Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Ciąza a zmniejszenie etatu


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-doti102

Guest_-praw-doti102
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:45

Bardzo proszę o pomoc. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Na początku października podpisałam aneks do umowy zmieniający wymiar etatu na 4/5 (dotychczas miałam cały etat) oraz zmniejszenie wynagrodzenia. Aneks ma obowiązywać od listopada. Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien przywrócić mi cały etat? Czy będę otrzymywać niższe wynagrodzenie. Dodam, że w firmie pracuje ponad 20 osób i zmiany dot. zmniejszenia etatu dotyczą wszystkich pracowników.

#2 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 13:55

witam.

1.Dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie, potwierdzające ciążę.
2.Napisać do pracodawcy oświadczenie woli, które zostało złożone pod wpływem błędu - przyjmując porozumienie/wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - nie wiedziała Pani ciąży. Pracodawca powinien uznać zmianę warunków za niebyłą.

"Pracownica w ciąży a zmniejszenie etatu

Czy jeśli pracownica jest w ciąży (5. tydzień), a w firmie szykuje się masowe zmienianie angaży z całego etatu na pół etatu, to czy kobietę w ciąży również to dotyczy? Nasza płaca jest prowizyjna i obawiam się, że jeśli zostanie zmieniony angaż, to średnia w czasie zwolnienia przed porodem i w czasie macierzyńskiego będzie o wiele niższa. Czy moje obawy są słuszne? W umowie mam podstawę plus prowizję.


Zmiana warunków pracy, takich jak obniżka wynagrodzenia, zmniejszenie wymiaru etatu, jest zmianą niekorzystną dla pracownika i powinna być dokonana w drodze porozumienia bądź wypowiedzenia zmieniającego.

Jednakże pracownica w ciąży podlega szczególnej ochronie i pracodawcy nie wolno m.in. wypowiedzieć takiej pracownicy umowy o pracę (art. 177 § 1 Kodeksu pracy), a co za tym idzie – zmienić jej warunków pracy na mniej korzystne w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z treści art. 42 Kodeksu pracy, który dotyczy wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z umowy.

Zgodnie z § 3 tego artykułu nieprzyjęcie przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy powoduje rozwiązanie umowy o pracę po upływie okresu dokonanego wypowiedzenia.

Skoro nie wolno ciężarnej pracownicy wypowiedzieć umowy, to nie wolno też zaproponować jej takich warunków, na które pracownica nie wyrazi zgody.

Powyższe ma zastosowanie w stosunku do pracodawców zatrudniających nie więcej niż 20 pracowników. Jeśli Pani pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników – nie będzie mógł zmienić Pani warunków zatrudnienia bez Pani zgody.

Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników, w przypadku kiedy przyczyny wypowiedzenia zmieniającego nie leżą po stronie pracownika (po Pani stronie), może zaproponować niekorzystne warunki dla pracownika w formie wypowiedzenia zmieniającego.

Nie oznacza to jednak, że Pani wynagrodzenie zostanie obniżone. W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 5 ust. 6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem zaproponowane Pani niższe wynagrodzenie będzie musiało być uzupełnione o dodatek wyrównawczy wypłacany do chwili ustania ochrony przed zwolnieniem.

Dopuszczalna jest także zmiana warunków zatrudnienia poprzez zastosowanie porozumienia zmieniającego, jednakże wówczas wymagana jest zgoda obu stron, co w Pani sytuacji zapewne nie będzie mieć miejsca.

Jednocześnie informuję Panią, że zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.

Oznacza to, że do zasiłku macierzyńskiego do podstawy zostaną wliczone miesiące po zmianie, czyli tylko z połowy etatu, a zatem i z niższego wynagrodzenia."
http://www.prawo-pra...tatu-p-515.html

pozdrawiam

#3 Guest_-praw-doti102

Guest_-praw-doti102
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:03

Czy jesli złożę takie oświadczenie to pracodawca ma obowiązek uznań zmianę warunków umowy za niebyłą czy jest to jego dobra wola?

#4 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:13

Proszę dokładnie przeczytać przytoczony przeze mnie artykuł - i odnieść go do swojej sytuacji. Nie podała Pani wszystkich istotnych szczegółów dotyczących zmiany warunków pracy/płacy.
Np. należy wziąć pod uwagę:
"Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników, w przypadku kiedy przyczyny wypowiedzenia zmieniającego nie leżą po stronie pracownika (po Pani stronie), może zaproponować niekorzystne warunki dla pracownika w formie wypowiedzenia zmieniającego.

Nie oznacza to jednak, że Pani wynagrodzenie zostanie obniżone. W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 5 ust. 6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem zaproponowane Pani niższe wynagrodzenie będzie musiało być uzupełnione o dodatek wyrównawczy wypłacany do chwili ustania ochrony przed zwolnieniem."

pozdrawiam

#5 Guest_-praw-doti102

Guest_-praw-doti102
  • Goście

Napisano 22 październik 2009 - 14:15

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

#6 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 03 listopad 2020 - 02:13

Czy podpisany w wyniku błędu aneks w ciąży po uprzednim zawiadomieniu o ciąży pracodawcy, można się jeszcze jakoś ubiegać o wyrównanie do starej pensji? Zmienili mi etat z 3/4 do 1/4 co jest niekorzystne dla mnie a pracodawca zapewniał mnie że etat nie ma żadnego znaczenia względem wypłaty po czy okazało się że na chorobowym i macierzyńskim wypłacali mi 609 zł i nie mogłam ubiegać się o zmianę umowy.

#7 pomocna

pomocna

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 247 postów

Napisano 05 maj 2022 - 22:59

Jak sama zaszłam w ciążę to praktycznie od razu przeszłam na zwolnienie. Nie czułam się dobrze, kolejna sprawa to wiek, była to dla mnie ciąża w wieku 39 lat jakie badania wtedy się wykonuje? Ja tak jak i w pierwszej ciąży zdecydowałam się na badania prenatalne Nifty pro. To badania gdzie wystarczy do ich wykonania pobranie krwi od matki, nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ciąży.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy