Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Koniec umowy o prace a zasiłek dla bezrobotnych

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-violetta26

Guest_-praw-violetta26
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2007 - 08:22

Witam :-> Czy jak moja umowa na czas okreslony skończy sie i nie zostanie podpisana nowa to czy mam szanse na zasiłek dla bezrobotnych? Czy to ma znaczenie, ze ja tej umowy nie będe chciała przedłużyc? Będzie to ujęte na świadectwie pracy?

#2 Guest_-praw-rzewa

Guest_-praw-rzewa
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2007 - 09:46

Będzie Pani przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych przez 3 m-ce, ale dopiero po 3 m-cach pozostawania bez pracy, o ile ma Pani staż pracy uprawniający do zasiłku (podobnie jak przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem czy na wniosek pracownika)I nie ma na to wpływu, to czy miała Pani propozycję pracy i nie skorzystała z niej czy nie - w świadectwie pracy nie będzie ani słowa na ten temat.

#3 Guest_-praw-violetta26

Guest_-praw-violetta26
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2007 - 10:59

Tak myślałam.Dziekuje bardzo za info :->

#4 Guest_-praw-lidia

Guest_-praw-lidia
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2007 - 23:40

Wszystko ok tylko, że nie zgodze się co do jednego. :-/ Kiedy osoba nie przedłuża umowy o pracę, która ma zakończyć się w danym dniu np. 31 lipca 2007 r, wówczas otrzmać powinna świadectwo pracy, na którym jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy podany będzie art. 30$1 pt 4 kodeksu pracy (czyli rozwiązanie umowy z upływem czasu na jaki została zawarta). Wówaczas zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji, a nie po 3 miesiącach. Okes oczekiwania na zasiłek (3 miesiące) dotyczy jedynie osób, które z własnej inicjatywy rozwiązały stosunek pracy lub rozstaną się z pracodawcą na mocy porozumienia stron.

#5 Guest_-praw-violetta26

Guest_-praw-violetta26
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2007 - 08:34

No tak, ale zastanawiam się, czy w urzędzie będą w jakis sposób dociekać czy miałam możliwośc podpisania kolejnej umowy.Bo jeżeli mam, a nie chce jej podpisać to świadomie rezygnuje z możliwości zatrudnienie, a to podobnie jakbym złożyła wypowiedzenie, albo rozwiazała stosunek pracy za porozumieniem. Chciałabym zrezygnować z pracy i mieć jakieś zabezpieczenie finansowe, zanim znajde nową. Zasiłek by sie przydał.Po trzech miesiącach to mi sie nie przyda, bo przez ten czas na pewno znajde nową pracę.Wie ktoś gdzie znajde jakieś przepisy na ten temat?

#6 Guest_-praw-lidia

Guest_-praw-lidia
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2007 - 19:27

Proszę Panią, nikt w urzędzie pracy nie będzie dociekał, czy aby przypadkiem nie miała Pani możliwości podpisania kolejnej umowy. Było by to bez sensu, bynajmniej na dzień dzisiejszy. Bowiem żaden przepis prawa nas do tego nie obliguje.Jeżeli na świadectwie pracy jako przyczynę rozwiazania stosunku pracy będzie Pani miała podany wymieniony wyżej przeze mnie artykuł kodeksu pracy( art 30 $1 pkt 4), to wszystko będzie ok. i prawo do zasiłku nabędzie Pani po 7 dniach od dnia rejestracji w urzędzie.Umowa najzwyczajniej się Pani skończyła mówiąc potocznie i tyle. Nie ma Pani obowiązku przedłużania umowy. Także proszę się nie obawiać. Dla pewności może Pani poczytać sobie ustawę o promocji zatrudnienie i instutucjach rynku pracy ( art. 75 ) oraz kodeks pracy ( art. 30).Może mi Pani wierzyć sama pracuję w Powiatowym Urzędzie Pracy i to w dziale rejestracji bezrobotnych :mrgreen:

#7 Guest_-praw-violetta26

Guest_-praw-violetta26
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2007 - 20:43

No to cieszę sie bardzo :-) i dziękuję za info.Pozdrawiam

#8 Guest_-praw-bianka

Guest_-praw-bianka
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2007 - 15:12

Jest jeszcze jedno ale.Istotne jest również czy była to umowa o pracę w wymiarze pełnego etatu czy nie. Zasiłek przysługiwać będzie niepełnoetatowcowi jeżeli otrzymywał wynagrodzenie brutto w wysokosci minimalnego wynagrodzenia za prace określanego corocznie w rozporządzeniu przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2013 - 20:07

witam mam takie pytanie do dnia 31 lipca pracowalam normalnie na czas okreslony ale firma zmienila nazwe i od 1 sierpnia dostalam umowe probna na 3 miesiace, wiem ze po tych 3 miesiac firma konczy dzialalnosc w takim przypadku co z zasilkiem?

#10 Guest_on

Guest_on
  • Goście

Napisano 28 listopad 2016 - 10:58

Będzie Pani przysługiwał zasiłek dla bezrobotnych przez 3 m-ce, ale dopiero po 3 m-cach pozostawania bez pracy, o ile ma Pani staż pracy uprawniający do zasiłku (podobnie jak przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem czy na wniosek pracownika)I nie ma na to wpływu, to czy miała Pani propozycję pracy i nie skorzystała z niej czy nie - w świadectwie pracy nie będzie ani słowa na ten temat.

Bzdura zasiłek nabywa się w takim przypadku po 7 dniach a nie po 3 miesiącach ... nie pisz bzdur jak nie wiesz i nie wprowadzaj ludzi w błąd ...

#11 Zielona Linia

Zielona Linia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 437 postów

Napisano 28 listopad 2016 - 13:31

Bzdura zasiłek nabywa się w takim przypadku po 7 dniach a nie po 3 miesiącach ... nie pisz bzdur jak nie wiesz i nie wprowadzaj ludzi w błąd ...

Przepis mówiący o nabyciu prawa do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji już nie obowiązuje. Prawo do zasiłku nabywa się teraz od daty rejestracji.

#12 Guest_Danuta

Guest_Danuta
  • Goście

Napisano 19 listopad 2020 - 00:27

Witam. Mam pytanie. Mąż był na płatnym bezrobociu ok 4 miesięcy. Po tym czasie sam znalazł pracę i dostał umowę na okres próbny 3 miesiące, oraz dodatek aktywizacyjny z bezrobocia. Wszystko byłoby pieknie, gdyby nie to, że teraz nie chcą mu tej umowy przedłużyć. Czy może wrócić na bezrobocie i należałby mu się zasiłek? Czy zostanie na lodzie bez pieniędzy?

#13 Guest_Bypsik

Guest_Bypsik
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2020 - 22:53

Jeśli w ciągu ostatnich 6mc wypowiedział jakąś umowę o pracę, to dostanie zasiłek dopiero po 3 mc.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy