Skocz do zawartości


umowa o pracę, umowa zlecenie a chorobowe


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-agaiwa

Guest_-praw-agaiwa
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 13:56

Witam )
Mam taki mały problem, jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, ponadto prowadzę Ubezpieczenia Grupowe PZU(z którym mam umowę zlecenie) w zakładzie w którym jestem zatrudniona i jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi. Czy jeśli pójdę na chorobowe w związku z ciążą, to czy mogę prowadzić dalej to ubezpieczanie (moja praca polega na tym iż raz w miesiącu akceptuje przez internet przelew, czyli żaden wysiłek), czy tez muszę z tego zrezygnować, bo w przeciwnym wypadku poniosę jakieś konsekwencje. Bardzo proszę o radę.

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 23:06

witam.

" Czy pracownica, która jest zatrudniona no umowę o pracę na czas określony i przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, może zawrzeć z innym pracodawcą umowę o dzieło, którą wykonywałaby w domu?

Pracownica może w czasie zwolnienia lekarskiego u podstawowego pracodawcy zawrzeć, a nawet wykonywać umowę o dzieło na rzecz innego podmiotu, ale wykonując pracę zarobkową utraci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy. Wykonywanie pracy wbrew zaleceniom lekarza może spowodować rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika w podstawowym miejscu pracy.

Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego odbiera prawo do zasiłku

Ubezpieczony, który w czasie nieobecności w pracy z powodu choroby wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, na który ta niezdolność została orzeczona. Nie ma przy tym znaczenia charakter podejmowanej pracy zarobkowej. Jeżeli zatem pracownica w czasie zwolnienia lekarskiego będzie wykonywała pracę np. u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, musi liczyć się z utratą prawa do zasiłku chorobowego. Należy dodać, że w zakresie utraty prawa do zasiłku chorobowego nie ma znaczenia fakt, że przyczyną zwolnienia lekarskiego jest zły stan zdrowia przypadający w okresie ciąży oraz to, że umowa o pracę została zawarta z pracownicą na czas określony.


Jeżeli natomiast podjęcie dodatkowego zatrudnienia, np. w ramach umowy o dzieło wykonywanej w domu, nie będzie sprzeczne z zaleceniami lekarza i nie będzie np. prowadziło do pogarszania stanu zdrowia pracownicy oraz przedłużania zwolnienia - takie działanie nie będzie stanowiło podstawy do rozwiązania z pracownicą umowy o pracę, a jedynie będzie powodowało cofnięcie prawa do zasiłku chorobowego.

Zdaniem SN: Można pracować w czasie zwolnienia, gdy nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza"
http://www.prawo.ego...nie,1,34,3.html

" W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Powoduje to utratę zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Powyższe wynika z treści art. 17 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Co ważne wykonywanie pracy zarobkowej dotyczy nie tylko pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy , ale także na podstawie umowy prawa cywilnego (umowa - zlecenia, umowa o dzieło) i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Niniejszy temat był również w centrum zainteresowania Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 5 kwietnia 2005 r. , I UK 370/04, OSNP 2005/21/342 Sąd Najwyższy - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych stwierdził: „Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”."
http://www.przepisna...-lekarskim.html

" (...) Nie stanowi natomiast ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanie w czasie zwolnienia chorobowego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarskimi (zob. wyrok SN z 19.1.1998 r., I PKN 486/97, OSNP Nr 23/1998, poz. 687). Z obowiązkami pracowniczymi nie koliduje bowiem udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację ,,chory może chodzić” (zob. wyrok SN z 2.4.1998 r., I PKN 14/98, OSNP Nr 6/1999, poz. 210), niesprzeczne z zaleceniami lekarza uczestniczenie pracownika w zajęciach szkolnych w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy (zob. wyrok SN z 4.3.1999 r., I PKN 613/98, OSNP Nr 8/2000, poz. 309). Również ustalenie, że pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego uczestniczył w grze sportowej, nie wystarcza do przypisania mu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (zob. wyrok SN z 10.8.2000 r., I PKN 757/99, OSNP Nr 5/2002, poz. 106).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje, w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Pracą zarobkową w rozumieniu tego przepisu jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim (zob. wyrok SN z 20.10.2005 r., II UK 154/04, OSP Nr 4/2006, poz. 43 oraz wyrok SN z 5.4.2005 r., I UK 370/04, OSNP Nr 21/2005, poz. 342). Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika w okresie zwolnienia lekarskiego, jest on zobowiązany do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia i w konsekwencji - za okresy niezdolności do pracy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - zasiłek chorobowy nie przysługuje (zob. wyrok SA w Warszawie z 2.3.1999 r., III AUa 1298/98, Apel.-W-wa Nr 2/1999, poz. 10). W sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim tylko wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia (zob. wyrok SN z 11.2.1999 r., II UKN 467/98, MoP Nr 7/1999). Wskazuje się również, że nadużycie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego samo w sobie nie może być zakwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (zob. wyrok SN z 1.7.1999 r., I PKN 136/99, OSNAP Nr 18/2000, poz. 690)."
http://www.monitorpr...d=m_aktualnosci

pozdrawiam

#3 Guest_Zenek

Guest_Zenek
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2018 - 01:00

Witam

A co z zastosowaniem art.17 w przypadku gdy umowę zlecenia wykonuje osoba trzecia w zastępstwie za zleceniobiorcę ? Czy w tym przypadku zleceniobiorca będący na L4 zostanie pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego ?

Pozdrawiam



#4 podradomski_lucyfer

podradomski_lucyfer

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 20 sierpień 2018 - 10:39

Witam,

czy korzystaliście może z usług firm zajmujących się kontrolą zwolnień lekarskich pracowników, coś w stylu https://europedetect...ien-lekarskich/? Zależy mi na rzetelnej firmie działającej na terenie Warszawy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych