Skocz do zawartości


Kto może uczyć pierwszej pomocy na szkoleniu bhp?


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-marcin.siara

Guest_-praw-marcin.siara
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2010 - 18:21

Jakie należy mieć kwalifikacje by uczyć pierwszej pomocy na szkoleniu bhp? Czy trzeba mieć uprawnienia wynikające z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym? Czy będąc słuchaczem/studentem ratownictwa mogę juz prowadzić takie szkolenia? A może posiadanie uprawnień do prowadzenia szkoleń bhp upoważnia do nauczania pierwszej pomocy?

Wiem, że ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym reguluje tylko kwestię wymagań co do nauki pierwszej pomocy w szkołach oraz nauki kwalifikowanej pierwszej pomocy.

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2010 - 00:59

witam.

Kto może uczyć pierwszej pomocy?

Według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z września 2006 r.:

Art. 8.
2. Zajęcia edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy są realizowane z udziałem:
1) lekarzy systemu,
2) pielęgniarek systemu,
3) ratowników medycznych

4. Zajęcia edukacyjne [w szkole przyp. autora] w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie.

5. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, tryb ich nabywania oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego posiadanie przygotowania do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy, mając na celu zapewnienie właściwej ich realizacji.

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity)

Art. 105
3. Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy [na kursach prawa jazdy – przyp. autora] jest prowadzone przez osobę, która spełnia warunki określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym [cytowane wcześniej – przyp. autora].

Nie ma innych przepisów regulujących kwestię, kto może prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy. Jednym słowem w nie ma w Polsce jednolitych przepisów, które by określała kto może, a kto nie może nauczać pierwszej pomocy np. pracowników firm, urzędników i inne osoby zainteresowane podniesieniem swoich kwalifikacji z tego zakresu.

"To od pracodawcy zależy, kogo on zatrudni do przeszkolenia pracowników, to pracodawca bierze poniekąd odpowiedzialność, za to komu zleca szkolenie. Zleci niekompetentnej firmie, będzie miał niekompetentnie przeszkolonych pracowników." - to słowa urzędnika, który został poproszony o interpretację kto może uczyć pierwszej pomocy nauczycieli. Dopóki nie wydarzy się wypadek i nie trzeba będzie udzielać komuś pomocy, to jest dobrze, jest zaświadczenie w aktach osobowych to jest dobrze.

Ze swojego kilkuletniego doświadczenia z nauczania pierwszej pomocy wiem, iż nawet najzdolniejszy kursant, który wykonywał również na egzaminie, czyli w sytuacji podwyższonego stresu, czynności pierwszopomocowe, czy ratownicze i robił to bardzo dobrze może zawieść w realu.

Motywowanie do udzielania pierwszej pomocy, pokazywanie jak prostymi czynami można skutecznie pomóc to rola instruktora pierwszej pomocy i nie ważne czy będzie to lekarz, ratownik medyczny, czy instruktor jednej z organizacji pozarządowych, która zajmuje się takimi szkoleniami.

Nauczanie pierwszej pomocy to nauczanie i wyrabianie zachować przede wszystkim i choć wiedza jest bardzo ważna to bez wyrobionych zachowań niesienia pomocy bliźnim trudno tą wiedzę dobrze spożytkować.

Nie da się być dobrym instruktorem pierwszej pomocy ani ratownictwa, jeśli nie jest to życiowa pasja, nauczyciela.

Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy wiedzy z zakresy pierwszej pomocy i ratownictwa, także tych, których misją jest nauczanie pierwszej pomocy.

Instruktor pierwszej pomocy

Artur Lipowicz"
http://znamibezpiecz...wnictwo?start=6

http://www.atest.com...php?id=aa0712_1

pozdrawiam

#3 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 19 luty 2019 - 21:49

Niestety podana odpowiedź przez pana Artura jest nieprawdziwa.

Artykuł na który się powołuje dotyczy tylko jednego rodzaju szkolenia.

Artykuł 105 z Prawa o ruchu drogowym nie istnieje.

Kursy z pierwszej Pomocy może udzielać każdy kto prowadzi taką działalność gospodarczą. Nigdzie w przepisach nie znajdziecie zapisów zabraniających takiej działalności.

Inną sprawą jest wybór osoby prowadzącej szkolenie. Wiadomo, że dobrze jest wybrać firmę z doświadczeniem. 

I jeszcze jedna uwaga: Ratownicy medyczni, lekarze lub pielęgniarki często nie są najlepszym wyborem do prowadzenia takich kursów jeśli nie zostali to tego odpowiednio przygotowani. Sam dyplom o niczym nie świadczy.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy