Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wypowiedzenie z pracy art.30 paragraf 1.pkt2.Kp

81 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_Baśka

Guest_Baśka
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 18:41

Witam serdecznie otrzymałam wypowiedzenie z pracy z powodu redukcji etatu z przyczyn ekonomicznych wypowiedzenie dostałam po powrocie z urlopu wychowawczego, byłam zatrudniona na czas nieokreślony . Na świadectwie pracy pracodawca uzasadnił wypowiedzenie paragrafem art.30 paragraf 1.pkt2.Kp Po upływie niepełnych dwóch miesięcy pracodawca zatrudnił na moje stanowisko pracy nową osobe . Czy to jest zgodne z prawem ?

#22 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 21:48

Zatrudnienie nowego pracownika na stanowisku, które uprzednio uległo likwidacji może wskazywać na pozorność likwidacji, co w przypadku odwołania się zwolnionego pracownika do sądu pracy będzie skutkować uznaniem tego wypowiedzenia za nieuzasadnione. Likwidacja stanowiska pracy nie może stanowić pretekstu służącego po prostu wymianie pracowników.Moim zdaniem ma Pani duże szanse na przywrócenie do pracy lub otrzymanie odszkodowania od pracodawcy.

#23 Guest_mg

Guest_mg
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 15:44

Witam zostałam dziś zwolniona z pracy za wypowiedzeniem za paragrafu 30 kodeksu pracy , ale tak się składa że wróciłam z chorobowego czy pracodawca mógł mnie zwolnić ? Pomóżcie nie dawno wykrzykiwał w firmie ,że bedzie zwalniał osoby po L4. Czy mogę coś w tej sprawie zrobić?

#24 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2013 - 15:59

Jaką podał przyczynę zwolnienia z pracy? Każdy pracodawca może zwolnić pracownika w dowolnym czasie, ale zwolnienie musi uzasadnić, jeśli była Pani zatrudniona na umowę na czas nieokreślony. Jeśli umowa była na czas określony, uzasadniać nie musi.

#25 Guest_Kazik

Guest_Kazik
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2014 - 17:20

posiadałem umowe o pracę na czas nieokreślony ,dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne ,czy mi sie należy jakaś odprawa ?

#26 Guest_m....

Guest_m....
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 08:54

Czy mogę zrezygnować z pracy interwencyjnej przepracowałam pół roku zostało mi do konca 6 miesięcy i jakie są konsekwencje rezygnując z takiej pracy.

#27 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 11:58

Tylko takie, że jeśli wystąpi Pani z wnioskiem o zasiłek dla bezrobotnych, to otrzyma go dopiero po upływie 120 dni od rozwiązania umowy.Natomiast jeśli ma Pani zamiar pójść do innej, korzystniejszej pracy, to konsekwencji nie będzie żadnych.

#28 Guest_Zdezorientowana

Guest_Zdezorientowana
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 16:28

Witam. Mam problem z oceną czy pracodawca jest wobec mnie szczery. W lipcu 2012 zawarlam z pracodawca umowe o prace na czas próbny 3 m-ce. po uplywie tego okresu dostalam nowa umowe na czas okreslony od X 2012 do X 2014. W obu umowach pracodawca wskazal inne od rzeczywistego miejsce wykonywania w pracy. dzis pracodawca poinformowal mnie,ze chce mnie przerejestrowac na faktyczne miejsce wykonywania pracy. W zwiazku z tym dostalam do wypelnienia pisma tj rozwiazanie umowy o prace na mocy art 30 paragraf 1 pkt 1 ktore musze wypelnic w sposob z ktorego wynika ze ode mnie wyszla inicjatywa rozwiazania umowy z dniem 31 XII 2013 i swiadectwo pracy z ktorego wynika ze wykorzystalam 10 dni urlopu w roku kalendarzowym 2013 - w rzeczywistosci wykorzystalam 14 dni z przyslugujacych mi 24 dni. Pracodawca powiedzial ze od 1 I 2014 bede zarejestrowana w rzeczywistym miejscu wykonywania pracy i znow na poczatek umowa na okres probny 3 miesiace. Ponadto mam zlozyc wniosek o urlop z ktorego bedzie wynikalo ze w grudniu wykorzstalam pozostale 10 dni urlopu, czyli z wnioskow by wynikalo ze wykorzystalam przyslugujace mi 24 dni, a w swiadectwie mam ze wykorzystalam tych dni tylko 10. wiem ze w firmie jest kryzys i slyszalam tez ze pracodawca postapil tak kiedys z innym pracownikiem i po okresie probnym nie podpisal kolejnej umowy. czy w ten sposob pracodawca chce mnie zwolnic przed terminem wynikajacym z mojej aktualnej umowy tj w X 2014 i nie miec problemu z zerwaniem umowy? czy nie ma takiej mozliwosci zeby sporzadzic aneks do umowy w ktorym by wskazano ze zmieniono mi miejsce wykonywania pracy? i dlaczego na wypowiedzeniu to ja mam byc adresatem a nie pracodawca? proszę o skomentowanie sprawy fachowym okiem ;) z gory dziekuje za zainteresowanie moim problemem.

#29 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 15:10

Witam.Ja również dostałam wypowiedzenie z pracy z dniem 31 01 2014 na podst.art.30 paragraf 1.pkt2.Kp ,miałam umowę na czas określony.Pytałam dzisiaj Pani kierownik dlaczego mnie zwolniła odpowiedziała,że mogła tak zrobić,więc zapytałam czy to jest obietnica z ub roku.Mianowicie w marcu ub.roku pani kierownik próbowała mnie wrobić w odpowiedzialność finansową .Krótko mówiąc miałam płacić za coś czego nie zrobiłam.Nie zgadzałam się więc dostałam naganę,którą prezes anulował.Pani kierownik powiedziała mi wtedy w obecności jej świadka,że jeżeli się będę odwoływała to poniosę tego konsekwencje.Gdy kilka miesięcy temu dałam jej wypowiedzenie,to prosiła mnie żebym została gdyż jestem dobrym pracownikiem i nie chciałaby się ze mną rozstawać.I wygląda na to,że zostałam najgorszym pracownikiem miesiąca.Mam kilkuletnie doświadczenie byłam też kierownikiem zmiany.Moje pytanie brzmi: czy jak pójdę do sądu pracy podam powód zemsty pani kierownik po takim czasie(prawie rok),bez świadków,bo przecież nikt nie będzie się wychylał.Czy to w ogóle ma sens.Proszę o szybką odpowiedz,bo mam czas tylko do piątku na odwołanie się.Pozdrawiam I dziękuję z góry za oodpowiedż

#30 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 15:26

Jeśli była Pani zatrudniona na umowę na czas określony, pracodawca nie musi uzasadniać wypowiedzenia.Co do pójścia do sądu i dochodzenia swoich racji, to oczywiście ma Pani takie prawo, ale proszę pomyśleć tak na trzeźwo, jak ma Pani zamiar udowodnić, że kierownik mści się za zaszłości z ubiegłego roku? Jeśli nie poprze się swojego stanowiska mocnymi dowodami i zeznaniami świadków, to można tylko w sądzie ośmieszyć się.

#31 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 16:09

dziękuję za szybką odpowiedz,pewnie dlatego tak długo czekała.

#32 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 16:24

witam.Art. 30 par. 1 pkt 2 oznacza rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jedenj ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem." Na pracodawcy, który rozwiązuje umowę zawartą na czas określony, nie spoczywa obowiązek uzasadniania powodów, dla których postanowił pożegnać się z podwładnym. Pracownikowi zawsze jednak przysługuje prawo odwołania się od decyzji szefa do sądu pracy. Czy w przypadku umów terminowych sąd bada jedynie, czy nie doszło do naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów, czy też może poświęcić uwagę zasadności dokonanego wypowiedzenia?Przypomnijmy, podanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę spoczywa na pracodawcy jedynie w dwóch sytuacjach (art. 30 § 4 K.p.):w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony orazw razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracodawca nie ma obowiązku tłumaczenia się z podjętej decyzji. Warto przypomnieć, że zagadnienie to było przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 25 listopada 2008 r. (P 48/07) uznał, iż art. 30 § 4 K.p. w zakresie, w jakim pomija obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony, nie jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 Konstytucji RP. Jeżeli więc pracownik odwoła się od decyzji pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy na czas określony, to sąd, co do zasady, nie będzie poświęcał uwagi powodowi, który w mniemaniu szefa przesądził o rozwiązaniu stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku umów terminowych kwestia zasadności wypowiedzenia znajduje się zupełnie poza zainteresowaniami sądów pracy.Otóż, w wyroku z 8 grudnia 2005 r. (I PK 103/05) SN przyznał, że sąd pracy nie jest pozbawiony możliwości oceny przyczyn wypowiedzenia przez pracodawcę umowy na terminowej, a pracownik nie jest pozbawiony w tym zakresie ochrony. Zawsze bowiem możliwa jest ocena, że wykonanie przez pracodawcę prawa podmiotowego (wypowiedzenie umowy) stanowiło jego nadużycie ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 K.p.). Powyższa wykładnia utrwalona jest zresztą w orzecznictwie. W szczególności w wyroku 19 lipca 1984 r. (I PRN 98/84, OSPiKA 1985, Nr 12, poz. 237), w którym przyjęto, iż art. 8 K.p. może mieć zastosowanie przy naruszającym zasady współżycia społecznego wypowiedzeniu terminowych umów o pracę, do których art. 45 K.p. nie ma zastosowania. A zatem, należy stwierdzić, że w każdym przypadku (zarówno przy umowie na czas nieokreślony, jak przy umowie terminowej) sąd pracy jest uprawniony do zbadania nie tylko prawidłowości dokonanego wypowiedzenia stosunku pracy, ale również do oceny, czy w danej sytuacji pracodawca nie dopuścił się naruszenia zasad współżycia społecznego.Warto również podkreślić, że w przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę umowy terminowej pracownik może dochodzić na drodze sądowej odszkodowania, ale wyłącznie w przypadku naruszenia przepisów o wypowiadaniu, a nie w razie niezasadności tego wypowiedzenia. Art. 50 § 3 K.p. w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika do odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, nie jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 Konstytucji RP (por. wyrok TK z 25 listopada 2008 r., P 48/07)."http://www.prawo.ego....htmlpozdrawiam

#33 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 11:14

Witam.
Szkoda,że dopiero dzisiaj to przeczytała.Już jest za póżno na odwołanie się.Dowiedziałam się też ,że za oficjalny powód mojego zwolnienia p. dyr. podała między innymi niesubordynację co jest całkowitą nieprawdą.Ale nie to mnie martwi . Otóż miałam umowę o pracę na jedną firmą i drugą umowę zlecenie z wynagrodzeniem ryczałtowym na drugą firmę.Dostałam wynagrodzenie z pierwszej umowy ,a z drugiej 0 pln,nawet nie wypłacono mi za nadgodziny.Czy mogę się gdzieś odwołać w tej sprawie?Dodam tylko ,że umowy podpisane mam z prezesami .Czy p.dyr.robiąc to po złości ma prawo zabrać mi całe wynagrodzenie bez jakiegokolwiek wyjaśnienia na piśmie?

#34 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2014 - 23:32

jestem zatrudniona od trzech miesięcy,mam umowę do 2015r.dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy art.30 par.1 pkt.2 bez podania przyczyny martwię się czy dostanę zasiłek od razu czy po trzech miesiącach,co robić.

witam. ja praktycznie mam to samo,pracowalam od 22.09.2014 umowe dostalam na 11 miesiecy a pod koniec listopada tego roku dostalam wypowiedzenie. w tej chwili jestem bez pracy i sama wychowuje dziecko. mam pytanie jaki zasilek?

#35 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2014 - 18:43

witam. ja praktycznie mam to samo,pracowalam od 22.09.2014 umowe dostalam na 11 miesiecy a pod koniec listopada tego roku dostalam wypowiedzenie. w tej chwili jestem bez pracy i sama wychowuje dziecko. mam pytanie jaki zasilek?

Jeśli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to jego otrzymanie zależy od stażu pracy. Jeśli w sumie ma Pani przepracowany 12 miesięcy, to zasiłek będzie się należał. Nic nie wspomina Pani o poprzednim zatrudnieniu i czy była ciągłość? Jeśli wcześniej Pani nie pracowała, to nie będzie zasiłku.

#36 Guest_przedsiębiorca

Guest_przedsiębiorca
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2015 - 09:25

Święta racja....sama jestem razem z mężem w podobnej sytuacji. Zatrudniamy 18 osób i wiem co to znaczy. Jak jest dobrze to wszystko gra, ale jak nadchodzą cięższe czasy i mąż dwoi się i troi aby były zlecenia i praca dla ludzi to już tego widzą ... za każdym razem po wypłaconych wynagrodzeniach zostajemy z pustymi kieszeniami, a przecież nie po to otwieraliśmy działalność, aby tylko innym pracę dać a samemu tynk wp***dalać. Masakra....ludzie nie doceniają przedsiębiorców, nie widzą że daje się im pracę ....tylko ciągle mało i mało....Zamierzamy zamknąć działalność...mamy już serdecznie tego wszystkiego dosyć.

Pozdrawiam wszystkich przedsiębiorców !

#37 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2015 - 22:02

Witam, Proszę o pomoc.

Pracowałem w firmie przez 6 lat. Umowę miałem na czas określony 10 lat. Rozwiązanie umowy nastąpiło za wypowiedzeniem pracodawcy. Okres wypowiedzenia 2 tygodnie, czyli wszystko standardowo.

Na wypowiedzeniu, ani na świadectwie pracy nie mam podanego powodu zwolnienia, ale jak czytałem wcześniej nie jest to wymagane, przy umowach na czas określony.

Czy jest teraz możliwość zmiany wypowiedzenia i świadectwa pracy, tak zeby widniał tam zapis że zostałem zwolniony z przyczyn zakładu pracy. Dodam że, rzeczywiście tak było ponieważ stanowisko na którym pracowałem zostało zlikwidowane.

Potrzebuje takiej wzmianki w wypowiedzeniu ponieważ staram się o dotacje z projektu unijnego. Czy jest szansa zeby takie wypowiedzenie zmienić i dopisać powód zwolnienia?

Ze strony pracodawcy nie będzie problemu ponieważ dobrze żyjemy i rozstaliśmy się z zgodzie smile.png Pytanie tylko czy pod względem prawnym jest to możliwe?

#38 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2015 - 13:33

Witam, Proszę o pomoc.

Pracowałem w firmie przez 6 lat. Umowę miałem na czas określony 10 lat. Rozwiązanie umowy nastąpiło za wypowiedzeniem pracodawcy. Okres wypowiedzenia 2 tygodnie, czyli wszystko standardowo.

Na wypowiedzeniu, ani na świadectwie pracy nie mam podanego powodu zwolnienia, ale jak czytałem wcześniej nie jest to wymagane, przy umowach na czas określony.

Czy jest teraz możliwość zmiany wypowiedzenia i świadectwa pracy, tak zeby widniał tam zapis że zostałem zwolniony z przyczyn zakładu pracy. Dodam że, rzeczywiście tak było ponieważ stanowisko na którym pracowałem zostało zlikwidowane.

Potrzebuje takiej wzmianki w wypowiedzeniu ponieważ staram się o dotacje z projektu unijnego. Czy jest szansa zeby takie wypowiedzenie zmienić i dopisać powód zwolnienia?

Ze strony pracodawcy nie będzie problemu ponieważ dobrze żyjemy i rozstaliśmy się z zgodzie smile.png Pytanie tylko czy pod względem prawnym jest to możliwe?

Jest możliwe, nie ma żadnych przeszkód prawnych.

#39 Guest_marek

Guest_marek
  • Goście

Napisano 09 luty 2015 - 14:11

Pracodawca wypowiedzial mi umowe o prace z powodu likwidacji miejsca pracy.Mialam umowe na czas nieokreslony.Przepracowalam w tym zakladzie 29 lat i pol roku.Jestem jedynym zywicielem rodziny.Sama wychowuje dwoje dzieci w wieku 14 i 12lat.Czy pracodawca mial prawo mnie zwolnic i czy mam jakies szanse na wygrana w Sadzie Pracy?

#40 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21718 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 luty 2015 - 14:27

To pytanie czy jakaś pomyłka? bo post z 2013 roku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych