Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 12:28

Moim zdaniem najlepiej, jeśli złoży Pani oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, przedstawiając powód oraz załączy od lekarza kierującego opiekunkę - babcię - na zabieg szpitalny także oświadczenie odnośnie konieczności leczenia szpitalnego i rehabilitacji. W dobie biurokracji lepiej mnieć więcej dokumentów, niż odwrotnie.

"Pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat, z powodu pobytu w szpitalu stałego opiekuna dziecka. W tym przypadku powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 oraz uzyskać w szpitalu, w którym przebywa żona/babcia, zaświadczenie o okresie jej pobytu w szpitalu."
http://ksiegowosc.in...w-szpitalu.html

Zawsze można też upewnić się w ZUSie, zasięgnąć bieżących informacji na temat zasiłków.

pozdrawiam

#2 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 13:30

Dziękuję bardzo za odpowiedź, bardzo mi Pani pomogła.

Jeśli mogę to jeszcze zapytałambym o jedną sprawę.

Jakie dokumenty powinna przedstawić pracodawcy aby uzskać zasiłek oiekuńczy na zdrowe dziecko do lat 2?

W przepisach jest:
"Do uzyskania tego zasiłku wymagane są następujące dokumenty:
a) na chore dziecko; druk zwolnienia lekarskiego ZLA, czyli po staremu L4.
na zdrowe dziecko w wieku do lat 8:
- oświadczenie ubezpieczonego, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
- decyzja właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację - w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym blankiecie - w razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. "

Czy powinnam udać się do lekarza po zaświadczenie stwierdzające chorobę babci (stałego opiekuna dziecka podczas gdy jego rodzice pracują), czyli odnieść się do trzeciego myślnika punktu "b"?
Czy wystarczy oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem?

Wszędzie w przepisach jest "małżonek" a nie "opiekun" i to powoduje, że jestem niepewna co do możliwości uzyskania zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko przez mnie zważywszy że chodzi o babcię a nie męża.

#3 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 12:55

witam.

"Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (np. w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola lub kiedy jedno z opiekunów, może to być opiekunka, nie może sprawować opieki nad dzieckiem z różnych przyczyn (choroba, szpital), chorym dzieckiem w wieku do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem zdrowym do lat 8."
http://www.blizniaki...orad_prawo.html

"Jeśli dziecko jest w wieku do lat 8, to rodzic może wykorzystać w roku kalendarzowym maksymalnie 60 dni zwolnienia lekarskiego na to dziecko. Jeżeli masz dziecko w takim wieku, to przysługuje ci zwolnienie nawet wówczas, gdy jest ono zdrowe, ale musisz z nim iść np. na szczepienie lub przedszkole jest zamknięte z powodu awarii czy panującej epidemii.
Gdy dziecko jest w wieku do 2 lat, to mama lub tata mają prawo do zwolnienia lekarskiego i zasiłku opiekuńczego nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę maluchowi."
http://www.forum.pra...ow.pl/52717.htm

pozdrawiam

#4 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 29 maj 2009 - 12:28

Witam

Chciałabym zasięgnąć informacji na temat zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko. Czytałam na ten temat, ale nie wiem czy w moim przypadku będzie mi przysługiwał.

Moja sytuacja:
Mam 16 misięcznego synka, którym opiekuje się babcia nie mieszkająca z nami. Oboje z mężem pracujemy na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin od 8:00 do 16:00.
Babcia idzie do szpitala pod koniec czerwca na zabieg, po którym będzie wymagała przez jakiś czas rehabilitacji i nie będzie w stanie zajmować się dzieckiem.
W przepisach pisze o zamknięciu żłobka, przedszkola, szkoły, ale nie pisze sytuacji losowej jaką jest choroba opiekunki dziecka.

Czy w takim przybadku przysługuje mi zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 60 dni w ciągu roku?
Jeśli tak to jakie dokumenty są mi potrzebe żeby go uzyskać? i czy to załatwia się u pediatry czy lakarza rodzinnego?

Bardzo prosze o odpowiedź i poradę
Jeśli nie to jakiem mam inne możliwości, aby sprawować opiekę nad dzieckiem i nie musieć iść na urlop wychowawczy?

#5 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 02 czerwiec 2009 - 09:59

Dziękuję Pani bardzo za udzieloną pomoc i wyjaśnienia.

Nie wiem jeszcze jak rozwiążę swój problem, ale najważniejsze że wiem jakie mam możliwości.

Jeszcze raz dziękuję!

#6 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 22:41

witam.

Trudno mówić o korzyściach urlopu bezpłatnego, aczkolwiek jest alternatywą jeśli chce Pani zostawić sobie wychowawczy "na potem", albo z różnych innych powodów. Chociaż, z drugiej strony, maluszek już ma 16 m-cy, a wychowawczy najdłużej trwa 3 lata - tylko do końca 4 roku życia dziecka, więc właściwie wychowawczy - czemu nie? I tak go można dzielić na 4 części. Poza tym, na Pani wniosek, wychowawczy musi zostać udzielony przez pracodawcę obowiązkowo, a urlop bezpłatny niekoniecznie. I druga sprawa: bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy, a wychowawczy tak.

http://praca.gazetap...bezplatnym.html

pozdrawiam

#7 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 13:03

hmmmm
a czy korzystniej jest ubiegać się o urlop bezpłatny niż o wychowawczy?
Jakie są różnice?
Wiadomo, że oba są bezpłatne, ale może jest jeszcze jakiś element, który przemawia na korzyść urlopu bezpłatnego?

#8 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 12:54

Niestety interpretacja przepisów jest różna, owszem pojawia się tam słowo współmałżonek, ale też i opiekun... ZUS jak widać woli mniej płacić, albo wogóle...i interpretuje paragrafy dosłownie.
A może urlop bezpłatny - zostaje rozwiązaniem, zamiast wychowawczego?

pozdrawiam

#9 Guest_-praw-teslae

Guest_-praw-teslae
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2009 - 12:39

Dzwoniłam do ZUS i niestety wg ich zdania nie mam podstaw do ubiegania się o zasiłek na zdrowe dziecko.
Twierdzą, że tylko w przypadku gdy WSPÓŁMAŁŻONEK stale opiekujący się dzieckiem jest chory, drugi rodzic może ubiegać się o taki zasiłek.
Faktycznie w ustawie jest:
"Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.

Czyli jasno jest napisane, że WSPÓŁMAŁŻONEK
Ehh, a przecież również tradycyjną "instytucją" zajmującą się dziećmi podczas gdy rodzice pracują są właśnie dziadkowie!

A więc pozostaje urlop wychowawczy lub kombinatorstwo.
A może ktoś z forumowiczów zna jakiś precedens i sposób na przymuszenie ZUS żeby uznało mój przypadek jako zasadny do przyznania zaiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko?

#10 Guest_Łukasz K.

Guest_Łukasz K.
  • Goście

Napisano 27 maj 2021 - 16:57

Witam mam pytanie szukam odpowiedzi lecz nic konkretnego nie znalazłem chodzi o to że żona nie pracuję ale jest z 11 letnią córką w szpitalu w czasie pandemii nie może opuszczać szpitala, ja jestem z drogą 8 letnią córką w domu czy przysługuje mi opieka na młodszą córkę nie mam nikogo kto by mógł się nią zając dziękuję i pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych