Skocz do zawartości

ciąża w trakcie L4

84 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_pracownica30

Guest_pracownica30
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 04:52

Witam,
mam pytanie- zaszłam w ciążę w czasie zwolnienia lekarskiego, na którym przebywam 4 miesiąc z powodu depresji (ok. 120 dni). Czy jeśli przejdę na L4 spowodowane problemami w ciąży okres 182 dni nalicza się osobno dla depresji i problemów w ciąży jeśli nie ma przerwy między jednym a drugim zwolnieniem? Czy te okresy zasiłku sumują się bez względu na przyczynę? To moje pierwsze zwolnienie lekarskie od wielu lat pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 07:49

witam.

CYTATCzy jeśli przejdę na L4 spowodowane problemami w ciąży okres 182 dni nalicza się osobno dla depresji i problemów w ciąży jeśli nie ma przerwy między jednym a drugim zwolnieniem?
nie
Do jednego okresu zasiłkowego zlicza się okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowane chorobą, bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy.
Okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
- niezdolność do pracy, która wystąpiła po przerwie została spowodowana inną chorobą niż poprzedni okres niezdolności do pracy,
- przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy pomimo, że spowodowana tą samą chorobą przekracza 60 dni.

pozdrawiam

#3 Guest_pracownica30

Guest_pracownica30
  • Goście

Napisano 17 marzec 2010 - 17:15

Dziękuję. Czyli rozumiem że jeśli np L4 w ciąży nie będzie spowodowane depresją a zagrożeniem ciąży to jest to traktowane jako inna jednostka chorobowa...? I czy po 182 dniach muszę w takiej sytuacji przejść na zasiłek rehabilit. ? Czy prawnie nie ma różnicy pozostawanie na zasiłku chorobowym i rehabilit.? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

#4 Guest_pracownica30

Guest_pracownica30
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 01:07

CYTAT(pracownica30 @ 17.03.2010, 16:15) Dziękuję. Czyli rozumiem że jeśli np L4 w ciąży nie będzie spowodowane depresją a zagrożeniem ciąży to jest to traktowane jako inna jednostka chorobowa...? I czy po 182 dniach muszę w takiej sytuacji przejść na zasiłek rehabilit. ? Czy prawnie nie ma różnicy pozostawanie na zasiłku chorobowym i rehabilit.? Serdeczne dzięki za odpowiedź.

#5 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 20 marzec 2010 - 07:49

CYTATI czy po 182 dniach muszę w takiej sytuacji przejść na zasiłek rehabilit. ?
nie, w przypadku ciąży podczas już trwającego okresu zasiłkowego, okres zasiłkowy zostaje wydłużony do 270 dni.

" Od 1 stycznia 2009 r. okres zasiłkowy dla kobiet w czasie trwania ciąży został wydłużony do 270 dni. Jeżeli więc pracownica w trakcie okresu zasiłkowego zaszła w ciążę, to wydłuża się ze 182 dni do 270 dni. Pracodawca nie może zwolnić z pracy pracownicy w ciąży.

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownica była na zasiłku i kończy jej się 182-dniowy okres zasiłkowy. Okazało się, że jest w ciąży i boi się, że zostanie zwolniona. Czy jeżeli przyjdzie do pracy i przedłoży zaświadczenie o stanie ciąży, bo musi zrobić dzień przerwy, to, czy pracodawca może ją zwolnić?

Od 1 stycznia 2009 r. okres zasiłkowy dla kobiet w czasie trwania ciąży został wydłużony do 270 dni. Jeżeli więc pracownica w trakcie okresu zasiłkowego zaszła w ciążę, to wydłuża się ze 182 dni do 270 dni. Pracodawca nie może zwolnić z pracy pracownicy w ciąży. "
http://www.firma.ego...azy,1,47,1.html

pozdrawiam

#6 Izka88

Izka88

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 09 luty 2016 - 16:21

Witam.

Mam bardzo podobną sytuację do "pracownica30" i w związku z tym podobne pytanie/pytania.

Upłynęło trochę czasu od udzielonych odpowiedzi więc przedstawię swoją sytuację.

Zaszłam w ciążę w czasie zwolnienia lekarskiego, na którym przebywam 5 miesiąc z powodu silnej nerwicy (już ok. 150 dni).

Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży.

Z powodu charakteru pracy zagrażającemu ciąży nie powinnam wracać do pracy a w firmie, w której pracuję nie ma innych stanowisk niż to wykonywane prze mnie.

W związku z tym chciałabym przejść na kolejne zwolnienie lekarskie tym razem z tytułu ciąży. I tutaj właśnie mam pytanie. Czy muszę wrócić do pracy na jeden dzień czy 60dni aby móc złożyć u pracodawcy zwolnienie z tytułu innej choroby? Czy w ogóle nie muszę tego robić a wystarczy dostarczyć nowe zwolnienie? I czy jeżeli wrócę na jeden dzień to za kolejne pierwsze 33dni zwolnienia znowu płaci pracodawca?

Dodam, że firma zatrudnia pow. 20 pracowników, a umowę mam na czas określony (2019r.)

Przepraszam, że tak dziwnie konstruuje to pytanie. Sęk w tym, że przechodząc na zwolnienie z tytułu nerwicy wiedziałam, że będzie to dłuższe zwolnienie. Wiem, że na czas mojej nieobecności na moje stanowisko została zatrudniona nowa osoba. Wiem również, że to kuzynka kierownika i zostanie już na tym stanowisku a ja otrzymam wypowiedzenie umowy. Nie wiem jak teraz to rozegrać żeby nie zostać na lodzie po kilku latach poświęceń dla tej firmy :/

Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i pomoc.

Pozdrawiam

Iza

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2016 - 17:09

Wróć na 1 dzień do pracy, nie możesz tego dnia dostać wypowiedzenia ponieważ musisz uzyskać zdolność do pracy,weźmy skierowanie na nadania kontrolne do lekarza medycyny pracy, tego dnia nie wracaj już do pracy, dzień będzie usprawiedliwiony, na drugi dzień niech ktoś dostarczy zwolnienie od ginekologa razem z zaświadczeniem o zdolności.
A najlepiej poproś niech pocztą kadry wyślą ci skierowanie na badania. To będzie ten dzień przerwy.

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów

Napisano 09 luty 2016 - 17:10

Na badania tam powinno być taka literówka

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4801 postów

Napisano 09 luty 2016 - 19:48

Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie dzień przerwy pomiędzy zwolnieniami, który wypadnie w niedzielę czyli wtedy gdy nie świadczysz pracy. Zwolnienie na inną jednostkę chorobową w trakcie ciąży weź od poniedziałku, a to na nerwicę weź do piątku lub soboty. Niedziela będzie dniem przerwy pomiędzy zwolnieniami.

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów

Napisano 09 luty 2016 - 19:51

No też prawda:) masz do wyboru 2 rozwiązania :)

#11 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 17 luty 2016 - 11:03

ja jestem w takiej samej sytuacji jak koleżanka powyżej, na zwolnieniu z powodu kręgosłupa byłam od 31 lipca do 20 listopada, potem 2 dni przerwy ( sobota i niedziela) i od 21 listopada do dziś na zwolnieniu ciążowym, jednakże Pani z ZUS na infolinii powiedziała mi, że powinnam wystąpić z pismem do ZUS o zajęcie stanowiska czy rozpoczął się nowy okres zasiłkowy bo przerwa była w dni kiedy nie świadczyłam pracy i oni nie wiedzą czy byłam do niej zdolna. Kompletnie nie wiem co mam teraz zrobić?

#12 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 17 luty 2016 - 11:04

ja jestem w takiej samej sytuacji jak koleżanka powyżej, na zwolnieniu z powodu kręgosłupa byłam od 31 lipca do 20 listopada, potem 2 dni przerwy ( sobota i niedziela) i od 21 listopada do dziś na zwolnieniu ciążowym, jednakże Pani z ZUS na infolinii powiedziała mi, że powinnam wystąpić z pismem do ZUS o zajęcie stanowiska czy rozpoczął się nowy okres zasiłkowy bo przerwa była w dni kiedy nie świadczyłam pracy i oni nie wiedzą czy byłam do niej zdolna. Kompletnie nie wiem co mam teraz zrobić?

oczywiscie powyzej miało być od 23 listopada

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów

Napisano 17 luty 2016 - 13:48

A od kiedy to chory/pracownik występuje do ZUS z zapytaniem o okres zasiłkowy?

Chyba, ze chorujesz już po ustaniu zatrudnienia....nie wiem, napisałaś zbyt mało

#14 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 17 luty 2016 - 15:07

nie , nie , jestem cały czas zatrudniona, boję się tylko czy ZUS uznaje wszystkie zwolnienia za jeden okres zasiłkowy mimo 2 dniowej przerwy weekendowej i powinnam wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne 6 tygodni przed końcem. Czy może 2 dniowa przerwa weekendowa i nowe zwolnienie z kodem B od innego lekarza jest wystarczające do rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego? Bo Pani na infolinii ZUS powiedziała, że nie wie, ponieważ dni przerwy przypadały na weekend.

#15 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4801 postów

Napisano 17 luty 2016 - 15:17

Z takim wnioskiem do ZUS występuje pracodawca i on ponosi odpowiedzialność za wypłacone zasiłki

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów

Napisano 17 luty 2016 - 15:53

Dokumenty do wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne dostarcza pracodawca.

Ale przecież jesteś w ciąży i myślisz czy nawet już masz następne zwolnienie, to o jakim świadczeniu rehabilitacyjnym myślisz? W okresie ciąży i kodu B na zwolnieniu?

Nic nie zrozumiałam......

Ustalanie okresów zasiłkowych to  kompetencje pracodawcy.

#17 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 18 luty 2016 - 15:53

mam koleżankę, która zaszła w ciążę w trakcie L4, miała zwolnienia ciągłe czyli z wypadkowego od razu bez przerwy przeskoczyła na ciążowe i na ostatni miesiąc nie dostała chorobowego bo zliczyli jej w jeden okres zasiłkowy i powiedziano jej , że 6 tyg przed końcem powinna wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne to na ostatni miesiąc by dostała.

Ja myślę o tym czy mi się w kwietniu nie skończy okres zasiłkowy ( 9 miesięcy, najpierw 4 miesiące zwykłego L4 (31 lipiec - 20 listopada)potem 2 dni przerwy i kolejne zwolnienia (od 23 listopada do dziś ciążowe) a rodzę dopiero w lipcu...

#18 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4801 postów

Napisano 18 luty 2016 - 20:07

Kto jej powiedział?????

Zadaniem pracodawcy jest wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie okresu zasiłkowego.

Piszemy ci o tym od wczoraj, a ty w kółko zadajesz pytania. Ani my na forum, ani pracodawca, ani nawet ty nie znasz kodów choroby na twoich zwolnieniach lekarskich bo te kody widoczne są tylko na kopii zwolnień przesyłanych przez lekarza do ZUS i tylko ZUS może podjąć decyzję czy należy rozpocząć nowy okres zasiłkowy. A uwierz mi odpowiedzi ZUS na takie wnioski są nieprzewidywalne. Nieraz pomimo pewności, że można otworzyć nowy okres zasiłkowy przychodzi informacja, że obecna choroba jest następstwem poprzedniej i nie może być nowy okres, a nieraz dzięki 1 dniu przerwy w zwolnieniu przypadającym w sobotę lub niedziele jest decyzja o otwarciu nowego okresu zasiłkowego i o dziwo nie trzeba mieć wcale zdolności do pracy.

Radzę pójść do twoich kadr zapytać czy wystąpili z wnioskiem (tam ludzie nie gryzą). A jak już jesteś taka uparta to dla świętego spokoju napisz już sama ten wniosek i złóż do ZUS tylko musisz dołączyć ksero wszystkich zwolnień lekarskich.

Prościej już nie da się odpowiedzieć

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18139 postów

Napisano 18 luty 2016 - 21:04

A ja cały czas się zastanawiam jak i kto udziela zgody na świadczenie rehabilitacyjne W CIĄŻY???
Wyjaśnienie mi proszę bo przestałam rozumieć ideę i sens REHABILITACJI

#20 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 19 luty 2016 - 09:38

dziękuję Wam za wyjaśnienie, mogłoby być w delikatniejszym tonie, ale ok, pozdrowienia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych