Skocz do zawartości

czy rwa kulszowa może być uznana jako wypadek przy pracy?

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-jarod4

Guest_-praw-jarod4
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2009 - 11:09

Witam wszystkich
Mam taki problem otóż dwa miesiące temu dźwigałem belki z materiałem , jestem zatrudniony jako krojczy (dzianin i tkanin ).
Po pewnym czasie zacząłem odczuwać bule w okolicach pasa z tyłu pleców i nie zgłosiłem tego pracodawcy ponieważ myślałem że to może być jakaś chwilowa dolegliwość, ale jednak to nie ustąpiło tylko zaczęło narastać ,że teraz bolą mnie plecy w okolicy lędźwi , podudzia , pośladki a w lewej nodze nawet łydka jak by ktoś chciał wyrwać mi ścięgna. Poszedłem do lekarza pierwszego kontaktu przepisał mi leki , zastrzyki i nadal nic nie pomaga , potem skierowano mnie na prześwietlenie kręgosłupa i lekarz pierwszego kontaktu stwierdził że są jakieś uchybienia ,następnie zostałem skierowany do neurologa i neurolog wreszcie postawił diagnozę że to RWA KULSZOWA ,przepisał zastrzyki , leki i różne rehabilitacje na jedne rehabilitacje idę już 5 stycznia 2010 ,ale te drugie powiedziano mi że dopiero na kwiecień . To tyle o moich dolegliwościach . Głównie chodzi mi o to że czy tę RWE KULSZOWĄ mogę zgłosić pracodawcy jako wypadek przy pracy , po takim czasie i czy mogę ubiegać się o odszkodowanie , ponieważ jestem teraz na utrzymaniu z chorobowego a wiadomo że są to małe pieniądze na utrzymanie .
Bardzo proszę o pomoc jeśli się ktoś orientuje w tej sprawie ,co mam dalej robić .
Dziękuję z Poważaniem Jarek .

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2009 - 19:14

Jak najszybciej zgłosić wypadek pracodawcy. Po takim czasie bardzo trudno będzie jednak wykazać, że schorzenie było nagłe, samoistne i związane z wykonywaną pracą.

#3 Guest_-praw-jarod4

Guest_-praw-jarod4
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2009 - 19:52

CYTAT(Admin-Łukasz @ 23.12.2009, 18:14) Jak najszybciej zgłosić wypadek pracodawcy. Po takim czasie bardzo trudno będzie jednak wykazać, że schorzenie było nagłe, samoistne i związane z wykonywaną pracą.
Witam Panie Łukaszu
Niesamowicie Dziękuję za podpowiedź . Czy mogę to zdarzenie przesłać pracodawcy listem poleconym ? , ponieważ jestem wciąż na zwolnieniu lekarskim . Jeśli tak to jutro prześle pracodawcy o zaistniałym przypadku , ale czy jest jakaś nadzieja że mogę wywalczyć odszkodowanie w tej sprawie i gdzie mogę o to walczyć ?.
Dziękuję z Poważaniem Jarek .

#4 Guest_-praw-jarod4

Guest_-praw-jarod4
  • Goście

Napisano 23 grudzień 2009 - 19:57

Przepraszam ale chyba nie tak coś napisałem ,ponieważ pokazało się to w Pańskiej odpowiedzi .Jestem pierwszy raz na tej stronie i nie bardzo jeszcze wiem gdzie co mam pisać
Pozdrawiam Panie Łukaszu .

#5 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 23:03

Przepis mówi o poinformowaniu pracodawcy - a więc w taki sposób, aby informacja o wypadku do niego dotarła. Można więc to zrobić listownie.

#6 Guest_-praw-jarod4

Guest_-praw-jarod4
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2009 - 13:40

Witam Panie Łukaszu
Dziękuję Bardzo za kolejną podpowiedź , mam jeszcze prośbę czy tu na forum prawników mogę znaleźć jakieś pomocne pismo jak mam sformułować ten list do pracodawcy . Ponieważ podejrzewam że pracodawczyni nie będzie z byt przychylna co do tego faktu , że tę Rwę Kulszową nabawiłem się w pracy . Ale tak jak już to wcześniej pisałem sam nie wiedziałem co to może być , że mnie tak boli . A zarazem chciałbym aby pracodawczyni nie starała się zatrzeć swych uchybień względem których mogło dojść do tego zdarzenia . Bo ja jako krojczy z piętnastoletnim stażem , już poznałem co powinno być a co nie , i również uważam że przydała by się tam jakaś inspekcja BHP , która pewnie by te uchybienia zauważyła .
Mam tyle pytań do Pana że sam już się gubię o czym mam pisać , ale na dzisiaj to chyba już koniec.
Pozdrawiam z Poważaniem Jarek .

#7 Guest_M kuk

Guest_M kuk
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 21:36

Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie rwa kulszowa nie może być uznane za wypadek przy pracy ponieważ jest schorzeniem. Proszę obie odpowiedzieć definicję wypadku, czy rwa kulszowa powoduje jakiś uraz w organiźmie. Bo z definicji wypadku wynika jeśli nie ma urazu wypadku nie ma, a zespół powypadkowy musi mieć jasną odpowiedź że, dana praca jaką pracownik wykonywał w danym dniu pracownik nabawił się jakiego urazu. Lekarz leczący pracownika musi napisać poszkodowanemu lub wydać jednoznaczną opinię lekarską, opisać rodzaj urazu. Jeżeli będzie tak opisane przez lekarza myślę że jest podstawą do uznania wypadku przy pracy dlatego że, wyczerpuje definicję wypadku przy pracy, ale w takim skrajnym wypadku. I taki pracownik nie może wrócić na ponowne stanowisko pracy, bo może go złapać ponownie rwa kulszowa i co znowu będzie wypadek przy pracy. Po każdym wypadku przy pacy trzeba się poddać badaniu lekarskim i uzyskać orzeczenie lekarskie, ale pracownik może to przecież ukryć przed lekarzem i co pracodawca będzie znowu winien bo nie jest w stanie udowodnić pracownikowi. Jestem inspektorem bhp i widzę to trochę inaczej niż pracownicy. Ja rozumiem nagły ból i problemy z pieniążkami, ale definicja wypadku jest jasna i klarowna że, musi być uraz. Inspektor też sporządza kartę statystyczną wypadku i tam musi być opisany ten uraz, co się faktycznie stało, jakie kroki podjąć aby uniknąć takich przypadków.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 17 listopad 2010 - 21:44

Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie rwa kulszowa nie może być uznane za wypadek przy pracy ponieważ jest schorzeniem. Proszę sobie odpowiedzieć na definicję wypadku, czy rwa kulszowa powoduje jakiś uraz w organiźmie. Bo z definicji wypadku wynika jeśli nie ma urazu wypadku nie ma, a zespół powypadkowy musi mieć jasną odpowiedź że, dana praca jaką pracownik wykonywał w danym dniu pracownik nabawił się jakiego urazu. Lekarz leczący pracownika musi napisać poszkodowanemu lub wydać jednoznaczną opinię lekarską, opisać rodzaj urazu. Jeżeli będzie tak opisane przez lekarza myślę że jest podstawą do uznania wypadku przy pracy dlatego że, wyczerpuje definicję wypadku przy pracy, ale w takim skrajnym wypadku. I taki pracownik nie może wrócić na ponowne stanowisko pracy, bo może go złapać ponownie rwa kulszowa i co znowu będzie wypadek przy pracy. Po każdym wypadku przy pacy trzeba się poddać badaniu lekarskim i uzyskać orzeczenie lekarskie, ale pracownik może to przecież ukryć przed lekarzem i co pracodawca będzie znowu winien bo nie jest w stanie udowodnić pracownikowi. Jestem inspektorem bhp i widzę to trochę inaczej niż pracownicy. Ja rozumiem nagły ból i problemy z pieniążkami, ale definicja wypadku jest jasna i klarowna że, musi być uraz. Inspektor też sporządza kartę statystyczną wypadku i tam musi być opisany ten uraz, co się faktycznie stało, jakie kroki podjąć aby uniknąć takich przypadków.

#9 Guest_K.W.

Guest_K.W.
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2011 - 17:37

Czytam czytam i mam pytanie.Mój mąż dźwignął w pracy worek z dużym ciężarem.Doszło do nagłego bezwładu i upadł na kolana. Po chwili doszedł bezwład kończyn górnych, doczołgał się na krzesło a potem koledzy pomogli mu wysiąść z samochodu.Czuł się nie najlepiej więc następnego dnia nie poszedł do pracy, a że był to piątek myślał,że "przejdzie". W niedzielę zaciągnęłam go do lekarza,który po objawach stwierdził rwe kulszową.Zgłosił się do lekarza neurologa, miał wykonane rtg (zmiany zwyrodnieniowe), TK (zwężenie w L5-S1 oraz niewielkie guzki Schmorla dolnych kręgów Th).Zespół powypadkowy stwierdził,że rwa kulszowa związana z nerwem kulszowym,której przyczyną jest uszkodzenie korzenia nerwowego na poziome L5-S1, najczęściej spowodowane przez procesy zwyrodnieniowe kręg. i krążków międzykręgowych (dyskopatia),ucisk przez tworzące się osteofity nie może zostać uznana jako czynnik zewnętrzny zdarzenia ponieważ wynika z ogólnego stanu zdrowia męża.
Nadmienię, iż mąż dźwiga codziennie(konwojent) i wcześniej nie skarżył się na dolegliwości.
A! Jeszcze jedno- przy sporządzaniu protokołu powypadkowego powiedział, że worek mógł ważyć ok 70kg BHP-c doradził żeby napisać, i tak się stało,że ciężar wynosił 45-50kg. Co o tym myślicie? jakieś rady? dobre słowo?nadzieja?

#10 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2011 - 22:54

Proszę zapoznać się z opisem co to jest "Rwa Kulszowa".
http://zdrowie.flink...wa_kulszowa.php
Oraz z definicją wypadku przy pracy.
http://www.prawo-pra...adkow-a-27.html
Autor: Tadeusz M. Nycz
Wypadek przy pracy – nowa definicja

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2011 - 22:03

Dobry wieczór
Dziękuję Panu za wskazówki gdzie szukać materiałów dot. przypadku mojego męża. Po przeczytaniu lektury wyciągnęłam wnioski, że mamy podstawy walczyć o swoje prawa i zgłosiliśmy wnioski do protokołu powypadkowego. Powołaliśmy się na art.3 ust.1 pkt 1 (ten art. był powodem odmowy uznania wypadku przy pracy gdyż wg. bhp-ca mąż nie spełniał wszystkich 4 przesłanek wypadku tzn. nie było przyczyn zewn. Ja przytoczyłam pojęcie rwy kulszowej-poza postępującym zwyrodnieniem przyczyną tego schorzenia jest również dźwignięcie ciężkiego przedmiotu). Powołaliśmy się jeszcze na art. 3 ust.1 pkt 2.
Mam nadzieję, że dobrze zinterpretowaliśmy Pana wskazówki i zespół powypadkowy tym razem rozpatrzy wniosek na naszą korzyść.

p.s. Jaką drogę mamy obrać jeśli zespół powypadkowy ponownie stwierdzi, że nie jest to wypadek przy pracy?

#12 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2011 - 07:35

Poniżej zacytowałem fragment definicji wypadku związanego z pracą:
"Ustawodawca uczynił to w słowniku w art. 2 pkt 13 ustawy wypadkowej, stwierdzając, że uraz, to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego."
Ja również mam stwierdzone zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i wielokrotnie
podczas podnoszenia w pracy np worków z gipsem czy 20 litrowego opakowania
{puszki} z farbą doznawałem urazu kręgosłupa ale lekarz ortopeda poinformował
mnie że niestety ale przy zwyrodnieniu kręgosłupa takie sytuacje będą sie
powtarzały coraz częściej. Więc miałem zgłaszać za każdym razem wypadek
przy pracy lub związany z pracą? Ludzie - choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
zwana inaczej "dyskopatią" czy zapalenie "Nerwu kulszowego" -RWA KULSZOWA
są chorobami a nie nagłymi zdarzeniami związanymi z wykonywaniem pracy
powodującymi uraz - uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego."

#13 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2011 - 02:16

Tak się zastanawiam-skoro rwa jest chorobą, skoro zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia i inne terminy medyczne to dlaczego pracodawca kierując pracownika na badania okresowe nie wysyła go na prześwietlenie kręgosłupa?
Przecież wtedy byłoby jasne,że taka przypadłość nie ma czynnika zewnętrznego tylko wewnętrzny. Może gdyby pracodawcy nie zmuszali pracowników do dźwigania to nie byłoby tych chorób? Wiem wiem to nie tylko wina pracodawcy ale o ile byłoby to jaśniejsze gdyby obydwie strony miały wiedzę na temat zdrowia.

#14 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2011 - 10:04

Tak się zastanawiam-skoro rwa jest chorobą, skoro zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia i inne terminy medyczne to dlaczego pracodawca kierując pracownika na badania okresowe nie wysyła go na prześwietlenie kręgosłupa?
Przecież wtedy byłoby jasne,że taka przypadłość nie ma czynnika zewnętrznego tylko wewnętrzny. Może gdyby pracodawcy nie zmuszali pracowników do dźwigania to nie byłoby tych chorób? Wiem wiem to nie tylko wina pracodawcy ale o ile byłoby to jaśniejsze gdyby obydwie strony miały wiedzę na temat zdrowia.

idąc Twoim tokiem myślenia pracodawca powinien zrobić na własny koszt kompleksowe badania, łącznie z tomografią komputerową i badaniem PET w ten sposób prawdopodobieństwo wykluczenia przyczyn leżących po stronie pracownika byłoby najwyższe.
Potencjalny kandydat na pracownika jest kierowany do lekarza medycyny pracy i jeżeli ma "chory kręgosłup", to powinien o tym poinformować lekarza, a ten na pewno nie podpisze zdolności do pracy na określonym stanowisku wymagającym dźwigania.

#15 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2011 - 02:02

Kiedyś normą było trg płuc-wykluczano wtedy,poza chorobami zawodowymi, gruźlicę. Teraz takich badań się nie robi i o dziwo nasze społeczeństwo coraz częściej choruje na tę chorobę! Powiedz mi dlaczego pracodawcy chcą aby kobiety przyjmujące się do pracy przechodziły przez krępujące badania cytologiczne? No ponoć dbają o nasze zdrowie! Dlaczego w takim razie nie robi się rtg kręgosłupa pracownikom, którzy pracują kilka lat w firmie na stanowiskach obciążających ich układ kostny? Mam prostą odpowiedź: lepiej wyeksploatować a jak się zużyje to zwolnić... . Nie będę się dalej wdawać w dyskusję ale tylko dodam, że mąż wcześniej nie narzekał na zdrowie a jeśli nawet coś mu dolegało to nie miał czasu pójść do lekarza bo pracował, tu zacytuję p.Rewińskiego, "za ciurliki szmatławe zdewaluowane..." od rana do wieczora. Teraz jak stracił zdrowie to pracodawca się na niego wypina.

#16 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2011 - 10:05

Odpowiedź jest bardzo prosta - to wszystko KOSZTUJE, a czasy,
gdy pracodawca miał obowiązek troszczyć się o ogólny stan zdrowia pracownika, dawno minęły.
Obecnie nawet nasze państwo nie dba się o zdrowie obywateli, a co dopiero wymagać tego od pracodawcy. Zwłaszcza w kraju, gdzie jest tak duże bezrobocie i pracownik szuka pracy a nie pracodawca pracownika.

#17 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2011 - 14:35

my wszyscy tworzymy państwo! przykład idzie z góry więc każdy udaje, że jest w porządku. Ja też przestanę dbać o swoje dzieci bo jestem za biedna...tylko do czego to prowadzi?
No dość tego to jest forum na inny temat. Czekam z mężem na odpowiedź w sprawie wniosków do protokołu- z tego co wiem kierownik przyjął pismo i nic z nim nie zrobił...minęły 2 tygodnie...

#18 Guest_P.B.

Guest_P.B.
  • Goście

Napisano 10 październik 2011 - 17:34

Witam,

W naszym zakładzie już kilkakrotnie przerabialiśmy taki temat, i mimo wstępnej niechęci uznania zdarzenia za wypadek (jestem przewodniczącym zespołu powypadkowego), po zaczerpnięciu informacji od lekarza sprawującego opieke nad zakładem oraz PIP, uznaliśmy zdarzenie za wypadek.
Przydatne mogą się tu okazać wyroki sądu:

2001.06. 19 wyrok SN II UKN 419/00 OSNP 2003/5/136
Nadmierny wysiłek pracownika przy dźwiganiu ciężarów może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, także wtedy, gdy przestrzegane były normy określone w rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 1 kwietnia 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów (Dz. U. Nr 22, poz. 89).

1999.08.18 wyrok SN II UKN 87/99 OSNP 2000/20/760
Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

1999.08.05 wyrok SN II UKN 74/99 OSNP 2000/19/731
Dla uznania za udowodnioną zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy nie jest wystarczające stwierdzenie, że pracownik wykonywał czynności ze szczególnym przeciążeniem fizycznym lub psychicznym, ale konieczne jest także powiązanie tego faktu ze skutkiem w postaci uszczerbku jego zdrowia.

1997.05.21 wyrok SN II UKN 130/97 OSNP 1998/7/219
Pozostające w związku z wykonywaniem pracy zdarzenie zewnętrzne, które było sprawczym czynnikiem nagłego i gwałtownego pogorszenia samoistnych schorzeń pracownika wyczerpuje przesłanki prawne uznania go za wypadek przy pracy.

1997.02.05 wyrok SN II UKN 85/96 OSNP 1997/19/386
Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy, w rozumieniu art. 6 § 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby pracownika.

#19 Guest_B-mol

Guest_B-mol
  • Goście

Napisano 10 październik 2011 - 23:43

Witam,

W naszym zakładzie już kilkakrotnie przerabialiśmy taki temat, i mimo wstępnej niechęci uznania zdarzenia za wypadek (jestem przewodniczącym zespołu powypadkowego), po zaczerpnięciu informacji od lekarza sprawującego opieke nad zakładem oraz PIP, uznaliśmy zdarzenie za wypadek.

Nadmierny wysiłek pracownika przy dźwiganiu ciężarów może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, także wtedy, gdy przestrzegane były normy określone w rozporządzeniu Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 1 kwietnia 1953 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy ręcznym dźwiganiu i przenoszeniu ciężarów (Dz. U. Nr 22, poz. 89).

Zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny - w istniejących warunkach - wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym.

Dla uznania za udowodnioną zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy nie jest wystarczające stwierdzenie, że pracownik wykonywał czynności ze szczególnym przeciążeniem fizycznym lub psychicznym, ale konieczne jest także powiązanie tego faktu ze skutkiem w postaci uszczerbku jego zdrowia.

Pozostające w związku z wykonywaniem pracy zdarzenie zewnętrzne, które było sprawczym czynnikiem nagłego i gwałtownego pogorszenia samoistnych schorzeń pracownika wyczerpuje przesłanki prawne uznania go za wypadek przy pracy.

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy, w rozumieniu art. 6 § 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.) może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znaczącym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby pracownika.

.
Dobrze. jeśli jest Pan taki BIEGŁY to proszę poprowadzić sprawy tych poszkodowanych osób przed sądem pracy jako ich PEŁNOMOCNIK. Życzę powodzenia.

#20 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 październik 2011 - 23:43

Witam,

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych