Skocz do zawartości


okulary korekcyjne


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-gargamelcio

Guest_-praw-gargamelcio
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 19:03

Witam
pracuję przy komputerze. Proszę podać rozporządzenie które mówi o przysługujących okularach korekcyjnych dla osoby wykonującej pracę przy monitorze(komputerze) ponad połowę dziennego czasu pracy oraz proszę wskazać co stanowi podstawę zakupu okularów korekcyjnych i za co zakład powinien pokryć mi kwotę faktury (czy w cenę faktury wchodzi: koszt szkieł, robocizna i standardowa oprawa?).


pozdrawiam marek

#2 Guest_-praw-klaudia88

Guest_-praw-klaudia88
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 21:45

rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998r. Google nei gryzie,prosze znalezc i poczytać.

#3 Guest_-praw-passo_doble

Guest_-praw-passo_doble
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 22:39


Zapewnienie okularów do pracy przy komputerze

Zatrudniamy pracowników, którzy wykonują pracę przy komputerach przez kilka godzin dziennie. Zgodnie z zaleceniem lekarza przeprowadzającego badania okresowe niektórzy z nich powinni pracować w okularach korekcyjnych. Jak w praktyce powinno odbywać się sfinansowanie przez pracodawcę zakupu okularów i do jakiej wysokości?

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wymienionym w treści pytania zatrudnionym przy monitorach ekranowych okulary do pracy. Obowiązek ten wynika z przepisu § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973). Pracodawca zapewnia okulary korygujące wzrok jeżeli:

*pracownik użytkuje podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy,

*wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Konieczność używania szkieł korekcyjnych ma związek z wynikami badań, które dowodzą, iż praca przy komputerze nadmiernie obciąża narząd wzroku, powodując m.in. przemijającą krótkowzroczność oraz zaburzenia widzenia, a także podrażnienie oczu (łzawienie, zaczerwienienie). Wspomnijmy, że badania profilaktyczne, których celem jest wykrywanie zagrożeń zdrowotnych mających związek z pracą, przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, które powinno zawierać informacje dla lekarza o występowaniu na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych.

Kwestię czasu użytkowania monitora ekranowego warunkującego powstanie obowiązku zakupu okularów wyjaśnił Departament Warunków Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy (publ. Atest 3/2005). Według tych wyjaśnień, sformułowanie wskazujące minimalny okres użytkowania monitora ekranowego należy odnieść do art. 129 K.p., tj. do 8 godzinnej normy dobowej i 40 godzinnej normy tygodniowej biorąc pod uwagę okres rozliczeniowy. Jeśli w okresie rozliczeniowym faktyczny czas pracy pracownika przy monitorze wynosi co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, to pracownik spełnia wymóg, o którym jest mowa w rozporządzeniu. Uzależnienie w omawianym akcie prawnym wykonywania przez pracodawców zadań mających zapewnić bezpieczeństwo na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe od czasu pracy wiąże się bowiem z uciążliwością dłuższej, nieprzerwanej pracy przy komputerze.


Ważne: Sposób w jaki pracodawca spełni obowiązek sfinansowania okularów oraz kwota do jakiej zrealizuje rachunek pracownikowi leży w jego gestii. Powinna ona obejmować przynajmniej koszt szkieł i robocizny (optyka) oraz oprawek standardowych.

Kwota ta może zostać określona przez pracodawcę w regulaminie pracy lub w innym akcie prawa wewnątrzzakładowego. W zależności od rozwiązań przyjętych w danym zakładzie pracy pracownik może przykładowo zakupić dla siebie okulary i przedłożyć pracodawcy fakturę. Pracodawca może również polecić odpowiednim służbom zorganizowanie zakupu okularów dla wszystkich pracowników, którym zalecił to lekarz podczas badań okresowych.

Przykład

W wyniku okresowych badań profilaktycznych lekarz okulista zalecił pracownikowi do pracy okulary, które ten zakupił we własnym zakresie. Okulary kosztowały 800 zł, a pracodawca, zgodnie z regulaminem obowiązującym w firmie, zrefundował je do kwoty 380 zł.

Przykład

Pracownik został skierowany na badania profilaktyczne, na podstawie których orzeczono konieczność używania do pracy przy komputerze okularów korekcyjnych. Następnie doręczył pracodawcy wystawioną dwa miesiące wcześniej fakturę za zakup okularów.

Pracodawca nie musi zwracać kosztów poniesionych przez pracownika na okulary korekcyjne, jeśli nie zostały one zakupione w wyniku badań okresowych lub kontrolnych, na które skierował pracownika. Nie ma bowiem obowiązku sfinansowania zakupu dokonanego w innych okolicznościach niż przewidują to przepisy, ale może tego dokonać biorąc pod uwagę dobro pracownika.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (248) z dnia 2009-07-10



Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych

Pracownik dostarczył do firmy fakturę za zakup okularów korygujących wzrok. Przyniósł równocześnie zaświadczenie od okulisty, że okulary są konieczne w związku z pracą przy monitorze ekranowym. Wizyta u okulisty nie była związana z badaniami okresowymi ani kontrolnymi jedynie z wymianą szkieł korekcyjnych w związku z pogorszeniem wzroku. W zaświadczeniu o dopuszczeniu do pracy na stanowisku jest wskazanie, że pracownik powinien pracować w okularach korekcyjnych. Czy w takiej sytuacji przysługuje pracownikowi zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych?

Pracodawca nie musi zwracać kosztów poniesionych przez pracownika na okulary korekcyjne, jeśli nie zostały one zakupione w wyniku badań okresowych lub kontrolnych, na które skierował pracownika.

Pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych profilaktyczną opiekę zdrowotną. Jest też zobowiązany zapewnić (np. zwrócić koszty zakupu) pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak musi to uczynić tylko wtedy, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Takie reguły określa § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973). Kluczowe znaczenie ma użyte w tym przepisie sformułowanie „w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej”. Kryją się bowiem w nim badania wstępne, okresowe i kontrolne, przeprowadzane wyłącznie na podstawie skierowania pracodawcy - § 1 ust. 1 i § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.). Badania przeprowadzone bez skierowania pracodawcy wydanego w ramach jednej z wymienionych kategorii badań profilaktycznych, nie skutkują obowiązkiem zwrotu kosztów zakupu okularów.

W przedstawionej sytuacji należy się jeszcze odnieść do zaświadczenia o dopuszczeniu do pracy, w którym zostało zapisane, że pracownik musi pracować w okularach korekcyjnych. Oznacza to, że gdy pracownik nie będzie miał tych okularów, pracodawca nie może go dopuścić do pracy. Brak okularów będzie bowiem przeciwwskazaniem do pracy, o jakim mowa w art. 229 § 4 K.p. Nie znaczy to jednak, że pracodawca musi finansować ich zakup w innych okolicznościach niż przewidują to przepisy. Fakt przedstawienia przez pracownika zaświadczenia, że zakupione przez niego okulary korekcyjne w wyniku badania związanego z pogorszeniem wzroku (nie w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej), są niezbędne do wykonywania przez niego pracy, stanowi jedynie potwierdzenie, że spełnia on warunki do wykonywania pracy na danym stanowisku.


Podsumowując: Jeżeli zaświadczenie od okulisty o konieczności wykonywania pracy przy monitorze ekranowym w okularach zostało wydane w innych warunkach, niż określa to § 8 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca nie ma obowiązku pokrywania kosztów poniesionych przez pracownika na zakup okularów korekcyjnych.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (217) z dnia 2008-04-01

#4 Czesiek22

Czesiek22

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 10 lipiec 2018 - 11:01

w większych firmach zwrot jest określony w regulaminie lub określany przez rade pracowniczą Na forum http://tuokulary.pl/ można przeczytać, że najczęściej to 200-500zł i bez znaczenia czy to koszt samych soczewek czy kompletu. Czytanie opinii użytkowników to dobry wyznacznik jakości oprawki i optyka



#5 aronr

aronr

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 190 postów

Napisano 15 kwiecień 2019 - 18:06

Jeśli natomiast poszukiwałbyś sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży okularów korekcyjnych, proponowałbym Ci zajrzeć do sklepu internetowego https://www.twojesoc...lary-korekcyjne- można w nim znaleźć zresztą nie tylko okulary korekcyjne, ale również przeciwsłoneczne czy soczewki kontaktowe oraz produkty do ich pielęgnacji...



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2019 - 18:09

Spadaj z tą denną reklamą



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych