Skocz do zawartości

wypowiedzenie z pracy art.30 paragraf 1.pkt2.Kp

80 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-riccok

Guest_-praw-riccok
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 17:11

Witam!!!
Otrzymałem wypowiedzenie art.30 paragraf 1.pkt2.Kp jak w temacie i nie ma informacji z jakiego powodu jestem zwolniony
jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do 2012 roku i nie wiem czy nie złożyć odwołania od tegoż wypowiedzenia czy mam szanse na wygranie w sądzie z zakładem pracy i jakie to są koszty jeżeli przegram .Pozdrawiam i proszę o rzeczowa odpowiedź ,dziękuje.

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 25 luty 2010 - 20:16

witam.

Art. 30 par. 1 pkt 2 oznacza rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jedenj ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.

" Na pracodawcy, który rozwiązuje umowę zawartą na czas określony, nie spoczywa obowiązek uzasadniania powodów, dla których postanowił pożegnać się z podwładnym. Pracownikowi zawsze jednak przysługuje prawo odwołania się od decyzji szefa do sądu pracy. Czy w przypadku umów terminowych sąd bada jedynie, czy nie doszło do naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów, czy też może poświęcić uwagę zasadności dokonanego wypowiedzenia?

Przypomnijmy, podanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę spoczywa na pracodawcy jedynie w dwóch sytuacjach (art. 30 § 4 K.p.):
w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony oraz
w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracodawca nie ma obowiązku tłumaczenia się z podjętej decyzji.

Warto przypomnieć, że zagadnienie to było przedmiotem zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 25 listopada 2008 r. (P 48/07) uznał, iż art. 30 § 4 K.p. w zakresie, w jakim pomija obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony, nie jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 Konstytucji RP.

Jeżeli więc pracownik odwoła się od decyzji pracodawcy w sprawie wypowiedzenia umowy na czas określony, to sąd, co do zasady, nie będzie poświęcał uwagi powodowi, który w mniemaniu szefa przesądził o rozwiązaniu stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku umów terminowych kwestia zasadności wypowiedzenia znajduje się zupełnie poza zainteresowaniami sądów pracy.

Otóż, w wyroku z 8 grudnia 2005 r. (I PK 103/05) SN przyznał, że sąd pracy nie jest pozbawiony możliwości oceny przyczyn wypowiedzenia przez pracodawcę umowy na terminowej, a pracownik nie jest pozbawiony w tym zakresie ochrony. Zawsze bowiem możliwa jest ocena, że wykonanie przez pracodawcę prawa podmiotowego (wypowiedzenie umowy) stanowiło jego nadużycie ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 K.p.).

Powyższa wykładnia utrwalona jest zresztą w orzecznictwie. W szczególności w wyroku 19 lipca 1984 r. (I PRN 98/84, OSPiKA 1985, Nr 12, poz. 237), w którym przyjęto, iż art. 8 K.p. może mieć zastosowanie przy naruszającym zasady współżycia społecznego wypowiedzeniu terminowych umów o pracę, do których art. 45 K.p. nie ma zastosowania.

A zatem, należy stwierdzić, że w każdym przypadku (zarówno przy umowie na czas nieokreślony, jak przy umowie terminowej) sąd pracy jest uprawniony do zbadania nie tylko prawidłowości dokonanego wypowiedzenia stosunku pracy, ale również do oceny, czy w danej sytuacji pracodawca nie dopuścił się naruszenia zasad współżycia społecznego.

Warto również podkreślić, że w przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę umowy terminowej pracownik może dochodzić na drodze sądowej odszkodowania, ale wyłącznie w przypadku naruszenia przepisów o wypowiadaniu, a nie w razie niezasadności tego wypowiedzenia. Art. 50 § 3 K.p. w zakresie, w jakim pomija prawo pracownika do odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, nie jest niezgodny z art. 2 oraz art. 32 Konstytucji RP (por. wyrok TK z 25 listopada 2008 r., P 48/07)."
http://www.prawo.ego...yna,1,34,3.html

pozdrawiam

#3 Guest_Ona23

Guest_Ona23
  • Goście

Napisano 14 luty 2011 - 15:24

Witam!!! Otrzymałem wypowiedzenie art.30 paragraf 1.pkt2.Kp jak w temacie i nie ma informacji z jakiego powodu jestem zwolnionyjestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do 2012 roku i nie wiem czy nie złożyć odwołania od tegoż wypowiedzenia czy mam szanse na wygranie w sądzie z zakładem pracy i jakie to są koszty jeżeli przegram .Pozdrawiam i proszę o rzeczowa odpowiedź ,dziękuje.

Witam ! Dostałam wypowiedzenie z pracy na podstawie umowy zawartej na czas określony na dwa lata. Wypowiedzenie dostałam po roku pracy bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jest jeden problem, gdyż takiej wzmianki o okresie wypowiedzenia i wogóle o możliwości rozwiązania takiej umowy nie miałam na umowie w czasie jej podpisywania. Czy mogę w tej sytuacji skierować sprawę do sądu celem uzyskania odszkodowania???

#4 Guest_Arim

Guest_Arim
  • Goście

Napisano 17 listopad 2012 - 00:00

Na pracodawcy, który rozwiązuje umowę zawartą na czas określony, nie spoczywa obowiązek uzasadniania powodów, dla których postanowił pożegnać się z podwładnym. Nie ma podstaw składać do sądu Pracy

#5 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2012 - 11:42

Witam!!! Otrzymałem wypowiedzenie art.30 paragraf 1.pkt2.Kp jak w temacie i nie ma informacji z jakiego powodu jestem zwolnionyjestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do 2012 roku i nie wiem czy nie złożyć odwołania od tegoż wypowiedzenia czy mam szanse na wygranie w sądzie z zakładem pracy i jakie to są koszty jeżeli przegram .Pozdrawiam i proszę o rzeczowa odpowiedź ,dziękuje.

Witam ! Dostałam wypowiedzenie z pracy na podstawie umowy zawartej na czas określony na dwa lata. Wypowiedzenie dostałam po roku pracy bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jest jeden problem, gdyż takiej wzmianki o okresie wypowiedzenia i wogóle o możliwości rozwiązania takiej umowy nie miałam na umowie w czasie jej podpisywania. Czy mogę w tej sytuacji skierować sprawę do sądu celem uzyskania odszkodowania???
tylko w umowach na czas nieokreslony pracodawca musi podać powód wypowiedzenia umowy o pracę w pozostałych umowach o pracę nie podaje się przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę.

#6 Guest_gosc 1

Guest_gosc 1
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2012 - 11:50

witam , dostalam wypowiedzenie z pracy art 30&1pt.1K.p wypowiedzial zaklad z okresem wypowiedzenia.W kadrach powiedziano mi ze mam blednie wypisane swiadectwo i powinnam je sprostowac bo moge miec problem przy dostaniu przyszlej emerytury. Swiadectwo dostalam w 2010 r teraz jest 2012 czy moge po takim czasie je sprostowac? i pytanie wazniejsze jesli sprostuja to ktore jest dla mnie lepsze za porozumieniem czy jesli zaklad wypowie mam na mysli przyszlego pracodawce jak jest dla mnie lepiej .

#7 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2012 - 17:17

witam , dostalam wypowiedzenie z pracy art 30&1pt.1K.p wypowiedzial zaklad z okresem wypowiedzenia.W kadrach powiedziano mi ze mam blednie wypisane swiadectwo i powinnam je sprostowac bo moge miec problem przy dostaniu przyszlej emerytury. Swiadectwo dostalam w 2010 r teraz jest 2012 czy moge po takim czasie je sprostowac? i pytanie wazniejsze jesli sprostuja to ktore jest dla mnie lepsze za porozumieniem czy jesli zaklad wypowie mam na mysli przyszlego pracodawce jak jest dla mnie lepiej .

dla przyszłej emerytury nie ma znaczenia sposób wypowiedzenia umowy.
Sposób wypowiedzenia umowy ma znaczenie w urzędzie pracy, jeżeli wypowiada firma masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych(po spełnieniu pozostałych warunków( w przypadku porozumienia stron, wypowiedzenia umowy przez pracownika albo w przypadku "dyscyplinarki" na zasiłek dla bezrobotnych trzeba poczekać 3 albo 6 miesięcy.

#8 Guest_kot

Guest_kot
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2012 - 21:40

witam moj pracodawca wypowiedzial mi umowe na czas okreslony bez 2tyg wypowiedzenia ktora byla do 2013 .09.21 w pipie powiedzieli mi ze nalezy mi sie odszkodowanie . list z pip dostalem 5.12.2012 do kiedy moge złożyć pozew do sądu pracy? jest jakis okreslony czas?

#9 Guest_kot

Guest_kot
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2012 - 21:43

po tego powyżej dodam... najpierw isc do pracodawcy i poprosic o przelew 3 misiecznego wynagrodzenia czy złozyc pozew.

#10 Guest_kot

Guest_kot
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2012 - 22:12

dpowiedzcie cos prosze

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2012 - 09:23

witam moj pracodawca wypowiedzial mi umowe na czas okreslony bez 2tyg wypowiedzenia ktora byla do 2013 .09.21 w pipie powiedzieli mi ze nalezy mi sie odszkodowanie . list z pip dostalem 5.12.2012 do kiedy moge złożyć pozew do sądu pracy? jest jakis okreslony czas?

jak najszybciej.

#12 Guest_rrr

Guest_rrr
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2013 - 14:04

dostałem wypowiedzenie z pracy. Przyczyną wypowiedzenia zawartej umowy jest likwidacje etatów i wprowadzenie systemu umów agencyjnych , nie wyraziłem zgody na jej przyjęcie. Mam 40 lat pracy i byłem na zasiłku dla bezrobotnych przez pół roku. Czy otrzymam świadczenia przedemerytalne?

#13 Guest_-praw-sikpru99

Guest_-praw-sikpru99
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2013 - 21:05

dostałem wypowiedzenie z pracy. Przyczyną wypowiedzenia zawartej umowy jest likwidacje etatów i wprowadzenie systemu umów agencyjnych , nie wyraziłem zgody na jej przyjęcie. Mam 40 lat pracy i byłem na zasiłku dla bezrobotnych przez pół roku. Czy otrzymam świadczenia przedemerytalne?

Jak rozumiem wypowiedzenie było z przyczyn dotyczących zakładu pracy?

Art. 2 ust. 1 pkt. 5 w zw. z art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Jeżeli spełni Pan te warunki to można ubiegać się o świadczenie.

Art. 2. 1. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:
5) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn

Art. 2 ust. 3. Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 22:33

Pracodawca wypowiedzial mi umowe o prace z powodu likwidacji miejsca pracy.Mialam umowe na czas nieokreslony.Przepracowalam w tym zakladzie 29 lat i pol roku.Jestem jedynym zywicielem rodziny.Sama wychowuje dwoje dzieci w wieku 14 i 12lat.Czy pracodawca mial prawo mnie zwolnic i czy mam jakies szanse na wygrana w Sadzie Pracy?

#15 Guest_odp

Guest_odp
  • Goście

Napisano 31 maj 2013 - 10:04

Witam, czytam rozne wpisu tu i na nnych forach, stronach. i nie moge sie nadziwic. NIkt nie patrzy jaka stuacje ma pracodawaca tylko kazdy patrzy jak wydoic z niego pieniadze. Jest ciezko ale moze pracodawca tez nie ma latwo. czasy a jakie sa, moze warto szukac nowej pracy a nie wyciagac ile sie da. Moze pracodawaca tez ma rodzine dzieci i nie zawsze ma kupe szmalu zeby za wszystko placic. Bylem w podobnej sytuacji jako pracodawaca i polskie urzedy zamknely mi firme, co z tego ze jeden Pan dostal pare pln jak zwolinilem pozniej 15 osob. Tyle ze podalem wszystkim dlaczego i z tego co wiem te 15 zwolnionych teraz sami szukaja sprawiedliwosci w sotsunku do tej jednej ktora chciala wyciagnac ile sie da. Jesli myslicie ze wszystko jest tak latwo to otwierac swoje dzialalnosci i zatrudniac ludzi, ktory pozniej przyjda wszystko odebrac bo beda mysleli ze im sie nalezy. Nie patrzycie ile wysilku ktos wklada w swoja fime, ile to wyrzeczeń ze strony pracodawcy. Zycze Wam wszystkim ogromnie duzo szczescia w życiu zeby wam sie powiodlo i zebyscie dali rade otworzyc wlasna dzialalnosc a pozniej zebysie zatrudniali samych takich ktorzy patrza jak oszukac pracodawce jak mu cos buchnac a potem jeszcze na koniec wydoic jego ciezko zarobione pieniadze.

#16 Guest_misia

Guest_misia
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2013 - 20:38

jestem zatrudniona od trzech miesięcy,mam umowę do 2015r.dostałam dwutygodniowe wypowiedzenie z pracy art.30 par.1 pkt.2 bez podania przyczyny martwię się czy dostanę zasiłek od razu czy po trzech miesiącach,co robić.

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 21 lipiec 2013 - 21:54

Otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych jest zależne nie tylko od rodzaju wypowiedzenia ( w tym wypadku zasiłek nie będzie się należał), ale także od stażu pracy. Jesli przepracowała Pani tylko 3 miesiące, to zasiłku nie będzie, chyba że jest ciągłość pracy z poprzednich zakładów.

#18 Guest_wiko

Guest_wiko
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2013 - 13:14

Otrzymałem wypowiedzenie umowy zawartej na czas okreslony z zapisem stosunek pracy ustał w wyniku: ROZWIAZANIE UMOWY O PRACE ZA WYPOWIEDZENIEM DOKONANYM PRZEZ PRACODAWCE (ART 30 PAR 1 PKT 2 kp) - czy nalezy mi sie odprawa, zakald zatrudnia powyzej 20 osob. Oczywiscie okres wypowiedzenia wypelnil sie (2 tyg) plus 2 dnia na szukanie pracy - wyplate za ten czas tez wyplacili - pytanie czy powinni wyplacic odprawe 1-miesieczna?

#19 Guest_prowadzącydziałalność

Guest_prowadzącydziałalność
  • Goście

Napisano 21 październik 2013 - 22:41

Ja p...dziele, czytam te wpisy i włosy mi stanęły z wrażenia. Prawie wszyscy tu chcieliby wyłudzić pieniądze od firmy która ich zatrudniała!! Nie dziwię się że zostali zwolnieni, sądzę że szef się wyznał na ich uczciwości i pewnie też poznał się na ich zapale do pracy. Wyłudzanie toż to normalnie kradzież, złodziejstwo !!! Wszedłem tu przez przypadek, ale mam szczęście. Właśnie dwóm pracownikom, (dobrym, jestem z nich b. zadowolony) kończy się umowa czasowa i miałem im dać na czas nieokreślony. No, nie dam, po tym co tu przeczytałem. To pętla na szyję. Muszę ich zwolnić, i to na ponad 2 miesiące żebym mógł ich znów przyjąć na czas określony. Coś niesamowitego,.. jeszcze jestem w szoku... No tak, przez takich pachołków tracą normalni uczciwi pracownicy.

#20 Guest_rozsądek

Guest_rozsądek
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 17:43

Ja p...dziele, czytam te wpisy i włosy mi stanęły z wrażenia. Prawie wszyscy tu chcieliby wyłudzić pieniądze od firmy która ich zatrudniała!! Nie dziwię się że zostali zwolnieni, sądzę że szef się wyznał na ich uczciwości i pewnie też poznał się na ich zapale do pracy. Wyłudzanie toż to normalnie kradzież, złodziejstwo !!! Wszedłem tu przez przypadek, ale mam szczęście. Właśnie dwóm pracownikom, (dobrym, jestem z nich b. zadowolony) kończy się umowa czasowa i miałem im dać na czas nieokreślony. No, nie dam, po tym co tu przeczytałem. To pętla na szyję. Muszę ich zwolnić, i to na ponad 2 miesiące żebym mógł ich znów przyjąć na czas określony. Coś niesamowitego,.. jeszcze jestem w szoku... No tak, przez takich pachołków tracą normalni uczciwi pracownicy.

Przeczytaj co napisałeś powyżej i pamiętaj, że druga strona też tak do tego podchodzi. Pracuję w firmie, która jest wiodącym producentem i wiem jakie są realia! Skoro przeczytałeś, jak twierdzisz wszystkie wątki, to zauważysz, że piszą je osoby z umowami na czas określony, bo one są zawsze zagrożone! Polskie Prawo Pracy nie zapewnia im, że nie zostaną zwolnione bez podania przyczyny ot tak! Co innego z umowami na czas nieokreślony, tu musisz przedstawić wyraźne powody zwolnienia, a zazwyczaj ich nie masz. Pracodawcy w Polsce nauczyli się zatrudniać ludzi na czas Określony, bo tak jest im wygodniej: mogą zwolnić kiedy chcą, nie muszą dawać odpraw, nie mają obowiązku się tłumaczyć ze swej decyzji. A potem zatrudniają nowego pracownika, otrzymują dofinansowanie do nowego miejsca pracy i za walkę z bezrobociem. Nie znam firmy, która zatrudnia powyżej 15 pracowników, a jej właściciel nie jeździ BWM X6, ML, czy innym cudem...
....więc nie imputujcie tu o problemach pracodawców, bo takie istnieją ale w mikroprzedsiębiorstwach, które zatrudniają do 10 osób.
Polscy pracodawcy to zwykli złodzieje żerujący na pracownikach, znający prawo pracy, a przede wszystkie luki prawne, które w nim są!
Irytuje mnie wasze zakłamanie i cwaniactwo, ale pamiętajcie o powstaniu Bolszewickim, bo niedługo to czeka Oligarchów i Całe to plebstwo, które okradając Polskę i jej społeczeństwo po upadku komuny napchało sobie w kieszenie!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych