Skocz do zawartości

ubezpieczenie zdrowotne po rozwiązaniu umowy o pracę

28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-skowronek16

Guest_-praw-skowronek16
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 17:15

Witam
Obok obowiązku ubezpieczeń społecznych istnieje również obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego.
Opłacanie składek zdrowotnych [do NFZ- u ] daje nam oraz członkom naszych rodzin prawo do korzystania z powszechnej opieki zdrowotnej.
Po zakończeniu zatrudnienia jest 30 dniowa karencja na wypełnieniu obowiązku zdrowotnego.

Pozdrawiam

#2 Guest_-praw-skowronek16

Guest_-praw-skowronek16
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 19:57

dziękuje bardzo za odpowiedz na mój post, ale chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa jeśli chodzi o ubezpieczenie ZDROWOTNE, bo ubezpieczenie chorobowe wiem , że mi nie przysługuje, gdyż nie zmieściłam się w ustawowym terminie 14 dni.
Ubezpieczenie zdrowotne rozciąga się na okres 30 dni po rozwiązaniu umowy o pracę- ja się zmieściłam w tym terminie - miałam wypadek w 17 dniu po rozwiązaniu umowy o pracę- i pytanie brzmi czy mogę okres tych 30 dni przedłużyć za pomocą zwolnienia lekarskiego wysłanego do pracodawcy.
Pozdrawiam

#3 Guest_-praw-magas07

Guest_-praw-magas07
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 19:38

Witam
Ubezpieczenie chorobowe przysługuje pracownikowi w okresie od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 7 ust. 1). Tutaj wymagane jest spełnienie następujących przesłanek – musi istnieć ubezpieczenie chorobowe, które następnie ustanie, choroba musi trwać co najmniej 30 dni i musi powstać nie później niż 14 dni po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego -w Pańskim przypadku tytułem tym jest pozostawanie w stosunku pracy-. To oznacza, że jeżeli zachoruje Pani w trakcie wypowiedzenia lub nawet po rozwiązaniu umowy o pracę (byle nie później niż 14 dni), to wówczas będzie Panu przysługiwał zasiłek chorobowy. Świadczenie chorobowe w tym okresie po rozwiązaniu umowy o pracę wypłaca ZUS.

pozdrawiam

#4 Guest_-praw-skowronek16

Guest_-praw-skowronek16
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 17:15

Pracodawca rozwiązał ze mną umowę 20 lutego 2009r. 15 marca złamałam nogę i przebywałam w szpitalu 8 dni.
Z moich informacji wiem , że po rozwiązaniu umowy przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne przez 30 dni czyli w tym przypadku do 22 marca. Moje pytanie brzmi co w sytuacji, gdy musze jechać na kontrol 5 maja na zdjęcie gipsu i prawdopodobnie wyjęcie śrub- czy w tej sytuacji termin 30 dni zostaje przedłużony do czasu wyzdrowienia czy muszę gdzieś się ubezpieczyć?
Bardzo proszę o odpowiedz.

#5 Guest_-praw-magas07

Guest_-praw-magas07
  • Goście

Napisano 03 maj 2009 - 12:24

Witam
Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 17 kwietnia 2009 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w I kwartale 2009 r. wyniosło 3 249,29 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec 2009 r. wynosi miesięcznie nie mniej, niż 292,44 zł

W myśl art. 68 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Osoba ubiegająca się o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym powinna przedstawić dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia. Może to być np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, potwierdzenie dowodu wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy itp. Ponadto należy wypełnić wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym i podpisać dwa egzemplarze umowy. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony.

wiecej na: http://www.nfz.gov.p...&artnr=1443

#6 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 17 luty 2011 - 17:54

witam mam pytanko

#7 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 17 luty 2011 - 18:00

witam mam pytanko dzis przypadkiem dowiedzialam sie ze jestem bezrobotna do tej pory myslałam ze jestem na urlopie wychowawczym a tym czasem od4miesiecy zostałam zwolniona i nieswiadoma chodziłam normalnie do lekarza poprostu korzystałam, z opieki medycznej nfz poniewarz muslac ze nadal jestem na urlopie nie odwiedzilam zakladu pracy. tymczasem moj zaklad pracy sie rozwiazal a mnie o tym nie poinformowali!!! a wiec tez nie zarejstrowalam sie jako bezrobotna i teraz moje pytanie CZY BEDE MUSIALA PLACIC ZA USŁUGI MEDYCZNE Z KTORYCH KOZYSTALAM PO ROZWIAZANIU STOSUNKU PRACY?

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2012 - 10:15

W dniu 31.12.12 wygasa mi umowa o prace wypoiwedzenie 3 miesiczne. Czy gdybym zachorowal 20.12 bede mogl chorowac pol roku .Kto wtedy bedzie placil swidczeniem i kto bedzie podbijal ksizzeczke

#9 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

W dniu 31.12.12 wygasa mi umowa o prace wypoiwedzenie 3 miesiczne. Czy gdybym zachorowal 20.12 bede mogl chorowac pol roku .Kto wtedy bedzie placil swidczeniem i kto bedzie podbijal ksizzeczke

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

#11 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

#12 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2012 - 11:49

Po 31.12 wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS wg miejsca Twojego zamieszkania(pracodawca przekazuje niezbędne dokumenty), między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie może byż ani 1 dnia przerwy, nie możesz w tym czasie być zarejestrowny w urzędzie pracy. Zwolnienia w 2013 nadal będą wystawiane na dotychczasowego pracodawcę, płaci ZUS, nikt nie podbija książeczki, pobierasz zaświadczenie z ZUSu. W okresie choroby po ustaniu zatrudnienia nadal masz prawo do leczenia w ramach NFZ na podstawie zaświdczenia z ZUS.

#13 Guest_kolejarz

Guest_kolejarz
  • Goście

Napisano 13 marzec 2013 - 20:04

1 marca skończyła mi sie umowa o prace .6 marca miałem wypadek w domu .mam zwolnienie lekarskie do 22marca. ile czasu mam na dostarczenie zwolnienia do zus-u.

#14 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 18:43

Witam,
Mam pytanie, 31 marca zakończył mi się okres wypowiedzenia w firmie, ustał stosunek do pracy. Czy 1 kwietnia już nie miałam prawa do powszechnej opieki zdrowotnej typu pogotowie, lekarz internista itp? Czy może jest jakiś okres karencji po rozwiązaniu umowy o pracę?

#15 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2013 - 19:10

Prosze o odpowiedz.
Umowa została rozwiazana 16 marca do 30 marca bylem na zwolnieniu lekarskim. dzis 21 kwietnia musze udac sie do lekarza. Od ktorego dnia jest to 30 dni waznosci ubezpieczenia zdrowotnego i do kiedy. prosze o szybka odpowiedz

#16 Guest_maniek 33

Guest_maniek 33
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 14:07

24/04/13 skrecilem kolano pod zakładem pracy do 30/04 mam umowe pracy przez agecje mialem przejsc od 1.05 na zatrudnienie przez zakład lecz przy skreceniu troche to trwa pierwsze zwolnienie mialem od 24.04 do 07.05 w dniu o7.05 bylem po kolejne zwolnienie i okazalo sie że nie mogę korzystać z ubezpieczenia bo go nie mam tzw. E-wus pisałem oswiadczenie co mam robic

#17 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 14 marzec 2015 - 00:04

Witam ja mam taka sprawe dnia 13 lutego dostalam wypowiedzenie dwutygodniowe ktore konczy sie 28 lutego wtedy ustaje stosunek pracy a ja dzis 13 marca zrobilam test ciazowy okazalo sie ze jestem w ciazy i moje pytanie brzmi czy nadal mam jeszcze skladki w zus czy moge isc na chorobowe platne jak to wszystko wyglada prosze o pilna i rzetelna odpowiedz

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 14 marzec 2015 - 12:58

Witam ja mam taka sprawe dnia 13 lutego dostalam wypowiedzenie dwutygodniowe ktore konczy sie 28 lutego wtedy ustaje stosunek pracy a ja dzis 13 marca zrobilam test ciazowy okazalo sie ze jestem w ciazy i moje pytanie brzmi czy nadal mam jeszcze skladki w zus czy moge isc na chorobowe platne jak to wszystko wyglada prosze o pilna i rzetelna odpowiedz

Przede wszystkim wystąp do zakładu z wnioskiem o przywrócenie Cię do pracy, jeśli zaszłaś w ciążę w trakcie wypowiedzenia ( musisz mieć stosowne zaświadczenie od lekarza). Po ustaniu zatrudnienia nie masz składek ZUS, ale w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia możesz zachorować i dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS-u, czyli w Twoim przypadku już za późno.

#19 Guest_wieslaw

Guest_wieslaw
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2016 - 05:16

Okres prubny konczy mi sie ostatniego 07 jestem na chorobowym do konca07 zachorowalem na raka czy potm okresie mam ubezpieczenie
OdpowiedZ

#20 Guest_pomocy :)

Guest_pomocy :)
  • Goście

Napisano 26 marzec 2017 - 16:21

Witam. W lutym skończyłam studia 1go stopnia. Renta przysługiwała mi do 15 marca 2017 i do końca tego miesiąca mam kartę rencisty- po zmarłym ojcu. Co dalej ? Do kiedy przysługuje mi ubezpieczenie? Czy tylko do końca tego miesiąca ? Czy aby być osobą ubezpieczoną zostaje mi jedynie opcja rejestracji w urzędzie pracy ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych