Skocz do zawartości

wypowiedzenie umowy przez pracownika na urlopie wychowawczym

52 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-tomisil

Guest_-praw-tomisil
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2009 - 14:57

W chwil obecnej moja żona jest na na urlopie wychowawczym i chciałaby rozwiązać obecną umowę bez wracania już do pracy (umowa jest na czas nieokreślony), stąd więc moje pytanie: czy można złożyć wypowiedzenie będąc na urlopie wychowawczym i czy okres wypowiedzenia będzie biegł normalnie (zgodnie z kodeksem) czy dopiero np. rozpocznie się po powrocie z urlopu wychowawczego? Z góry dziekuje za odpowiedź.

#2 Guest_-praw-tomisil

Guest_-praw-tomisil
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2009 - 22:44

Bardzo dziekuję za odpowiedź i szybką reakcję.

#3 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2009 - 22:10

witam.

"Oczywiście nie ma ograniczeń, co do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w okresie urlopu wychowawczego za wypowiedzeniem. Do czasu rozwiązania umowy o pracę pracownik pozostaje na urlopie wychowawczym (o ile nadal mu przysługuje). Jeżeli w okresie wypowiedzenia urlop się skończy, to trzeba będzie podjąć pracę i pracować do końca okresu wypowiedzenia. Idealnie zatem, byłoby wypowiedzieć umowę o pracę w taki sposób, ażeby koniec okresu wypowiedzenia przypadł na koniec urlopu wychowawczego. Jeżeli chce Pani natychmiast podjąć nową prace, można zaproponować pracodawcy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron."
http://e-prawnik.pl/...dzi,prawo-pracy

"W jaki sposób powinnam złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, w sytuacji gdy jestem zatrudniona na czas nieokreślony i aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym? Czy najpierw powinnam zakończyć urlop? Chcę wypowiedzieć umowę za porozumieniem stron.

Najwłaściwszym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się być uprzednie zakończenie przez pracownicę urlopu wychowawczego, na mocy art. 186 (3) kodeksu pracy. Warto przy tym podkreślić, że przepis ten jasno określa sytuacje, w której pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego. Rezygnacja powinna odbyć się na pisemny wniosek pracownika.

Zgodnie z art. 186(5) k.p. okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia wlicza się do stażu pracy. Litera prawa również nie stoi w sprzeczności z innym postępowaniem w tej sprawie. A mianowicie z art. 186 (1) wynika bezsprzecznie, że pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Zatem słuszny byłyby pogląd, że pracownica może rozwiązać z pracodawca umowę o prace będąc w trakcie urlopu wychowawczego, gdyż przepis wyraźnie nie normuje tej kwestii, dopuszczając taką ewentualność. Zachodzi jednakże pytanie, czy pracodawca taki będzie chciał wówczas rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. PIP takie interpretacje interpretuje zazwyczaj jako nacisk ze strony pracodawcy na pracownika i w konsekwencji wymuszenie rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna: Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21 poz. 94 z późn. zm.)"
http://www.twoja-fir...rzynskiego.html

pozdrawiam

#4 Guest_anilewe84

Guest_anilewe84
  • Goście

Napisano 18 marzec 2013 - 18:01

Witam! Moje pytanie brzmi następująco:po urlopie macierzyńskim wykorzystałam cały urlop wypoczynkowy za rok ubiegły i bieżący potem mam zamar iść na wychowawczy czy jeśli w trakcie urlopu wychowawczego wypowiem pracodawcy umowę o pracę to czy będę musiała zwrócić mu część wynagrodzenia za wykorzystany urlop z roku bieżącego??

#5 Guest_renpol3

Guest_renpol3
  • Goście

Napisano 18 marzec 2013 - 20:57

Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w każdym czasie. Nie ma tu znaczenia czy jesteśmy na urlopie wychowawczym, zwolnieniu lekarskim itp.
urlop już wykorzystany nie podlega obniżeniu ani zwrotowi wynagrodzenia za ten urlop. Jeśli umowa o pracę rozwiąże się w trakcie roku, pracodawca wystawiając świadectwo pracy powinien zamieścić informację o ilości wykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym.Ta informacja w dalszej kolejności jest potrzebna nowemu ewentualnemu pracodawcy, z której będzie wynikało czy w roku kalendarzowym pracownikowi należy się jeszcze urlop wypoczynkowy.

#6 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2013 - 08:56

Witam,

Przebywam obecnie z synem na zasiłku macierzyńskim, od 9 września będę przebywał na urlopie dodatkowym (rodzicielskim). Wg. ZUSu mogę urlop podzielić na części nie krótsze niż 8 tyg. jednak co w przypadku gdybym przed upływem pierwszych 8 tygodni chciał rozwiązać umowę? Czy to możliwe? Z góry dziękuję za pomoc.

#7 Guest_AJ

Guest_AJ
  • Goście

Napisano 22 październik 2013 - 20:00

Witam,
obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 5.07.2014r. Chciałabym przerwać urlop i powrócić do pracy a następnie udać się na L4, gdyż jestem w drugiej ciąży i nie czuję się dobrze. Poinformowałam o tym pracodawcę ale ten nie zgodził się na mój powrót nadmieniając, że nie ma dla mnie stanowiska pracy (W miedzyczasie bawialnia dla dzieci zamieniła sie w przedszkole a nie mam wykształcenia pedagogicznego-umowę mam na czas nieokreślony).
Nie kryje ze chorwanie na L4 zamiast na urlopie wychowawczym było by korzystniejsze dla mnie ze wzgledow finansowych ktore są u mnie nie za ciekawe.Jestem sklonna zwrócić pracodawcy opłaty związane z ZUS za pierwsze 33 dni zwolnienia. Chciałabym potem tylko dostawać zasiłek chorobowy na L4 od ZUS-u. Co mam dalej robić i jak przekonać pracodawcę, by zezwolił na mój powrót do pracy?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

#8 Guest_Dominika

Guest_Dominika
  • Goście

Napisano 27 luty 2015 - 10:46

Witam,mam następujący problem.po Zakończeniu macierzyńskiego napisałem do pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy od tamtego czasu minęły dwa miesiące a ja nie otrzymałam żadnej Odpowiedzi w tej sprawie raporty do ZUS te nie są wysyłane a z szefem nie ma kontaktu ani telefonicznego ani mailowego ani listownego..co robić?czy nie jest jakiś sposób żeby nawet zerwać taka umowę z pracodawcą?dodam że jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 luty 2015 - 13:26

Witam,mam następujący problem.po Zakończeniu macierzyńskiego napisałem do pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy od tamtego czasu minęły dwa miesiące a ja nie otrzymałam żadnej Odpowiedzi w tej sprawie raporty do ZUS te nie są wysyłane a z szefem nie ma kontaktu ani telefonicznego ani mailowego ani listownego..co robić?czy nie jest jakiś sposób żeby nawet zerwać taka umowę z pracodawcą?dodam że jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.

To w końcu jak to jest, pracujesz, czy przebywasz na urlopie wychowawczym, bo z Twojej wypowiedzi nic nie wynika. O jakich raportach do ZUS mówisz?

#10 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8461 postów

Napisano 27 luty 2015 - 13:46

zlikwidował firmę?

pracodawca powinien przekazywac raporty zus naliczjąc skladki spoleczne i zdrowotne od wychowawczego;

#11 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 12:57

Witam

Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, którego koniec upływa z dniem 9.03.2018, z powodu zmiany miejsca zamieszkania, muszę złożyć wypowiedzenie w obecnej firmie, w której jestem zatrudniona od 2013 roku;  obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Chciała bym rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą bez wracania już do pracy. Stąd moje pytania:

- czy mogę złożyć wypowiedzenie będąc na urlopie rodzicielskim tak, by jego termin upłynął z dniem zakończenia urlopu rodzicielskiego           

- czy w momencie złożenia wypowiedzenia przysługuje mi prawo do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, czy zostanie wypłacony mi za niewykorzystany urlop ekwiwalent

- czy chcąc wykorzystać zaległy urlop, najpierw powinnam złożyć wniosek o jego przyznanie, a później, ubiegać się o rozwiązanie  umowę o pracę za porozumieniem stron , uwzględniając prośbę o skrócenia okresy wypowiedzenia

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 listopad 2017 - 13:22

1. Możesz
2. Jeśli chcesz wykorzystać zaległy urlop w naturze musiałabyś powrócić do pracy.Jeśli tego nie zrobisz, pracodawca wypłaci ekwiwalent pieniężny.

#13 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 05:07

witam, z dniem 31 grudnia kończy mi się urlop wychowawczy, nie chce wracać do pracy, dzisiaj zamierzam wysłać wypowiedzenie i tu moje pytanie miesiąc okresu wypowiedzenia będzie jeszcze na wychowawczym a czy na dwa pozostałe mogę żądać urlopu bezpłatnego? jeżeli tak to czy też dzisiaj powinnam wystąpić o udzielenie mi go?

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 07:15

Możesz wnioskować o bezpłatny, ale pracodawca nie ma obowiązku go udzielić, wniosek możesz wysłać od razu, zawsze też możesz spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

#15 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 12:57

Możesz wnioskować o bezpłatny, ale pracodawca nie ma obowiązku go udzielić, wniosek możesz wysłać od razu, zawsze też możesz spróbować rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

porozumienie stron niestety nie wchodzi w grę.... a czy mam jakąś inną możliwość? 

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18069 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 listopad 2017 - 12:59

Tak- porzucenie pracy

#17 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 13:04

obawiam się że na świadectwie pracy źle by to wyglądało, ale dzięki za odpowiedź będzie trzeba kombinować

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 13:10

Czy na wypowiedzeniu umowy o pracę mogę podać  krótszy okres wypowiedzenia? przysługuje mi 3 miesiące a chciałabym wnioskować o szybsze rozwiązanie świadczenia? czy pracodawca może odrzucić takie wypowiedzenie?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18069 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 29 listopad 2017 - 13:11

Nie "odrzucić" ale się nie zgodzić,MOŻE.

Wnioskuj o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron, konkretny termin.

#20 Guest_magdalena

Guest_magdalena
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2017 - 14:24

witam jestem na urlopie wychowawczym kończy mi się on 31,12,2017 roku i moje pytanie brzmi zgodziłam się z pracodawcą na ,

porozumienie stron , ale w urzędzie pracy dowiedziałam się że zasiłek dostanę dopiero po 3 miesiącach! jakie jest dobre rozwiązanie dla mnie proszę o odpisanie? Magdalena

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych