Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

sprzątanie w firmie


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-haniak997

Guest_-praw-haniak997
 • Goście

Napisano 28 sierpień 2009 - 20:01

witam.

"Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków (poprzez podpisanie umowy o pracę albo poinformowanie pracownika pismem o zawarciu umowy, jej rodzaju, warunkach oraz o stronach umowy o pracę).

Określenie rodzaju wykonywanej pracy jest ważne, bowiem na tej podstawie pracodawca będzie mógł wydawać pracownikowi polecenia służbowe. Nie można na przykład pracownikowi biurowemu nakazać sprzątania pomieszczenia, poza jego własnym miejscem pracy, które jest zobowiązany utrzymywać w czystości i porządku. Rodzaj wykonywanej pracy może być opisany w powiązaniu z zakresem obowiązków.Precyzyjne określenie rodzaju wykonywanej pracy pozwala na uniknięcie niedopowiedzeń. Z kolei zbyt precyzyjne określenie prowadzi do utraty elastyczności w zarządzaniu pracownikiem i jego czasem pracy. Warto dodać, że umieszczenie w zakresie obowiązków postanowienia typu „wykonywanie innych poleceń przełożonego” będzie oznaczać jedynie obowiązek wykonywania poleceń z zakresu danego rodzaju pracy, a nie jakichkolwiek poleceń, czyli np. u pracownika biurowego takie dodatkowe polecenie dotyczyć będą jedynie pracy biurowej."
http://www.osobypraw...zawarcie_umowy/
http://www.abc.com.p...73&serwis=2

"Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest stosowanie się do poleceń służbowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podwładny może, a nawet powinien odmówić wykonania powierzanego mu zadania.


Wraz zawarciem umowy o pracę pracownik akceptuje wyznaczane przez przełożonego standardy. Przepisy Kodeksu pracy (art. 100) zobowiązują go do sumiennego i starannego wykonywania swoich obowiązków oraz stosowania się do poleceń szefa, o ile one:

•dotyczą pracy,
•nie są sprzeczne z umową o pracę, a więc z rodzajem umówionej wcześniej pracy,
•nie godzą w powszechnie obowiązujący porządek prawny.

Jeżeli więc polecenie służbowe nie spełnia któregoś z powyższych warunków, można odmówić jego wykonania. I tak np. w ramach polecenia dotyczącego pracy nie mieści się zobowiązanie pracownika do zbadania jego prawdomówności wariografem. Sprzeczne z prawem będzie nakazanie ciężarnej pracownicy pracy w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych czy polecenie kierowcy jazdy ponad dopuszczalny dla niego wymiar czasu.

W przypadku, gdy przełożony zobowiązuje pracownika do wykonania czynności niezgodnych z obowiązującymi przepisami, a w szczególności z prawem karnym (przykładem może tu być fałszowanie dokumentów), pracownik ma nie tylko prawo, ale i obowiązek odmówienia. W przeciwnym razie może narazić się na grożące z tego tytułu sankcje karne.

Osoby, które bezkrytycznie stosują się do bezprawnych poleceń pracodawcy muszą liczyć się, że takie działania mogą stanowić uzasadnienie dla wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z 10 września 1997 r., I PKN 244/97). Ocena, czy zadanie objęte poleceniem służbowym jest zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym, powinna być dokonywana w oparciu o doświadczenie i wiedzę, jakiej należy się spodziewać od danego pracownika. W razie pojawiających się tu wątpliwości, można poprosić przełożonego o pisemne wydanie polecenia. Trzeba jednak pamiętać, że odmowa wykonania polecenia wymaga uzasadnienia.

Niewykonanie bez uzasadnionej przyczyny nałożonych przez pracodawcę obowiązków może stanowić podstawę do nawet natychmiastowego wypowiedzenie umowy o pracę z winy pracownika. Postawienie podwładnemu zarzutu odmowy wykonania polecenia wymaga jednak ustaleń co do treści, zakresu i okoliczności wydania tego polecenia (wyrok SN z 1 stycznia 1997 r. I PKN 317/97). Natomiast sąd oceniając zasadność wypowiedzenia umowy o pracę z powodu niezastosowania się do poleceń przełożonego powinien zbadać, czy przyczyna odmowy była słuszna (wyrok SN z 13 maja 1998 r. I PKN 108/98).

Odmowa wykonania polecenia powinna być więc uzasadniona i starannie przemyślana. Jeśli wyznaczone przez pracodawcę polecenie mieści się w granicach określonych w art. 100 § 1 K.p., pracownik nie może się do niego nie zastosować w oparciu o własną ocenę merytoryczną słuszności tego polecenia. Takie postępowanie może bowiem zostać uznane za przekroczenie przez pracownika dopuszczalnych granic krytyki wobec przełożonego i prowadzić do wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (wyrok SN z 17 grudnia 1997 r., I PKN 433/97).

Warto też nadmienić, iż od zasady, że polecenie służbowe musi być zgodne z rodzajem umówionej pracy istnieje odstępstwo. Zgodnie bowiem z art. 42 § 4 K.p., w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, można (na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym) powierzyć podwładnemu inną niż określona w umowie pracę, jeżeli nie spowoduje to obniżenia pensji i odpowiada jego kwalifikacjom."
http://www.praca.ego...nac,1,46,1.html

pozdrawiam

#2 Guest_-praw-haniak997

Guest_-praw-haniak997
 • Goście

Napisano 28 sierpień 2009 - 20:01

Mam pytanie czy pracodawca może "wykorzystać" swoich pracowników do sprzątania na terenie firmy? Ostatnio w kuchni pojawiły się mole spożywcze i kierowniczka powiedziała, że ustali dyżury sprzątajacych mimo, iż firma zatrudnia sprzątaczkę (która zreszta nie wykonuje swoich obowiązków jak należy). Czy w takim razie pracownicy mają się poddać i dodatkowo "sprzątać po sprzątającej"?? W jaki sposób można tego uniknąc, czy zbuntowanym grożą jakies kary?

#3 Guest_klurec

Guest_klurec
 • Goście

Napisano 21 marzec 2012 - 13:14

Firmy lepiej wykonują swoje usługi. U nas w Gliwicach zlecamy to firmie Woj&Mar. Pani, które kiedyś u nas sprzątała, nie wykonywała tego aż tak rzetelnie.

#4 Guest_tolek

Guest_tolek
 • Goście

Napisano 24 kwiecień 2014 - 16:18

To zależy głownie od tego, czy macie to wpisane w zakres obowiązków.
Bo generalnie firmy do sprzątania wykorzystują raczej takie rozwiązania - http://www.szorowarki.pl/

#5 boddekk

boddekk

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 114 postów

Napisano 18 październik 2019 - 08:52

Moim zdaniem jeśli chodzi o takie sprzątanie to najlepiej jest zainwestować w dobrej jakości środki czystości. Nasza szkoła kupuje tego typu produkty tylko w sklepie Pro-formula i powiem wam, że moim zdaniem sprawdzają się one idealnie. W sklepie tym są produkty specjalnie przeznaczone do sprzątania tego typu powierzchni i według mnie warto jest właśnie w takie produkty inwestować aby ułatwić sobie pracę.#6 Ida4

Ida4

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 129 postów

Napisano 30 lipiec 2021 - 11:32

Warto zaopatrzyć się też w potrzebny sprzęt do sprzątania. Mam na myśli na przykład profesjonalne odkurzacze piorące: https://erpixkarcher...urzacze-piorace. Z pewnością ułatwią Wam sprzątanie.#7 fiskimiriski

fiskimiriski

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 141 postów

Napisano 31 lipiec 2021 - 11:08

Jak najbardziej samo sprzątanie jest niezwykle istotne i ja jestem przekonany, że przede wszystkim warto jest korzystać z dobrych środków do czyszczenia. Najlepiej sam zobacz jakie środki chemiczne będą najbardziej odpowiednie i moim zdaniem to przede wszystkim powinno zaważyć na właściwym wyborze.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych