 2013 - 22:44

A ty co taki mądry cytuje ; ciesz się że dług ci spada ,długi cze ba spłacać " Ciekawe gdy to ty byś był w tej sytuacji to jak byś skomentował cwaniaczku .

#18 Guest_piotr Ka

Guest_piotr Ka
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2014 - 13:24

dla tych co głośno daja złote rady: mam 800 zl netto dochodu, zasądzone 1300 zl alimentow na dwojke dzieci, dotychczas bralem pozyczki albo na alimenty, albo na podstawowe potrzeby zyciowe juz w łacznej kwocie ponad100.00 zl Sad mi nie obnizyl alimentow. Jak mam spłacic długi ? 

#19 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 luty 2015 - 20:51

Złote rady mają wszyscy, bo zarabiają krocie ,a co ja mam powiedzieć były mąż nie chce płacić alimentów i ma 30 tyś długu i jemu nic nie robią chociaż pracuje,a mnie się zebrało 2500  tyś,bo musiałam pożyczać jak nie miałam na chleb dla dziecka,zaznaczam że w między czasie spłacałam długi,a teraz jestem na chorobowym i co zrobił komornik jak nie miałam z czego od 3 miesięcy płacić,wszedł mi na konto i nawet alimenty z ops zabrał a z czego mam leki kupować ,nawet ustaliłam z asesorem że bede spłacać ale mniesze kwoty to się dowiedziałm po tygodniu od rozmowy że mu sie nawet nie chciało notatki do tego odpowiedniej zrobić i dlatego mam zajęte konto i żadnych szans na jego odblokowanie.

No to który teraz z tych mądrych co to swoe długi spłacają da mi złotą rade???????????????????

#20 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2015 - 15:13

sk***ysynski kraj, nie da się tu normalnie żyć.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych