Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

odzież ochronna


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-elawojtak

Guest_-praw-elawojtak
 • Goście

Napisano 28 sierpień 2009 - 22:24

witam.

"Odzież i obuwie robocze

Kolejny obowiązek pracodawcy wiąże się z dostarczeniem pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach. Obowiązek ten istnieje wówczas, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tryb udzielania odzieży i obuwia roboczego, tak jak w przypadku środków ochrony indywidualnej, pozostaje w gestii organizacyjnej pracodawcy, choć kwestie z tym związane podlegają także konsultacji z pracownikami. W praktyce tryb ten ustala się w tabeli przydziału odzieży i obuwia roboczego, w której określa się ich asortyment, stanowiska pracy, na których stosowanie odzieży roboczej jest niezbędne oraz okresy jej użytkowania.

Kwestie związane z przydziałem odzieży i obuwia roboczego winny także znaleźć odzwierciedlenie w postanowieniach regulaminu pracy. Ich asortyment i okresy użytkowania powinny być natomiast dostosowane do warunków pracy oraz do rodzaju i poziomu zagrożeń występujących na poszczególnych stanowiskach pracy oraz wymagań higienicznych i sanitarnych.

Pracodawca może także ustalić stanowiska pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, pamiętając jednak o pewnych wyłączeniach. Nie dotyczy to stanowisk pracy związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prac powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Pracodawca jest zobligowany rekompensować pracownikom używanie własnej odzieży lub obuwia. Ekwiwalent pieniężny z tego tytułu ustala się w wysokości wynikającej z wyliczenia obejmującego aktualną cenę przysługującej odzieży i okresu jej użytkowania. Terminy wypłacania tego świadczenia powinny być ściśle związane z przewidywanymi okresami używalności odzieży i obuwia roboczego."
http://praca.gazetap...pracownika.html

"Komu należy się odzież ochronna?

Jak to właściwie jest z odzieżą ochronną dla pracowników? Czy pracownikom biurowym lub np. sprzedawcom w sklepie należy się odzież ochronna? Czy w przypadku jej nie dostania, należy się ekwiwalent?

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy pracownicy mogą korzystać z własnej odzieży lub odzieży roboczej dostarczonej nieodpłatnie przez pracodawcę. Uprawnieni do korzystania z odzieży roboczej są pracownicy zatrudnieni przy pracach ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

Pracodawca na podstawie art. 237 (7) kodeksu pracy, jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca może także ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowiska, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi wymagają od pracodawcy dostarczania pracownikowi odzieży ochronnej i tylko w powyższych przypadkach pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Innego rodzaju prace nie wymagają od pracodawcy dostarczania pracownikowi odzieży ochronnej. Zatem pracownik biurowy czy sprzedawca w sklepie nie musi koniecznie korzystać z odzieży ochronnej, chyba że praca jaką wykonuje powoduje częste jej brudzenie.

Podstawa prawna:
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.);
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 217, poz. 1833 z późn. zm.)."
http://www.twoja-fir...z-ochronna.html

"Czasokres użytkowania odzieży ochronnej – obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczenia pracownikom odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, do których zaliczona jest odzież ochronna, określone zostały w art. 237 ze znaczkiem 6 – 237 ze znaczkiem 10 Kodeks pracy. Zgodnie z nimi pracodawca jest zobowiązany do:

dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej, do których zaliczana jest odzież ochronna,
informowania pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami,
zapewnienia, aby środki ochrony indywidualnej miały właściwości ochronne i użytkowe.
Ponadto obowiązki pracodawcy dotyczące ochrony pracowników przed zagrożeniami w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej zostały szczegółowo określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).

Uwaga!
Warunki stosowania środków ochrony indywidualnej (w tym odzieży ochronnej), w szczególności, kiedy powinna być stosowana i przez jaki czas noszona, określa pracodawca, który powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim:
stopień zagrożenia,
częstość narażenia na zagrożenie,
cechy stanowiska pracy każdego pracownika,
skuteczności działania odzieży ochronnej.

Ocena dostosowania odzieży ochronnej
Przed dokonaniem doboru odzieży ochronnej pracodawca powinien ocenić czy odzież ochronna, która zamierza zastosować jest dostosowana do warunków i charakteru pracy na stanowiskach pracy w jego firmie. Ocena ta powinna obejmować w zakresie dotyczącym odzieży ochronnej:

analizę i ocenę zagrożeń, których nie można uniknąć innymi metodami,
określenie cech, jakie musi mieć odzież ochronna, aby jej stosowanie zapewniało skuteczna ochronę przed zagrożeniami,
uwzględnienie wszelkiego ryzyko, jakie zastosowane środki mogą stwarzać same z siebie,
porównanie cech dostępnych na rynku środków ochrony indywidualnej z cechami wymaganymi w zakładzie pracy.
Ocena dostosowania odzieży ochronnej do warunków i charakteru pracy na stanowiskach pracy w firmie powinna być aktualizowana w sytuacji wystąpienia zmian w którymkolwiek z jej elementów.

Konsultacje z pracownikami
Podjęte przez pracodawcę działania dotyczące przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej powinny być skonsultowane z pracownikami."
http://www.elettery....id=1302&v=o

pozdrawiam

#2 Guest_-praw-elawojtak

Guest_-praw-elawojtak
 • Goście

Napisano 28 sierpień 2009 - 22:24

Jak często pracodawca ( dyrektor szpitala)zobowiązany jest do przydzielenia odzieży ochronnej i obuwia zatrudnionym pielęgniarkom?Nie udało mi znaleść odpowiedzi ani w K.P. ani też w regulaminie pracy zakładu.

#3 Guest_OlekkkB

Guest_OlekkkB
 • Goście

Napisano 07 grudzień 2015 - 11:26

Oczywiście że jest to obowiązek pracodawcy. U mnie w zakładzie również jest taki obowiązek, ubrania kupowałem w sklep.intergo-bochnia.pl#4 kusal

kusal

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 04 maj 2016 - 11:06

A co jeśli w regulaminie zakładu nic nie jest napisane na temat rodzaju odzieży roboczej? Czy wtedy kontrola może się przyczepić do pracowników, jeśli jest zapaska a nie fartuch? Dokładnie chodzi mi o małą gastronomię.#5 bakarat

bakarat

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 688 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 23:20

Sprawdzaliście już tutaj http://www.narzedzia...e/trzewiki.html ofertę? Jeśli poszukujecie obuwia roboczego, to naprawdę warto sobie tam zerknąć. Mają tam duży wybór. Poza tym są to profesjonalne buty robocze, które zapewniają bezpieczeństwo.#6 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 14 marzec 2021 - 14:14

polecam odzież od safetyatwork.pl

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy