Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

zwolnienie z pracy a oczekiwanie na decyzje zus

39 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 11 listopad 2015 - 00:55

informujesz pracodawcę, że oczekujesz na decyzje zus (pewnie wie, bo musiał wypelnić też dokumenty);

w tym czasie masz okres uspr. niepłatny, a po przyznaniu swiadczenia rehabil. zasilek zostanie wyrownany

dziekuje bardzo

#22 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2016 - 19:14

Tu jest opisany podobny problem: http://samorzad.info...-zasilkowy.html

Może się przyda.

#23 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2016 - 06:51

Pracownikowi nie ptzyznano swiadczenia rechsbilitacyjnego przekroczł 182 dni zwolnienia jest nadsl na zwolnieniu leksrskim co dalej

#24 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2016 - 15:40

można zwolnić, nieobecność uspr. niepłatna.

zwolnić z powodu długotrwałej choroby bądź z powodu niezdolności do pracy. pozdr.

#25 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2016 - 16:06

"Pracownika długotrwale niezdolnego do pracy z powodu choroby można zwolnić bez wypowiedzenia, bez jego winy w trybie art. 53 kp. Przypominamy, że od 8 lutego 2005 r. § 1 tego artykułu ma nowe brzmienie nadane mu przez ustawę zmieniającą ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Obecne brzmienie art. 53 kp. przytaczamy poniżej.

Art. 53.
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc."

Kompletnie nie rozumiem tresci tego artykułu. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć jak "krowie na rowie?"

1.Co to znaczy "dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku"?

2.Co to znaczy " w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwające dłużej niż 1 m-c"- czy to oznacza, że można zwolnić pracownika po 182 dniach choroby, oczekującego na decyzję ZUS w sprawie przyznania świadczenia rehabiltacyjnego- jeśli oczekiwanie na tę decyzję przekroczy 1 m-c??? Przecież nie można zwolnić pracownika oczekującego na decyzję ZUS !

3. Co wg kodeksu pracy jest "długotrwałą chorobą"? 182 dni ? czy pobyt na świadczeniu rehabilitacyjnym? Nie rozumiem.

#26 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2016 - 15:02

j.w.

#27 Guest_MONA

Guest_MONA
  • Goście

Napisano 05 październik 2016 - 11:26

Witam mam pytanie. Mój pracownik przebywał na l4 po okresie zasiłkowym wystąpił o zasiłek rehabilitacyjny który zakończył 31.08, po tym czasie nie poinformował nas czy dalej  ubiega się o zasiłek rehabilitacyjny czy otrzymał zdolność i wraca do pracy od tego czasu minęło 1,5 miesiąca co mam z nim zrobić. Proszę o odpowiedź.

#28 Guest_Zibi

Guest_Zibi
  • Goście

Napisano 05 październik 2016 - 23:08

dac wypowiedzenie z art, 53 paragraf 1 pkt 1 lit b. Kodeksu Pracy

#29 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8912 postów

Napisano 06 październik 2016 - 07:41

nie ma kontaktu z pracownikiem ?

#30 Guest_michal

Guest_michal
  • Goście

Napisano 29 listopad 2016 - 16:56

co robic gdy dostałem wypowiedzenie w trakcie ubiegania sie o świadczenie reh? nie otrzymałem świadczenia reh, nie przyznano mi go, ale w ciagu 14-stu od otrzymania wypowiedzenia z art53, dostarczyłem zus zla do zusu i naliczono mi nowy okres zasiłkowy . uprzednio 182 dni były na inną jednostkę, teraz inna jednostka.

na odwołanie od decyzji zus mam 30 dni, jeszcze nie minął ten okres, moge wnosić do sadu, ale czy to ma sens skoro w tej chwili pobieram z ZUS zasiłek chorobowy?

jeśli sąd uzna mój sprzeciw, ZUS przyzna mi świadczenie rehabilitacyjne z datą wsteczną i anulowane będzie wypowiedzenie od pracodawcy, to co wtedy z tym zasiłkiem chorobowym z zus ktory teraz pobieram na inną chorobe? jak to rozwiazac?

#31 Guest_adam

Guest_adam
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2016 - 22:24

Witam mam takal sytuacje.bylem na chorobowym 182 dni później zus przyznal mi zasilek rehabilitacyjny na 5 miesięcy czyli do 4 stycznia,27 grudnia bylem na komisi o przydluzenie zasilku i lekaz orzecznik mi nieprzyznal napisałem odwołanie i czekam.Moje pytanie brzmi co mam zrobić jesli do 4stycznia nadal niedostane wezwania na ponownal komisje,tylko później jak mam pokryć nieobecność w pracy do dnia komisji? Potrzebuje szybkiej odpowiedzi i z góry dziękuję za odpowiedź.

#32 Guest_unikalna rada

Guest_unikalna rada
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2017 - 23:52

przynosic cały czas zwolnienia. będą niepłatne, ale pracodawca nie będzie mógł zwolnić.

#33 Guest_Olga

Guest_Olga
  • Goście

Napisano 09 kwiecień 2017 - 22:12

Witam, mam pytanie pracownik , który czeka na komisje z ZUSu jest chroniony? Czy mogę go zwolnić gdyż nie przychodzi on so pracy ?

#34 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
  • Goście

Napisano 09 październik 2018 - 08:20

Witam 12.10 kończy mi sie zasiłek rehabilitacyjny. lekarz orzecznik stwierdzil, że nadaje się do pracy. Odwołaniem się do ZUS i czekam na odp. Czy Dnia 15.10 muszę zgłosić się do pracy? Mam 64 lata jestem bo bajpasach. Odwołanie złożyłem zgodnie z terminem.Ile mniej więcej czeka się na odp z ZUS?

#35 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 16 październik 2018 - 12:00

Prsyznali mi rentę czy nalezy mi się odprawa rentowa emerytalna

#36 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8912 postów

Napisano 19 październik 2018 - 18:23

Prsyznali mi rentę czy nalezy mi się odprawa rentowa emerytalna

odprawa rentowa będzie należna, jeśli stosunek pracy został rozwiązany

#37 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 04 luty 2021 - 17:34

witam,zostały mi 3 lata do emerytury.Złozyłam dokumenty o rentę z tytułu niezdolności do pracy.Czy pracodawca bedzie mnie mógł zwolnić jeśli otrzymam decyzję odmowną, a zwolnienie lekarskie mi się skończy.Benia

#38 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 04 luty 2021 - 17:35

witam,zostały mi 3 lata do emerytury.Złozyłam dokumenty o rentę z tytułu niezdolności do pracy.Czy pracodawca bedzie mnie mógł zwolnić jeśli otrzymam decyzję odmowną, a zwolnienie lekarskie mi się skończy.Benia

#39 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 04 luty 2021 - 17:35

#40 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21581 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 04 luty 2021 - 20:55

A chorujesz? Jak długo?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy